Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 34

Θέμα: KBC VR-4R ,Shark RSI,HJC R-PHA,SUOMY APEX, AGV T2

  1. #16
    Αν πας για το rsi σιγουρέψου για το μέγεθος με δοκιμή γιατί έχει περίεργο καλούπι. Ενώ πάντα φορούσα medium (περίμετρος κεφαλιού 57,5), στο rsi carbon που έχω τώρα ήθελα small.
    Εφαρμογή άριστη ακόμα, μετά από 4 χρόνια χρήσης. Από αερισμό μέτριο, το ίδιο και από θόρυβο. Από αεροδυναμική πολύ καλό σε γυμνό μηχανάκι σε ημίσκυφτη θέση.
    Είχα και το s800 πριν από αυτό. Καμιά σχέση.

  2. #17
    Μακρύ μέλος... Το avatar του/της IRA57
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Η αληθεια ειναι οτι απο φινιρισμα και γραφικα η suomy ειναι πολυ μπροστα. Απο κει και περα τα αλλα ειναι προς συζητηση.

    Το hjc για παραδειγμα που του προτεινα εγω ειναι παναλαφρο (1250γρ) και μεσα στην συσκευασια υπαρχει επιρρινιο, υποσιαγωνιο, 2η ζελατινα και πινλοκ. Για να τα παρει ολα αυτα με οποιοδηποτε αλλο κρανος θα χρειαστει πανω κατω κανενα 100ρικο.
    Για αυτο ειπα ''κατα τη γνωμη μου'' ...αλλιως ταιριαζει στο δικο μου σχημα κεφαλιου και αλλιως σε αλλουνου...

    Επιρινιο και υποσιαγωνο (νομιζω) εχει και το Apex στανταρ. Με τα 100+ μπορει να παρει την ζελατινα που αναφερα ,και μιας και εχω εμπειρια απο πινλοκ...ΚΑΜΙΑ σχεση...ουτε θολουρες τα φωτα το βραδυ, ουτε ηλιος να πειραζει τα ματια, δεν θολωνει με ΤΙΠΟΤΑ και για καποιο περιεργο λογω τα νερα στην βροχη δεν μειωνουν τοσο την ορατοτητα.
    Ειλικρινα αν δεν υπηρχε αυτη η ζελατινα απο την οποια εχω εμπειρια ισως να εριχνα και 2η ματια στα υπολοιπα κρανη.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2008
    Μηνύματα
    113
    εγω θα σου πρωτηνα το suomy ή να παρεις το kbc ,μην τα φοβασαι σαν κρανοι ειναι τιμια και καλα...

  4. #19
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IRA57 Προβολή μηνύματος
    Για αυτο ειπα ''κατα τη γνωμη μου'' ...αλλιως ταιριαζει στο δικο μου σχημα κεφαλιου και αλλιως σε αλλουνου...

    Επιρινιο και υποσιαγωνο (νομιζω) εχει και το Apex στανταρ. Με τα 100+ μπορει να παρει την ζελατινα που αναφερα ,και μιας και εχω εμπειρια απο πινλοκ...ΚΑΜΙΑ σχεση...ουτε θολουρες τα φωτα το βραδυ, ουτε ηλιος να πειραζει τα ματια, δεν θολωνει με ΤΙΠΟΤΑ και για καποιο περιεργο λογω τα νερα στην βροχη δεν μειωνουν τοσο την ορατοτητα.
    Ειλικρινα αν δεν υπηρχε αυτη η ζελατινα απο την οποια εχω εμπειρια ισως να εριχνα και 2η ματια στα υπολοιπα κρανη.
    Τα νερα της βροχης δεν μειωνουν την ορατοτηρα απλα γιατι δεν μενουν νερα στην επιφανεια (για αυτο λεγεται και υδροφοβη).

    Και για να το παω λιγο πιο μακρυα θεωρητικα τουλαχιστον μπορουμε οποιαδηποτε ζελατινα (και οχι μονο) να την κανουμε υδροφοβη.
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της omrtlegol
    Εγγραφή
    18/02/2013
    Μηνύματα
    84
    Βασικα αυτο θελω! Να ειναι ΚΑΜΙΑ σχεση με αυτο που εχω τωρα! Αν ειναι να ειναι λιγο καλυτερο,δεν ειναι καμια τρελη αναγκη να παρω αλλο!! Ουτε 2 χρονια δεν το εχω το δικο μου αλλωστε!!! Ειδα και το RSR2 αλλα αυτα τα 50 ευρα παραπανω με κωλωνουν λιγο μπορω να πω!!!Αν το RSR2 ειναι εφαμιλο με το AGV ή το SUOMY γιατι να μην τα γλυτωσω!?

  6. #21
    Μέλος Το avatar του/της omrtlegol
    Εγγραφή
    18/02/2013
    Μηνύματα
    84
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo yzf r6 Προβολή μηνύματος
    εγω θα σου πρωτηνα το suomy ή να παρεις το kbc ,μην τα φοβασαι σαν κρανοι ειναι τιμια και καλα...
    Μου κανει εντυπωση που εισαι ο πρωτος που μιλαει για KBC γιατι νομιζα οτι χρηζουν ιδιαιτερης εκτιμησης!!!

  7. #22
    Μέλος Το avatar του/της omrtlegol
    Εγγραφή
    18/02/2013
    Μηνύματα
    84
    Ααααα δεν ξερω αν μετραει οτι ξεχασα να πω οτι φοραω γυαλια μυωπιας!!!

  8. #23
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.837
    Hjc rpha plus, rsr2 αντε κ το τ2 ειναι για μενα μια κλαση πανω απο τα αλλα.
    Το shark κ το Hjc θεωρω πως μαχονται απο αυτα που εβαλες για το πιο ειναι το καλυτερο απο θεμα βαρους κ αεροδυναμικης.Μεχρι 300 ευρω βρισκεις αρκει να ψαξεις.
    Ride(s) the wind of change...

  9. #24
    Μακρύ μέλος... Το avatar του/της IRA57
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Τα νερα της βροχης δεν μειωνουν την ορατοτηρα απλα γιατι δεν μενουν νερα στην επιφανεια (για αυτο λεγεται και υδροφοβη).

    Και για να το παω λιγο πιο μακρυα θεωρητικα τουλαχιστον μπορουμε οποιαδηποτε ζελατινα (και οχι μονο) να την κανουμε υδροφοβη.
    To ''περιεργο'' που ειπα αναφερεται στο οτι οντως ειναι υδροφοβικη...και οχι απλα στη ''μπροσουρα''...
    Σε αντιθεση με το 99% των κρανων που εχουν ''αντιθαμβωτικη'' ζελατινα...μονο με λιακαδα αυγουστο μηνα...

  10. #25
    Μακρύ μέλος... Το avatar του/της IRA57
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Hjc rpha plus, rsr2 αντε κ το τ2 ειναι για μενα μια κλαση πανω απο τα αλλα.
    Το shark κ το Hjc θεωρω πως μαχονται απο αυτα που εβαλες για το πιο ειναι το καλυτερο απο θεμα βαρους κ αεροδυναμικης.Μεχρι 300 ευρω βρισκεις αρκει να ψαξεις.
    Απο ποια αποψη περι αεροδυναμικης?
    Με το ματι ποιο κανει ποιο αεροδυναμικο?
    Αυτο μπορει να κριθει μονο αν ειχαμε εικονα cfd και των 5 ή (υποκειμενικα) αν τα ειχες φορεσει ολα.

    Οσο για το βαρος...αλλη δινει το βαρος του small αλλη του medium αλλη μεσο ορο...αν δεν τα ζυγισεις (χλωμο αν δεν το αγορασεις) δεν μπορεις να ξερεις εκτος αν βρεις οτι π.χ. medium shark=ταδε

    Γενικα παντως ,οποιο μοντελο shark εχει πεσει στα χερια μου ,μοιαζει να ειναι πουπουλο σε σχεση με τα υπολοιπα της κατηγοριας του.

  11. #26
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.693
    εχω το rsi carbon.εξαιρετικο κρανος.το πηρα μετα απο xr 1000 shoei.εδω και μια τριετια που το εχω ,ειμαι ευχαριστημενος full
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hornettrela
    Εγγραφή
    28/03/2012
    Μηνύματα
    254
    Oπου και να διαβαζω βλεπω μονο θετικα σχολια για το HJC...
    Παμε για αλλα!

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2008
    Μηνύματα
    113
    δυο kbc εχουν περασει απο τα χερια μου...και suomy ειχα ποιο παλια,παντως και με 100 χλμ θα σε βολεψει και με 200 ,δεν εχιυν προβλημα,απο πτωσεις μοναχα δεν ξερω ευτυχως....ποσο αντοχη εχουν

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hornettrela
    Εγγραφή
    28/03/2012
    Μηνύματα
    254
    To R-PHA το εχει δει κανενας απο κοντα? Σε μεγεθος πως ειναι? Ειναι μικρο σαν ARAI ή ειναι κουμουτσα ALIEN HEAD?
    Παμε για αλλα!

  15. #30
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hornettrela Προβολή μηνύματος
    To R-PHA το εχει δει κανενας απο κοντα? Σε μεγεθος πως ειναι? Ειναι μικρο σαν ARAI ή ειναι κουμουτσα ALIEN HEAD?
    Μικρό δεν το λες αλλά ούτε και γκουμούτσα είναι... μπροστά είναι λίγο ογκώδες όμως πίσω λεπταίνει.
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. shark rsi, shoei 1100 ή hjc carbon?
    από mangalord στο forum Εξοπλισμός και αξεσουάρ αναβάτη
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2010, 08:50
  2. Shark RSI Prime vs AGV S4
    από los_re στο forum Εξοπλισμός και αξεσουάρ αναβάτη
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2009, 14:10
  3. Shark ή HJC
    από gloum στο forum Εξοπλισμός και αξεσουάρ αναβάτη
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2007, 16:24
  4. KBC vr-2 ζελατινες, μπαζει(αερα)
    από bentouza στο forum Εξοπλισμός και αξεσουάρ αναβάτη
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2007, 12:51
  5. Kbc Vr-2...Τι λεει???
    από ΓκαζοφωνιΞ στο forum Εξοπλισμός και αξεσουάρ αναβάτη
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2006, 07:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF