Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 82

Θέμα: Προβληματισμος για αγορα Fazer

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/11/2006
    Μηνύματα
    105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
    Ενα on off με μπαγκαζιερα θα σε βολευε ποιο πολυ νομιζω

    πχ Vstrom 650(περισσοτερο ον), Transalp 650(περισσοτερο οφ)

    αν θες οπωσδηποτε street τοτε θα ελεγα δικυλινδρο V2 ,suzuki sv 650s (ειναι σε προσφορα τωρα,δεν ξερω αν απαρχουν ακομα στοκ) αλλα με χαμηλα κλιπ ον

    βεβαια αν σου αρεσει το fazer ok αλλα τουλαχιστον το μοντελο 2007 με τις βελτιωσεις που αναφερεις (που δεν τις πολυπιστευω οπως ειπε και αλλος φιλος παραπανω) και με αυξημενο κοστος συντηρησης σε σχεση με V2

    οδηγησε το ομως πρωτα

    αν θες και ποιο λιγα κυβικα το ψαχνουμε
    Ξεχασα να σου πω οτι δυστυχως πιο παλια ειχα ενα μεγαααλο κολλημα με την R6.. Οποτε μια και το Fazerακι μου την θυμιζει αρκετα και για την πολη ως νεος δεν σκεφτομαι ουτε για πλακα να παω για superstreet η υποθεση μου ειναι... καμμενη.. Το Vstorm και την Transalp τις εχω δει και τις εχω ξαναδει αλλα καμια δεν μου βγαζει αυτο που μου βγαζει το fazer...

  2. #17
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    ΠΑΡΤΟ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ !!!!!!!!!!!!
    Ρώτα ανθρώπους που το οδηγούν κάθε μέρα να σου πουν .
    Ακους εκεί πάρε Τρανσαλπ :a31: :a31: :a31: ................. ΗΜΑΡΤΟΝ, ΕΛΕΟΣ τι πάτε και συγκρίνετε ;;;;;;;;;;;;;;;
    ΕΙΣΑΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ;;;;;;;;;;;;;

    Το FAZER έχει τρύπα στην ιπποδύναμη στις 6000 με 8000 στροφές και μετά μην το είδατε........
    Όσο για χαμηλά η λειτουργεία του είναι υποδειγματική !!!!!!!!!!

  3. #18
    Banned Το avatar του/της X_NR750
    Εγγραφή
    21/07/2006
    Μηνύματα
    691
    Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
    ΠΑΡΤΟ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ !!!!!!!!!!!!
    Ρώτα ανθρώπους που το οδηγούν κάθε μέρα να σου πουν .
    Ακους εκεί πάρε Τρανσαλπ :a31: :a31: :a31: ................. ΗΜΑΡΤΟΝ, ΕΛΕΟΣ τι πάτε και συγκρίνετε ;;;;;;;;;;;;;;;
    ΕΙΣΑΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ;;;;;;;;;;;;;

    Το FAZER έχει τρύπα στην ιπποδύναμη στις 6000 με 8000 στροφές και μετά μην το είδατε........
    Όσο για χαμηλά η λειτουργεία του είναι υποδειγματική !!!!!!!!!!
    Ρε κολλημενε ειδες για τι χρηση το θελει ο ανθρωπος, εκτος οτι ειναι και νεος μοτοσυκλετιστης


    Φιλε μου αφου σου αρεσει τοσο πολυ να το παρεις ,αλλα το 2007 μοντελο

    οσο για την τιμη μην ανυσηχεις στα ιδια περιπου επιπεδα με το τωρινο θα ειναι

  4. #19
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171

    Re: Re: Προβληματισμος για αγορα Fazer

    Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
    Το μόνο ζήτημα είναι πως από το ρελαντί μέχρι τον κόφτη στις 14000rpm με 600c.c. δεν μπορεί να καταναμηθεί η ροπή ομοιόμορφα, πρέπει να μάθεις να έχεις τη σωστή σχέση τη σωστή στιγμή, δηλαδή να μάθεις να "μετράς" την κίνηση. Π.χ. μπορείς να πηγαίνεις με 6η και 30-35χ.α.ω. χαλαρά και οικονομικά, χωρίς ίχνος σκορτσαρίσματος και απλός θα πρέπει να έχεις το νού σου πως αν χρειαστεί να επιταχύνεις, να είσαι έτοιμος να κατεβάσεις 3 (τρείς) ταχύτητες με τη μία. Και σιγά τα ωά δηλαδής. Anyway, μετά τις 7000rpm πάει πολύ γρήγορα.

    Οπως τα λέει ο H.A.Balafoutre είναι.
    Αν δεν σε χαλάει να καταβάζεις 3 για να επιταχύνεις, όλα καλά.

    Μόνο που μέσα στην πόλη πολύ σπάνια θα πας με 7000 στροφές και πάνω.
    Το αποτέλεσμα είναι οτι δεν εχει επιτάχυνση και απλώς κινείσαι με την φόρα.
    Γιατί οταν χρειάζεσαι την επιτάχυνση, την χρειαζεσαι άμεσα, μέχρι να κατεβασεις 3..χαιρετίσματα.
    Πάνω απ τις 7 πάντως σκίζει!
    Οπότε ξαναλέω.
    Κάντο μεγάλη βόλτα, στην πόλη και έξω κα ιμετά αποφασίζεις.
    Εγω το βλέπω σαν ενα μηχανάκι με πολλούς ίππους σε τρελλες στροφές, και δεν μου κάνουν αυτα τα μηχανάκια.
    Κι εξω απ την πόλη, οταν πας μια καλή βόλτα στο βουνο σε στριφτερούς δρόμους, πρέπει να εισαι γάτος και να αλλάζεις συνέχεια ταχύτητες, εισαι προετοιμασμένος??

    Ενα μηχανάκι με πιο πολυ ροπή χαμηλά, βγάζει όλο το βουνο με 3
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #20
    Banned Το avatar του/της X_NR750
    Εγγραφή
    21/07/2006
    Μηνύματα
    691

    Re: Re: Re: Προβληματισμος για αγορα Fazer

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Οπως τα λέει ο H.A.Balafoutre είναι.
    Αν δεν σε χαλάει να καταβάζεις 3 για να επιταχύνεις, όλα καλά.

    Μόνο που μέσα στην πόλη πολύ σπάνια θα πας με 7000 στροφές και πάνω.
    Το αποτέλεσμα είναι οτι δεν εχει επιτάχυνση και απλώς κινείσαι με την φόρα.
    Γιατί οταν χρειάζεσαι την επιτάχυνση, την χρειαζεσαι άμεσα, μέχρι να κατεβασεις 3..χαιρετίσματα.
    Πάνω απ τις 7 πάντως σκίζει!
    Οπότε ξαναλέω.
    Κάντο μεγάλη βόλτα, στην πόλη και έξω κα ιμετά αποφασίζεις.
    Εγω το βλέπω σαν ενα μηχανάκι με πολλούς ίππους σε τρελλες στροφές, και δεν μου κάνουν αυτα τα μηχανάκια.
    Κι εξω απ την πόλη, οταν πας μια καλή βόλτα στο βουνο σε στριφτερούς δρόμους, πρέπει να εισαι γάτος και να αλλάζεις συνέχεια ταχύτητες, εισαι προετοιμασμένος??

    Ενα μηχανάκι με πιο πολυ ροπή χαμηλά, βγάζει όλο το βουνο με 3
    +10000000

  6. #21
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
    Ρε κολλημενε ειδες για τι χρηση το θελει ο ανθρωπος, εκτος οτι ειναι και νεος μοτοσυκλετιστης


    Φιλε μου αφου σου αρεσει τοσο πολυ να το παρεις ,αλλα το 2007 μοντελο

    οσο για την τιμη μην ανυσηχεις στα ιδια περιπου επιπεδα με το τωρινο θα ειναι
    Το μόνο που δεν είμαι είναι κολλημένος.......
    ΑΠΛΑ οι συγκρίσεις είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΛΑΘΟΣ !!!!!! ΜΕ TRANSALP ;;;;;; ΕΛΕΟΣ !!!!!!!!!
    Το μηχανάκι είναι από τα πιό ευκολοδήγητα και πανάλαφρο στην αίσθηση. Πρόσεξε τι ΑΚΡΙΒΩΣ σου λένε και οι άλλοι ιδιοκτήτες κινήται με 6η και 45-50 χλμ θα έλεγα εγώ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΟΡΤΣΑΡΙΣΜΑ.
    Τις 3 ταχύτητες τις κατεβάζεις αν θες να επιταχύνεις ΑΓΡΙΑ, αλλιώς ούτε αυτό χρειάζεται.
    Ολοι εσείς που κάνετε κριτική ΕΙΣΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ότι το έχετε οδηγήσει ;;;;;
    Μάλλον εξ' ακοής κρίνετε και γράφετε...........
    ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΟ ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΧΡΗΣΗ.

    Το μόνο που θα έβαζα κοντά του σε ευχρηστία είναι το CBF αλλά με ΜΕΓΑΛΗ διαφορά στην ιπποδύναμη και πολύ βαρύτερη αίσθηση.

  7. #22
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.123
    Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios

    Το μόνο που θα έβαζα κοντά του σε ευχρηστία είναι το CBF αλλά με ΜΕΓΑΛΗ διαφορά στην ιπποδύναμη και πολύ βαρύτερη αίσθηση.
    + suzuki bandit 650

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  8. #23

    Re: Re: Re: Προβληματισμος για αγορα Fazer

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

    .πολλοί που δεν ξέρουν απογοητευονατι οταν δούν οτι χαμηλές-μεσαίες είναι ψόφια....

    Αν δεν σε χαλάει να καταβάζεις 3 για να επιταχύνεις....

    Μόνο που μέσα στην πόλη πολύ σπάνια θα πας με 7000 στροφές και πάνω.....

    Το αποτέλεσμα είναι οτι δεν εχει επιτάχυνση.....

    Γιατί οταν χρειάζεσαι την επιτάχυνση, την χρειαζεσαι άμεσα, μέχρι να κατεβασεις 3 χαιρετίσματα.....

    Πρέπει να εισαι γάτος και να αλλάζεις συνέχεια ταχύτητες......

    Ενα μηχανάκι με πιο πολυ ροπή χαμηλά, βγάζει όλο το βουνο με 3.......
    Καλά εσύ έχεις γ@μηθεί με την κολοροπή :rotflmao: :rotflmao: Σε 2 ποστ έχεις χρησιμοποιήσει 10 προτάσεις για να πείς ότι χαμηλά δεν έχει ροπή.

    Αφού ο άνθρωπος είναι καψούρης με το Fazer, αφήστε τον να πάρει αυτό που θέλει. Πάρτο ρε φίλε. Μια χαρά μοτοσυκλέττα είναι. Αφού το γουστάρεις τρελλά, θα περάσετε μια χαρά μαζί

    Question for sapila racing : Τι σημαίνει ρε ¨απογοητευονατι ¨ :rotflmao: :rotflmao:

  9. #24
    Γεια χαρα και απο μένα,

    Πηρα το fazer 600 κατι λιγότερο απο δυο μήνες και ειμαι πολυ ευχαριστημένος. Για οδήγηση μεσα στην πόλη ειναι πολύ καλό, σιγουρα δεν ειναι παπί (ευτυχώς! ) , αλλα περνάει απο παντού σχεδόν χωρίς δυσκολία.

    Οσο για το οτι στα χαμηλά ειναι λιγο αργό, συμφωνώ αλλά εμενα με εχει βολέψει μιας και δεν κανουμε κανενα αγώνα στην πόλη,η επιτάχυνση που έχει ειναι υπερ αρκετή (για μένα τουλάχιστον). Ισως καποιος πιο γκαζιάρης να θελει παραπάνω...Αλλά οταν πας 7000+.. αντε γεια!

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/11/2006
    Μηνύματα
    105
    Εδω που εχω φτασει δεν με βλεπω να αλλαζω ευκολα μυαλα..Το Fazerακι ειναι καψουρα και μονοδρομος.. Το θεμα ειναι τι γινεται τωρα με τα καινουργια.. Πολλες διαφορετικες εκδοσεις, (78 και 98HP), διαφορετικη (λογικα) τιμη και αγνωστη προς το παρον ημερομηνια κυκλοφοριας.. Να περιμενω?

  11. #26
    Banned Το avatar του/της X_NR750
    Εγγραφή
    21/07/2006
    Μηνύματα
    691
    Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
    Το μόνο που δεν είμαι είναι κολλημένος.......
    ΑΠΛΑ οι συγκρίσεις είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΛΑΘΟΣ !!!!!! ΜΕ TRANSALP ;;;;;; ΕΛΕΟΣ !!!!!!!!!
    Το μηχανάκι είναι από τα πιό ευκολοδήγητα και πανάλαφρο στην αίσθηση. Πρόσεξε τι ΑΚΡΙΒΩΣ σου λένε και οι άλλοι ιδιοκτήτες κινήται με 6η και 45-50 χλμ θα έλεγα εγώ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΟΡΤΣΑΡΙΣΜΑ.
    Τις 3 ταχύτητες τις κατεβάζεις αν θες να επιταχύνεις ΑΓΡΙΑ, αλλιώς ούτε αυτό χρειάζεται.
    Ολοι εσείς που κάνετε κριτική ΕΙΣΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ότι το έχετε οδηγήσει ;;;;;
    Μάλλον εξ' ακοής κρίνετε και γράφετε...........
    ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΟ ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΧΡΗΣΗ.

    Το μόνο που θα έβαζα κοντά του σε ευχρηστία είναι το CBF αλλά με ΜΕΓΑΛΗ διαφορά στην ιπποδύναμη και πολύ βαρύτερη αίσθηση.
    Το εχω οδηγησει σε μεγαλη βολτα μεσα στην Αθηνα
    αν προσεξες λεω πολυ καλα λογια
    απλα στις χαμηλομεσσαιες ειναι απροθυμο
    αν ο φιλος το ηθελε και για μεγαλα ταξιδια εθνικη θα ελεγα οκ
    αφου το θελει κυριως για πολη και κοντινα ταξιδια με καλυπτουν απολυτα αυτα που ειπε ο sapila racing

    επισης ειναι νεος οδηγος οποτε για ευκολια μεσα στην πολη αλλα και αρκετη δυναμη εξω του προτεινω V2 ειτε σε ον οφ για να ειναι πολυ ανετος

    ειτε σε street του προτεινα το Suzuki sv650s αν υπαρχει στοκ

    και το bandit και το cbf καλα ειναι αλλα τετρακυλινδα με οτι σημαινει αυτο + μεγαλυτερο κοστος service

    βεβαια στην τελικη αν καραγουσταρει το Fazer ας το παρει μια χαρα ειναι απλα ισως η ζωη του να ειναι ποιο ευκολη με 2κιλυνδρο

  12. #27
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171

    Re: Re: Re: Re: Προβληματισμος για αγορα Fazer

    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Καλά εσύ έχεις γ@μηθεί με την κολοροπή :rotflmao: :rotflmao: Σε 2 ποστ έχεις χρησιμοποιήσει 10 προτάσεις για να πείς ότι χαμηλά δεν έχει ροπή.

    Αφού ο άνθρωπος είναι καψούρης με το Fazer, αφήστε τον να πάρει αυτό που θέλει. Πάρτο ρε φίλε. Μια χαρά μοτοσυκλέττα είναι. Αφού το γουστάρεις τρελλά, θα περάσετε μια χαρά μαζί

    Question for sapila racing : Τι σημαίνει ρε ¨απογοητευονατι ¨ :rotflmao: :rotflmao:
    :rotflmao: :rotflmao: απογοητευονατι :rotflmao: :rotflmao:
    Εγω του ειπα πως εχει, και να το κανει βόλτα πρώτα.

    Εχω ενα φίλο που το εχει και προβληματίζεται με την ανυπαρκτη ροπή χαμηλα και οταν μου ζητησε το Hornet να δει πως ειναι δεν του το δωσα, ....καταλαβαίνεις γιατι..

    :rotflmao:
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #28
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Παλι ανόμοια συγκρίνετε..........
    Το Hornet 900 να το συγκρίνεις με το FZ1 και ΤΟΤΕ έλα να ξαναμιλήσεις ................
    ΟΧΙ με το FZ6 !!!!! Με το FZ6 σύγκρινε το 600 (αν τολμάς σύγκριση σε οτιδήποτε πέρα από την γραμμικότητα του μοτέρ)
    Το Bandit έχει ακουστεί ότι έχει βγάλει πολλά ηλεκτρικά προβλήματα, αλλά και έτσι να μην είναι είναι βαρύτερο σε αίσθηση και με πολύ υποδεέστερα φρένα και πλαίσιο (κράτημα).
    Το Fazer είναι αναμφισβήτητα το καλλίτερο στην κατηγορία του και αν όχι το καλλίτερο, ένα από τα καλλίτερα + after sales υποστήριξη = ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΟ !!!!!!
    Αν τώρα δεν έχεις πρόβλημα να περιμένεις, πάρε το καινούργιο με 98 άλογα.

  14. #29
    Το μοντέλο του 2007 (που περιμένω κι εγώ) βγαίνει σε δύο εκδόσεις με 98 ίππους και αρκετά ψηλά την ροπή και με 78 ίππους και πιο ροπάτο στις μεσαίες στροφές. Πάντως φίλε μου ένα έχω να πω: Το FAZER ΕΙΝΑΙ ΕΡΩΤΑΣ.:a07:

  15. #30
    Banned Το avatar του/της X_NR750
    Εγγραφή
    21/07/2006
    Μηνύματα
    691
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FZMAN
    Το μοντέλο του 2007 (που περιμένω κι εγώ) βγαίνει σε δύο εκδόσεις με 98 ίππους και αρκετά ψηλά την ροπή και με 78 ίππους και πιο ροπάτο στις μεσαίες στροφές. Πάντως φίλε μου ένα έχω να πω: Το FAZER ΕΙΝΑΙ ΕΡΩΤΑΣ.:a07:

    Αν ειναι ετσι τοτε βουρ για το 78Hp

    αφου περιμενεις πρωτα να το δοκιμασει καποιος απο εδω και να σου πει εντυπωσεις

    η αν τους πιστευεις περιμενε τεστ απο τα περιοδικα

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αναζήτηση και προβληματισμός για αγορά sport-touring μοτοσικλέτας
    από zzr2005 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 88
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2012, 22:15
  2. Γνωμη για αγορα μηχανης.. Προβληματισμος-Ανωμαλια
    από Chris1983gr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2010, 18:18
  3. βοηθεια για αγορα fazer
    από ikaros892003 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2009, 19:03
  4. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  5. Οποιος ενδιαφέρεται για αγορά!!!
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2004, 22:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF