Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 44

Θέμα: Νέος στο forum , νέος στις μηχανές...

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της tsofras
    Εγγραφή
    05/05/2006
    Μηνύματα
    96
    Σας ευχαριστώ όλους παίδες , όσο περνάνε οι μέρες μου φεύγει ο φόβος και ειλικρινά δεν κρατιέμαι στην ιδέα να ποκτήσω δίπλωμα και μία μηχανή, αλλά πάντα με ασφάλεια και σεβασμό όπως λέτε

  2. #17
    Παντως οσο και να λες οτι την παιρνεις για να πηγαινεις στη δουλεια σου,μην κανεις το λαθος και πεσεις κατω απο 125cc! Ειναι 1000000000% σιγουρο οτι μολις τη μαθεις λιγο τη μηχανη θα θες μεγαλυτερη και θα δινεις τζαμπα λεφτα! Δες καταρχην για τι ποσο εισαι διατεθιμενος και μετα ψαξτο λιγακι γιατι επιλογες υπαρχουν παντοτε πολλες..!! Ε και μην το σκεφτεσαι και πολυ ΕΝΑ ειναι το μεσο για να πηγαινεις γρηγορα στη δουλεια σου!!
    We never get enough...

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της tsofras
    Εγγραφή
    05/05/2006
    Μηνύματα
    96
    όχι κάτω απο 125 δεν πέφτω, απότι διάβασα και είδα στο φόρουμ και μου προτείνατε λέω για το XT125r, αλλά για καινούριο ή μεταχειρισμένο? αυτό σκέφτομαι.....( ε να αχολούμαι με κάτι μέχρι να πάρω το δίπλωμα )

  4. #19
    Αν κλινεις προς XT125 φυσικα θα παρεις το x kai oxi to r! Ριξτα μια ματια σε κανα google και θα δεις τι εννοω! Δες επισης και τα πμ σου (προσωπικα μηνυματα) σου εχω στειλει μια διευθυνση (εχει και τα xt)!
    We never get enough...

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της tsofras
    Εγγραφή
    05/05/2006
    Μηνύματα
    96
    ευχαριστώ φίλε μου . τσέκαρα και το λινκ αλλά να σου πώ την αλήθεια δεν με συγκινεί η συγκεκριμένη μηχανή. Είδα και διαφορές XT125X me R αλλά ποιά είναι η μεγαλύτερη διαφορά , δεν κατάλαβα, αν μπορούσες να μου εξηγήσεις? Ευχαριστώ

  6. #21
    Επιλογές έχεις πολλές ευτυχώς.
    Ψάξου γενικά τι σου αρέσει περισσότερο και όλο και κάτι θα υπάρχει στην κατηγορία κυβικών και χρημάτων που προσανατολίζεσαι.
    Εφόσων λες ότι σου αρέσουν και οι street μια πολύ καλή επιλογή για πρώτο μηχανάκι είναι και το CBF-250. Όσους ξέρω που το έχουν είναι ευχαριστημένοι.

    Καλό ψάξιμο!!!
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
    ευχαριστώ φίλε μου . τσέκαρα και το λινκ αλλά να σου πώ την αλήθεια δεν με συγκινεί η συγκεκριμένη μηχανή. Είδα και διαφορές XT125X me R αλλά ποιά είναι η μεγαλύτερη διαφορά , δεν κατάλαβα, αν μπορούσες να μου εξηγήσεις? Ευχαριστώ
    Απλα το x ειναι motard ενω το r enduro (απλα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ προτιμω το x)! Μηχανες φορανε τις ιδιες αν δεν κανω λαθος (οπως και με αυτην που δεν σε συγκινησε κι ας εχουν 1500 ευρα διαφορα) απλα μετα η διαφορες τους ειναι στα λαστιχα,τα κιλα,τη θεση οσηγησης κτλ,που οφειλονται φυσικα στην πρωτη διαφορα! Απλως ειναι λιγο τσιμπιμενες για 125,αν και καλες επιλογες,αλλα με λιγα παραπανω παιρνεις 250αρι! Τεσπα,δυο ροδες να'ναι κι οτι να'ναι!!
    We never get enough...

  8. #23

    Γεια χαρά κι από 'μένα. Επειδή βρισκόμουν στη θέση σου πριν 4 μήνες (η δουλειά ήταν 1 ώρα και βάλε με το τρένο και περπάτημα) και είχα κι εγλω δίπλωμα τουτού από τα 18, σου λέω:

    1ον. Το ΧΤ είναι ψηλό, έχει ανοιχτό τιμόνι και συμπλέκτη. Δηλαδή δεν είναι τόσο ευέλικτο στην κίνηση και είναι δύσκολο για νέο αναβάτη. Επιπλέον από δύναμη δεν μετράει μπροστά στο Innova 125.

    2ον. Τα σκούτερ είναι εύκολα και δεν έχουν ταχύτητες για να σε κουράζουν οι συνεχείς αλλαγές στην κίνηση.

    3ον. Τα παπιά έχουν μεγαλύτερες ρόδες και περνούν πιο άνετα ανωμαλίες και λακουβίτσες.

    4ον. Συμβουλή μου. Πάρε δίπλωμα για 125cc, αγόρασε ένα παπί ή σκούτερ και σε δύο χρόνια χωρίς να έχεις πόντους στο point system πας στο υπουργείο και κάνεις το δίπλωμα απεριορίστου πληγρώνοντας μόνο κάτι παράβολα

    5ον. Όσον αφορά το φόβο, επειδή φαντάζομαι πως κι εσύ όπως όλοι μας το αμάξι το τρέχεις κι άμα κάτσει η στραβή εκεί είναι που θα φοβηθείς, παίρνοντας μηχανάκι το πρώτο πράγμα που συμβαίνει είναι να σταματήσεις να τρέχεις με το αυτοκίνητο (Δεν σου λέει τίποτα πια). Αν αγοράσεις καινούριο μηχανάκι έχεις το συν ότι πρέπει να το στρώσεις και τουλάχιστον στην αρχή και να θες δεν μπορείς να το τρέξεις και μαθαίνεις σταδιακά την ταχύτητα με "πιο ασφαλή" km/h.

    Κατα τα άλλα: join the club:smilea:

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της tsofras
    Εγγραφή
    05/05/2006
    Μηνύματα
    96
    Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση, και εγώ για σκουτεράκι έλεγα στην αρχή αλλα μετά απο συζήτηση εδώ και με άλλους , κατάλαβα ότι μάλλον καλύτερα να πάρω κάτι που είναι μηχανή. Εξ' άλλου δεν θέλω αυτόματο, θέλω να πάρω με ταχύτητες για να μάθω να οδηγώ. Εσύ τι μηχανή έχεις αν επιτρέπεται? Έχεις οδηγήσει το ΧΤ? Τώρα για το αν είναι ψηλή είμαι 1.85 , λές να έχω πρόβλημα?

    Φίλε saki_tsan ξέρω ότι το x είναι Motard και το r enduro , αλλά δεν ξέρω την διαφορά

    Φίλε kizoku απλά μου φαίνονται πολλά τα 250 για πρώτη μηχανή.

    Απ'ότι είδα το ΧΤ125 κάνει 3100 κάτι καινούριο, μεταχειρισμένο ξέρει κανείς πόσο πάει περίπου?

  10. #25
    Xekina me papaki man na exoikiotheis k me tis taxitites k me ton tropo odigisis.Oloi kapos xekinisame....oi perisoteroi pou pigan ntoygroy se megales den eixan kalo telos.Den proteino scooter,tha se talaiporisei gia arxi...Bgale to diplomataki k xekina me mikro mixanaki k an prosexeis de tha xeis problima..

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της tsofras
    Εγγραφή
    05/05/2006
    Μηνύματα
    96
    Έχω μπερδευτεί τελικά :hypnotize

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
    Έχω μπερδευτεί τελικά :hypnotize
    Λογικό!!!
    Ο καθένας λέει ην άποψή του και φυσικά αυτή ποτέ δεν συμπίπτει με των άλλων.

    Δες τι σου αρέσει περισσότερο, αρκεί να μην έχει πολλά κυβικά και να είναι και σχετικά ελαφρύ για να μπορείς να το κουμαντάρεις και πάρ' το.

    Άποψή μου είναι να αποφύγεις το scooter αν θες να περάσεις σε μηχανή αργότερα, γιατί θα τα βρείς λίγο σκούρα ενδεχομένως.
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  13. #28
    Καλημέρα.
    Μήπως σε ξεμπερδέψω λίγο.
    Εγώ έχω παπί ΜODENAS. Είναι το δεύτερο μεγαλύτερο παπί μετά το KYMCO (δεν θυμάμαι πως γράφεται) και έχει 111 cc. Λόγω μήκους θυμίζει πιο πολύ μηχανάκι από τα άλλα παπιά.
    Αν εσύ γουστάρεις ΧΤ όρμα!
    Απλά θα δυσκολευτείς λίγο παραπάνω. Βέβαια από ότι ξέρεις και από το αμάξι η ύπαρξη συμπλέκτη σε βοηθά να ξεκινάς και να σταματά πιο ήρεμα, ειδικά σε σχέση με τα παπιά που οι ταχύτητες είναι καρφωτές και όταν είναι ακόμη σφιχτά τα μέταλά τους γονατίζουν σε κάθε αλλαγή. Αλλά είναι καλό για να μάθεις το ΧΤ να μην το πηγαίνεις αρχικά σε δρόμους με κίνηση και προπαντώς σε δρόμους χωρίς διαχωριστική νησίδα (όπου σου έρχεται ο απέναντι και περνάει σύρριζα!
    Όσο για το ύψος sorry αλλά εγώ είμαι 1.73 και τα έβλεπα αλλιώς.

  14. #29
    Ααααα να μην ξεχάσω,
    Φίλε saki_tsan ξέρω ότι το x είναι Motard και το r enduro , αλλά δεν ξέρω την διαφορά
    Ξέριες ή όχι τη διαφορά άσε το motard, δεν είναι για μας τους αρχάριους:
    [IMG]950_sm_slide[/IMG]

  15. #30
    Επανέρχομαι εξηγώντας τι εννοώ όταν λέω πως δεν είναι για εμάς τους αρχάριους:




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	950_sm_slide.jpg 
Προβολές:	155 
Μέγεθος:	61,6 KB 
ID:	47623

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος στο forum!
    από Aggelos_SV στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2008, 19:36
  2. νεος στο forum εχει απορια!!help!!!!
    από stormshadow στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2008, 15:02
  3. Νέος στο forum / Ερώτηση για ένα μοντέλο KTM
    από OzimBa στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 16:40
  4. Νέος στο Forum
    από Sabre στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2006, 18:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF