Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 69

Θέμα: VFR 800 VTEC, αναρτήσεις.

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    7.004
    Ωραία, μας γ@μησες Παρασκευιάτικα να κάνουμε budgeting να μαζέψουμε το "χαρτί" που χρειάζεται γι' αυτό το λέλουδο .

    Σε αρώτηξα για το ρακόρ γιατί είχα διαβάσει στα εξωτερικά πως κάποιοι είχαν θέματα, κυρίως με Willbers .

    Καλόστ(ρ)ιφτο μαν!!!

    Και στα δικά μας οι λεύτερες !!!

  2. #17
    Nικολα προδοθηκες απο μονο σου γιατι κανοντας την αναγωγη για το καταληλο ελατηριο πισω προδοσες τα κιλα σου χα χα χα .

    Λοιπον καλοστριφτο και πιστευω οτι την προσαρμογη τον αναρτησεων στα πρωσοπικα δεδομενα του καθενος ειναι τοκαλυτερο δωρο που μπορεις να κανεις στον εαυτο του.

  3. #18
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Ωραίος κι ευχαριστούμε για τις πληροφορίες !
    Give me fuel, Give me fire

  4. #19
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.210
    δηλαδή αν καταλάβα καλά .....

    έκανες revalving μόνος σου?


  5. #20
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    δηλαδή αν καταλάβα καλά .....

    έκανες revalving μόνος σου?

    Όχι. Το σκέφτηκα αλλά (φυσικά) κώλωσα. Επειδή γενικώς έχουν δει πολλά τα μάτια μου από μάστορες, το έχω, ως γενική αρχή, να ξέρω τι ακριβώς πρέπει να γίνει, άσχετα αν δεν το κάνω μόνος μου.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npat Προβολή μηνύματος
    Όχι. Το σκέφτηκα αλλά (φυσικά) κώλωσα. Επειδή γενικώς έχουν δει πολλά τα μάτια μου από μάστορες, το έχω, ως γενική αρχή, να ξέρω τι ακριβώς πρέπει να γίνει, άσχετα αν δεν το κάνω μόνος μου.
    Προτείνω συχνές τώρα βόλτες στις ιστορικές κορυφογραμμές της Πεντέλης γιατί τώρα πια νομίζω είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις το διαβολικό εκείνο ροζ παπί....

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Προτείνω συχνές τώρα βόλτες στις ιστορικές κορυφογραμμές της Πεντέλης γιατί τώρα πια νομίζω είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις το διαβολικό εκείνο ροζ παπί....

    που το θυμήθηκες αυτό το θεϊκό thread?

  8. #23
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npat Προβολή μηνύματος
    Όχι. Το σκέφτηκα αλλά (φυσικά) κώλωσα. Επειδή γενικώς έχουν δει πολλά τα μάτια μου από μάστορες, το έχω, ως γενική αρχή, να ξέρω τι ακριβώς πρέπει να γίνει, άσχετα αν δεν το κάνω μόνος μου.
    πάντως απο οτι φαίνεται έχεις κάνει πολυ καλή δουλειά. Εύγε. Μακάρι και εμείς να βρούμε το χρόνο και κυρίως την όρεξη.

    by the way το μπροστινό δεν είναι ρυθμιζόμενο?

  9. #24
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662
    Νικολή, επειδή είδα ότι "το παίδεψες το πράγμα", ελπίζω να έκανες τις μετρήσεις με καμια 10αριά λιτρα στο τεπόζιτο ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Τα έβαλες ε; Nice!

    Ωραία και η αναλυτική παρουσίαση!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npat Προβολή μηνύματος
    [...]

    3. Η επιλογή του rebound stack γίνεται βάση των: Rate ελατηρίου, ιξώδες λαδιού, διάμετρος του damping rod. Σου δίνει ένα πινακάκι που ανάλογα με αυτά διαλέγεις το rebound stack configuration. Στην περίπτωσή μου για 0.95 kg/mm ελατήριο, 5w λάδι, και 10 mm damping rod μου προτείνει το r19. Χρησιμοποίησα το r20 (ένα πιο αργό).

    [...]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npat Προβολή μηνύματος
    ΠΡΩΤΕΣ εντυπώσεις:

    [...]

    Το μπροστινό είναι ΠΟΛΥ πιο στιβαρό, ειδικά στα φρένα, χωρίς να έχει χάσει σχεδόν καθόλου σε άνεση. Το μόνο παράπονο που έχω, είναι ότι ΜΑΛΛΟΝ χρειαζόταν κάπως αργότερο rebound damping (και λίγο παραπάνω compression δεν θα πείραζε, αλλά και με αυτό που έχει, καλό είναι). Πιστεύω ότι τα 1.3mm bleed holes είναι μάλλον υπερβολικά (με 1mm, πιστεύω, θα ήταν σαφώς καλύτερο, δυστυχώς πλέον είναι αργά για το αλλάξω αυτό---αν κάνετε την μόντα ανοιξτε πρώτα 1mm bleed holes, δοκιμάστε το, και αν δεν σας αρέσει τις μεγαλώνετε). Στην δική μου περίπτωση θα το δοκιμάσω λίγο ακόμα, να το συνηθίσω περισσότερο, και μετά θα δοκιμάσω να αλλάξω το λάδι με 7.5w (κάποιο γύρω στα 22 με 25 cSt, απ τα 15 που έχω τώρα, με το οποίο νομίζω θα είναι τζετ!)

    Αυτά από μένα... ελπίζω να σας τα 'πριξα επαρκώς...

    Έβαλες ένα πιο αργό από αυτό που σου πρότεινε και θες παρόλα αυτά πιο αργό ε;

    Γιατί δεν δοκιμάζεις να αλλάξεις στο r21 πρώτα ώστε να μείνεις με το υπάρχον λάδι; Και μετά βλέπεις αν χρειάζεται αλλαγή και το compression και πας στο c36. Να παίξεις δηλαδή με τα shims και όχι με το λάδι. Αλήθεια αν αλλάξεις στις επιλογές το novice σε intermediate τι σου δίνει;
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  11. #26
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgio Προβολή μηνύματος
    Έβαλες ένα πιο αργό από αυτό που σου πρότεινε και θες παρόλα αυτά πιο αργό ε;

    Γιατί δεν δοκιμάζεις να αλλάξεις στο r21 πρώτα ώστε να μείνεις με το υπάρχον λάδι; Και μετά βλέπεις αν χρειάζεται αλλαγή και το compression και πας στο c36. Να παίξεις δηλαδή με τα shims και όχι με το λάδι. Αλήθεια αν αλλάξεις στις επιλογές το novice σε intermediate τι σου δίνει;
    Λοιπόν:

    1. Τα shims stacks ελέγχουν κυρίως τα mid και high / speed damping χαρακτηριστικά. Το πρόβλημα (πολύ γρήγορο rebound) είναι, προφανώς, στο low-speed damping.

    2. Tα χαρακτηριστικά του low-speed damping ελέγχονται (ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ) από τα bleed holes.

    3. Για αλλάξεις το low-speed damping πρέπει ή να μικρύνεις τα bleed holes (π.χ. να τα γεμίσεις και να ξανατρυπήσεις με μικρότερη διάμετρο) ή να αυξήσεις το ιξώδες του λαδιού.

    4. Αν ξανατρυπήσεις... άλλη δουλειά δεν έχουμε.

    5. Αν αυξήσεις το ιξώδες (ΛΙΓΟ), θα επιρεαστούν λίγο και τα χαρακτηριστικά του mid / high-speed, αλλά όχι και τόσο (πολύ λιγότερο από το low-speed).

    Οπότε η λύση είναι η αλλαγή λαδιού με κάποιο λίγο βαρύτερο, πράγμα που έκανα πριν λίγο (έβαλα Ohlins Fork Oil #5, cSt @ 40C = 23). Επίσης αύξησα λίγο την στάθμη (κατά 10mm απ' τα 120 στα 110) για να αυξήσω την αντίσταση στο botoming (έτσι και αλλιώς αυτό ήθελα να το κάνω). ΜΕΓΑΛΗ αλλαγή προς το ΠΟΛΥ καλύτερο. Πλέον είναι ουσιαστικά όπως το θέλω. Οπότε το αφήνω στην ησυχία του.

    Όταν έρθει η ώρα να αλλάξω λάδια μπορεί να πάω σε ένα γύρω στο 26 - 28 cSt (κάποιο καλό, με μεγάλο VI) και ΑΑΑΝ έχω όρεξη ίσως πάω σε ένα νούμερο ταχύτερο rebound stack και ΙΙΙΣΩΣ σε ένα νούμερο μαλακότερο compression stack (αυτά, όπως καταλαβαίνεις, είναι μικροαλλαγές στα mid / high speed χαρ/κα οπότε... πιασ' τ' αυγό και κούρευτο... πιθανότατα δεν θα ασχοληθώ καν).
    Τελευταία τροποποίηση από npat; 29/06/2012 στις 18:25.

  12. #27
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Νικολή, επειδή είδα ότι "το παίδεψες το πράγμα", ελπίζω να έκανες τις μετρήσεις με καμια 10αριά λιτρα στο τεπόζιτο ...
    Αντώνη, αν εννοείς τα sag, τότε ναι, με 2/3 γεμάτο ντεπόζιτο.
    Τελευταία τροποποίηση από npat; 30/06/2012 στις 23:30.

  13. #28
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npat Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν:

    1. Τα shims stacks ελέγχουν κυρίως τα mid και high / speed damping χαρακτηριστικά. Το πρόβλημα (πολύ γρήγορο rebound) είναι, προφανώς, στο slow-speed damping.

    2. Tα χαρακτηριστικά του slow-speed damping ελέγχονται (ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ) από τα bleed holes.

    3. Για αλλάξεις το low-speed damping πρέπει ή να μικρύνεις τα bleed holes (π.χ. να τα γεμίσεις και να ξανατρυπήσεις με μικρότερη διάμετρο) ή να αυξήσεις το ιξώδες του λαδιού.

    4. Αν ξανατρυπήσεις... άλλη δουλειά δεν έχουμε.

    5. Αν αυξήσεις το ιξώδες, θα επιρεαστούν λίγο και τα χαρακτηριστικά του mid / high-speed, αλλά όχι και τόσο.

    Οπότε η λύση είναι η αλλαγή λαδιού με κάποιο λίγο βαρύτερο, πράγμα που έκανα πριν λίγο (έβαλα Ohlins Fork Oil #5, cSt @ 40C = 23). Επίσης αύξησα λίγο την στάθμη (κατά 10mm απ' τα 120 στα 110) για να αυξήσω την αντίσταση στο botoming (έτσι και αλλιώς αυτό ήθελα να το κάνω). ΜΕΓΑΛΗ αλλαγή προς το ΠΟΛΥ καλύτερο. Πλέον είναι ουσιαστιά όπως το θέλω. Οπότε το αφήνω στην ησυχία του.

    Όταν έρθει η ώρα να αλλάξω λάδια μπορεί να πάω σε ένα γύρω στο 26 - 28 cSt (κάποιο καλό, με μεγάλο VI) και ΑΑΑΝ έχω όρεξη ίσως πάω σε ένα νούμερο ταχύτερο rebound stack και ΙΙΙΣΩΣ σε ένα νούμερο μαλακότερο compression stack (αυτά, όπως καταλαβαίνεις, είναι μικροαλλαγές στα mid / high speed χαρ/κα οπότε... πιασ' τ' αυγό και κούρευτο... πιθανότατα δεν θα ασχοληθώ καν).
    Άλλο ένα σχόλιο: Αν με ρωτούσες πως θα ήταν το ιδανικό, θα σου έλεγα ότι αντί να τρυπάς bleed holes και να θες μετά να τις κλείσεις / ανοίξεις για παίξεις με το slow speed, καλύτερα θα ήταν να βάλεις στην κορυφή του stack ένα bleed shim (shim mikρότερης διαμέτου) το οποίο μπορείς πολύ πιο εύκολα να αλλάξεις για να tune-άρεις. Γιατί τώρα η RT δεν επέλεξε αυτή τη λύση, αλλά σε βάζει να μπλέκεις με δράπανα... δεν ξέρω (θα υπαρχουν λόγοι, απλά εγώ δεν τους ξέρω).
    Τελευταία τροποποίηση από npat; 29/06/2012 στις 20:06.

  14. #29
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npat Προβολή μηνύματος
    1. Τα shims stacks ελέγχουν κυρίως τα mid και high / speed damping χαρακτηριστικά. Το πρόβλημα (πολύ γρήγορο rebound) είναι, προφανώς, στο low-speed damping.

    2. Tα χαρακτηριστικά του low-speed damping ελέγχονται (ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ) από τα bleed holes.
    Για να το κάνω πιο σαφές φαντάσου το κάπως έτσι (εντάξει, ίσως όχι ακριβώς, αλλά στο περίπου):

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	damp.png 
Προβολές:	326 
Μέγεθος:	18,2 KB 
ID:	263027

    H κόκκινη γραμμή είναι το low speed το οποίο οφείλεται στα bleed holes. Η κλίση της γραμμής αυξάνει (η γραμμή γίνεται "πιο κατακόρυφη") όσο μικραίνει η διάμετρος της τρύπας και επίσης αυξάνει όσο μεγαλώνει το ιξώδες του λαδιού.

    Το shim stack που διάλεξες επιλέγει ΠΟΙΑ από τις μπλε γραμμές θα χρησιμοποιηθεί. Όσο πιο "αργό" stack διαλέγεις, τόσο αυξάνει η πίεση στην οποία θα αρχίσουν να ανοίγουν τα shims και άρα αυξάνεται η πίεση (και η ταχύτητα) στην οποία γίνεται η μετάβαση από το low-speed στο high-speed.

    Αλλάζοντας ιξώδες, μπορεί να "παραμορφώσει" λίγο και τις μπλέ γραμμές, αλλά η βασική αλλαγή είναι ότι θα αυξήσει την κλίση της κόκκινης.

    Το "πρόβλημα" (αυτό που δεν μου άρεσε, τέλος πάντων) ήταν ότι η κλίση της κόκκινης γραμμής δεν ήταν αρκετή (η γραμμή δεν ήταν αρκετά κατακόρυφη, και οδηγούσε σε σχετικά μεγάλες ταχύτητες για μικρές πιέσεις). Διαλέγοντας άλλο shim stack δεν πρόκειται να διόρθωνε το συγκεκριμένο θέμα.

  15. #30
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    by the way το μπροστινό δεν είναι ρυθμιζόμενο?
    Δυστυχώς όχι. Μόνο προφόρτιση.

    Σε κάποια φάση σκέφτηκα να ψάξω για τα rebound μαραφέτια (βαλβίδες, rod και τάπες) από κάποιο F4I τα οποία ΝΟΜΙΖΩ φοριούνται σχετικά εύκολα, αλλά τελικά δεν μπήκα στην διαδικασία. Προφανώς αν είχα ρυθμιζόμενο rebound όλες αυτές οι μαλακίες των τελευταίων μηνυμάτων (καθώς και τα bleed holes στο rebound valve) δεν θα είχαν νόημα... Δεν πειράζει όμως, εχει πλάκα να βλέπεις κάποια πράγματα από κοντά στην πράξη...

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kurioi eimai katoxos VFR 800 VTEC...TELOS!
    από asmar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 08:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF