Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 67

Θέμα: Ποτέ ξανά ΒΤ 014

  1. #16
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    α και να μη ξεχασω να αναφερω οτι το ΒΤ14 ειναι λαστιχο πρωτης τοποθετησης στα κορυφαια SS στο κοσμο.... ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ δηλαδη....

    (πχ. ZX10, ZX636, GSXR-1000K5 GSXR750 κτλ κτλ)

    ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΗΠΟΣ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΚΤΛ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΕΙΣ????



  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258
    Ψάχνωντας για λάστιχα για το AX-1 είχα διαβάσει σε πολλές σελίδες πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο λάστιχο.Ίσως να ήταν ελαττωματικά.Σε κάθε περίπτωση μίλα με τον έμπορο που σου τα προμήθευσε και με την εταιρεία.Μπορεί κάποια παρτίδα να έχει πρόβλημα και να σωθούν άνθρωποι απο την παρατήρησή σου.

  3. #18

    Re: Ποτέ ξανά ΒΤ 014

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
    Μετά από 5 μήνες και 5.000 χλμ το πίσω λάστιχο έφθασε ήδη το δείκτη φθοράς.
    Το μηχανάκι είναι ένα ταπεινό και ελαφρύ Hornet, όχι κανένα ΧΧ.
    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!
    Αδερφέ, το πίσω αυτή την στιγμή είναι στα 2 χιλιοστά βάθος (δείκτης και καλά για να πάς κάτω απο 130χλμ/ωρα) μετά από 5700χλμ...

    Στα χιλιόμετρα αυτά συμπεριλαμβάνεται καθημερινή (οχι ηρεμη) οδήγηση στην πόλη, μερικές "γλήγορες" εξορμίσεις και 2 μερες Σερρες (για μαθήματα)...α, και τον τελευταίο μήνα και αρκετά παντηλίκια...

    Πίεση δουλευω 38-42 πίσω ανάλογα την περίπτωση...

    Για να φτάσει στα λινά (οχι δεν θα περιμένω να βγούν τα συρματα έξω) θέλει τουλάχιστον αλλά 1500+ χλμ...

    Το κράτημα του παραμένει άψογο (ειδικά μετά ΄την πρόσφατη σωστή ρυθμιση της πίσω μου ανάρτησης) και μέσες άκρες συμφωνώ με την περιγραφή της Γιαγιάς Αρκούδας (εκτός απο το σημείο με τις ταλαντώσεις...απλά σε σχέση με τα BT12 που φόραγε το Ζ750 απο την μάνα του έχουν εκτός των άλλων πιο ΣΚΛΗΡΟ σκελετό πράγμα που φάνηκε απο την πρώτη μέρα)...

    Για την ιστορία το μαμά BT012E (πίσω) έφτασε στον δείκτη των 130χλμ/ωρα στα 7800χλμ...(και βγάλε και τα 1500 ήρεμα χλμ στρωσιματος)...

    Το λάστιχο όπως είπαν και τα άλλα παιδιά θεωρείται και απο την ίδια την Bridgestone ως ΣΟΥΠΕΡ ΣΠΟΡ (πιο σπόρ απο τα 12άρια και λιγότερο απο τα 12ss)...οχι ως τουριστάδικα...

    Και για να λέω την αλήθεια προσωπικά δεν πίστευα οτι μετά και απο 2 μέρες Σερρες (εστω και για μαθημα) θα εφτανε το πίσω στις 5000χλμ...
    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  4. #19
    δηκτης φθορας ειναι ο εξεις στα μπρινζεστον τουλαχιστον αλλα νομιζω οτι σε ολα ειδιο ειναι.
    αν δης μεσα στα αυλακια σε καποιο σημειο θα δης οτι το αυλακι εχει ενα εξογκομα μεσα που εκει κανει το αυλακι πιο ριχω. ειναι μικρο περιου 3 - 4 χιλιοστα οταν το λαστιχο φταση να ειναι το εξογκομα ισια με το πελμα τοτε σημενη οτι εχει φαγωθη το λαστιχο και δεν μπορει να αποβαλη το νερο που θα σηναντηση και ετσι θα παρατηρηθη το φενομενο της υδρολησθησης με αποτελεσμα την εληψη προσφησης με ολλα τα δισαρεστα επακολουθα.

    το ZZR ειναι πολυ βαρη μηχανακι και με δυο ατομα και το τριβαλιστο φορτομενο στα 160- 180 οταν στρηβης πχ στην υλικη το πισο λαστυχο 014 εχει ταλαντοση. ενω το 010 ακομα και με 220-240 δεν εχει καμια ταλαντωση.

    πριν αρχησω να βαζω μπρινζεστον ειχα τα ντανλοπ 207.
    η μοτο γενικα ηταν χηροτερη.
    με τα μισελην ....ξεχνα το....
    με τα αιβον.....:rotflmao: :rotflmao: ειναι λαστιχα αυτα?
    αυτες ειναι οι εντιποσεις που εχω απο την δικη μου μοτο με τον δικο μου τροπο οδηγησης.
    αυτο δεν σημενη οτι καποιου αλλου ενα αλλο λαστιχο δεν θα του τεργιαζη καλητερα.
    παντος η επομενη αλλαγη θα ειναι μπρινζεστον 010. τα οποια εμενα μου απεδιξαν οτι ειναι καλα. τα 014 εχουν και αυτα τα καλα τους αλλα ειναι καθαρα θεμα επιλογης πιστευω οτι τα 010 μου τεριαζουν καλιτερα.

  5. #20
    Εγω παντως την bridgestone την εμπιστευομαι με κλειστα τα ματια!

  6. #21
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
    Kλασσικη ερωτηση : μηπως εβαλες χαμηλες πιεσεις και επιπλεον πηγαινες με πολλα??

    Παντως εχω ακουσει το ιδιο απο 2 ατομα οτι τα συγκεκριμενα ελαστικα τελειωνουν γρηγορα....
    φιλος με το 636 του 05 χαλασε τα πλαινα του σε 6000 χλμ.

  7. #22
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Κι εγώ BT014 έχω, είναι τα μαμίσια και σε περίπου 7500 χλμ το πίσω θέλει αλλαγή. Η συμπεριφορά τους όμως είναι πάρα πολύ καλή και για αυτό πάλι τα ίδια θα βάλω. Προτιμάω να αλλάζω λάστιχο νωρίτερα και να μου δώσει το έξτρα κράτημα σε περίπτωση ανάγκης παρά να τύχει καμιά στραβή......

    Τώρα για το ότι σου τελείωσε νωρίς τι να πω, ίσως να πρέπει και να ρωτήσεις την Bridgestone να δεις τι θα σου πουν. Την μαμά εταιρεία εννοώ με email, όχι τους τοπικούς.

    Επειδή το ανέφερες, μήπως το παρακάνεις με τα παντιλίκια? Εγώ μέσα στην πόλη, τις ελάχιστες έστω φορές που οδηγάω στην πόλη, δεν κάνω παντιλίκια γιατί φθείρουν εντελώς τζάμπα τα λάστιχα...... Ξέρω φίλο με XTx που έφτασε τα λάστιχα του στα λινά σε 2500χλμ επειδή το ξέσκιζε στα παντιλίκια και στα ανάποδα.......


  8. #23
    Συμφωνώ απόλυτα με τον Freedom. Όμοια χρήση(μόνο πίστα δεν μπήκα αλλά στην πίστα τρώγονται περισσότερο τα πλαϊνά παρά το κέντρο), δλδ φυσιολογική, όμοια αντοχή (5000-5500). Τα λάστιχα κρατάνε καλά, αλλά κι άλλα λάστιχα κρατάνε, χωρίς να γίνονται φυτίλια στα 5000χλμ (τα είδε κι ο Αρκούδος εν δράσει).
    Οι άλλοι στο ΒΙΚΕΝΕΤ , με τα γκαζερά , τα τελείωσαν στα 1500-2000 χλμ.
    Όλα αυτά δεν είναι φυσιολογικά για λάστιχα που μας τα πουλάνε για sport-touring. Άντε τώρα να ζητήσεις τα ρέστα.

    YΓ: Τα μαμίσια μετά από πολύ παντιλίκι τα άλλαξα στα 15.000 χλμ όχι γιατί τελείωσαν, αλλά γιατί ήταν 6 χρόνων( Hi sport Michelin)

  9. #24
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Το δικό μου ΒΤ-14 που φοράει το TUONO

    Έχει ζωή μέχρι τώρα 4.800 χιλιόμετρα
    500 χλμ. στην πόλη
    560 χλμ. σε επαρχιακή με 60-150 χλμ/ω
    1200 χλμ. σε εθνική με 160-170 χλμ/ω
    2000 χλμ. σε εθνική με 180-210 χλμ/ω
    540 χλμ. σε πίστα (3 ημέρες στις Σέρρες)

    Οπως βλέπετε και από τις φωτογραφίες έχει ακόμη πολύ ψωμί να φάει.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bt14.jpg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	79,5 KB 
ID:	18337

  10. #25

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Το δικό μου ΒΤ-14 που φοράει το TUONO

    Έχει ζωή μέχρι τώρα 4.800 χιλιόμετρα
    500 χλμ. στην πόλη
    560 χλμ. σε επαρχιακή με 60-150 χλμ/ω
    1200 χλμ. σε εθνική με 160-170 χλμ/ω
    2000 χλμ. σε εθνική με 180-210 χλμ/ω
    540 χλμ. σε πίστα (3 ημέρες στις Σέρρες)

    Οπως βλέπετε και από τις φωτογραφίες έχει ακόμη πολύ ψωμί να φάει.
    Το δικό μου ΒΤ-14 που φοράει το GSXR 750

    Έχει ζωή μέχρι τώρα 5.500 χιλιόμετρα
    Δεν ξέρω νούμερα, αλλά έχουν κάνει 2 long sessions στα Μέγαρα, δηλαδή 45 λεπτά το καθένα συνεχόμενα
    Έχουν κάνει μία μέρα Σέρρες (εκεί την άκουσαν εντελώς)
    Έχουν κάνει το ταξίδι Αθήνα-Σέρρες-Αθήνα (η επιστροφή έγινε με μία στάση όπου κρύωσαν τα λάστιχα, η υπόλοιπη μονοκοπανιά με 2 στάσεις των 5 λεπτών για βενζίνη)
    Έχουν κάνει κάμποσες βόλτες και ό,τι περισσεύει ήταν στην πόλη.

    Είναι σε λίγο καλύτερη κατάσταση από τις φωτογραφίες σου. Το απίστευτο είναι ότι μετά τις Σέρρες έδειχναν σαν μαρούλι... πολύ χάλι... λες και τα είχες βάλει σε τεράστιο τρίφτη! Μετά το ταξίδι της επιστροφής, όπου πατήθηκε το λάστιχο λες και ξαναζυμώθηκε, είναι σαν καινούργιο!

    Μην ακούτε τίποτα... το λάστιχο είναι σούπερ! Μπορεί κάποιος άλλος παράγοντας να επηρρέασε κάποια από τα λάστιχα των παιδιών που παραπονιούνται, αλλά δεν σημαίνει ότι το λάστιχο δεν είναι καλό.
    Θάνος..

  12. #27
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    Το δικό μου ΒΤ-14 που φοράει το GSXR 750
    Είναι σε λίγο καλύτερη κατάσταση από τις φωτογραφίες σου. Το απίστευτο είναι ότι μετά τις Σέρρες έδειχναν σαν μαρούλι... πολύ χάλι... λες και τα είχες βάλει σε τεράστιο τρίφτη! Μετά το ταξίδι της επιστροφής, όπου πατήθηκε το λάστιχο λες και ξαναζυμώθηκε, είναι σαν καινούργιο!
    Αυτά που βλέπετε στις άκρες του λάστιχου είναι υπολείμματα γόμας από την πίστα που μαζευεται πάνω στο λάστιχο όταν αυτό είναι πολύ ζεστό. Φυσικά δεν γίνονται ενιαίο σώμα με το λάστιχό σας και φεύγουν όταν αυτό ζοριστεί.

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

    Είναι σε λίγο καλύτερη κατάσταση από τις φωτογραφίες σου. Το απίστευτο είναι ότι μετά τις Σέρρες έδειχναν σαν μαρούλι... πολύ χάλι... λες και τα είχες βάλει σε τεράστιο τρίφτη! Μετά το ταξίδι της επιστροφής, όπου πατήθηκε το λάστιχο λες και ξαναζυμώθηκε, είναι σαν καινούργιο!
    Μήπως μετά την πίστα εμοιαζε κάπως έτσι???


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_2942.jpg 
Προβολές:	224 
Μέγεθος:	56,1 KB 
ID:	18361
    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  14. #29
    ...ή ετσι???


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_2943.jpg 
Προβολές:	219 
Μέγεθος:	68,3 KB 
ID:	18362
    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  15. #30
    ...γιατί εμένα παρόλο που ΔΕΝ το πίεσα το μηχανάκι (μαθήματα) είναι σαν να έφυγαν κομμάτια στις ακρες και εφτιαξε "ζυμάρια" στο κέντρο...

    Ετσι ήταν στα 3300χλμ...μετά φαίνεται οτι οτι ήταν περιττό "εφυγε" στον δρόμο και έγινε πάλι "λείο"...παρόλα αυτά είναι οκ απο κράτημα και απο πέλμα (εχω πιάσει τον δείκτη)...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_2944.jpg 
Προβολές:	213 
Μέγεθος:	69,3 KB 
ID:	18363
    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF