Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 64

Θέμα: Κατανάλωση λαδιου σε xt600e - 10w40 !

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Eιχα κανει 2-3 αλλαγες σε εξουσιοδοτιμενο suzuki στο DR-Z και μου ειχε βαλει castrol.Δεν ξερω πια ηταν,αν ηταν συνθετικα η¨οχι,ειχα σημαντικη καταναλωση λαδιου ειδικα οταν το πηγαινα σε εθνικη,πανω απο 120km/h.Aπο τοτε που βαζω motul 5100 δεν καιει σταγωνα.Παντος η suzuki για το DR-Z 400 προτεινει ημισυνθετικα,γιατι δεν βαζεις της yamaha και κανε πιο κοντινες αλλαγες,θα σου κραταει και το μοτερ καθαρο.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εκτός κι αν εχει ημισυνθετικο η Denicol που να το ονομάζει Full Synthetic για ξεκάρφωμα.
    Μην τον αποπαίρνεις ψάχνει το dvd με τα highlights του θαλαμοφύλακα που μου υποσχέθηκε και είναι λίγο μπλεγμένος , άσε που ετοιμάζει και racing πτηνό να σε σουβλίσει ...

  3. #18
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Τα συνθετικά καίγονται, είτε τα μυρίζετε είτε όχι, ειδικά σε μονοκύλινδρα μεγάλου κυβισμου.
    Γύρνα το σε ένα επώνυμο ημισυνθετικό και είσαι οκ.

  4. #19
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.280
    Δοκίμασε και 20-50W,δεν είμαστε και Σιβηρία εδώ.
    Στο ΧΤΧ το βάζω χρόνια.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2008
    Μηνύματα
    489
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliasfyntanidis Προβολή μηνύματος
    Ισχύει οτι η κατανάλωση μειώνεται με ενα ημισυνθετικο σε σχέση με ενα συνθετικό λάδι,το ειχα παρατηρήσει σε ενα uno που ειχα πιτσιρικας.Αρα εχεις το κλασικό όργανο θερμοκρασίας λαδιου.
    Σωστή μέτρηση ειναι ο αισθητηρας του οργάνου να βρίσκεται στο φίλτρο λαδιου ειτε στα καρτερ,εκει που λιμνάζει το λάδι.Η πρώτη θέση βεβαια ειναι η καλύτερη και σου δείχνει πιο σωστές(θερμές)τιμές σε σχέση με την δεύτερη η οποία ειναι πιο δροσερή σαν θεςη-ένδειξη αφου το καρτερ φιλοξενεί ολόκληρη την ποσότητα λαδιου και όχι αυτή που χρησιμοποιεί ο κινητήρας για λιπανση την δεδομένη χρονική στιγμή.
    Εαν δεις στα αξεσουάρ αυτοκινήτου υπάρχουν οι αντάπτορες για το φίλτρο λαδιου με υποδοχή εκει για αισθητήρα θερμοκρασίας και πίεσης.
    Τι θερμοκρασίες βλέπεις συνήθως;
    Τα amsoil όντως ειναι κορυφαία.Στο αμαξι μου που έκανε καποια trackday(τις καλές εποχές)αυτά εβαζα και βάζω και παράπονο κανενα....Χαμηλές σχετικα θερμοκρασίες σε ρυθμούς πίστας και συμπίεση ακομα οπως ορίζει ο κατασκευαστής.
    καλησπερα φιλε μου, στο αυτοκινητου μου corolla gti 1988 ανακατασκευη amsoil 10w40 amo , σε ενα suzuki sx4 της οικογενειας το ιδιο , στο opel corsa της γυναικας μου το ιδιο ειναι φοβερο λαδι...απλα ισως στο xt καταναλωνεται πιο ευκολα...οι θερμοκρασιες το χειμωνα στα 15 xlm ειναι max 80 βαθμους και το καλοκαιρι max 100 βαθμους ....αν παω δικαβαλω σε αττικη με 160 εχω φτασει με το 10 40 σχεδον 130 βαθμους αυγουστο μηνα...

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2008
    Μηνύματα
    489
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Δοκίμασε και 20-50W,δεν είμαστε και Σιβηρία εδώ.
    Στο ΧΤΧ το βάζω χρόνια.
    δεκτο απλα μολις πιασουν τα κρυα το 10w εχει καλυτερη ροη οταν ειναι κρυο....και οι περισσοτεροι κινητηρες την ζημια την παθαινουν οταν ειναι κρυοι...

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Πότε άρχισες να παρατηρείς κατανάλωση ,μυρίζει καμένο λάδι ,φαίνεται καπνός το βράδυ σταματημένος σε φανάρι από τα φώτα των πίσω ,χρώμα μπουζί ???
    2800 κ.εκ. δεν είναι πολλά ? έχεις ψυγείο λαδιού ?
    Μεταξύ των αλλαγών μετράς πάντα με το ίδιο τρόπο (το αφήνεις να κρυώνει αλλάζεις πάντα φίλτρο ?)
    Σε υπερκυβισμένο πάντως single η κατανάλωση είναι αναμενόμενη ,το ξέρεις και συ.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2008
    Μηνύματα
    489
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Πότε άρχισες να παρατηρείς κατανάλωση ,μυρίζει καμένο λάδι ,φαίνεται καπνός το βράδυ σταματημένος σε φανάρι από τα φώτα των πίσω ,χρώμα μπουζί ???
    2800 κ.εκ. δεν είναι πολλά ? έχεις ψυγείο λαδιού ?
    Μεταξύ των αλλαγών μετράς πάντα με το ίδιο τρόπο (το αφήνεις να κρυώνει αλλάζεις πάντα φίλτρο ?)
    Σε υπερκυβισμένο πάντως single η κατανάλωση είναι αναμενόμενη ,το ξέρεις και συ.
    καλησπερα, 1. οχι 2. 2800 αν ηταν θα ημουν στο φεγγαρι αν εγραψα κατι τετοιο κατα λαθος , λαθος μου...ενα 620cc με σφυριλατο πιστονι ,εκκεντροφορο reprofile και σετ ζιγκλερ με ρυθμιση στο δυναμομετρο...δεν ειναι κατι extreme
    3.καταναλωση αν δεν κανω λαθος παρατηρησα οταν εφυγα απο τα 15w50 ημισυνθετικα castrol και πηγα στα 10w40 100% συνθετικα amsoil, ψυγειο λαδιου δεν εχω

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Στο srx μου (μοτέρ ΧΤ600) τα συνθετικά τα εξαφάνιζε .
    Χωρίς πλάκα, ποτέ δεν κατάλαβα που πήγαινε το λάδι, ούτε το έχανε, ούτε το έκαιγε. Θαύμα-θαύμα...

    Γύρισα σε ημι-συνθετικό και ησύχασα. Μάρκα Denicol Full Synthetic 15-40W αν θυμάμαι καλά.
    τελικά σε τι το γύρισες?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #25
    Τελικά αυτά τα XT600 δεν πεθαίνουν κιόλας.
    Φρέεεζα το εργαλείο, έ άψογε?

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    τελικά σε τι το γύρισες?
    Σε ημισυνθετικο ιδιας μαρκας. Οταν το επισκευασω γιατι κολλησε, μαλλον σε silcolene θα παω.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2008
    Μηνύματα
    489
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Τελικά αυτά τα XT600 δεν πεθαίνουν κιόλας.
    Φρέεεζα το εργαλείο, έ άψογε?
    Φρεεεέζα Νοτάκο ετσιιι

  13. #28
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.698
    Το μάνιουαλ του ΧΤ αναφέρει "SAE 20W40 type SE/SF motor oil or
    SAE 10W30 type SE/SF".

    Διαβάζοντας τα σχόλια σας, δεν βλέπω κανέναν να αναφέρει τα συγκεκριμένα σπεκς.
    Επειδή στο ΧΤ του αδερφού πρέπει να αλλαχθούν λάδια και ο κλήρος πέφτει σε μένα,θα εκτιμούσα μια σαφέστερη άποψη.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    Το μάνιουαλ του ΧΤ αναφέρει "SAE 20W40 type SE/SF motor oil or
    SAE 10W30 type SE/SF".

    Διαβάζοντας τα σχόλια σας, δεν βλέπω κανέναν να αναφέρει τα συγκεκριμένα σπεκς.
    Επειδή στο ΧΤ του αδερφού πρέπει να αλλαχθούν λάδια και ο κλήρος πέφτει σε μένα,θα εκτιμούσα μια σαφέστερη άποψη.
    Τα λάδια που αναφέραμε ταιριάζουν καλύτερα στις θερμοκρασίες της Ελλάδας.

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Τα λάδια που αναφέραμε ταιριάζουν καλύτερα στις θερμοκρασίες της Ελλάδας.
    αποδεδειγμένα στην πράξη, βάσει δεδομένων και παρατήρησης.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. καταναλωση λαδιου
    από gelo στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2007, 19:55
  2. Ψυγειο λαδιου σε Suzuki GSX 750Ε μοντ 1983
    από OzZzZzY στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2007, 01:15
  3. Ψυγείο λαδιού σε Dominator
    από creperistas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2006, 13:30
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2006, 20:43
  5. Περι θερμομετρου λαδιου σε 1150
    από ALX GS 11½ στο forum BMW
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2006, 13:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF