Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 81

Θέμα: Μαλακή Μανέτα Φρένου..

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2009
    Μηνύματα
    26
    Δεν ξέρω... Σήμερα άνοιξα για τσεκ απ και η αριστερη δαγκάνα που παρουσιάστηκε το πρόβλημα είχε τα 2 έμβολα της αριστερής μεριάς πιο έξω απο την άλλη. Στις άλλες δαγκάνες νορμάλ.

    Επίσης το ένα τακάκι ήταν πιο λεπτο απο το άλλο ... μετρημένο με παχύμετρο...
    Τώρα τα άλλαξα! Πώς φαγώθηκε κιόλας περισσότερο; Φαντάσου μετα απο μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα!
    Κάτι τρέχει...
    Μάλλον θέλει καθάρισμα.. Αν και το ειχα καθαρίσει με σαπούνι και οδοντόβουρτσα... Για ωραίο χαμόγελο!!!

    Λάδι μπαίνει μέσα για τα έμβολα; Δεν είναι επικίνδυνο;

    Και πρόβλημα όμως να υπάρχει στα έμβολα τι σχέση έχει με την διαδρομή της μανέτας για να γαντζώσει;

    Παίζει να φταίει το υλικο των τακακιών και να γραπώνει με μεγαλύτερη πίεση, γι'αυτό και η μεγαλύτερη διαδρομή στη μανέτα;

  2. #17
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiftis
    Λάδι μπαίνει μέσα για τα έμβολα; Δεν είναι επικίνδυνο;
    Είναι για αυτό και μπαίνει θερμοαγώγιμο γράσο (coper grease για να μην φωνάζει και ο Σωτηράκης μας..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #18
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    ρε θειο...αλλο βαζεις πιο πολυ δυναμη στη μανετα, αλλο ''μαλακωνει'' η μανετα:wacko:
    ρε ανηψιέ... ή καταλαβαίνεις για τι μιλάμε ή άστο να πάμε για βρούβες... :wacko:
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #19
    .. αν τα έχεις κάνει όλα σωστά ..

    δεν περιμένεις λίγο, πριν κάνεις βίδες τα φρένα σου .. να πατήσουν λίγο
    τα καινούργια τακάκια ??? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    As ta diala ree ...

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
    Καθάρισε τις δαγκάνες. Βγάλε τις, βγάλε τα τακάκια, λύσε τις, βγάλε τα εμβολάκια, καθάρισε τα όλα σωστά με break cleaner και συναρμολόγισε τις πλαι σωστά με την χρήση σωστού λιπαντικού (όχι εκεί που πατάνε βέβαια..).

    Αν δεν ξέρεις να το κάνεις, να στο κάνει ο μηχανικός σου. Προφανώς καποιο - κάποια έμβολα κολλάνε.
    περα απο ολα τα σωστα που λεει ο συναδελφος απο πανω, τα καινουργια τακακια θελουν καποια χιλιομετρα ωστε να 'πατησουν' καλα πανω στους δισκους οι οποιοι εχουν χαρακωσεις απο τα προηγουμενα τακακια. Μεχρι να παρουν τα καινουργια σου τακακια το σχημα που ειχα τα παλια σου θελει υπομονη και μικρη πιεση πανω στη μανετα

    εννοειται οτι η αισθηση ειναι παταω παταω παταω φρενο και δεν φρεναρει......
    γιαυτο δεν θελει ζορι να μην υπερθερμανθουν και τα καψεις
    Θέλω να ζήσω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά
    Να ταξιδέψω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά να δω στα μάτια την τίγρη
    Που όλο με κοιτά
    Μεσ’ απ’ τα φώτα αυτής της πόλης
    Που σκοτώνει για λεφτά
    Που με σκοτώνει από αγάπη
    Όπως με σφίγγει όταν ξυπνά
    Κι ύστερα κλαίει μ’ αγκαλιάζει και μου λέει
    Πάρε με μαζί σου

  6. #21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiftis


    Και πρόβλημα όμως να υπάρχει στα έμβολα τι σχέση έχει με την διαδρομή της μανέτας για να γαντζώσει;

    Ετσι κάνει η μανέτα αμα κολλάνε και δε πατάνε σωστά τα έμβολα.

  7. #22
    Μία φορά -παλιά- είχα βάλει τακάκια της εν λόγω μάρκας στο DT μου (ο πωλητής με είχε προειδοποιήσει ότι μόνο για σκουτεράκια με παρόμοια δαγκάνα κάνανε) και το φρενάρισμα ήταν από αστείο έως ανύπαρκτο.

    Δεν ξέρω εάν κάτι έχει αλλάξει από τότε αλλά ασχέτως της οικονομικής κατάστασης του καθενός μας, μου είναι αδύνατον να καταλάβω πως μερικοί για να γλυτώσετε 10-20? (στα 2 ζευγάρια...), παραγγέλνετε τακάκια αμφιβόλου ποιότητας για SS μηχανάκι......
    Εκτός από τα μαμά, υπάρχουν και άλλα ικανοποιητικά τακάκια στο εμπόριο.
    Όπως επίσης, την έχω πατήσει με EBC και πάστα που δεν ήξερα......


    Ειδικά στο ΧΧ, επειδή συνηθίζωα να αλλάζω τακάκια ενώ έχουν ακόμα 1000 με 2000χλμ (ειδικά πριν διακοπές, ταξίδι κτλ. ή τα βάζω πίσω που έχουν ίδιο σχήμα αλλά άλλη πάστα αλλά ποσώς με ενδιαφέρει το πίσω φρένο ειδικά λόγω CBS), κρατάω τα παλιά κάβα για την περίπτωση που κάποιο έχει φθαρεί παραπάνω Ειδικά η γλύστρα στα μηχανάκια που δεν έχουν αντικρυστά έμβολα τρώγεται πιο γρήγορα. Πάντα υπάρχει ένα ικανοποιητικό τακάκι σε ώρα ανάγκης (πχ. Σου-κου και κλειστά μαγαζιά) όπως επίσης παρατείνω -ελαφρά- την αλλαγή όλου του σετ.

    Όσον αφορά την διαφορετική δεξιά-αριστερά φθορά, μπορεί να συντρέχουν λόγοι συντήρησης δαγκάνας, εξαέρωσης κτλ. αλλά και σε εφαρμογές όπου η γραμμή του φρένου δεν έχει το ίδιο μήκος, παντα τρωγεται περισσότερο η πλευρά που είναι 'πιο κοντά' στην αντλία(αυτό συμβαίνει πολύ περισσότερο στα αυτοκίνητα όπου τρώγονται σημαντικά περισσότερο τα αριστερά τακάκια ).

    Για να μην αναφερθώ στην παντελή άγνοια όλων σας (ενός φυσικά εξαιρουμένου.. ..) για το γράσσο χαλκού και τις θεραπευτικές του ιδιότητες.


    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  8. #23
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    H goldfren οπως και ολες οι εταιριες εχει σκληροτητες...εσυ πιο τακακι πηρες?
    Εχουνε κωδικους...

    Αν πηρες πολυ μαλακο....θα το αποχαιρετησεις γρηγορα...

    Ειχα και γω goldfren δισκο + τακακια..

    Το μοτομαρκετ εφερνε μονο σκληρα τακακια....ειχα πολυ καλο φρενο για δυο χρονια με τα ιδια τακακια αλλα ο δισκος εγινε ριγε γυαλοχαρτο...


  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2009
    Μηνύματα
    26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
    H goldfren οπως και ολες οι εταιριες εχει σκληροτητες...εσυ πιο τακακι πηρες?
    Ήταν σε κόκκινη συσκευασία, κεραμικό καρμπόν λέγανε. Sintered metal.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2009
    Μηνύματα
    26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

    ...ασχέτως της οικονομικής κατάστασης του καθενός μας, μου είναι αδύνατον να καταλάβω πως μερικοί για να γλυτώσετε 10-20? (στα 2 ζευγάρια...), παραγγέλνετε τακάκια αμφιβόλου ποιότητας για SS μηχανάκι......
    Εκτός από τα μαμά, υπάρχουν και άλλα ικανοποιητικά τακάκια στο εμπόριο.
    Πολύ χρήσιμο το μήνυμά σου αλλα αυτό τί το ήθελες; Εμμέσως μου λές οτι έχω χαμηλή νοημοσύνη η οποία αξιολογείται με τα 10-20? της διαφοράς...
    Είπα οτι ήθελα να πειραματιστώ και να τα δοκιμάσω. Γίνεται πανικός στο ebay. Πουλάν σαν τρελά. Όλοι στη παγκόσμια αγορά τούβλα είναι; Για 10 ευρώ μείον;
    Σου κινεί το ενδιαφέρον ένα τέτοιο ενδιαφέρον απο μια εταιρία που έχει κάνει ελάχισες κινήσεις προώθησης(μάρκετινγκ) πλήν, της λίγο χαμηλότερης τιμής.
    Υπάρχουν και άλλα, φθηνότερα, που δεν πουλάν μία...
    Είπα να τους δώσω μια ευκαιρία.

    Αν δεν δοκιμάσω κάτι πώς θα πιστώ για το αν είναι ή όχι καλό;
    Όπως είπες την είχες πατήσει και με τα EBC που θεωρούνται απτις μεγάλες εταιρίες.

    Αν ένας μάστορας παίρνει τα ''πιτσα λουίζα''..μαρκα, πχ. τακάκια σε καλή τιμή απο τον έμπορο, τον συμφέρει να πλασάρει στους πελατες του αυτά. αν εχουν και κάποια ποιότητα βέβαια...
    Αν προσεγγίσει, δελεαστικά, η ''πιτσα λουίζα'', με μια "Α" ποιότητα προιόντων, έναν μεγάλο αριθμό μηχανικών μοτοσυκλετών, τότε 'μπάμ...' , πούλησαν.
    Όλα είναι θέμα μάρκετινγκ!
    Αν πουλάει η Ebc πχ. είναι γιατί έχει κάνει το καλύτερο μάρκετινγκ απο όλες τις άλλες εταιρίες. Χωρίς αυτο να σημαίνει οτι δεν έχει καλά προιόντα... Θα χάσει πελάτες ίσως και τη φήμη της αν δεν το κάνει.

    Όταν πατάω 'brake pads' στο google, βγαίνει 1η η σελίδα της EBC!
    Αυτό τί σημαίνει οτι είναι τα καλύτερα τακάκια στον πλανήτη;
    Σημαίνει απλώς οτι έχει κάνει καλύτερη προώθηση της ιστοσελίδας της.

    Μια νέα εταιρία για να χτυπήσει τον ανταγωνισμο, μιας και όλοι παν με κλειστά μάτια εκει που ξέρουν, πουλάει φθηνότερα. Αυτο δεν σημαίνει οτι τα προιόντα της είναι φθηνιάρικα! Άλλο φθηνα άλλο φθηνιάρικα!
    Χωρίς να αποκλύεται να συμβαίνει κι αυτό συχνά.. Αυτές όμως που δεν έχουν καλά προιόντα δεν αντέχουν στο χρόνο.

    Είναι τεράστιο το θέμα του μάρκετινγκ και της προώθησης των προιόντων στην αγορά και δεν χωράει η ανάλυσή του σε ένα μήνυμα...

    Θα προτιμούσα σαν μοτοσυκλετιστές να δίνουμε το χέρι ο ένας στον άλλον και όχι να τον δίχνουμε στήνοντάς τον στην γωνία.

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird


    Όσον αφορά την διαφορετική δεξιά-αριστερά φθορά, μπορεί να συντρέχουν λόγοι συντήρησης δαγκάνας, εξαέρωσης κτλ. αλλά και σε εφαρμογές όπου η γραμμή του φρένου δεν έχει το ίδιο μήκος, παντα τρωγεται περισσότερο η πλευρά που είναι 'πιο κοντά' στην αντλία



    Εγώ τώρα αυτό, στην περίπτωση που η δαγκάνα είναι εντάξει , γιατί δυσκολεύομαι να το πιστέψω? Μιλάω για την περίπτωση γεφυρωμένων δαγκανών βέβαια και όχι αν υπάρχουν δυο ξεχωριστές γραμμές διαφορετικού μήκους (παίζει αλήθεια αυτό σε μηχανάκια???)


    Πίσω στο θέμα μας, όσο μαλακά ή μαλακίες και να ναι τα τακάκια δεν δικαιολογούν την αίσθηση σφουγγαρομανέτας... Είχα την εντύπωση πώς για αυτό παραπονιέται ο φίλος, και εφόσον έκανε σωστή εξαέρωση, ή μόνη άλλη περίπτωση είναι η βρωμα στη δαγκάνα (αν υποθέσουμε πώς οι δαγκάνες και οι τσιμούχες τους ειναι βέβαια σε καλή κατάσταση).

  12. #27
    Τρίψε την επιφάνεια των νέων τακακίων με ένα χοντρό γυαλόχαρτο...

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiftis
    Πολύ χρήσιμο το μήνυμά σου αλλα αυτό τί το ήθελες; Εμμέσως μου λές οτι έχω χαμηλή νοημοσύνη η οποία αξιολογείται με τα 10-20? της διαφοράς...
    ....
    Όχι.

    Εστιάζω στο ότι μερικές φορές παρασυρόμαστε σε πειραματισμούς που δεν αξίζουν το ρίσκο (ή που δεν έχουμε υπολογίσει σωστά την περίπτωση της λάθους επιλογής).

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  14. #29
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
    Εγώ τώρα αυτό, στην περίπτωση που η δαγκάνα είναι εντάξει , γιατί δυσκολεύομαι να το πιστέψω? Μιλάω για την περίπτωση γεφυρωμένων δαγκανών βέβαια και όχι αν υπάρχουν δυο ξεχωριστές γραμμές διαφορετικού μήκους (παίζει αλήθεια αυτό σε μηχανάκια???)

    Δεν είναι πάντα έτσι. Ο καθένας κοιτάει την 'αρχιτεκτονική' του κυκλώματος της μοτό του και αποφασίζει εάν υπάρχει τέτοια περίπτωση....

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Δεν είναι πάντα έτσι. Ο καθένας κοιτάει την 'αρχιτεκτονική' του κυκλώματος της μοτό του και αποφασίζει εάν υπάρχει τέτοια περίπτωση....
    Μιλάς με γρίφους γέροντα...

    Εγώ αυτό που ισχυρίζομαι ειναι πώς αν έχουμε ενα απλουστευμενο κύκλωμα (ασε το ABS στη ακρη) που ξεκινάει από την αντλία, πάει στη μια δαγκάνα και από εκεί πάει στην άλλη, δεν υπάρχει λόγος διαφορετικής συμπεριφοράς των δύο δαγκανών (παρα τα συχνά γραφόμενα περί του αντιθέτου). Εσύ ισχυρίζεσαι το αντίθετο?

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μανέτα φρένου vs Καθρέπτης αυτοκινήτου
    από Alexander στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2014, 19:47
  2. Μανέτα φρένου.
    από hristos13gr στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2008, 12:09
  3. ΜΑΝΕΤΑ ΦΡΕΝΟΥ ΧΤ660
    από postman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2007, 15:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF