Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 82

Θέμα: Δεν παίρνει μπρος! Βοήθειαααααα!

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    169
    Και ήθελα να το γράψω αλλά λέω δεν μπορεί, τόση φασαρία που κάνανε θα το είχανε τσεκάρει.

    Εγώ μια φορά τον είχα ξεχάσει και στην πρώτη μιζιά με έλουσε κρύος υδρώτας που δεν κινήθηκε τίποτα, αλλά ξεμπλόκαρα αμέσως και το πήρα γραμμή.

    Συμβουλή: Το kill switch υπάρχει για να κλείνεις την μοτο σε καταστάσεις ανάγκης, μην τον χρησιμοποιείς ποτέ απλά για να σβήνεις την μηχανή!

  2. #17
    αχ, αυτο το γ@μημενο kill switch.. αν εχεις μιζα δεν ειναι και τιποτε σπουδαιο να το ξεχασεις.. οταν εχεις ομως μανιβελα και βαρας μια ωρα..

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia

    Συμβουλή: Το kill switch υπάρχει για να κλείνεις την μοτο σε καταστάσεις ανάγκης, μην τον χρησιμοποιείς ποτέ απλά για να σβήνεις την μηχανή!
    +1000

    Δεν είναι απλά μια συμβουλή είναι και σαφής οδηγία που το λένε τα περισσότερα owner manual δηλαδή
    ότι ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΒΗΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!


  4. #19
    Life Less Serious Το avatar του/της IPL
    Εγγραφή
    20/10/2008
    Μηνύματα
    189

    Re: Re: Δεν παίρνει μπρος! Βοήθειαααααα!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
    ούτε το φιλαράκι απο τη Yamaha το είδε?
    Όχι, ούτε αυτός το είδε. Και μάλιστα 2-3 άτομα που πήρε και πήρα τηλέφωνο στο γκαράζ, ούτε αυτοί το σκέφτηκαν. Και εκεί που ξεβίδωνε για να δει την μπαταρία μου έκανε και μια γρατζουνιά..... Αλλά οκ, ο άνθρωπος ήρθε Σάββατο να την δει και 2-3 φορές μάλιστα και να βοηθήσει οπότε δεν έχω κανένα παράπονο.

  5. #20
    Life Less Serious Το avatar του/της IPL
    Εγγραφή
    20/10/2008
    Μηνύματα
    189
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
    Και ήθελα να το γράψω αλλά λέω δεν μπορεί, τόση φασαρία που κάνανε θα το είχανε τσεκάρει.

    Εγώ μια φορά τον είχα ξεχάσει και στην πρώτη μιζιά με έλουσε κρύος υδρώτας που δεν κινήθηκε τίποτα, αλλά ξεμπλόκαρα αμέσως και το πήρα γραμμή.

    Συμβουλή: Το kill switch υπάρχει για να κλείνεις την μοτο σε καταστάσεις ανάγκης, μην τον χρησιμοποιείς ποτέ απλά για να σβήνεις την μηχανή!
    Ευχαριστώ για την συμβουλή, το έχω διαβάσει εδώ στο forum. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ούτε για δοκιμή, απλά έτυχε και έιχε πατηθεί, ίσως εκεί που έβαζα την κουκούλα

  6. #21
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Moderator
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos

    Δεν είναι απλά μια συμβουλή είναι και σαφής οδηγία που το λένε τα περισσότερα owner manual δηλαδή
    ότι ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΒΗΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!
    Γιατί?



    Το μάνιουαλ του δικού μου μηχανακίου απλά λέει μην το σβήνεις από εκεί γιατί μένουν τα φώτα αναμμένα και θα τελειώσεις την μπαταρία (όχι ότι θα γίνει κάτι κακό). Λογικά το σβηστήρι είναι ένας εν σειρά διακόπτης μεταξύ του κεντρικού διακόπτη και της ηλεκτρονικής (και κάνει ότι κάνει και ο κεντρικός διακόπτης με την διαφορά ότι αφήνει τα φώτα ανοιχτά).

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Γιατί?



    Το μάνιουαλ του δικού μου μηχανακίου απλά λέει μην το σβήνεις από εκεί γιατί να μένουν τα φώτα αναμμένα και θα τελειώσεις την μπαταρία (όχι ότι θα γίνει κάτι κακό). Λογικά το σβηστήρι είναι ένας εν σειρά διακόπτης μεταξύ του κεντρικού διακόπτη και της ηλεκτρονικής (και κάνει ότι κάνει και ο κεντρικός διακόπτης με την διαφορά ότι αφήνει τα φώτα ανοιχτά).
    Φίλε μου είπα ότι δεν πρέπει να σβήνουμε τη μηχανή μας από αυτό τον διακόπτη απλά γιατί τα μάνιουαλ
    τον λένε διακόπτη ασφαλείας ή διακόπτη εκτάκτου ανάγκης και δεν είναι απαραίτητο να σβήνει από εκεί
    το μοτέρ!

  8. #23
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Moderator
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
    Φίλε μου είπα ότι δεν πρέπει να σβήνουμε τη μηχανή μας από αυτό τον διακόπτη απλά γιατί τα μάνιουαλ
    τον λένε διακόπτη ασφαλείας ή διακόπτη εκτάκτου ανάγκης και δεν είναι απαραίτητο να σβήνει από εκεί
    το μοτέρ!
    Απαραίτητο φυσικά δεν είναι, αλλά δεν τρέχει και τίποτα να σβήσεις το μοτέρ από εκεί (αν σε βολεύει για κάποιο λόγο) αρκεί μετά να θυμηθείς να γυρίσεις και το κλειδί για να μην καις μπαταρία στα άλλα ηλεκτρικά φορτία της μοτοσυκλέτας (που μένουν αναμμένα).


  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Γιατί?



    Το μάνιουαλ του δικού μου μηχανακίου απλά λέει μην το σβήνεις από εκεί γιατί να μένουν τα φώτα αναμμένα και θα τελειώσεις την μπαταρία (όχι ότι θα γίνει κάτι κακό). Λογικά το σβηστήρι είναι ένας εν σειρά διακόπτης μεταξύ του κεντρικού διακόπτη και της ηλεκτρονικής (και κάνει ότι κάνει και ο κεντρικός διακόπτης με την διαφορά ότι αφήνει τα φώτα ανοιχτά).
    γιατι κλεινοντας μονο το kill switch εξακολουθει να περναει ρευμα απο το ολο το κυκλωμα,πλην της αναφλεξης, χωρις να υπαρχει καταναλωση και τυχουσα υπερφορτιση μπορει να ψησει ακομη και τον εγκεφαλο...

    παντα και αυστηρα απο το κλειδι...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  10. #25
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Moderator
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    γιατι κλεινοντας μονο το kill switch εξακολουθει να περναει ρευμα απο το ολο το κυκλωμα,πλην της αναφλεξης, χωρις να υπαρχει καταναλωση και τυχουσα υπερφορτιση μπορει να ψησει ακομη και τον εγκεφαλο...

    παντα και αυστηρα απο το κλειδι...
    Κάτσε γιατί αυτό δεν το κατάλαβα!

    Οκ, κόβεται το ρεύμα στην ανάφλεξη (με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που θα κοβόταν αν έσβηνες απ' το κλειδί) αλλά παραμένει συνδεδεμένο (στην μπαταρία) όλο το υπόλοιπο κύκλωμα. Κατανάλωση υπάρχει μια χαρά (απ' τα φώτα και απ' ότι δουλεύει τέλος πάντων), αλλά ακόμη και να μην υπήρχε... τι έγινε? Τι θα προκαλέσει "υπερφόρτιση" (που δεν θα την προκαλούσε όταν η μηχανή δουλεύει) ? Τι ακριβώς είναι η υπερφόρτιση?

    Δεν θέλω να το παίξω ειδικός, αλλά το επιχείρημα (μην σβήνεται απ' το σβηστήρι) το έχω ακούσει πολλές φορές χωρίς πιστευτά επιχειρήματα. Ένα δυο πραγματάκια από ηλεκτρονικά / ηλεκτρολογικά σκαμπάζω και όσο το έχω κοιτάξει δεν μπορώ να καταλάβω που μπορεί να υπάρχει πρόβλημα, ούτε έχω δει κάποιο μάνιουλ να λέει ότι υπάρχει κίνδυνος αν σβήνεις απ' το σβηστήρι πέρα απ' το ότι θα ξεχάσεις τα φώτα αναμμένα και θα στραγγίξεις την μπαταρία.

    Ειλικρινά προσπαθώ να καταλάβω...

  11. #26
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από IPL
    Αυτό ήταν! Το kill switch είχε πατηθεί. Όλα καλά λοιπόν

    :rotflmao:

    δε γελάω μαζί σου φίλε, παρά με τον κολλητό σου που έτρεξε να βοηθήσει κατά τα άλλα ...:rotflmao:

  12. #27
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    γιατι κλεινοντας μονο το kill switch εξακολουθει να περναει ρευμα απο το ολο το κυκλωμα,πλην της αναφλεξης, χωρις να υπαρχει καταναλωση και τυχουσα υπερφορτιση μπορει να ψησει ακομη και τον εγκεφαλο...

    παντα και αυστηρα απο το κλειδι...
    Αντουάν, πουθενά δεν έχεις άδικο στα παραπάνω, το κυριότερο είναι ότι ΑΥΤΟ ορίζει και ο κατ/στής.

    Από την άλλη όμως θέμα υπερφόρτσης μπορεί να συμβεί ανά πάσα στιγμή, είτε το kill switch είναι στο on είτε στό off.

    Καί κάτι προσωπικό: όλα μου τα μηχανάκια πάντα τα έσβυνα/σβύνω από το κόκκινο κουμπάκι...

  13. #28
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Moderator
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Αντουάν, πουθενά δεν έχεις άδικο στα παραπάνω, το κυριότερο είναι ότι ΑΥΤΟ ορίζει και ο κατ/στής.
    Δηλαδή έχεις δει κάπου να λέει "Do not turn off from the kill switch or you may damage your motorcycle's electrics" ή κάτι τέτοιο (εγώ πάντως δεν έχω δει)? Και αν ναι, πως το εξηγείς?


  14. #29
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Δηλαδή έχεις δει κάπου να λέει "Do not turn off from the kill switch or you may damage your motorcycle's electrics" ή κάτι τέτοιο (εγώ πάντως δεν έχω δει)? Και αν ναι, πως το εξηγείς?

    Nαί, όλο και περισσότεροι κατ/στές πλέον το αναφέρουν ρητώς...


    Μάλλον ο κατ/στής θεωρεί, πώς είναι δυνατόν να τον ξεχάσεις και να ψάχνεσαι -όπως ό φίλος μας εδώ- ή αφού σβύσεις να επιβαρύνεις την μπαταρία σου με τα επιμέρους κυκλώματα φωτισμού/αντλίες βενζίνης που παραμένουν εν ενεργεία μέχρι να κλείσεις τελικώς από τον κύριο διακόπτη... (όποτε δεήσεις και το κάνεις).
    Ακόμη, αυτό που λέει ο Αντώνης είναι πιθανό αν και έχω κάποια ένσταση.



    Και πάλι υποθέσεις κάνω...δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

  15. #30
    εχουμε ενα κυκλωμα με μια σταθερη πηγη παροχης ρευματος (μπαταρια)...κλεινοντας μερος αυτου του κυκλωματος εχοντας την ιδια ακριβως παροχης ηλεκτρικης ισχυος ,αυξανουμε την ταση στο εναπομειναν ανοιχτο με οτι κινδυνους εμπεριεχει κατι τετοιο...

    σκεψου επισης οτι λογω θερμοκρασιας τα καλωδια εχουν διασταλει αρα η αντισταση τους ειναι μικροτερη...

    εν ολιγοις υπαρχει ρισκο...αλλοτε μικρο αλλοτε μεγαλο...εχουν υπαρξει πολλα παραδειγματα καμμενων εγκεφαλων απο χρηση του kill switch...

    απο κει και περα ο καθενας πραττει κατα το δοκουν...
    frankly my dear, i dont give a damn...

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. sos προβλημα στο vstrom μου δεν παιρνει μπρος
    από mystery στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2021, 13:37
  2. Δεν παίρνει μπρος μην το πάρει και το σηκώσει...!!!
    από -->__#__<-- στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2016, 05:49
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2007, 03:05
  4. Δεν παιρνει μπρος...
    από possidi στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2006, 07:39
  5. Πρόβλημα! Δεν παίρνει μπρος!! (CBF-250)
    από SnakeMJK στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2005, 17:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF