Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 162

Θέμα: λαδια τουτου σε μοτο

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    εισαι ελαφρως εκτος θεματος (οσο παταει η γατα)
    Καλάαα...
    Εγώ μια φορά σεμινάριο στα λιπαντικά έχω παρακολουθήσει...
    Και σε αγώνες ενεπλάκησα και με αγωνιζόμενους έχω μιλήσει και σε συνεργεία μπαινόβγαινα παλιά σαν πωλητής....
    Κρατώ μόνο τα nick μη τυχών και ψωνίσω κάνα μηχανάκι με ντιζελόλαδο BP μέσα!
    Fun Is Not A Straight Line

  2. #17
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
    ... και σε συνεργεία μπαινόβγαινα παλιά σαν πωλητής....

    QED

  3. #18
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
    ντιζελόλαδο BP μέσα!
    Semi and automatic shifting a 6 gearbox
    Rear + Frontwheel drive hydraulic
    Shaftdrive
    Personal Digital Assisted (PDA) Electronic management
    Ergonomics on seat hight , footrest and handlebar position
    Travel-package intergraded in the design when needed
    Progressive brakelight and headlight
    "Raiser" a lifting device for parking and for lifting out of desert-sand


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	t-800cdi_4.jpg 
Προβολές:	398 
Μέγεθος:	90,9 KB 
ID:	162655

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
    Semi and automatic shifting a 6 gearbox
    Rear + Frontwheel drive hydraulic
    Shaftdrive
    Personal Digital Assisted (PDA) Electronic management
    Ergonomics on seat hight , footrest and handlebar position
    Travel-package intergraded in the design when needed
    Progressive brakelight and headlight
    "Raiser" a lifting device for parking and for lifting out of desert-sand
    ε όχι ρε φίλε! :rotflmao:

    Να το δω κι αυτό σε αγγελία!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    QED
    Έχεις κι εσύ τα δίκια σου. Ολόσωστη και εμπεριστατωμένη άποψη!
    Fun Is Not A Straight Line

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis

    Όποιος πιστεύει ότι κάνουμε σοβαρή συζήτηση προτείνοντας λάδια αυτοκινήτου σε moto ας το πει σ' αυτόν που εμπιστεύεται το service της καλής του κι αν δεν μαζέψει από μπουζόκλειδα μέχρι πιστόνια στο κεφάλι να αλλάξει αμμέσως συνεργείο.
    Ποιον είδες εσύ να προτείνει λάδι αυτοκινήτου σε μοτό και το λες αυτό ???
    Το ότι λέμε πως το λάδι αυτοκινήτου δε είναι υποδιέστερο από αυτό των μοτοσυκλετών
    δε σημαίνει ότι είπαμε να βάλεις εσύ στη μοτό σου λάδι τέτοιο!

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
    Καλάαα...
    Εγώ μια φορά σεμινάριο στα λιπαντικά έχω παρακολουθήσει...
    Και σε αγώνες ενεπλάκησα και με αγωνιζόμενους έχω μιλήσει και σε συνεργεία μπαινόβγαινα παλιά σαν πωλητής....
    Κρατώ μόνο τα nick μη τυχών και ψωνίσω κάνα μηχανάκι με ντιζελόλαδο BP μέσα!
    Αυτό τώρα που κολλάει μας το λες για να σεβαστούμε τις ιδέες σου και να τις ασπαστούμε??

    Κράτα το nick μου αν και τρόμαξα τώρα !!!

    Α! και που 'σαι ΔΕΝ πουλάω μηχανές!

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
    Όλοι οι κατασκευαστές ζητούν προδιαγραφές μοτοσυκλέτας για το λάδι που θα χρησιμοποιούμε στον κινητήρα τους, για ποιο λόγο εμείς να κάνουμε του κεφαλιού μας?

    Εγώ φίλε μου όσα μάνουαλ έχω διαβάσει (και είναι αρκετά πίστεψέ με...) δεν έχω δει ΠΟΥΘΕΝΑ και ΚΑΝΕΝΑΝ κατασκευαστή να επιβάλλει-προτείνει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μοτοσυκλετιστικά λάδια.
    MOTOR OIL ζητάνε και απλά παραθέτουν την κλίμακα του ιξώδες και την ελάχιστη πιστοποίηση-προδιαγραφές που πρέπει να πληρεί το λάδι... Η μόνη επισήμανση απαγόρευσης που έχω δεί αφορά τα "αντιτριβικά" λάδια ή αλλιώς τα "energy saving" για τους γνωστούς λόγους του συμπλέκτη...

    Και μεταξύ μας, είμαι ΠΟΛΥ επιφυλακτικός αν πράγματι οι εταιρίες εξελίσουν στα σοβαρά λάδια ειδικά για μοτοσυκλέττες - πολύ πιθανό μου κάνει να παίρνουν ένα καλό λάδι αυτοκινήτου, στην καλύτερη να πετάνε κανένα πρόσθετο μέσα, και να το πουλάνε 2 και 3 φορές πάνω. Τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει το τμήμα μάρκετινγκ...

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Εγώ φίλε μου όσα μάνουαλ έχω διαβάσει (και είναι αρκετά πίστεψέ με...) δεν έχω δει ΠΟΥΘΕΝΑ και ΚΑΝΕΝΑΝ κατασκευαστή να επιβάλλει-προτείνει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μοτοσυκλετιστικά λάδια.
    MOTOR OIL ζητάνε και απλά παραθέτουν την κλίμακα του ιξώδες και την ελάχιστη πιστοποίηση-προδιαγραφές που πρέπει να πληρεί το λάδι... Η μόνη επισήμανση απαγόρευσης που έχω δεί αφορά τα "αντιτριβικά" λάδια ή αλλιώς τα "energy saving" για τους γνωστούς λόγους του συμπλέκτη...

    Και μεταξύ μας, είμαι ΠΟΛΥ επιφυλακτικός αν πράγματι οι εταιρίες εξελίσουν στα σοβαρά λάδια ειδικά για μοτοσυκλέττες - πολύ πιθανό μου κάνει να παίρνουν ένα καλό λάδι αυτοκινήτου, στην καλύτερη να πετάνε κανένα πρόσθετο μέσα, και να το πουλάνε 2 και 3 φορές πάνω. Τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει το τμήμα μάρκετινγκ...
    Από service manual της HONDA:

    http://i343.photobucket.com/albums/o...ikas77/oil.jpg

    Οι προδιαγραφές API ισχύουν και στα λιπαντικά αυτοκινήτου. Η προδιαγραφή JASO MA όμως (Γιαπωνέζων κατασκευαστών που αφορά το πατινάρισμα των δίσκων) βρίσκεται μόνο στα λιπαντικά μοτοσυκλέτας.
    Η μεγαλύτερη διαφορά δεν αναγράφεται πουθενά και έχει να κάνει με τα πρόσθετα του λαδιού και ειδικότερα με τους σταθεροποιητές ιξώδους, τα πρόσθετα για το σασμάν και την ψυκτική ικανότητα του λαδιού.
    edit: πρόσθετα τα οποία λόγο ιδιομορφίας του κινητήρα (συμπαγής-πολύστροφος-αποδοτικότερος) διαφέρουν κατά πολύ από τα αντίστοιχα αυτοκινήτου και της συμπεριφοράς τους μέσα στο κύκλωμα λίπανσης.
    To αν κάνει δουλειά και τι δουλειά κάνει ένα λιπαντικο στον κινητήρα φαίνεται μετά από πολλά χιλιόμετρα και από βλάβες που μπορεί να εμφανιστούν λόγο κακής λίπανσης.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
    Αυτό τώρα που κολλάει μας το λες για να σεβαστούμε τις ιδέες σου και να τις ασπαστούμε??
    Ασπάσου ό,τι θες. Απέδειξε όμως ότι εσύ ξέρεις καλύτερα από αυτούς που φτιάχνουν κινητήρες και λάδια. Και κοκα κόλα μπορείς να πίνεις αντί για νερό. Σε μια βδομάδα μπορεί να μην πάθεις τίποτα, το τι γίνεται μέσα σου όμως θα το καταλάβεις όταν θα είναι αργά.


    Φιλικά τα λέμε εδώ μέσα, δεν είναι ανάγκη να το περνάμε σε προσωπική διαμάχη κι αν κάποιος θίχτηκε ζητώ συγνώμη δεν έχω πρόθεση να προσβάλω κανέναν
    Fun Is Not A Straight Line

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.852
    http://www.sportrider.com/tech/146_0308_oil/index.html

    έχει και δεύτερη σελίδα με εργαστηριακές δοκιμές και αναλύσεις.
    Για τις περισσότερες μοτό οι προδιαγραφές των λαδιών είναι της δεκαετίας του 80.
    Οπότε είναι δύσκολο να βρήτε πλέον SF η SG λάδι αυτοκινήτου που απαιτεί η honda ας πούμε εκτός αν πέσετε πάνω σε κανα στοκ.

  10. #25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    http://www.sportrider.com/tech/146_0308_oil/index.html

    έχει και δεύτερη σελίδα με εργαστηριακές δοκιμές και αναλύσεις.
    Για τις περισσότερες μοτό οι προδιαγραφές των λαδιών είναι της δεκαετίας του 80.
    Οπότε είναι δύσκολο να βρήτε πλέον SF η SG λάδι αυτοκινήτου που απαιτεί η honda ας πούμε εκτός αν πέσετε πάνω σε κανα στοκ.
    SF,SG or higher γράφει στο service manual όπως SG γράφουν και τα περισσότερα motoλαδα.
    Είναι όντως παλιά προδιαγραφή αλλά το service manual που ανέβασα είναι από vfr800 vtec του 2006. Γενικά μια προδιαγραφή περιγράφει μια "κατάσταση", εν προκειμένω η SG προφανώς δεν χρειαστηκε να αλλάξει. Δεν θυμάμαι ακριβώς τι περιγράφει, θα ψάξω κάτι χαρτιά που το έγραφαν και θα σου πω.
    Το μεγάλο πανηγύρι με τα λάδια γίνεται στα specific αυτ/των όπου κάθε κατασκευαστής ζητά "τη δικιά του" προδιαγραφή.
    Fun Is Not A Straight Line

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
    Από service manual της HONDA:

    http://i343.photobucket.com/albums/o...ikas77/oil.jpg

    Οι προδιαγραφές API ισχύουν και στα λιπαντικά αυτοκινήτου. Η προδιαγραφή JASO MA όμως (Γιαπωνέζων κατασκευαστών που αφορά το πατινάρισμα των δίσκων) βρίσκεται μόνο στα λιπαντικά μοτοσυκλέτας.


    Φίλε μου απλά επιβεβαιώνεις αυτό που σου έγραψα... Και στο μάνουαλ που παρέθεσες η ΗΟNDA ζητάει MOTOR OIL προδιαγραφών ΑΡΙ...Δεν αναφέρει τίποτα για MOTORCYCLE OIL... ότι δηλαδή ζητάνε όλοι. Η μόνη διαφορά σε σχέση με αυτά που έγραψα είναι ότι την σύσταση για αποφυγή αντιτριβικού λαδιού που σε άλλα μάνουαλ είναι περιγραφική η HONDA την εκφράζει μέσω μιας Γιαπωνέζικης προδιαγραφής.

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Φίλε μου απλά επιβεβαιώνεις αυτό που σου έγραψα... Και στο μάνουαλ που παρέθεσες η ΗΟNDA ζητάει MOTOR OIL προδιαγραφών ΑΡΙ...Δεν αναφέρει τίποτα για MOTORCYCLE OIL... ότι δηλαδή ζητάνε όλοι. Η μόνη διαφορά σε σχέση με αυτά που έγραψα είναι ότι την σύσταση για αποφυγή αντιτριβικού λαδιού που σε άλλα μάνουαλ είναι περιγραφική η HONDA την εκφράζει μέσω μιας Γιαπωνέζικης προδιαγραφής.
    To API ισχύει για όλους τους κινητήρες εσωτερικής καύσης και περιγράφει γενικά τις αντιοξειδωτικές, αντιαφριστικές και θερμικές ιδιότητες των λιπαντικών. Το JASO όμως είναι μόνο για μοτοσυκλέτες. Δεν χρειάζεται να κάνει άλλη διευκρίνηση ο κατασκευαστής αφού μόνο τα λάδια μοτοσυκλέτας έχουν πιστοποίηση JASO.

    Στα γρήγορα:
    API S(L,M κοκ) για βενζινοκινητήρες
    ΑΡΙ C( -"-) για πετρελαιοκινητήρες

    ACEA A (No) για βενζινοκινητήρες
    ACEA Β (No) για πετρελαιοκινητήρες

    JASO για μοτοσυκλέτες υγρού συμπλέκτη
    και μία ακόμα που μου διαφεύγει για τα δίχρονα.

    Πουθενά δεν αναγράφεται προδιαγραφή για τα πρόσθετα που έχουν τα motoλαδα για το σασμαν. Είναι μια πάρα πολύ σημαντική παράμετρος που τα διαφοροποιεί από αυτά του αυτ/του.
    Θα ψάξω κάτι σημειώσεις που είχα και θα τα γράψω αναλυτικότερα
    Fun Is Not A Straight Line

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.852
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
    SF,SG or higher γράφει στο service manual όπως SG γράφουν και τα περισσότερα motoλαδα.
    Είναι όντως παλιά προδιαγραφή αλλά το service manual που ανέβασα είναι από vfr800 vtec του 2006. Γενικά μια προδιαγραφή περιγράφει μια "κατάσταση", εν προκειμένω η SG προφανώς δεν χρειαστηκε να αλλάξει. Δεν θυμάμαι ακριβώς τι περιγράφει, θα ψάξω κάτι χαρτιά που το έγραφαν και θα σου πω.
    Το μεγάλο πανηγύρι με τα λάδια γίνεται στα specific αυτ/των όπου κάθε κατασκευαστής ζητά "τη δικιά του" προδιαγραφή.
    Το "higher" ειναι παραπλανητικό ξέρεις, γιατί στίς "s" προδιαγραφές (εν αντιθέσει με τις commercial "c" που αφορούν τα πετρέλαια) η επόμενη προδιαγραφή ΔΕΝ υπερκαλύπτει αναγκαστικά τις προηγούμενες.
    Οπότε το SL ίσως να μην είναι επαρκές όπως το SG και ας είναι πιό σύγχρονο σαν προδιαγραφή.
    Και αυτό επί της ουσίας στα πρόσθετα ισχύει, μειώνονται.
    Αρα αν υποθέσουμε οτι τα πρόσθετα μετράνε στις μηχανές τα νέότερα αυτοκινητόλαδα ίσως να είναι ανεπαρκή.
    Από την άλλη στις εργαστηριακές μελέτες και μετρήσεις του sportrider.com θα δείς οτι τα λάδια της Honda και της Υamaha έχουν λιγότερα πρόσθετα από όλα τα λάδια.

  14. #29
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Το "higher" ειναι παραπλανητικό ξέρεις, γιατί στίς "s" προδιαγραφές (εν αντιθέσει με τις commercial "c" που αφορούν τα πετρέλαια) η επόμενη προδιαγραφή ΔΕΝ υπερκαλύπτει αναγκαστικά τις προηγούμενες.
    Οπότε το SL ίσως να μην είναι επαρκές όπως το SG και ας είναι πιό σύγχρονο σαν προδιαγραφή.
    Και αυτό επί της ουσίας στα πρόσθετα ισχύει, μειώνονται.
    Αρα αν υποθέσουμε οτι τα πρόσθετα μετράνε στις μηχανές τα νέότερα αυτοκινητόλαδα ίσως να είναι ανεπαρκή.
    Από την άλλη στις εργαστηριακές μελέτες και μετρήσεις του sportrider.com θα δείς οτι τα λάδια της Honda και της Υamaha έχουν λιγότερα πρόσθετα από όλα τα λάδια.
    Ήξερα ότι η νεότερη καλύπτει την προηγούμενη αλλά δεν ήξερα ότι δεν ισχύει αυτό για τις "S". Προφανώς αυτή είναι η απάντηση στο γιατί είμαστε ακόμη στο SG.
    Τώρα ανοίγεις άλλο μεγάλο κεφάλαιο για "το λάδι της honda, yamaha κτλ." τα οποία κατασκευάζονται από λαδάδες για λογαριασμό της κάθε χόντας και γιαμάχας και είναι άλλο ένα ωραιότατο μαρκετίστικο ανέκδοτο. Ειδικά η yamaha κάθε τόσο "recomments" άλλη μάρκα.
    Έριξα και μια ματιά στο άρθρο και εντόπισα κάποια σημεία τα οποία είναι ωραία θεματάκια για συζήτηση.
    Fun Is Not A Straight Line

  15. #30
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    εχμ...Πολυσυζητημένο θέμα.. αν ψάξετε και στο παρελθόν του ΜΟΤΟ.gr θα βρείτε αρκετά "νήματα" για αυτό.

    Παραθέτω απο παλιότερη διαμάχη

    http://www.calsci.com/motorcycleinfo/Oils1.html

    There are a few special problem areas for motorcycle oil. Most motorcycles have wet clutches, which means the motor oil runs through the clutch. If the motor oil has too much molybdenum in it, there are fears that the clutch can start slipping. No one I know has ever actually had this happen to them, but the warnings are all over your owners' manual and the oil companies' web pages. On the back of all certified oil cans is a circular stamp with the certification. Avoid oils that say "energy conserving" in the bottom half of the donut. These oils contain friction modifier additives that could cause clutch slipping over time. Essentially all 0w-20, 5w-30 and 10w-30 oils are energy conserving, and should not be used in your motorcycle.

    Most motorcycles run the engine oil through the transmission, and the transmission gears are very hard on the oil's VII package. This means that over a couple thousand miles, the oil's viscosity can break down. Standard car oils are only good for typically 1500 miles before they've lost about half of their viscosity. Remember, 10w-40 oils contain a lot of VIIs which tend to shear in your transmission, so I believe 10w-40 oils should be avoided. You can't use 10w-30 because of the friction modifiers. This doesn't leave much. Commercial 15w-40 oils are a good choice, because they have relatively few VIIs which are the more expensive shear-stable sort. Synthetics typically don't contain much of a VII package, so shear is not as big an issue with them.

    Some people use their motorcycles only sporadically. This means the oil can all drain completely into the sump, leaving no protective film on the bearings. The first start after a long period of non-use can be particularly hard on an engine. Film strength is very important if you're a sporadic rider.

    There are several key advantages to using Synthetic Oils:

    Synthetic oils have a higher viscosity index than mineral base oils. Synthetics have better resistance to thinning at high temperatures and thickening at low temperatures. Since synthetics have little or no VIIs, synthetics last longer in service without radical changes in viscosity.

    Synthetics have a much higher film strength than petroleum oils, so it takes a lot longer for the oil to drain completely off your bearings and into your sump.

    Diester synthetics are polar molecules with solvent properties which dissolve residues and combustion byproducts.
    και αμέσω μετά και μερικά FAQs απο την ίδια την εταιρία που δημοσιεύοντας και κάτι τέτοιο παίρνει και την νομική ευθύνη της αναφοράς της.

    http://www.mobiloil.com/USA-English/..._Oil_FAQs.aspx

    So how is Mobil 1 for passenger cars different from Mobil 1 for motorcycles?
    First, let's be clear about Mobil 1's overall benefits compared to those of conventional motor oils, whether for passenger cars or motorcycles:

    * Superior long-term engine protection.
    * Superior high-temperature stability.
    * Excellent low-temperature starting.
    * Outstanding engine performance.
    * Low volatility/low oil consumption

    It's a little hard to generalize about the difference between Mobil 1 passenger-car motor oils and Mobil 1 motorcycle oils. That's because not all viscosities of Mobil 1 passenger-car oils have the same levels of zinc and phosphorus, and there are even greater differences among the three Mobil 1 motorcycle oils. In general, Mobil 1 motorcycle oils have:

    * Additive packages balanced differently for motorcycle engine and transmission operation. For passenger vehicles, fuel economy and emission system protection are higher priorities. These require low phosphorus systems and the use of friction modifiers. Motorcycle oils do not require friction modifiers for fuel economy and for better clutch friction less/no friction modifier is optimum. Motorcycle oils allow the use of higher levels of antiwear additives such as ZDDP (phosphorous).
    Eπίσης ειπώθηκε μια αλήθεια που πέρασε στο ντούκου και έχει να κάνει με την θερμοκρασία του λιπαντικού. Υπόψη οτι στην μοτοσυκλέτα σας, το λιπαντικό θα φτάσει εώς και 2 φορές την θερμοκρασία λιπαντικού σε ενα αυτοκίνητο , κυρίως λόγω των πολλαπλών στροφών του κινητήρα και σαφώς την μεγαλύτερη τριβή των κινούμενων μερών του. Οι ιδιότητες του λιπαντικού μοτοσυκλετών μέσα απο τα πρόσθετα "πακέτα" χημικών που θα έχει , το κάνουν πιο ανθεκτικό και διατηρεί περισσότερο την διάρκεια ζωής του (σύνθεση ή αλλιώς συνοχή μορίων και διάρκεια χημικών) απο εκείνα ενός "πολιτικού αυτοκινήτου" (Υπόψη οτι δεν μιλούμε για αγωνιστικές καταστάσεις εδώ).

    Για αυτό και λέμε οτι το να συμπληρώσεις κάποια στιγμή με λάδι αυτοκινήτου όταν είσαι σε καμιά ερημιά και ο κινητήρας διψάει... δεν θα κάνει ζημιά. Μόνο όμως όταν με την επιστροφή αλλάξει όλο το σύνολο του λαδιού + φίλτρο και μπεί εκείνο που βάζετε συνήθως συν το νέο φίλτρο.

    Απο προσωπική εμπειρία πάντως σας λέω οτι στο παλιότερο DR είχε χρειαστεί να βάλω ενα λαδάκι 0-30 ημισυνθετικό απο Ι.Χ σε νησί καθώς δεν έβρισκα λάδι (βράδυ και πρωί έφευγα)... το σαζμάν χτύπαγε λες και είχε πριονίδια μέσα και το μηχανάκι φυσικά πατινάριζε στον συμπλέκτη. Παρόλα αυτά γλύτωσα τον κινητήρα μέχρι να έρθω Αθήνα και να κάνω ολική μετάγγιση έπειτα.

    Κανείς τώρα δεν είναι υποχρεωμένος να μας ακούσει σε αυτό. Μπορεί να βάλει οτι λάδι θέλει ... απλα΄παρακαλώ να μας πεί και τις εντυπώσεις του μετά απο μακροχρόνια χρήση του , στο κινητήρα του διτρόχου του.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κινητήρας WANKEL σε μοτό (ιστορική αναδρομή)
    από 675 στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2012, 10:25
  2. Αλλαγή μπαταρίας σε μοτό....
    από billakosthegr στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2010, 18:00
  3. Λαδια καρτερ σε κτμ 200 exc
    από zactri στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2008, 16:53
  4. Αεροσακος σε μοτο
    από el_hymador στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 16:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF