Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 44

Θέμα: Καλώς με βρήκατε (cbf 250). Με μερικές απορίες.

  1. #16
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662


    Γιατί "ανοίγετε" το τσοκ ενώ δουλεύει το μοτέρ ??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #17
    αν με λίγο γκάζι πήρε μπρος το μοτέρ αλλά δεν κρατάει με τίποτε ρελαντί, δεν θα βάλεις το τσοκ να το ζεστάνεις;

  3. #18
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662
    Μοτέρ που παίρνει μπροστά ΧΩΡΙΣ τσοκ, συνεχίζει να δουλεύει χωρίς αυτό !!!

    (Πάντα η εκκίνηση σε "κρύο" κινητήρα είναι πιο δύσκολη από την διατήρηση της λειτουργίας, 'ντάξ ???).



    Υ.Γ.
    Καιρό έχουμε να τα "πούμε" χρυσέ μου...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #19
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    " 1) στενοχωρέθηκα αρκετά με το γεγονός ότι οι κάφροι μου δώσανε το manual σε γαλλικά γερμανικά και ιταλικά μόνο. Έτσι δεν έχω ιδέα σχετικά με το τι γράφει μέσα.

    2) μόλις συμπλήρωσα τα πρώτα 100 χλμ άρχισα να ακούω ένα θόρυβο από το μπροστινό τροχό. ο θόρυβος είναι περιοδικός ανάλογα με την περιστροφή του τροχού (σαν να βρίσκει κάπου) και ακούγεται σε χαμηλές ταχύτητες (όταν ανέβει η ταχύτητα απλά καλύπτεται από τους υπόλοιπους ήχους. ο ήχος αυτός έχει να κάνει με το σύστημα του μπροστινού φρένου γιατι αν πατήσω ελαφρώς το μπροστινό σταματάει. στην αρχή δεν έδωσα σημασία αλλά έγινε κάπως χειρότερος.

    3) όταν ανοίγω το τσοκ με αναμένη μηχανή η μηχανή σβήνει ενώ αν το ανοίξω και μετά βάλω μπροστά δουλεύει κανονικά.

    4) Είναι ιδέα μου ή η μηχανή μυρίζει περίεργα??? (στην αρχή τουλάχιστον τώρα η το συνήθισα ή περιορίστηκε)

    5) το πίσω φρένο μου ήρθε πολύ μα πολύ μαλακό. Να το σφίξω ή όχι?"




    1)Εχω το Αγγλικο αν θες. Μενω Μραχαμι. Στειλε πμ, αν ειναι να το βγαλουμε σε καποιο βιβλιοπολειο της γειτονιας μου. Αν και αν ζητησεις πρεπει να σου δωσου, Κατω απο την σελα κοιταξες;

    2)Ο Θορυβος στο μπροστα τον ειχα και εγω για καποια φαση στο στροσιμο, οπως και αλλα παιδια απο εδω μεσα. Πατανε τα τακακια. Μια χαρα εισαι.

    3)Το τσοκ το χρησιμοποιεις για να βαλεις μπροσ την μηχανη το χημωνα. Εσυ τα εκανες αναποδα. Δες εδω, να δεις πως θα το βαζεις μπροστα: http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=13525

    Σωστα στα εψαλε ο Oldman

    4)Σε ολους μας μυριζει λιγο περιεργα στην αρχη. Τα μεταλλα ειναι καινουργια, και βγαζουν ενα αρωματακι. Επισης επειδη ειναι τελειως γυμνο, τωρα το χειμωνα, τα νερα πανε στην ζεστη μηχανη, και εξατμιζοντε και σου βρομανε!

    5) το Πισω να το σφιξεις, αλλα οχι παρα πολυ. Να στο σφιξει καποιος ενω εισαι καθισμενος στην μηχανη.

    Ετσι:

    1)δεν θα σου μπλοκαρει ευκολα σε φρενα πανικου
    2) Αμα το σφιξεις πολυ και δοκιμαζεις το πεταλ χωρις να εχεις προσθεσει το βαρος σου στην μηχανη, υπαρχει περιπτωση, σε τιποτα λακουβες, που το ψαλιδι παιζει, σε συνδιασμο με το βαρος σου, να πατειτε το φρενο μονο του, και να αναβει το φως του πισου φρενου.

    Αντε καλως ηλθες!

  5. #20
    Παρά ένα... Το avatar του/της gerodim
    Εγγραφή
    04/01/2006
    Μηνύματα
    393
    >>Γιατί "ανοίγετε" το τσοκ ενώ δουλεύει το μοτέρ ??

    Απλά έβαζα μπροστά πρώτα και αμέσως κατέβαζα το διακόπτη και
    έσβηνε. Τώρα το ανοίγω πρώτα απλά ήθελα να ξέρω αν είναι λογικό ή όχι.

    Σχετικά με το φρένο ψιλομετριάστηκε ο θορυβος σήμερα αφού όμως το πρωί είχε γίνει ανυπόφορος.

    Και τέλος oula thanx πάρα πολύ. Μένουμε κοντά (Ν.Σμύρνη).
    Θα σου στείλω μήνυμα αύριο για να μιλήσουμε στο τηλ. αν μπορείς. Πραγματικά ευχαριστώ γιατι δεν έχω ιδέα τι γράφει το ρημαδιασμένο. Εις απάντηση ενός άλλου μηνύματος μου δώσανε μόνο το πράσινο βιβλίο και το βιβλίο service.

    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους !

  6. #21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Μοτέρ που παίρνει μπροστά ΧΩΡΙΣ τσοκ, συνεχίζει να δουλεύει χωρίς αυτό !!!
    Πόσο σίγουρος είσαι;

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock



    πιάσε μερικές




    αλλη μια γυρα παρακαλω

    welcome man

  8. #23
    Παρά ένα... Το avatar του/της gerodim
    Εγγραφή
    04/01/2006
    Μηνύματα
    393
    Οχι, οχι αλλες μπύρες παρακαλώ... Το παράκανα χτες βράδυ και τώρα σηκώθηκα για δουλειά και έχω ένα στόμα σαν παπούτσι... Φυσικά εννοείται ότι δεν ήμουν με τη μηχανή (για όσους το σκέφτηκαν - όχι δεν είμαι τόσο ευσύνείδητος απλά έχω κλάψει έτσι ενα καινούργιο αμαξι...).

  9. #24
    Παρά ένα... Το avatar του/της gerodim
    Εγγραφή
    04/01/2006
    Μηνύματα
    393

    Καλορίζικες Μ@λ@κιες

    Ρε παιδιά πείτε μου γιατί πρέπει με το που πήρα τη μηχανή:

    1) Να κάνω την καλορίζικη γρατσουνιά με το που την καβαλάω και φεύγω από το μαγαζί με το τσαντάκι της μέσης?

    2) Να δώσω ένα κάρο λεφτά για δερμάτινο μπουφάν και την πρώτη φορά που το φοράω και πάω να κατέβω απο το σπίτι να πάρω τη μηχανή να μετρήσω 2 ορόφους σκάλες κουτρουβαλόντας και να φαίνεται ότι έχει φάει πτώση? Αφού όλοι με ρωτάνε με το που το πήρες το έριξες?

    3) Γιατί ενώ μέχρι τις 29/12 (που πήρα και τη μηχανή) έπρεπε η Αθήνα να θυμίζει miami όσον αφορά τον καιρό ενώ τώρα βρέχει συνέχεια?

    Και κάτι άσχετο. Λέω να πάω Σούνιο και πίσω δυο τρείς φορές όταν κάνει καλό καιρό για στρώσιμο συμφωνείτε ή απλά να την κινώ στην πόλη μέχρι να στρώσει?

  10. #25
    Άσχετο βέβαια με το θέμα, αλλά αν πιστεύεις πως στο Μαϊάμι δεν βρέχει, μάλλον το ξέρεις μόνο από το Miami Vice.

  11. #26

    Re: Καλορίζικες Μ@λ@κιες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
    Ρε παιδιά πείτε μου γιατί πρέπει με το που πήρα τη μηχανή:

    1) Να κάνω την καλορίζικη γρατσουνιά με το που την καβαλάω και φεύγω από το μαγαζί με το τσαντάκι της μέσης?

    Να εύχεσαι να είναι πάντα τέτοιες οι γρατζουνιές...

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #27
    μην τρελένεσαι με το μοτόρι (και εγώ το ίδιο έκανα και δεν κατάφερα τίποτα).
    σκέψου ότι κάποια στιγμή θα το αλλάξεις.
    εγώ για στρώσιμο πήγαινα κάθε μέρα μέχρι Λαγονήσι και πίσω (μένω Δάφνη).
    και τέλος καλορίζικη και καλοτάξιδη.
    ONLY THE GOOD DIE YOUNG


  13. #28
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    γρατσουνιές και μ@λακίες. (με το συμπάθειο φίλε μου)

    Βλέπεις μηχανάκια να γυαλίζουν και οι κατοχοι δεν ξέρουν ούτε το τσοκ να ανοίγουν, και η αλυσίδα έχει φτάσει στο σταν...

    Μη σε νοιάζουν οι παλιο γρατσουνιές και χαλιέσαι με αυτά, αυτά είναι σίδερα. Η ψυχή της μηχανής σου δεν έχει σχέση με αυτά. Να της κάνεις τα σέρβις της, να της έχεις λαδάκια και ργασαρισμένη αλυσίδα, και θα είναι ευτυχισμένη.

    Αυτά. Τα πήρα γιατί ένας φίλος μου έιναι τόσο ψείρας με αυτά τα πράγματα που έχει καταντήσει αντιπαθητικός.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  14. #29
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896

    Re: Καλορίζικες Μ@λ@κιες

    Και κάτι άσχετο. Λέω να πάω Σούνιο και πίσω δυο τρείς φορές όταν κάνει καλό καιρό για στρώσιμο συμφωνείτε ή απλά να την κινώ στην πόλη μέχρι να στρώσει?
    Ναι αυτό σου συνιστώ εγώ. Αυτό έκανα και εγώ με το παπί και έκανα φοβερό στρώσιμο.

    Βέβαια αν πηγαίνεις ώρες που τρέχουν οι γκαζοφονιάδες σαν τρελοί(Αργά τα βράδια) τότε ίσως κινδυνεύεις αφού λόγω νέου μοτέρ θα θέλεις να πηγαίνεις δεξιά και σιγά. Θα σου πρότεινα να κάνεις κάποια Κυριακή πρωί αυτή την διαδρομή αρκετές φορές.

    Μέσα στη Αθήνα, προσωπικά πιστεύω ότι τα μοτέρ πιέζονται σε αρκετά τους εξαρτήματα(ειδικά το κυβώτιο ταχυτήτων) .

    Στην Αθήνα εγώ με το παπί είχα τρομερό πρόβλημα, όταν το έστρωνα, γιατί όλοι από πίσω μου βιάζονταν και με πίεζαν να ανεβοτατεβάζω ταχύτητες άτσαλα και απότομα. Δεν είναι ότι καλύτερο αυτό για ένα μοτέρ που στρώνουν οι μεταλλικές του επιφάνειες.

  15. #30
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    H διαδριμη ειναι μια χαρα για στρωσιμο, απλα καποιες ωρες περιεργιες τρεχουν εκει οι γκαζοφονιαδες και ειναι λιγο επικυνδινο. Και εγω μεσα στην δευτερη εβδομαδα εκανα γρατζουνια στο τεποζιτο. Τσαντακι μην ξαναβαλεις. Επισης να εχεις μονο ενα κλειδι, γιατι αλλιως θα γρατσουνισεις απιστευτα τα οργανα σου!


    Και εγω Σουνιο το εστρωσα. Προσοχη φιλε ειδικα τωρα στην αρχη! Σιγα σιγα, εχουν και νερα οι δρομοι...

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2009, 20:36
  2. Τι γίνεται με το ρελαντί; (CBF-250)
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2005, 10:26
  3. Πρόβλημα με το φρένο (CBF-250)
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2005, 10:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF