Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 78

Θέμα: Ti ithela k eblexa???

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493

    Tunning Problems

    Με την ευκαιρεια μιας και αυτα που διαβασα ποιο πανω με αφορουν και εμενα γιατι ειμαι κατοχος ενος Yamaha Aerox Rossi Replica 2004 50cc 2T.

    Σημερα αγορασα κιτ καρμπυρατερ Malossi PHVB 22 DS SCOOTER κωδικος 1611026.

    Κιτ κυλινδροπιστονο Malossi Alumin-Cyl. 47 pin 10 H2O MHR REP κωδικος 31 8430.

    Εξατμιση Leovince ZX Carbon - Kevlar.

    Το μηχανακι παει οπως ναναι τελειως απροβλεπτο.

    Συγκεκριμενα για να ξεκινησει πρεπει να ανεβει στις 6000 στροφες αλλιως δεν κανει βημα.

    Μολις περασει τις 6000 παει μεχρι τα 40 σαν να εχει τουρμπο.

    Απο τα 40 μεχρι τα 60 με τερμα το γκαζι παει σερνοντας δηλαδη μετρας απο μεσα σου ενα - δυο - τρια και μετα ξανα μπαινει το τουρμπο μεχρι τα 90.

    Δεν εχει ομαλη επιταχυνση του κινητηρα και μαλιστα κανει κοιλια στις ταχυτητες που χρησιμοποιω ποιο πολυ.

    Για να ξεκινησει απο στασιμο οταν ειναι αν δεν τερματισω το γκαζι δεν προκειται να ξεκινησει.

    Ενω πριν ξεκινουσε απο στασιμο με το που εφτανε τις 4000 στροφες και ανεβαινε μεχρι τα 80 αργα αλλα σταθερα χωρις να κανει κοιλια.

    Μου δινει την εντυπωσει οτι εχει δυο γραναζια και για να γινει η αλλαγη απο το ενα γραναζι στο αλλο θελει τουλαχιστον 3 δευτερολεπτα που πιστευω οτι ειναι πολυς χρονος.

    Επισης στην εκκινηση μπορει ολοι να γκαζωσουμε ταυτοχρονα αλλα εμενα δεν ξεκιναει μεχρι να περασει πρωτα τουλαχιστον 1-2 δευτερολεπτα απο την στιγμη που θα τερματισω το γκαζι με αποτελεσμα να με περνανε ολοι ετσι στην πλακα.

    Εντωμεταξυ μου ειπαν στο συνεργειο οτι δεν τρεχει τιποτα και οτι ετσι ειναι για τα πρωτα 1000χιλιομετρα μεχρι να γινει το στρωσιμο τις μηχανης.

    Ναι αλλα ετσι αυτο δεν λεγεται οδηγηση αλλα βασανιστηριο.

    Ουτε να ξεκινησω φυσιολογικα δεν μπορω αλλα ουτε να κινηθω και με μεσαια ταχυτητα.

    Μονο στις τελικες παει καλα και δεν εχω προβλημα αλλα εγω μεσα στην πολη οι τελικες μου ειναι αχρηστες γιατι δεν μπορω να τις χρησιμοποιησω.

    Τι λετε μπορει να φταιει?

    Καρμπυρατερ?

    Φυγοκεντρικα?

    Ρυθμισεις και αν ναι που ακριβως θελει και τι ακριβως?

    Επισης ξεχασα να σας πω οτι καλα καλα δεν προλαβα να το παρω το απογευμα απο το σερβις και στον δρομο πηγαινοντας για το σπιτι εμεινα γιατι εσβησαν στα καλα καθουμενα τα ηλεκτρονικα και μετα δεν εκανε βημα.

    Φωναξα Express Service και τελικα τι ειχε?

    Εφυγε η πιπα απο το μπουζι.

    Σας εχει τυχει αυτο ποτε να ξεκουμπωσει στα καλα καθουμενα απο μονη της τοσο ευκολα και τοσο γρηγορα?

    Συμβαινει συχνα?

    Εμενα πρωτη φορα μου συνεβηκε?

    Επισης προσεξα και κατι αλλο οσο προσπαθουσας να βαλω μπρος με μανιβελα οτι ακουγοταν σε καθε προσπαθεια και ενα τριξιμο απο ενα ελατηριο καπου εκει κοντα στην μανιβελα και δεν ξερω αν ακουγοταν το ελατηριο απο το πιστονι ή αν ηταν απο καποιο αλλο ελατηριο.

    Ξερει κανεις τι αλλα ελατηρια υπαρχουν εκει κοντα που μπορει να ακουγοταν ετσι σαν να γρατσουναει με καθε φορα που προσπαθουσα να βαλω μπρος την μηχανη με μανιβελα?

    Αυτα προς το παρον.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	leovince h.m. zx the evolution of top performance.jpg 
Προβολές:	398 
Μέγεθος:	27,7 KB 
ID:	70873

  2. #17
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664

    Re: Tunning Problems

    Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
    Με την ευκαιρεια μιας και αυτα που διαβασα ποιο πανω με αφορουν και εμενα γιατι ειμαι κατοχος ενος Yamaha Aerox Rossi Replica 2004 50cc 2T.

    Σημερα αγορασα κιτ καρμπυρατερ Malossi PHVB 22 DS SCOOTER κωδικος 1611026.

    Κιτ κυλινδροπιστονο Malossi Alumin-Cyl. 47 pin 10 H2O MHR REP κωδικος 31 8430.

    Εξατμιση Leovince ZX Carbon - Kevlar.

    Το μηχανακι παει οπως ναναι τελειως απροβλεπτο.
    Στην καλύτερη περίπτωση θέλεις ΚΑΙ φίλτρο ΚΑΙ ηλεκτρονική (και ΜΕΤΑ ρύθμιση του καρμπυρατέρ...)

    Την χειρότερη περίπτωση ας την αφήσουμε προσωρινά ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493

    Question Re: Re: Tunning Problems

    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Στην καλύτερη περίπτωση θέλεις ΚΑΙ φίλτρο ΚΑΙ ηλεκτρονική (και ΜΕΤΑ ρύθμιση του καρμπυρατέρ...)

    Την χειρότερη περίπτωση ας την αφήσουμε προσωρινά ...
    Οκ. Ας παρουμε την καλυτερη περιπτωση ποιο φιλτρο μου προτεινεις και αν δεν κανω λαθος εννοεις για φιλτρο αερος και προτεινεις καλυτερα φιλτροχοανη?

    Επισης απο ηλεκτρονικη τι μου προτεινεις ?

    Αν δεν αλλαξω τα δυο παρα πανω και το παω για ρυθμιση καρμπυρατερ δεν υπαρχει περιπτωση να δουλεψει καλυτερα σε σχεση με τωρα δηλαδη ποιο ομαλα?

    Ο καλυτερος τεχνικος εδω στην Θεσσαλονικη που να μπορει να ρυθμισει καρμπυρατερ σε Malossi kit ποιος ειναι?

    Ξερετε κανεναν που να μου προτεινετε?

    Επισης στην χειροτερη περιπτωση τι μπορει να χρειαστει για να το εχω στο νου μου και για τι κοστος μιλαμε?

  4. #19
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    file pavlara!! mou thymizeis emena!
    k mena ta idia ekane.. mexri ta 40 gamata k meta ekove k anoige pali meta ta 60..
    gia na xekolaei apo ta 40 anoiga to choke k tote epitaxyne alla pistepse me afto dn einai lysi.. dn xerw ti ftaiei.. egw to xw full malossi ektos apo ilektroniki k exatimisi pou einai gianelli..
    rythmisi karbyrater thelei mallon..emena lytike to provlima molis allaxa bouzi pantws..akougetai periergo alla molis allaxa bouzi anevaine mexri ta 100 karfwto k xwris na argei toso stis ekkiniseis..

    oso gia tin pipa tou bouzi afotou to kana malossi olo vgainei!!!!
    palia evgaine i pipa apo to bouzi..fantastika tha xe xalasei to spyrwma tis k tin allaxa..
    twra eftiaxe afti k fevgei to bouzwkalodio apo tin pipa! e ekei tou vala mia dynati kola k eimai entaxei


    me filtroxwani to mixanaki sernetai k kanei poly thoryvo..vale ilektroniki k rytmise to karbyrater..allaxe k kana bouzi dn xereis ti ginetai


  5. #20
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    Μήπως απλά να μην βάζετε το mallosi? Τέλος πάντων ποτέ μην κάνετε μια βελτιωτική κίνηση αν δεν ρυθμίζετε το καύσιμο και την αναπνοή του κινητήρα(κοινώς το καρμπυρατέρ και το τον αέρα).Πέραν τούτου στους δρόμους γυαλί του Ελλαδιστάν μας είναι πολύ επικίνδυνο να σου κάνει παλαβά η απόδοση.Ο σκοπός δεν είναι να μπορεί να πάει γρήγορα μόνο αλλά να μπορεί να το κάνει στρωτά
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
    Μήπως απλά να μην βάζετε το mallosi? Τέλος πάντων ποτέ μην κάνετε μια βελτιωτική κίνηση αν δεν ρυθμίζετε το καύσιμο και την αναπνοή του κινητήρα(κοινώς το καρμπυρατέρ και το τον αέρα).Πέραν τούτου στους δρόμους γυαλί του Ελλαδιστάν μας είναι πολύ επικίνδυνο να σου κάνει παλαβά η απόδοση.Ο σκοπός δεν είναι να μπορεί να πάει γρήγορα μόνο αλλά να μπορεί να το κάνει στρωτά
    Φιλε gloum εχεις δικιο και εσυ και ο φιλος μου ο OzZzZzY για ολα αυτα που λετε.

    Αυτο που εχω να προσθεσω ειναι οτι οι περισσοτεροι μηχανικοι εδω στην Θεσσαλονικη για να μην πω ολοι ειναι ασχετοι εως απαραδεκτη.

    Παρα πολυ κακοι μηχανικοι και κοιτανε να κανουνε προχειροδουλειες ισα ισα να παρουνε τα λεφτα και αντε γεια.

    Εχθες το πρωι αφου εφτασα στην δουλεια ειδα την πισω ροδα γεματη υγρα και την μπροστινη στεγνη.

    Σκεφτομαι και λεω μα δεν εβρεχε στον δρομο αλλα ουτε περασα πουθενα που ειχε νερα και αν περνουσα θα στεγνωνε τοσο γρηγορα η μπροστινη και η πισω θα ηταν ακομη βρεγμενη?

    Τοτε ηταν που ανακαλυψα οτι ειχα διαρροη υγρων.

    Σκυβω να δω κατω απο την μηχανη και τι βλεπω?

    Μια σταγονα να πεφτει ανα δευτερολεπτο χρωματος γαλαζια κατω απο το κυλινδροπιστονο.

    Επισης εσταζε και απο κατι μαυρους χοντρους σωληνες απο ακομη ποιο ψιλα που ηταν και αυτοι.

    Με το που το ειδα πηδηξα κατευθειαν προς τα πισω τρομαγμενος γιατι σκεφτηκα οτι μπορει να ειναι υγρα βενζινης και να κανουν καμια ξαφνικη αναφλεξη στην μαπα μου.

    Εβαλα και αλλους δυο τρεις γνωστους που ηταν εκει κοντα και ειχαν μηχανες να μου πουν την γνωμη τους.

    Το ιδιο μου ειπαν και οι αλλοι οτι μαλλον μπορει να ειναι βενζινη και μου λενε μην ανησυχεις οτι ευκολα δεν περνει φωτια η βενζινη ακομη και αναμενο τσιγαρο να πεταξουν εκει πανω.

    Εγω δεν τους εμπιστευτηκα και το μονο που μου ηρθε στο μυαλο ειναι να ριξω λιγο νερο εκει κατω στην μηχανη που ειναι τα υγρα σε περιπτωση που ειναι βενζινη οπως λενε να αρεωθει και να μην μπορεσει να αναψει φωτια.

    Μιας και θα επρεπε να ηταν η μηχανη εκει για τουλαχιστον 8 ωρες.

    Αρα σκεφτειτε για το ποσοι βενζινη μιλαμε χυμενη στο εδαφος.

    Υπολογιζα σιγουρα ενα με δυο λιτρα.

    Θα σας δειξω και μια απο τις φωτος που εβγαλα.

    Τελικα σημερα το πρωι την κυριακη αποφασισα να ψαξω να δω απο που ειναι ακριβως η απωλεια υγρων ψαχνοντας ενα - ενα τα σωλινακια.

    Ανοιξα μπροστα να δω και το ψυγειο και τα υγρα του ψυγειου ηταν στο μηδεν.

    Αρα ειμαι σχεδον απολυτως οτι ειναι υγρα ψυγειου μιας και το χρωμα ταιριαζει και δεν εχει και υγρα το ψυγειο ενω του ειχα βαλει πριν απο 3 μερες.

    Malossi Kit εβαλα διοτι ειναι ποιο ευκολη και τεμπελικη δουλεια για να μπορεσει να την κανει την τοποθετηση ο μηχανικος αλλιως θα εψαχνα και για τιποτα αλλο.

    Σκεψου στα ευκολα αποτυγχανουν που να τους εβαζα κατι το δυσκολο.

    Θελω το μηχανακι μου να πηγαινει ομαλα.

    Ξερετε κανεναν καλο και σωστο μηχανικο στην Θεσσαλονικη που να μπορεσει να το δει και να μου κανει καλη δουλεια και οχι προχειρη?

    Επισης ειχα Auto Choke και τωρα μου εγινε Manual Choke και μαλιστα εκει που μου εβαλε την ντιζα απο το Choke ειναι πολυ δυσκολα να βαλεις μπρος ειδικα με μανιβελα.

    Ειναι ακριβως στο πισω αριστερο σημειο του ποδοστατη.

    Επισης κατι αλλο δεν περνει μπρος με την μιζα αλλα με την μανιβελα και επισης αν ανοιξω - τραβηξω το Choke πεφτουν οι στροφες του κινητηρα και δεν περνει μπρος.

    Πιστευω οτι το μηχανακι και ειδικα το καρμπυρατερ το κανανε κουδουνιστρα.

    Οτι ναναι.

    Εχω τρελαθει με αυτους τους μηχανικους.

    Επισης θελω να δειτε στην φωτογραφια που εχω βαλει αν η εξατμιση την εχει τοποθετησει καλα ή οχι γιατι εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι τοποθετημενη πολυ καλα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	02122006409(640x480).jpg 
Προβολές:	338 
Μέγεθος:	62,6 KB 
ID:	71134

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493
    Επισης ειναι ενα καλωδιο κοντα στο κυλινδροπιστονο που βγαινει συνεχεια απο την θεση του και μαλιστα υπερβολικα ευκολα αφου σε καθε φρεναρισμα φευγει και πρεπει καθε φορα να το βαζω.

    Ξερει κανεις τι ειναι και τι κανει αυτο το καλωδιο?

    Δειτε την φωτογραφια και πειτε μου.

    Τα εχω βαλει μεσα σε δυο κυκλους.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	03122006415(640x480)b.jpg 
Προβολές:	338 
Μέγεθος:	40,4 KB 
ID:	71135

  8. #23
    Aν εχει θερμοκρασια νερου το μηχανακι μαλλον το καλωδιο ειναι του οργανου θερμοκρασιας ...
    http://kelecarbon.blogspot.gr

    Γιατι ενας χρονος δεν ειναι αρκετος και οι 4 χαλανε 2 ασκοπα........

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
    file pavlara!! mou thymizeis emena!
    k mena ta idia ekane.. mexri ta 40 gamata k meta ekove k anoige pali meta ta 60..
    gia na xekolaei apo ta 40 anoiga to choke k tote epitaxyne alla pistepse me afto dn einai lysi.. dn xerw ti ftaiei.. egw to xw full malossi ektos apo ilektroniki k exatimisi pou einai gianelli..
    rythmisi karbyrater thelei mallon..emena lytike to provlima molis allaxa bouzi pantws..akougetai periergo alla molis allaxa bouzi anevaine mexri ta 100 karfwto k xwris na argei toso stis ekkiniseis..

    oso gia tin pipa tou bouzi afotou to kana malossi olo vgainei!!!!
    palia evgaine i pipa apo to bouzi..fantastika tha xe xalasei to spyrwma tis k tin allaxa..
    twra eftiaxe afti k fevgei to bouzwkalodio apo tin pipa! e ekei tou vala mia dynati kola k eimai entaxei


    me filtroxwani to mixanaki sernetai k kanei poly thoryvo..vale ilektroniki k rytmise to karbyrater..allaxe k kana bouzi dn xereis ti ginetai

    Τι μπουζι φορας και ποιος ειναι ο κωδικος του ακριβως?

    Εγω φοραω NGK BR8HS εχω βαλει στο παρελθον και NGK BR7HS και πηγαινε πολυ καλυτερα αλλα σε ενα τυπικο σερβις που του πηγα να του κανουν μου το εβγαλαν και μου ειπαν οτι θα τρυπαγε το πιστονι, το φορουσα για τουλαχιστον 6 μηνες και μεσα στο καλοκαιρι του 2005.

    Το πιστονι το εχω στο χερι μου αυτην την στιγμη και σας το βγαζω μια φωτογραφια απο το κινητο μου αφου πρωτα το επλεινα και το καθαρισα να δειτε οτι ειναι σαν καινουργιο και οτι δεν εχει κανενα σημαδι και οτι για εναν αριθμο διαφορα δεν παθαινει τιποτα το πιστονι και πολλα απο αυτα που λενε ειναι υπερβολες.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	03122006421(640x480).jpg 
Προβολές:	334 
Μέγεθος:	62,7 KB 
ID:	71137

  10. #25
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    to idio bouzi me sena foraw..afto dld pou dinei i yamaha..
    epsaxa k gia iridiou gia na sou gia mia periodo gt me mia ilektroniki ena bouzi iridiou oso na nai kati dinei apo apodosi..den vrika tis denso k i malossi par olo pou vgazei tetoia bouzi dn to ferne o antiproswpos..ase pou ekei k an plithainoun oi pithanotites gia trypa sto pistoni..milame gia isxyrotero spinthira.. pantws dn sto proteinw..pera apo tin megalyteri diarkeia zwhs tou bouziou (60000 km.. egw pantws dn prokeitai na kanw tosa me to scooter believe me!)

    afto to kalwdiaki einai tis thermokrasias..valto sti thesi tou k sfixto me mia pensa..
    sigoura tha ypirxe psyktiko ygro akoma stis swlinwseis..sou proteinw loipon na lyseis pisw ton papa tou nerou k na fygei oti psyktiko ygro yparxei (olo to systima psixis xwraei peripou 1,2 litra) k na to antikatastiseis me kainourgio..afti einai diadikasia pou "apaiteitai" kathe 2 xronia..

    gia na katalaveis an exeis valei kala tin exatmisi otan to valeis bros piase tin exatmisi apo to simeio pou kanei to C sto pisw meros..ekei diladi pou arxizei to teliko k kouna tin.. an paratiriseis diafora ston ixo pou rxetai apo ton kinitira simainei oti dn tin exeis topothetisei swsta k kapou yparxei diarroi kafsaeriwn..lystin k vale kalytera tin tsimouxa..min xehaseis na vidwseis kala k tis vides stirixis..

  11. #26
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    pantws tosa kagourika z yparxoun pou pane gamiontas sti thessaloniki..
    mi mou peis oti aftoi pou ta xoun dn exoun kalous mixanikous!
    dn vriskeis kanenan ap aftous na pas k to diko sou?

  12. #27
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1

    Μια σταγονα να πεφτει ανα δευτερολεπτο χρωματος γαλαζια κατω απο το κυλινδροπιστονο.



    Εβαλα και αλλους δυο τρεις γνωστους που ηταν εκει κοντα και ειχαν μηχανες να μου πουν την γνωμη τους.

    Το ιδιο μου ειπαν και οι αλλοι οτι μαλλον μπορει να ειναι βενζινη και μου λενε μην ανησυχεις οτι ευκολα δεν περνει φωτια η βενζινη ακομη και αναμενο τσιγαρο να πεταξουν εκει πανω.

    Ρε π@@στη μου...αν ΔΕΝ ξέρουν τι σκατά μιλάνε???Φωτία δεν πέρνει εύκολα και τσιγάρο να πετάξουν εκει πάνω..πάλι καλα που δεν κάνανε δοκιμή να σε πείσουν για το άπειρο της βλακείας τους...Επίσης..Να τους μεταφέρεις αυτούσιο το εξής εκ μέρους μου "Η βενζίνη ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ είναι μπλε......"έλεος πια..
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
    Aν εχει θερμοκρασια νερου το μηχανακι μαλλον το καλωδιο ειναι του οργανου θερμοκρασιας ...
    Ναι το μηχανακι εχει ενα ενδεικτικο κοκκινο λαμπακι οταν ζεσταινεται πολυ ο κινητηρας και μου αναψε κανα δυο φορες στον δρομο εχθες και σημερα αλλα το ψυγειο ηταν αδειο τελειως απο υγρα εψαχνα να βρω καμια σταγονα αν ειχε περισεψει αλλα τιποτα.

    Ευτυχως που ειναι μετρητης θερμοκρασια και οχι τιποτα αλλο.

    Ξερεις να πουλανε κανεναν μετρητη θερμοκρασιας ψηφιακο ή αναλογικο για να βαλω στο μηχανακι ωστε να ξερω αν ζεσταθηκε και κατα ποσο.

    Μιας και φοβαμαι μπας και καει το λαμπακι καμια μερα και δεν αναψει και εγω νομιζω οτι ολα πανε καλα και κολησει κανα πιστονι ή ελατηριο στα καλα καθουμενα.





    Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
    pantws tosa kagourika z yparxoun pou pane gamiontas sti thessaloniki..
    mi mou peis oti aftoi pou ta xoun dn exoun kalous mixanikous!
    dn vriskeis kanenan ap aftous na pas k to diko sou?
    Δεν εχω κανεναν φιλο ή γνωστο που να εχει κανα παπι ή κανα "Ζ" ωστε να μου προτεινουν κανεναν μηχανικο εδω στην Θεσσαλονικη.

    Οσοι φιλοι μου εχουν μηχανακια εχουν κατηγοριας Scooter (Peugeot, Honda, Yamaha, Piaggio, Gilera) και απο μεγαλες μηχανες (BMW, YAMAHA, KAWASAKI, SUZUKI, DUCATI, HONDA).

    Ειδικα οι φιλοι μου που εχουν τα Peugeot, Piaggio, Gilera ειναι καθε μηνα στο σερβις εστω για μια μερα και χωρις να εχουν κανει καμια μετατροπη.

    Επομενως καταλαβαινεις οτι οι ποιο πολλοι στα σερβις των αντιπροσωπειων που τα παμε δεν ξερουν ουτε οι ιδιοι να τα φτιαχνουν.

    Εγω συγκεκριμενα το εχω παει στα 4 απο τα 5 εξουσιοδοτημενα καταστηματα τις Yamaha και δεν μπορω οτι ειμαι ευχαριστημενος.

    Διοτι μπορει να μου κανουν το τυπικο σερβις και ολα καλα αλλα αν χρειαστει να φτιαξουν - επιδιορθωσουν κατι εκει ξεκιναει το παρτυ.

    Μου φτιαχνουν το ενα απο τα δυο προβληματα που μπορει να εχω και να μου λενε οτι ολα ενταξει ειναι και μετα απο μια ωρα ή δυο απο την στιγμη που το πηρα να μενω στον δρομο και μου εχει τυχει η συγκεκριμενη περιπτωση πανω απο εξη φορες και απο διαφορετικα σερβις.

    Τι συζηταμε τωρα.

    Εδω πολλοι μου λενε ετοιμο ειναι το μηχανακι παρτο και φυγε.

    Λεω να το κανω μια βολτα για να δω αν ειναι οκ?

    Οχι μου λεει παρτο και φυγε.

    Και σε περιπτωση αν υποθεσουμε οτι ο ανθρωπος μου ειπε καντο μια βολτα και εγω πραγματι το κανω και δω οτι δεν επιταχυνει φυσιολογικα ή κανει κοιλια σε καποιες ταχυτητες και του το λεω.
    Μου λενε μετα κατι κουφα οτι ετσι πρεπει να κανει ή οτι με το χρονο που θα περασει θα ερθει και θα στρωσει.

    Τι λεμε τωρα απαντησεις οτι ναναι μου δινουν και σαν να μου κανουν και χαρη απο πανω.

    Σαμπως τα τελευταια 800€ που τους εδωσα ηταν λιγα.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	03122006416(640x480).jpg 
Προβολές:	326 
Μέγεθος:	59,8 KB 
ID:	71149

  14. #29
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    kat arxin einai kako pou xeis yperthermanseis..to mixanaki to xeis strwsei me to kainourgio kylidropistono? exeis kanei dld 1000 xlm me tis gnwstes proypotheseis (diladi 1/3 tou gaziou klp)?

    pantws ble venzini yparxei..einai i ultimate 100 tis bp.. dn einai akrivws ble alla bledizei dn xerw an vazeis tetoia pantws na xereis oti yparxoun k psyktika ygra pou nai ble xrwmatos..to diko sou na ypothesw einai prasino..einai ligo adynato to ble ygro na nai venzini dioti pws ginetai na vgainei re paidia venzini apo ti xaramada stin kefali afou flantza yparxei. dld menei akafsti venzini gia na vgainei?k gia na ftanei sto simeio na vgainei simainei pws mesa einai plimmyrismenos o thalamos kafsis..me liga logia boukwmenos..ara pws leitourgei?
    tsekare mipws einai kana swlinaki tou karbyrater kommeno estw k ligo k stazei panw tou

    an xrisimopoieis to klassiko prasino paraflou tote dn einai psyktiko ygro afto to ble..
    an to psyktiko sou ygro einai ble elen3e gia kamia diarroi sto kolaro pou ftanei ston kinitira apo to systima psi3is

    kalo kouragio

  15. #30
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    safws k yparxoun thermometra pou boreis na valeis k malista poly efkola stin egatastasi..agorazeis to thermometro k afto exei panw ena kalwdiaki to opoio pas k to vazeis panw ston thermostati (ekei diladi pou twra les pws vgainei to allo kalwdio)

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ti gnomi exete gia to vstrom 650???
    από vstrom650 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2007, 11:56
  2. to prwto tis xronias!
    από Nefeli- στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2004, 21:48
  3. To gramma tis pontias manas... (Syggnomi Petri)
    από delichoussein στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 16:06
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 11:23
  5. ti pezetai me ta grammatia ???????
    από ele@s στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 14:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF