Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 72

Θέμα: VFR 800 -2014

  1. #16
    Γράψε Κόλλιας Το avatar του/της Antonisss
    Εγγραφή
    03/07/2010
    Μηνύματα
    1.079
    Ρε παιδιά επειδή από την πολύ μαυρίλα δεν μπορώ να καταλάβω, είναι USD το μπροστινό?

  2. #17
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Antonisss Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά επειδή από την πολύ μαυρίλα δεν μπορώ να καταλάβω, είναι USD το μπροστινό?
    Εγω το βλέπω για συμβατικό.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #18
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.923
    Δε'ν'κακό....

    Ελλάδα θα πατήσει τις ρόδες του ή μπα?
    (όχι ότι είμαι υποψήφιος γαμπρός. Απλά για να'χουμε να λέμε.)

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    όμορφο!!!!!!!!Έxουμε άλλες πληροφορίες για αυτό??
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  5. #20
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.830
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peter86 Προβολή μηνύματος
    όμορφο!!!!!!!!Έxουμε άλλες πληροφορίες για αυτό??
    Γιατί δε πατάτε κανά link. Σε αυτά που έδωσα έχει τεχνικές πληροφορίες για τη μοτοσυκλέτα.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stynikop
    Εγγραφή
    22/11/2011
    Μηνύματα
    372
    Δεν κακό... και ελαφρύτερο

  7. #22
    Η μπροστινή ανάρτηση, δεν έχει μόνο προφόρτιση, έχει και απόσβεση.

    Το χαρακτηριστικό των VFR εκτός του V4 κινητήρα, ήταν το Cam Gear Train σφύριγμα. Κάτι που ο Vtec κινητήρας έχασε.

    Για εμένα τελευταίο μεγάλο VFR ήταν το 800Fi από κει και μετά, ο κινητήρας έκανε τεχνολογία προς τα πίσω.

    Θα προτιμούσα αντί να αντιγράφει ντεπόζιτο, μούτρο, ψαλίδι, γραμμές των fairing από ducati paningale να είχε ένα πιο αυθεντικό σχέδιο Honda, όχι ότι είναι άσχημο έτσι αλλά λέω.

    Επίσης θα ήθελα επαναφορά του Cam Gear Train και κατάργηση του υπερβλακώδους από τεχνικής απόψεως συστήματος vtec που δεν προσφέρει απολύτως τίποτα και μόνο κοστίζει (και σε κατασκευή και σε συντήρηση=πολύπλοκη ρύθμιση βαλβίδων). Και αν γινόταν να γίνει 360 μοίρες κομβία το μοτέρ, από 180 που είναι τώρα, ποτέ μου δεν κατάλαβα την εμμονή της Honda στο 180, με δεδομένο ότι ο 360 είναι πιο ισορροπημένος στην απόδοση της δύναμης, και πιο απλός στο σύστημα ανάφλεξης.

    Γενικά θα ήθελα ακόμα πιο πολλά τεχνολογικά στοιχεία, όχι ότι μπήκαν λίγα, και το traction και το προαιρετικό shifter και το εξελιγμένο abs είναι καλοδεχούμενα, και τα βελτιωμένα φρένα-αναρτήσεις, αλλά θα ήθελα κι άλλα. O ευρωπαικός ανταγωνισμός έχει ξεφύγει τελείως (βλέπε αναρτήσεις SkyHook) και η Honda απλά πρόσθεσε απόσβεση και βάφει την μπότα να φαίνεται οπτικά σαν USD;

    Και παραμένει βαρύ για την ιπποδύναμή του, όχι ότι σε προβληματίζει το βάρος όταν κινείται ποτέ, αλλά όσο νάναι το καθυστερεί σε επιδόσεις.

    Ώρες ώρες θα γούσταρα να είχα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΛΑ λεφτά, να ξεκίναγα εγώ μια εταιρία, και να συνέχιζα την εξέλιξη στα θρυλικά μοντέλα της Honda από εκεί που η Honda τα εγκατέλειψε.
    Τελευταία τροποποίηση από Πολυμήχανος; 05/11/2013 στις 23:42.

  8. #23
    Αφού ρε παιδιά εκείνα τα χονδα που λέτε τα έβγαλε η χοδνα με χασούρα σε κάθε μοντέλο ώστε να ανταπεξέλθει στην πατάτα με το NR σε παγκόσμιο επίπεδο. Τα πουλούσε κάτω του κόστους, για να τα αγοράσει ο κόσμος και να λέει ΩΩΩΩΩΩ τι έφτιαξαν πάλι. Στην πραγματικότητα όμως ήτανε σπεσιαλάκια, διότι μόνον η χοδνα μπορούσε να παράξει τέτοια ποιότητα, σε τέτοια ποσότητα και να το αντέξει οικονομικά (με πείσμα του Σοϊχίρο και με το που πέθανε...τέλος) ώστε να πείσει για την ποιότητά της. Δεν είναι τυχαίο πως όλοι σας οι χονδάκηδες με κάθε νέο χονδα, αναπολείτε εκείνα τα μοντέλα. Τέλος. Πάρτε το χαμπάρι. Γίνατε πελάτες και τέλος. Τώρα σας αξίζουνε αυτά, πάρτε τα, μην μιλάτε για την εταιρία αφού δεν ξέρετε, αυτοί ξέρουνε καλύτερα...τις ανάγκες σας.

    Ενώ εμείς οι Yamahaκηδες τουλάχιστον έχουμε μια πιο ομαλή ροή των πραγμάτων.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  9. #24
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από H.A.Balafoutre Προβολή μηνύματος
    Αφού ρε παιδιά εκείνα τα χονδα που λέτε τα έβγαλε η χοδνα με χασούρα σε κάθε μοντέλο ώστε να ανταπεξέλθει στην πατάτα με το NR σε παγκόσμιο επίπεδο. Τα πουλούσε κάτω του κόστους, για να τα αγοράσει ο κόσμος και να λέει ΩΩΩΩΩΩ τι έφτιαξαν πάλι. Στην πραγματικότητα όμως ήτανε σπεσιαλάκια, διότι μόνον η χοδνα μπορούσε να παράξει τέτοια ποιότητα, σε τέτοια ποσότητα και να το αντέξει οικονομικά (με πείσμα του Σοϊχίρο και με το που πέθανε...τέλος) ώστε να πείσει για την ποιότητά της. Δεν είναι τυχαίο πως όλοι σας οι χονδάκηδες με κάθε νέο χονδα, αναπολείτε εκείνα τα μοντέλα. Τέλος. Πάρτε το χαμπάρι. Γίνατε πελάτες και τέλος. Τώρα σας αξίζουνε αυτά, πάρτε τα, μην μιλάτε για την εταιρία αφού δεν ξέρετε, αυτοί ξέρουνε καλύτερα...τις ανάγκες σας.

    Ενώ εμείς οι Yamahaκηδες τουλάχιστον έχουμε μια πιο ομαλή ροή των πραγμάτων.
    Τσίπουρα έπινες?
    Την πατάτα με το NR? To έχεις ακούσει να δουλέυει τo NR? Μαλλον όχι, αλλιώς δεν θα τα λελεγες αυτα.
    Η Honda είναι Honda και η Υamaha είναι Yamaha που δεν μπορεί να φτιάξει ούτε ενα κιβώτιο που να μην κάνει γκαπ και γκούπ,. Τι λέμε τώρα.
    Τα γραναζωτά VFR ηταν ακριβά τότε και σήμερα θα ήταν απλά πανάκριβα. Εχεις καβαλήσει κανένα?
    Μαλλον όχι, αλλιώς θα είχες αλλαξοπιστήσει!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Τσίπουρα έπινες?
    Την πατάτα με το NR? To έχεις ακούσει να δουλέυει τo NR? Μαλλον όχι, αλλιώς δεν θα τα λελεγες αυτα.
    Η Honda είναι Honda και η Υamaha είναι Yamaha που δεν μπορεί να φτιάξει ούτε ενα κιβώτιο που να μην κάνει γκαπ και γκούπ,. Τι λέμε τώρα.
    Τα γραναζωτά VFR ηταν ακριβά τότε και σήμερα θα ήταν απλά πανάκριβα. Εχεις καβαλήσει κανένα?
    Μαλλον όχι, αλλιώς θα είχες αλλαξοπιστήσει!
    Όχι ρε συ.... τα έχω διαβάσει σε αγγλικό άρθρο. Αλλά το γεγονός δεν αλλάζει πως ήτανε σπεσιαλάκια διότι κατά γενική ομολογία των χονδάκηδων των παλιών που τα ζήσανε, όλοι τα αναπολούνε με αντικειμενικά κριτήρια. Η πατάτα με το NR...με τα οβάλ πιστόνια...με ωροχρέωση τα βάζουνε μπροστά μην πάθουνε τίποτα...και τα κιβώτια της Yamaha είναι κατά πολύ ανώτερα από της χονδα...κι ας κάνουνε γκάπ-γκούπ...έτσι αντρικά...μηχανή καβαλάμε... Εσύ τι λες. Να μην έχω ακούσει, να μην έχω δει από κοντά. Σίγουρα δεν έχω καβαλήσει, μπορώ άνετα να βρω VFR800 ένα πρόσφατο, αλλά θα μου πεις...σαν κι εκείνα τα παλιά δεν έχει....αυτό λέω, ήτανε σπεσιαλάκια και τέλος. Γι'αυτό αφήσανε εποχή. Είχανε ειδική αποστολή.

    Κι όσο για να το αν θα αλλαξοπιστούσα...στην EICMA το 2008, η χονδα είχε ένα τεράστιο φυσικά περίπτερο παραδίπλα από τη Yamaha όπου πέρασα κατά την έξοδό μου από την έκθεση. Ήτανε η χρονιά που θα παρουσίαζε το VFR1200F... Είχε 2 τεράστιες σκάλες σε σχήμα V (φυσικά), ψιλο-αμφι-θεατρικά και πάνω-πάνω τα παλιά V μοντέλα της όλο το πακέτο με NR και κατεβαίνοντας τα πιο σύγχρονα συμπεριλαμβανομένων και τον αγωνιστικών 2χρονων και των RCV. Στο τελείωμα της σκάλας, λίγα μέτρα πιο πέρα και στο κέντρο, είχε εκείνο το πλαστικό σχέδιο για τα VFR του μέλλοντος, μεγαλειώδης παράδοση στα V4, ήταν μια χρονιά πρίν εμφανιστεί, στην ουσία το 2009 θα το παρουσίαζαν.

    Φυσικά ούτε φωτογραφία δεν σπατάλησα κι όχι άδικα αφού το 2009 ανακοίνωσαν πως δεν θα πάρουνε μέρος στην έκθεση να μας παρουσιάσουνε το υπερ-τρισ-μέγιστο vfr...έχουνε βαρεθεί την τόση πίστη των καταναλωτών τους.
    Τελευταία τροποποίηση από H.A.Balafoutre; 06/11/2013 στις 09:30.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  11. #26
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από H.A.Balafoutre Προβολή μηνύματος
    Όχι ρε συ.... τα έχω διαβάσε σε αγγλικό άρθρο. Αλλά το γεγονός δεν αλλάζει πως ήτανε σπεσιαλάκια διότι κατά γενική ομολογία των χονδάκηδων των παλιών που τα ζήσανε, όλοι τα αναπολούνε με αντικειμενικά κριτήρια. Η πατάτα με το NR...με τα οβάλ πιστόνια...με ωροχρέωση τα βάζουνε μπροστά μην πάθουνε τίποτα...και τα κιβώτια της Yamaha είναι κατά πολύ ανώτερα από της χονδα...κι ας κάνουνε γκάπ-γκούπ...έτσι αντρικά...μηχανή καβαλάμε... Εσύ τι λες. Να μην έχω ακούσει, να μην έχω δει από κοντά. Σίγουρα δεν έχω καβαλήσει, μπορώ άνετα να βρω VFR800 ένα πρόσφατο, αλλά θα μου πεις...σαν κι εκείνα τα παλιά δεν έχει....αυτό λέω, ήτανε σπεσιαλάκια και τέλος. Γι'αυτό αφήσανε εποχή. Είχανε ειδική αποστολή.

    Κι όσο για να το αν θα αλλαξοπιστούσα...στην EICMA το 2008, η χονδα είχε ένα τεράστιο φυσικά περίπτερο παραδίπλα από τη Yamaha όπου πέρασα κατά την έξοδό μου από την έκθεση. Ήτανε η χρονιά που θα παρουσίαζε το VFR1200F... Είχε 2 τεράστιες σκάλες σε σχήμα V (φυσικά), ψιλο-αμφι-θεατρικά και πάνω-πάνω τα παλιά V μοντέλα της όλο το πακέτο με NR και κατεβαίνοντας τα πιο σύγχρονα συμπεριλαμβανομένων και τον αγωνιστικών 2χρονων και των RCV. Στο τελείωμα της σκάλας, λίγα μέτρα πιο πέρα και στο κέντρο, είχε εκείνο το πλαστικό σχέδιο για τα VFR του μέλλοντος, μεγαλειώδης παράδοση στα V4, ήταν μια χρονιά πρίν εμφανιστεί, στην ουσία το 2009 θα το παρουσίαζαν.

    Φυσικά ούτε φωτογραφία δεν σπατάλησα κι όχι άδικα αφού το 2009 ανακοίνωσαν πως δεν θα πάρουνε μέρος στην έκθεση να μας παρουσιάσουνε το υπερ-τρισ-μέγιστο vfr...έχουνε βαρεθεί την τόση πίστη των καταναλωτών τους.
    Η αλήθεια είναι οτι οποιος έγινε Hondaκιας τα παλιά χρόνια δεν επρόκειτο να γίνει σήμερα με αυτες τις μοτο.

    Παλιά η Honda είχε ανάγκη να δείξει την υπαρκτή τεχνολογική της υπεροχή, σήμερα το μονο που παίζει σημαντικό ρόλο είναι η οικονομία και στον σχεδιασμό και στην κατασκευή και στην χρήση.
    Τα γραναζωτά κατα βάση έγιναν όταν η Honda από λάθη και κακές παρτίδες ανταλλακτικών κινδύνεψε τόσο να χαλάσει το όνομά της, που έφτιαξε τα άσπαστα και τέλεια VFR για να το αποκαταστήσει.
    Μην νομίζεςι οτι ηταν σπεσιαλάκια, απλά ηταν ακριβά. Ευτυχώς που ήρθαν τα 400 με τα καράβια και τα χάρηκε πολύς κόσμος.

    ΥΓ. Tα NR δεν είναο θέμα δουλέματος και ωρες λειτουργίας κλπ. Απλά οταν βγήκαν ήθελαν κι ένα ειδικό πρόσθετο στο λάδι. Με την εξέλιξη των λαδιών σήμερα δεν χρειάζονται τίποτα.
    Δες εδω
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=61458

    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #27
    Αγαπητέ πραγματικά εύχομαι να είσαι καλά να το χαίρεσαι είναι από τα μοναδικά 2τροχα. Και όντως το VFR του 1994 ήτανε το ποιό όμορφο, ευτυχώς ηλικιακά πρόλαβα να κυκλοφορούνε ή μετά να τις έχει κάποιος φίλος, αρκετές μοτό από εκείνα τα χρόνια τέλη 80ιζ αρχές 90ιζ...
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  13. #28
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Δε μ΄αρε... φαινεται πολύ φθηνιαρικο και αδιαφορο αισθητικά ενω τα VFR ανεκαθεν ήταν πολυ ενδιαφεροντα σχεδιαστικα. Ειδικά αυτή η εξάτμιση... Την VFR-οσυνη την συνεχιζει το 1200 πλεον ετσι και αλλιως...

  14. #29
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από H.A.Balafoutre Προβολή μηνύματος
    Αγαπητέ πραγματικά εύχομαι να είσαι καλά να το χαίρεσαι είναι από τα μοναδικά 2τροχα.
    Δεν είναι δικό μου ρε! Ενός φίλου ήταν, εγώ απλά το γκάζωσα λίγο.
    Αν κατσεις και το μελετήσεις απο κοντά παθαίνεις πλάκα με την ποιότητά του, οταν το βαζεις μπρός και δουλεύει, εχει τελείως δικό του ήχο.

    Δυστυχώς έφυγε για έξω πριν λίγο καιρό, οπότε δεν υπάρχει πλέον NR στην Ελλάδα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #30
    Αγαπητέ, η ευχή παραμένει...με εκτίμηση.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κλοπή VFR 800 /99 Χρώμα Μαυρο
    από pappous στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2014, 01:16
  2. Ανακοίνωση για Honda XLV 1000, VFR 800, CBR 1100XX, GL 1800 και STX 1300
    από McGyver στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2005, 13:01
  3. vfr 800 vs cbrxx 1100
    από gispy στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 131
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2005, 10:16
  4. Kurioi eimai katoxos VFR 800 VTEC...TELOS!
    από asmar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 08:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF