Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 46

Θέμα: επιλογή μηχανής

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της geopitt
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    142

    cbf600s

    Εγω εχω ενα cbf600s εδω και εχω κανει μαζι του 12.000χλμ με το 90% αυτων μεσα στην πολη.Λοιπον αν ξεπερασεις το μικρο προβληματακι στο ξεκινιμα του κινητηρα τα κρυα πρωινα και την σχετικα ανεβασμενη καταναλωση και για πολους την εμφανιση του(περι ορεξεως.....)το μηχανακι ειναι πραγματικα καλο.

    Το Ζ ειναι κουκλι αλα για ρωτα και την γυναικα σου αν θα καβαλουσε το Ζ ενω με το cbf δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

  2. #17

    Re: cbf600s

    Αρχικά δημιουργήθηκε από geopitt
    Εγω εχω ενα cbf600s εδω και εχω κανει μαζι του 12.000χλμ με το 90% αυτων μεσα στην πολη.Λοιπον αν ξεπερασεις το μικρο προβληματακι στο ξεκινιμα του κινητηρα τα κρυα πρωινα και την σχετικα ανεβασμενη καταναλωση και για πολους την εμφανιση του(περι ορεξεως.....)το μηχανακι ειναι πραγματικα καλο.

    Το Ζ ειναι κουκλι αλα για ρωτα και την γυναικα σου αν θα καβαλουσε το Ζ ενω με το cbf δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
    όταν λες ανεβασμένη κατανάλωση????

  3. #18
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Για την χρήση που ΕΣΥ αναφέρεις το CBF είναι αυτό ακριβώς που θέλεις. Σίγουρα όμως δεν είναι η μηχανή που την ερωτεύεσαι. Το έχουν αυτό τα απλά και τίμια μηχανάκια.

    Από την άλλη η καλύτερη αλλά και value for money επιλογή είναι το Ζ. Παιχνιδιάρικο μηχανάκι αλλά σίγουρα το χειρότερο απο τα 3 για την πόλη. Όχι οτι δεν πάει αλλά σίγουρα υπολείπεται αρκετά σε ευχρηστία. Ευέλικτο είναι αλλά η θέση οδήγησης και το μικρό σχετικά κόψιμο του τιμονιού του δεν θα σε περιφέρουν ξεκούραστα καθημερινά στην πόλη. ΧΤ στην κορυφή με μικρή όμως διαφορά από το CBF.

    Για χαλαρό ταξιδι ή ταξιδάκι το CBF περνάει μπροστά με σχετική διαφορά. Έπεται το Ζ και τελευταίο το ΧΤ που και αυτό δεν έχει ουσιαστική προστασία από αέρα αλλά δεν το ενοχλεί στις ταχύτητες ταξιδίου που σου επιτρέπει (120-140). Το Ζ μέχρι 140-150 είναι αποδεκτό χωρίς εξτρα ζελατίνα (αλλά στο CBF είσαι πολύ πιο άνετα). Βέβαια έχει πιο πολύ δύναμη και τελική και σου βγάζει και διατηρεί πιο άνετα μουαγιέν. Για δικάβαλο δεν θα πάς μακριά χωρίς γκρίνια (αλλά αυτό σπάνια συμβαίνει συνήθως οπότε προσωπικά δεν το μετράω).

    Στο θέμα FUN και στροφιλίκια μια είναι η επιλογή. - Ζ -

    Σαν συμβιβασμό πάντως, αν ήταν να πάρω το CBF, θα επέλεγα το Z με το φέρινγκ. Αισθητικά είναι στο ίδιο επίπεδο και μηχανολογικά το Ζ πετάει.

  4. #19
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από skynet
    σωστος ο αφρο, αλλά οχι και harley.... 35άρης είμαι οχι 50άρης...
    συμφωνώ πάντως για το σώος.. όλοι ετσι πρέπει να γυρίζουμε σπίτι μας..
    Πάντως για την ιστορία αν μου επέτρεπε το ύψος μου (1.70) θα σκεφτόμουνα και για africa που πάντα μου άρεσε....
    a! kita me tin sela tou toni batzio to ftanis aneta xamiloni poli
    ala ine ke vari to rimadi ego to latrevo to exo plilosi ki alo den to ftano kala ine ke veri ala den me niazi

    ala gia afta pou perigrafis den sou kani..

    pare varadero pou ine gia ikogeniarxes me koustoumi...

    ke giati oxi harley file mou to kseris oti afti trone ta kalitera gkomenakia

    giati i gkomenes fovounte tis mixanes

    ena ta xarlei ine megala varia ke arga ke den ta fovounte molis akoune harley trelenonte

    edo apo mikres to proto mixanaki pou ma8enoun ke goustaroun ine harley

    ke ama graftis ke melos tou harley club 8a pernas oniro oxi san ta dika mas ta ksenerota
    afti kanoun fovera party me live mousikes me striptiz me orgia me oti 8es ine isitirio gia diaskedasi

    edo me ta giaponezika mazevonte 5-8 mpakouria ke lene pos stripsane ke ala tetia...:rotflmao: :rotflmao:

    les ke to noima tis zois ine na mpis se strofi
    ke oxi i diaskedasi ke i figi apo tin ka8imerinotita..

    ke min pi kanis oti fevgi apo tin ka8imerinotita strivontas giati 8a ton gemiso fapes:rotflmao: :rotflmao:

    esi file mou ise pantremenos den ksero an exis ke pedia
    xriazese mia mixani me kiros na vgeni o kirios tade me tin gineka tou ke na pigeni mia iliolousti mera gia kafe kamia 100 xilometra apostasi me alous 2-3 mixanovious sto xalaro na girizis spiti mazi me tin gineka sou aneti iremi ke na exis diaskedasis

    oxi san afta ta anilika ke anorima mpakouria pou den exoun pos alios na ektono8oun para mono me kagkouries ke poulontas mouri ekana afto ke ime magkas gia ekino ke ala tetia

    pare mia megali varia mixani me asfalia
    ke ma8e oti tora ise orimos stin skepsi ke neos stin psixi ke prepi na girizis soos stin ikogenia sou i na girizis me aftin giati protarxiko stin zoi sou ine afti alios min tin ekanes

    as isoun akoma monos sou me ena super spor na prokalis etin zoi sou epikindina se strofes ke megales telikes

    an 8elis apla ena metaforiko meson exis to amaksi sou me to kasetofono sou na akous mousiki anetos ke araxtos stin zosti isto krio ti tin 8elis tin mixani?
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  5. #20
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    XAXAXAXAXAXA

    MHXANOBIOΣ-HARLEY ΔΕ ΠΑΝΕ MAZI ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ

    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

  6. #21
    φίλε αφρο σ'ευχαριστώ (όπως ευχαριστώ και όλα τα παιδιά που απαντούν) για την απάντηση και συμφωνώ σε ορισμένα πράγματα μαζί σου όπως το να γυρνάω στην γυναίκα και τα παιδια σώος.....
    όμως δεν θέλω να πάρω μοτο για να με λένε κύριο ούτε για να φοράω το κουστούμι μου...
    τη θέλω για να κάνω πειραια μαρουσι καθε μερα ευχάριστα όσο γινεται και σε χρόνους λογικούς και επισης καμμια βολτα ετσι για τη βόλτα (εντος η εκτος Αθήνας)
    καλό και το αμάξι αλλά ολοι εδω μεσα ξέρουμε τι σημαίνει μηχανή όταν είσαι εθισμένος τόσα χρόνια.
    τώρα αν είναι κανόνας οταν κάνεις οικογένεια να παρατάς και τη μηχανή τι να πω μπορει να είναι κι έτσι αλλά μου'ρχεται λιγο δύσκολο μπορεί να κάνω και λάθος....
    γι αυτό ισως συμπεριέλαβα και το cbf με το abs στις επιλογές μου γιατι δινω μεγάλη σημασία στην ασφάλεια
    ποτέ δεν ήθελα να κανω το καγκουρα με τις μηχανές ουτε οταν ημουν 20 χρονών..

  7. #22
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Πειραιας - Μαρούσι κάθε μέρα + μικρά ταξιδάκια κάθε τόσο....

    ...μου κάνει νομίζω και το BMW F650 GS. Είχα το Dakar του 2000 και ήταν σαν παπί στην πόλη και Super για ταξίδι. Έχει και ABS και θερμαινόμενα γκριπ και βαλιτσες κλπ. Βάζεις και το φτεράκι μπροστά και γλυτώνεις και από τα νερά. Δες και το Vstrom650 αλλά έχει πιο πολύ όγκο για την κίνηση ενώ το GS είναι λεπτοκαμωμένο.

    Αλλά όπως και να έχει όλες αυτές οι μηχανές θα σου κοστίζουν πολύ σε συντήρηση. Μαλλον το ξέρεις ήδη αλλά ξανασκέψου το. Το ξέρω από προσωπική εμπειρία (το Dakar είχε γίνει και παπί). Τα χιλιόμετρα που γράφεις κάθε μέρα είναι πολλά και όλες οι μεσαίου κυβισμού μηχανές θα σου κοστίζουν. Ίσως ενα βεσπάκι 250 να είναι καλύτερη (οικονομικότερη) επιλογή.

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Πειραιας - Μαρούσι κάθε μέρα + μικρά ταξιδάκια κάθε τόσο....

    ...μου κάνει νομίζω και το BMW F650 GS. Είχα το Dakar του 2000 και ήταν σαν παπί στην πόλη και Super για ταξίδι. Έχει και ABS και θερμαινόμενα γκριπ και βαλιτσες κλπ. Βάζεις και το φτεράκι μπροστά και γλυτώνεις και από τα νερά. Δες και το Vstrom650 αλλά έχει πιο πολύ όγκο για την κίνηση ενώ το GS είναι λεπτοκαμωμένο.

    Αλλά όπως και να έχει όλες αυτές οι μηχανές θα σου κοστίζουν πολύ σε συντήρηση. Μαλλον το ξέρεις ήδη αλλά ξανασκέψου το. Το ξέρω από προσωπική εμπειρία (το Dakar είχε γίνει και παπί). Τα χιλιόμετρα που γράφεις κάθε μέρα είναι πολλά και όλες οι μεσαίου κυβισμού μηχανές θα σου κοστίζουν. Ίσως ενα βεσπάκι 250 να είναι καλύτερη (οικονομικότερη) επιλογή.
    φίλε σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
    το ξέρω η συντήρηση και η κατανάλωση στα τετρακίλυνδρα δεν είναι ότι οικονομικότερο...
    το gs πως είναι σε συντήρηση?? σε κατανάλωση είναι οικονομικό απ'οτι ακούω..
    απο προβλήματα είχες ποτέ??
    το abs του ειναι οκ??
    κάποτε είχα το f650 funduro 1998 και την άκουγα πολυ με τον αέρα στην εθνική γι αυτο έφυγα απο την κατηγορία πιο πολυ
    λένε όμως οτι το καινουργιο (f650 gs) είναι πολυ καλύτερο αν και λιγάκι τσιμπημένο στην τιμή...
    ο ψεκασμός οκ ???

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της geopitt
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    142
    To cbf δεν ειναι και το οικονομικοτερο στην κατηγορια αν σκεφτεις και οτι δεν ειναι και απο τα γρηγορα.Πχ εμενα μου βγαζει με νορμαλ οδηγηση μεσα στην πολη 220-290 km με ενα ρεζερβουαρ αν τωρα το λιωνεις θα δεις περιπου 100-150 km.Εγω κανω καθε μερα Κηφησια-Θυσιο και εως τωρα ειμαι πολυ ικανοποιημενος.

    Η προηγουμενη μηχανη μου ηταν ενα F650 GS και δεν ειχα κανενα προβλημα με τον ψεκασμο(τωρα βεβαια ειναι και twin spark η καπως ετσι)αλλα ο ψεκασμος ειναι ιδιος.

  10. #25
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αν το μηχανακι οπως λες το θες περισσοτερο για πολη , εγω θα σου προτεινα το ΧΤ, γενικα ειναι το πιο ευκολοδηγητο απο τα αλλα δυο , θα καβαλας και πεζοδρομια με ανεση....το cbf (που ειναι και η μηχανη που εχω) ειναι και αυτο βολικοτατο για ολες τις χρησεις συν το γεγονος οτι ταξιδευει καλυτερα απο τα αλλα δυο ΚΑΙ δικαβαλο...για την καταναλωση θα συμφωνησω και εγω , μην φαναταστεις τιποτα τραγικο αλλα για τα κυβικα και το γκαζι του πινει το ατιμο.Το Ζ ειναι το πιο γκαζιαρικο / επιθετικο / παιχνιδιαρικο και καλυτερα στημενο....εχω οδηγησει αρκετα Ζ , ειναι ευκολα στην πολη , αλλα για συνεπιβατη, ταξιδια η και τα δυο μαζι σκεψου το λιγο.....παντως γενικα μην μπεις στο τριπακι του ορθολογισμου και της λογικης, παρε αυτο που σου αρεσει περισοτερο , λιγο-πολυ ολα καλυπτουν τις αναγκες σου , καλυτερα να πιαστει λιγο ο πισινος σου η να φας αερα , παρα να μιζεριαζεις με κατι που αγορασες με αντικειμενικα κριτηρια...

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της geopitt
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    142
    Φιλε skynet το Bandit650s το εχεις δει? Εχει μακραν την καλυτερη τιμη απο ολα και λεγεται οτι δεν ειναι καθολου κακο.Παιζει βεβαια ενατιον του CBF φυσικα και οχι εναντια στα Ζ.
    Εγω θα το τσεκαρα παντως πριν κατεληγα.

  12. #27
    Επειδη γενικα στο νετ ακουγονται παρα πολλα,ειδικα μπορεις να ακουσεις χειρουργικα τεστ απο ανθρωπους που δεν εχουν δει την συγκεκριμενη μηχανη ουτε απο κοντα....καλυτερα πηγαινε να δεις τις μηχανες που θες απο κοντα, και ακομα καλυτερα ελα σε ενα/μια καφε/συναντηση.
    Και γενικα ΜΗΝ εμπιστευεσαι περιοδικα.
    Οι περισσοτερες μηχανες που ειπες τις εχουν παιδια του φορουμ και μπορουν να σε βοηθησουν καλυτερα.

    Παντως αν θες ταξιδακια ΜΗΝ παρεις μονοκυλινδρο

  13. #28
    παιδια σας ευχαριστώ όλους απο καρδιάς για τις απαντησεις σας.
    ειλικρινά με βοηθήσατε πολυ στη σκέψη μου.
    απο βδομάδα παω τσάρκα στα μαγαζια και θα πράξω με το ενστικτο (και λιγο με τα οικονομικα - λιγο ομως).
    δεν βλεπω την ωρα......χιχιχι

    να'στε καλά καλές βόλτες και προσοχή ε...

    τα ξαναλέμε...

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/08/2005
    Μηνύματα
    29
    file skynet eipes eixes to f650 funduro 1998...swsta?Ektos apo ton aera sthn ethnikh ti allo arnhtiko exeis na peis??Vasika exw psithei emfanisiaka alla den kserw an&ti provlimata vgazei+ti katanalwsh exei...Dhl me to rezervouar gemato posa xlm vgazeis?Me kanonikh xrhsh,kuriws mes th polh(Patra).Ti leptomereies tha prepei na proseksw sth sugkekrimenh mhxanh??
    Euxaristw!

  15. #30
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Σχετικά με το BMW. Το Dakar του 2000 που είχε και μεγαλύτερα μπεκ απο τα άλλα και ενα μπουζι (αντι για δυο που έχει απο πέρυσι) ήταν ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ σε βενζίνη. Με ενα ντεπόζιτο είχα δει μέχρι και 412 χλμ (στραγγισμένο). Μέσα σε πόλη όχι κάτα απο 320 χλμ ενώ στην εθνική με 160 συνέχεια (που πήγαινα ανετα στα ταξίδια) έπαιζε 300-340 χλμ ανάλογα τις συνθήκες. Τα νεα μοντέλα καίνε ακόμη λιγότερο.

    Δεν είναι φθηνά τα service του όμως με 35.000 χλμ και με 3 συμετοχές σε trail ride δεν έβγαλε τίποτε εκτός από τα τυπικά (+1 τεντωτηρας καδενας).

    Με την ψιλή ζελατίνα δεν θα έχεις πρόβλημα αέρα στα πολλά, κραδασμούς δεν έχει, σταθερό στα πολλά και κρατάει άνετα τα 160 μουαγιέν σε εθνική, φορτώνεται σαν μουλαρι και είναι παπί στην πόλη. Το απλό GS εχει και χαμηλή σέλα και βολεύει. Το δεύτερο άτομο δεν θα παραπονεθεί παρά μόνο μετά από 2 ώρες τουλάχιστον. Γενικά ταξιδιάρικο μηχανάκι. Στην πόλη όπως είπα σαν παπί. Οδική βοήθεια BMW για 4 χρόνια με την αγορά καινούργιου. ABS πολύ καλό στο μπροστινό, απότομο στο πίσω (αλλά έχει σχεδιαστεί ώστε να ανταποκρίνεται καλά σε δικάβαλο φορτωμένο).

    Γενικά πολύ ευχαριστημένος αλλά το μόνο μειωνέκτημα είναι ότι το Vstrom έχει πολλά παραπάνω άλογα τώρα πια.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια στην επιλογή μηχανής 50cc
    από DUKEMNUKEMgr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2010, 07:26
  2. Επιλογή μηχανής για κοπέλα. Έμπειροι αναβάτες βοήθεια!!
    από adriana στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2008, 09:44
  3. επιλογή μηχανής
    από airam9797 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2007, 15:33
  4. επιλογη μηχανης?
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 15:19
  5. Βαγγέληη,τα φωώτα...σου(επιλογη μηχανης)
    από iagos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2004, 10:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF