Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 34

Θέμα: Πως μπορω να καβαλησω Honda bros 400 με διπλωμα Α1?

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
    εάν βγάζει πάνω από 25kw θέλει απεριορίστων, τέλος.

    Αυτό με την άτοπο απαγωγής συμπέρασμα με άρεσε

    μάλιστα...


    παράθεση από το Υπουργείο Μεταφορών:

    Να έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του για άδεια οδήγησης μοτοσικλέτας ισχύος μέχρι 25kW ή με λόγο ισχύος προς βάρος μέχρι 0,16kW/kg ή το 21ο έτος της ηλικίας του για άδεια οδήγησης μοτοσικλέτας οποιασδήποτε ισχύος ή λόγου ισχύος προς βάρος.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  2. #17
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Να έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του για άδεια οδήγησης μοτοσικλέτας ισχύος μέχρι 25kW ή με λόγο ισχύος προς βάρος μέχρι 0,16kW/kg η το 21ο έτος της ηλικίας του για άδεια οδήγησης μοτοσικλέτας οποιασδήποτε ισχύος ή λόγου ισχύος προς βάρος.

  3. #18
    Ναι , το δεχόμαστε ότι μπορείς να το οδηγήσεις με το Α1. Αλλά τι γίνεται με τα όργανα της τάξης που ξέρουν μόνο για κυβικά και δε δέχονται τίποτε άλλο? Πως θα τους εξηγήσει αυτός με το Α1 ότι ναι πράγματι η μηχανή αυτή έχει τέτοια αναλογία ισχύος βάρους η οποία είναι νόμιμη γι αυτό το δίπλωμα? Δε χρειάζεται κάποιο έγγραφο το οποίό να πιστοποιεί την αναλογία? Η τουλάχιστον να λέει ποιο είναι το βάρος και η ισχύς???

    -(και για να κανουμε κ λίγη πλάκα) Μπορεί κάποιος με Α1 και μια R6 να τη φορτώσει με τούβλα και να πάει να βγάλει το έγγραφο ότι είναι πολύ βαριά και έτσι η αναλογία ισχύος βάρους είναι εντός των ορίων?
    Yamaha FZS 600

  4. #19
    Δικαβαλος με καποιον που εχει διπλωμα ανεξαρτητου ....
    Aprilia sr50
    Aprilia rs 125
    Aprilia rsv mille
    Cagiva raptor 650 ie
    Aprilia rsv 1000 r Factory

  5. #20
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Μια χαρά το οδηγείς.

    Nexus 500 οδηγούσα.

    Και εμένα κάτι μ@λακίες μου λεγανε οι τυρέμπορες του φόρουμ που δεν ξέρουν την τύφλα τους και λεν το κοντό τους και το μακρύ τους, αλλα ενα τηλεφωνάκι στην εταιρία μου εξασφάλισε ενα χαρτί που αποδείκνυε την ισχύ της μοτοσυκλέτας.

    Όποιος δεν ξέρει, ας παει να διαβάσει κανα ανέκδοτο μάγκες...

    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.988
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
    Μια χαρά το οδηγείς.

    Nexus 500 οδηγούσα.

    Και εμένα κάτι μ@λακίες μου λεγανε οι τυρέμπορες του φόρουμ που δεν ξέρουν την τύφλα τους και λεν το κοντό τους και το μακρύ τους, αλλα ενα τηλεφωνάκι στην εταιρία μου εξασφάλισε ενα χαρτί που αποδείκνυε την ισχύ της μοτοσυκλέτας.

    Όποιος δεν ξέρει, ας παει να διαβάσει κανα ανέκδοτο μάγκες...

    σε ποιον θα παραγγειλω μισο κιλο φετα σκληρη, που ξεμεινα ρε????

  7. #22
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Κάτσε πρωτα να μας ανοίξει η όρεξη...

    http://www.slang.gr/lemma/show/turi_406

    :wacko:
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  8. #23
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
    Μια χαρά το οδηγείς.

    Nexus 500 οδηγούσα.

    Και εμένα κάτι μ@λακίες μου λεγανε οι τυρέμπορες του φόρουμ που δεν ξέρουν την τύφλα τους και λεν το κοντό τους και το μακρύ τους, αλλα ενα τηλεφωνάκι στην εταιρία μου εξασφάλισε ενα χαρτί που αποδείκνυε την ισχύ της μοτοσυκλέτας.

    Όποιος δεν ξέρει, ας παει να διαβάσει κανα ανέκδοτο μάγκες...

    Aφου με ενα απλο τηλεφωνο λυνοταν η απορια σου,τοτε γιατι ρωταγες τους τυρεμπορους του φλορουμ?
    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  9. #24
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.225
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
    Aφου με ενα απλο τηλεφωνο λυνοταν η απορια σου,τοτε γιατι ρωταγες τους τυρεμπορους του φλορουμ?

    δεν ήξερε το τηλέφωνο....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #25
    Γκαντεμοσαυρ Το avatar του/της MavrosPan
    Εγγραφή
    09/09/2008
    Μηνύματα
    235
    Το μονο που εχεις να ρωτησεις ειναι αν εχει σημασια αν την αναλογια την παιρνουμε με την μηχανη αδεια απο υγρα ή γεματη. Αν καλυπτεσαι με εναν απο τους 2 ορους (δηλαδη συνολο ιππων ή αναλογια ιππων/κιλων) εισαι οκ. Και νομιμα κυκλοφορεις και με νομιμη ασφαλιση.
    Το δικαιωμα σας να ομιλειτε, δεν περιλαμβανει και υποχρεωση μας να σας παρουμε στα σοβαρα.

  11. #26
    Χρεοκοπημενο μελος Το avatar του/της taskon
    Εγγραφή
    01/11/2004
    Μηνύματα
    161

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Πως μπορω να καβαλησω Honda bros 400 με διπλωμα Α1?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio


    Δική μου σκέψη: ακόμα και αυτό για την ασφάλεια που είπαν τα παιδιά. Η ασφαλιστική βλέπει τι δίπλωμα έχεις και τι μηχανή ασφαλίζεις όταν σου κάνει το συμβόλαιο, οπότε αν θέλει ας σου πει εκεί όχι. Εκ των υστέρων δικό της πρόβλημα, ας πρόσεχε τι ασφαλίζει.
    Το παραπάνω είναι λογικό, αλλά είναι δική μου υπόθεση.

    [/B]
    Λογικο μεν αλλα στην Ελλαδα οι ασφαλιστικες κατα κυριο λογο ασφαλιζουν το οχημα και οχι τον οδηγο και καλυπτουν όποιον νομιμα μπορει να το οδηγησει.

  12. #27
    Εναλλακτική λύση 3:

    Βγάζεις τα carbs και φτιάχνεις δυο ροδέλες να εφαρμόζουν μέσα στα λάστιχα των εισαγωγών. Από υλικό που να μην αλλοιώνεται από την βενζίνη, π.χ. και πάτος από κουτάκι coca cola με κατάλληλο κοψιμο και τρύπημα.

    Σκοπός είναι να μειώσεις την διάμετρο του αυλού, έτσι ώστε, εκεί που ήταν π.χ. 35mm να γίνει 22mm (στο περίπου τα νούμερα).

    Τοποθετείς τις ροδέλες, απο πάνω τα carbs και αυτόματα η ιπποδύναμή σου έχει πέσει κατά πολύ. Αν είναι ακόμα πιο μάγκας, μπορείς να βάλεις και περιοριστή στην γκαζιέρα να μην ανοίγει τέρμα το γκάζι δλδ ένα εμπόδιο να μην αφήνει την γκαζιέρα να ανοίγει τέρμα την διαδρομή.

    Η όλη διαδικασία ειναι αστεία υπόθεση από άποψη τεχνικής δυσκολίας και σε ένα μάστορα της προκοπής, ζήτημα να του πάρει μισή ώρα...

    Κατόπην πηγαίνεις σε δυναμόμετρο και επιβεβαιώνεις έγγραφα την νέα μικρή και εντός ορίου ιπποδύναμη. Το χαρτί το κουβαλάς μαζί σου στην μηχανή ΚΑΙ για τους άπιστους ζητάδες KAI για την ασφαλιστική, μην σου πω του τραβάς και ένα γνήσιο της υπογραφής του δυναμομετρητή-μηχανικού σε ένα ΚΕΠ.

    Θα κάνεις υπομονή 2-3 χρονάκια με την μικρή ιπποδύναμη. Και μόλις πας στο Α δίπλωμα, ξηλώνεις τον περιοριστή και είσαι και πάλι full speed χωρίς να χρειάζεσαι αλλαγή μοτοσυκλέτας.

    Με τον τρόπο αυτό, μπορείς να πάρεις κατευθείαν και την μοτοσυκλέτα που σου αρέσει, και να μην συμβιβαστείς με μικρό τώρα, που θα πρέπει να πουλήσεις μετά, να χάσεις λεφτά κ.ο.κ.

    Γιιιιιαααααα σκέψου το και αυτό.

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
    Ενναλλακτική λύση 3:

    Βγάζεις τα carbs και φτιάχνεις δυο ροδέλες να εφαρμόζουν μέσα στα λάστιχα των εισαγωγών. Από υλικό που να μην αλλοιώνεται από την βενζίνη, π.χ. και πάτος από κουτάκι coca cola με κατάλληλο κοψιμο και τρύπημα.

    Σκοπός είναι να μειώσεις την διάμετρο του αυλού, έτσι ώστε, εκεί που ήταν π.χ. 35mm να γίνει 22mm (στο περίπου τα νούμερα).

    Τοποθετείς τις ροδέλες, απο πάνω τα carbs και αυτόματα η ιπποδύναμή σου έχει πέσει κατά πολύ. Αν είναι ακόμα πιο μάγκας, μπορείς να βάλεις και περιοριστή στην γκαζιέρα να μην ανοίγει τέρμα το γκάζι δλδ ένα εμπόδιο να μην αφήνει την γκαζιέρα να ανοίγει τέρμα την διαδρομή.

    Η όλη διαδικασία ειναι αστεία υπόθεση από άποψη τεχνικής δυσκολίας και σε ένα μάστορα της προκοπής, ζήτημα να του πάρει μισή ώρα...

    Κατόπην πηγαίνεις σε δυναμόμετρο και επιβεβαιώνεις έγγραφα την νέα μικρή και εντός ορίου ιπποδύναμη. Το χαρτί το κουβαλάς μαζί σου στην μηχανή για τους άπιστους, μην σου πω του τραβάς και ένα γνήσιο της υπογραφής του δυναμομετρητή-μηχανικού σε ένα ΚΕΠ.

    Θα κάνεις υπομονή 2-3 χρονάκια με την μικρή ιπποδύναμη. Και μόλις πας στο Α δίπλωμα, ξηλώνεις τον περιοριστή και είσαι και πάλι full speed χωρίς να χρειάζεσαι αλλαγή μοτοσυκλέτας.

    Με τον τρόπο αυτό, μπορείς να πάρεις κατευθείαν και την μοτοσυκλέτα που σου αρέσει, και να μην συμβιβαστείς με μικρό τώρα, που θα πρέπει να πουλήσεις μετά, να χάσεις λεφτά κ.ο.κ.

    Γιιιιιαααααα σκέψου το και αυτό.
    Το θέμα είναι αν το υπουργείο και ακόμα περισσότερο οι στρουμφ στο δρόμο θα δεχτούν ένα χαρτί από δυναμόμετρο ως πιστοποιητικό ιπποδύναμης για μια μηχανή η οποία από το εργοστάσιο έχει πολλαπλάσια δύναμη. Γιατί μπορεί κάλιστα κάποιος "έξυπνος" να πάει απλά στο δυναμόμετρο, να πατήσει το μισό γκάζι, να πάρει το χαρτί και μετά να βγεί στο δρόμο full power. Έτσι κ αλλιώς τα μπλόκα δεν έχουν δυναμόμετρο μαζί.
    Αν υπήρχε κάποια επίσημη τοποθέτηση από το υπουργείο μεταφορών ή από την τροχαία ότι ένα τέτοιο έγγραφο ( ας ζητήσουν να γίνει κ από πιστοποιημένα από αυτούς δυναμόμετρα) είναι αρκετό για να είσαι νόμιμος, τότε θα ήταν πολύ καλά για τους νέους οδηγούς.
    Αλλά πιστεύω πως ακόμα και αν πράγματι ρίξεις την ιπποδύναμή σου τόσο όσο να είσαι πράγματι νόμιμος και έχεις το χαρτί μαζί σου...και ...και ...και ..... Από τη στιγμή που δεν υπάρχει μια επίσημη ανακοίνωση, τότε μπορούν να κάνουν ότι θέλουν. Αν θέλουν το δέχονται , αν θέλουν χρήματα δε το δέχονται :P .
    Πάντως απ' ότι έχει πάρει το μάτι μου σε forums του εξωτερικού, εκεί έχουν διαδικασίες κατά τις οποίες κάνεις τη μηχανή σου "power restricted" και την οδηγάς με το δίπλωμα του νέου.
    Yamaha FZS 600

  14. #29
    Μην τρελαινόμαστε, δεν είναι και ηλίθιοι οι μπάτσοι, ούτε είναι τόσο κολλημένοι. Στην τελική, αν κάποιος αμφιβάλει, του λέει επί τόπου ''πάρτο βόλτα να το δεις πως πάει ο ίδιος''.

    Η ασφάλεια δε, θα εκδώσει ασφαλιστήριο στο οποίο θα αναφέρεται ο ειδικός όρος της μειωμένης ιπποδύναμης.

    Εννοείται, για κανένα λόγο, δεν βγάζει τον περιοριστή νωρίτερα από το Α.

    Α, αυτό γίνεται σε άλλες ευρωπαικές χώρες.

    EDIT: Για το αλλο που γραφτηκε, οτι οι μπατσοι εχουν μεινει στο Α1 ειναι 125 κυβικα, πολυ απλα εχουμε μαζι μας ενα αντιγραφο του σημερινου νομου περι 25kw -αναλογιας, και αμα μας πουν καμια μαλακια, τους πεταμε στην μουρη (ωσαν πεντοχιλιαρο σε κλαρινιτζη ) το νομο επιτοπου και σχολαει η δουλεια.

  15. #30
    το διπλωμα σου καλυπτει μέχρι 25kW ή με λόγο ισχύος προς βάρος μέχρι 0,16kW/kg...τι σημαινει αυτο?
    αν υποθεσουμε οτι εχεις ενα μηχανακι που βγαζει μεχρι 25kw (χοντρικα 33,5 αλογα) τοτε το διπλωμα σου σε καλυπτει να το οδηγησεις
    αν τωρα εχεις ενα μηχανακι παραδειγματος χαριν 600 κυβικα που βγαζει 50 αλογα και το βαρος του ειναι 240 κιλα τοτε καλυπτεσαι
    με το συγκεκριμενο διπλωμα διοτι σε καλυπτει ο λογος ισχυος προς βαρος που δεν πρεπει να ξεπερναει το 0,16kw ανα κιλο...στο συγκεκριμενο
    παραδειγμα ειναι 50hp = 37,28kw , διαιρουμε τα 37,28kw με το βαρος της μοτοσυκλετας και μας βγαζει 37,28 / 240 = 0,15 που ειναι τιμη μικροτερη απο
    το οριο...με λιγα λογια το διπλωμα σου καλυπτει οτιδηποτε ειναι εως 25kw ή αλλιως 33,5hp και οτιδηποτε ειναι αρκετα βαρυ με λιγα αλογα ωστε η τιμη
    ισχυος να μην υπερβαινει το 0,16 kw ανα κιλο...ΕΞΑΦΑΝΙΣΕ εντελως τη λεξη κυβικα για το τι μπορεις να οδηγησεις με το διπλωμα που εχεις...
    αν ενα μηχανακι ειναι 1200 κυβικα με 360 κιλα βαρος και βγαζει 55 αλογα, ΤΟ ΟΔΗΓΕΙΣ...αν ενα μηχανακι ειναι 125 κυβικα με 75 κιλα βαρος και βγαζει
    50 αλογα τοτε ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να το οδηγησεις νομιμα με το διπλωμα που εχεις...τα παραπανω ειναι παραδειγματα για να το καταλαβεις...
    εντελως πληροφοριακα σου λεω οτι με το διπλωμα που εχεις μπορεις να οδηγησεις το bross 400cc και δεν ειναι δικη σου υποχρεωση οι μπατσοι να
    γνωριζουν τον νομο...(το γνωριζουν πλεον), και η ασφαλιστικη θα σε καλυψει κανονικα και στο 100% γιατι πολυ απλα εισαι ΝΟΜΙΜΟΣ.
    αυτο που αναφερθηκε πιο πανω για δυναμομετρο δεν ισχυει γιατι ο νομος λαμβανει υποψη του ΜΟΝΟ τις επισημες τιμες αποδοσης του καθε
    εργοστασιου και ΤΙΠΟΤΕ αλλο...ουτε αν ειναι αδειο, ουτε αν ειναι γεματο υγρα ουτε αν το φορτωσεις τουβλα ουτε αν του κοψεις τη δυναμη...
    ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΤΙΜΕΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΚΑΙ ΒΑΡΟΥΣ ΤΟΥ ΜΟΝΤΕΛΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ...καλοταξιδο σου ευχομαι!!!
    edit...αν κοιταξεις το διπλωμα σου, λεει:μικροτερο ή ισο με 25kw και απο κατω,μικροτερο ή ισο με 0,16kw/kg
    αρα δεν χρειαζεσαι να εχεις κατι αλλο εκτος απο διπλωμα σου μαζι, και απλως να του το τριψεις στη μουρη
    ΟΛΟΙ ΟΙ ΙΝΔΙΑΝΟΙ, ΣΕ ΜΙΑ ΦΥΛΗ ΑΝΗΚΟΥΜΕ
    >>> click here for my youtube channel <<<

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF