Υπομονη Λάμπρο, υπομονή .
Η διαδρομή,τα πρώτα χλμ μέχρι Οινόη ίσως παρακαμπτούν.
https://drive.google.com/file/d/1xdp...w?usp=drivesdk
Υπομονη Λάμπρο, υπομονή .
Η διαδρομή,τα πρώτα χλμ μέχρι Οινόη ίσως παρακαμπτούν.
https://drive.google.com/file/d/1xdp...w?usp=drivesdk
RIDE MORE TALK LESS
Καλημέρες,ξεκινάμε σιγούλια σιγούλια για σταθμό 14
RIDE MORE TALK LESS
Τελικά δεν τα κατάφερα εγώ αλλά αναμένουμε ανταπόκριση. Επιφυλάσσομαι για επόμενη.
Νέξτ τάϊμ
Τελικά ξεκινήσαμε 4 νοματαίοι, Στέφανος (est) και άλλοι δύο φίλοι εκτός φόρουμ.
Λίγο μετά την Οινόη φάγαμε πόρτα από πεσμένα δέντρα,περάσαμε μερικά από κάτω ..
και άλλα από πάνω αλλά ήταν πολλά.Η τελευταία μεγάλη πυρκαγιά στην περιοχή έχει αφήσει πίσω της χάος ..
Το σημείο με τα πολλά πεσμένα δέντρα (έχει και στους υπόλοιπους χωματόδρομους αλλά λιγότερα) είναι στον σημειωμένο κύκλο
Έτσι πήγαμε από το νοτιότερο δρόμο που φτάνει μέχρι το γνωστό εκλησσάκι Κοίμησης της Θεοτόκου.
Λίγο πριν ανηφορίσουμε τον Κιθαιρώνα (μετά το Κρύο Πηγάδι) έπιασε βροχή,κάτσαμε κάτω από ένα δέντρο να βάλουμε αδιάβροχα ενώ η βροχή έδωσε την θέση της στο χαλάζι .Τα πειράγματα τύπου 'ποιό μετεωρολογικό site είπαμε ότι συμβουλεύτηκες' ή 'τώρα θα ήμουν στο κρεββάτι μου' έδιναν και έπαιρναν .
Με αυτά και με εκείνα φτάσαμε Πλαταιές όπου βάλαμε βενζίνη και αράξαμε στην πλατεία του χωριού να πάρουμε δυνάμεις για την συνέχεια
Το βρεγμένο τεραίν σε πολλά σημεία ήταν απόλαυση
Όμως ένα παιΖάκι δεν μπορούσε να συγκρατήσει τον ενθουσιασμό του
Στο Καλαμάκι ο Δημήτρης με το KLX είχε μια γερή πτώση από το πουθενά.Ηταν ακριβώς μπροστά μου και έσκασε γερά στο σκληρό έδαφος.Ευτυχώς σηκώθηκε αμέσως,ο προστατευτικός εξοπλισμός αναβάτη για άλλη μια φορά έκανε το θαύμα του.
Φέραμε το τιμόνι στα ίσια του και συνεχίσαμε την βόλτα .
Στα Λεύκτρα Κώστας και Δημήτρης μας αποχαιρέτησαν για επιστροφή και συνέχισα μαζί με τον Στέφανο από τον αγωγό του Μόρνου .
Μετά την κοιλάδα των Μουσών αλλάξαμε την προγραμματισμένη διαδρομή και αντί να πάμε προς Ευαγγελίστρια πήραμε έναν χωματόδρομο που είχα κάνει πέρυσι με χιόνια (και πολλές δυσκολίες) κατευθυνθήκαμε προς Αγία Άννα .
(όπου και ήταν ο τελικός προορισμός).
Η θέα της κοιλάδας αλλά και του Κορινθιακού κόλπου σε αυτή την διαδρομή είναι πάρα πολύ καλή.
Στην Αγία Άννα αφού αράξαμε για καφεδάκι και γλυκό
Το κόψαμε για πίσω μέσω επαρχιακού ασφάλτινου δικτύου φτάνοντας στις βάσεις μας λίγο μετά τις 20:30.
Αυτά τα ολίγα,στην πρώτη ευκαιρία θα βάλω και βίντεο ποτ πουρί.
RIDE MORE TALK LESS
Πήραμε τις ανάσες μας, άνοιξε το μάτι μας, ωραία βόλτα η χθεσινή.
Ο καιρός δεν μας τα χάλασε, βάλαμε αδιάβροχα στο ανέβασμα για Κιθαιρώνα, μας πέρασε ξυστά το χαλάζι που έριξε και η βροχή μας πέτυχε σε στάση για καφέ στις Πλαταιές. Από εκεί και πέρα το τερέν είχε γίνει φανταστικό και απολαύσαμε χωματόδρομους σε όλες τις παραλλαγές (εκτός από πηλό που κανείς δεν το θέλει).
Πριν την τελική ανάβαση δύο το έκοψαν για πίσω και δύο συνεχίσαμε για Ελικώνα αλλά όχι από την κλασική μεριά. Βγήκαμε από την πίσω πλευρά και χαζέψαμε με τη θέα προς τη θάλασσα. Συνέχεια μέσα από μιξ διαδρομής που είχε από σπαστήρι, δασικό σε έλατα και.. αεροδιαδρόμους για να βγούμε τελικά έξω από την Αγία Άννα κατά τις πέντε. Κάψαμε το ασφάλτινο κομμάτι προς Αρβανίτσα και καθίσαμε στο χωριό για καφεδάκι. Από εκεί επιστροφή μέσω Θίσβης προς Πλαταιές και παλιά εθνική.
Μπορεί να μας πήρε το βραδάκι μέχρι να φτάσουμε αλλά γύρισα γεμάτος.
Και στην επόμενη με το καλό!
Τέλεια εξόρμηση και παρέα, πάντα τέτοια
Πολύ ωραία και η περιγραφή - φωτογραφίες (ειδικά για τους ασφαλτάκηδες )
Μπράβο ρε παιδιά, πάντα τέτοια
(Ζήλεψα λίγο
Μπραβο παιδια!! Μας μεταφερατε πολυ ομορφες εικονες! Ζηλευωωωωω αλλα η μεση μου δεν ειναι πολυ σιγουρη για κατι τετοια μετα απο 13 χρονια αποχής απο το χωμα.
Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure