Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 58

Θέμα: Ups...Ξεκινησε σιγα σιγα και εδώ ...1η η Eurobank.

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    217
    Η Ελλάδα είναι από τις τελευταίες χώρες στην Ευρώπη όπου δεν πλήρωνες μηνιαίο χαράτσι για να σου φυλάνε τα λεφτά. Στις υπόλοιπες χωρες αυτό είναι ο κανόνας εδώ και χρόνια. Και δυστυχώς δεν κοστίζει μόνο 0,60 το μήνα... περαστικά μας.

  2. #17
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Η Ελλάδα είναι από τις τελευταίες χώρες στην Ευρώπη όπου δεν πλήρωνες μηνιαίο χαράτσι για να σου φυλάνε τα λεφτά. Στις υπόλοιπες χωρες αυτό είναι ο κανόνας εδώ και χρόνια. Και δυστυχώς δεν κοστίζει μόνο 0,60 το μήνα... περαστικά μας.
    Μιλας απο προσωπικη εμπειρια?Εννοω ζεις σε καποια χωρα της Ευρωπης?

  3. #18
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Η τραπεζα λεει οτι μπορεις να χεις τον λογ/σμο σου κανονικα και τζαμπα αλλα μονο για να βαζεις και να βγαζεις τα λ7 σου .
    Για τιποτα μεταφορες -πληρωμες κτλ ....θα πλερώκεις .

    Α ! Αν πληρωνεσαι εκει ή ...ΑΝ ΕΧΕΙΣ 10κ plus ...ε τοτε οκ δεν σου παιρνει το 0.60
    Πραγματοποιείς πληρωμές και λοιπές συναλλαγές μόνο από τον λογαριασμό μισθοδοσίας σου. Οι υπόλοιποι λογαριασμοί είναι μόνο για καταθέσεις και αναλήψεις. Δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα.
    Life begins at 45°.

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Μιλας απο προσωπικη εμπειρια?Εννοω ζεις σε καποια χωρα της Ευρωπης?
    Ναι, μένω Ιταλία εδώ και 10 χρόνια. Ήταν ήδη έτσι όταν ήρθα. Εγώ πληρώνω 10 ευρώ το μήνα. Βέβαια οι λοιπές χρεώσεις είναι λίγο πιο φτηνές σε σχέση με τις αντίστοιχες ελληνικές.

  5. #20
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.692
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PaNick67 Προβολή μηνύματος
    Στους ΕΕ μα τα POS να δεις τι γινεται. Φετος η NBG αποφασισε να χαρατσωνει με 48€ τον χρονο τις επιχειρησεις με POS "για το κοστος επικοινωνιας τραπεζας- POS", το οποιο μεχρι τωρα ηταν δωρεαν ( τι καλα τωρα που ολοι οι ΕΕ υποχρεωτικα πρεπει να εχουν POS ε; ).
    Αυτα προστιθενται στα 24€ ανα ετος για τον λογαριασμο ΟΨΕΩΣ της επιχειρησης και στα 32€ ανα ετος για την "τεχνικη υποστηριξη του POS", το οποιο ειναι αγορασεμνο απο εμενα. Αν ηταν με ενοικιο θα ειχε κι αλλα κοστη ( αλλα εκει υπαρχει νοημα ).

    Συνολικα 104€ τον χρονο για το τιποτα. Δεν τους κοστιζει τιποτα ολο αυτο αλλα βγαζουν κερδη.
    Προχτές η nbg μου έκανε μια ωραιότατη ετήσια χρέωση 120€ για τον εταιρικό λογαριασμό που διατηρώ σε αυτήν...
    Pos ακόμα δεν είμαι αναγκασμένος να έχω αλλά δεν θα αργήσει και αυτό, είμαι σίγουρος.

    Ένας φίλος νωρίτερα δήλωσε ότι δεν θέλει να κάνει πολιτικό σχόλιο και να στρέψει την κουβέντα αλλού. Δικαίωμα του.
    Δεν μπορεί να μην βλέπουν όμως ακόμα και οι τυφλοί ότι όλο αυτό το ξεθαρρεμα των νταβαδων,είναι ΑΚΡΩΣ πολιτική αυθαδεια/αυθαιρεσία καθώς κάποιοι τους αφήνουν ξεμαντρωτους να βαρανε χαράτσια...
    Τζαστ σεην...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #21
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.242
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Πραγματοποιείς πληρωμές και λοιπές συναλλαγές μόνο από τον λογαριασμό μισθοδοσίας σου. Οι υπόλοιποι λογαριασμοί είναι μόνο για καταθέσεις και αναλήψεις. Δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα.
    Όταν μια επιχείρηση σου παρέχει ένα (ας πούμε) προνόμιο και ξαφνικά το αναιρεί χωρίς κάποια ανταπόδοση, λογικό είναι ο πελάτης να ξινίσει τα μούτρα του. Στην Πειραιώς που έχω την κύρια πιστωτική μου, για χρόνια μου έκαναν το "χατήρι" και μου χάριζαν το κόστος ετήσιας συνδρομής κατόπιν αιτήματός μου. Πριν 3-4 χρόνια αυτό έπαψε. Τώρα η Eurobank θα αρχίσει να με χρεώνει για κάτι που μου προσέφερε δωρεάν μέχρι σήμερα. Δεν είναι παράλογο να με πειράξει αυτή η συμπεριφορά.

    Δεδομένου ότι οι πρακτικές τους είναι συχνά ολιγοπωλιακές, στην ουσία οι τράπεζες νοιώθουν ότι σε έχουν στο χέρι επειδή δε γίνεται να τις αποφύγεις και πράττουν αναλόγως. "Θάρρος δως' του τραπεζίτη, να σου μπει μέσα στο σπίτι." όπως λέει και μια παροιμία που μόλις έβγαλα από τον κ@λο μου.

    [Edit]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ένας φίλος νωρίτερα δήλωσε ότι δεν θέλει να κάνει πολιτικό σχόλιο και να στρέψει την κουβέντα αλλού. Δικαίωμα του.
    Δεν μπορεί να μην βλέπουν όμως ακόμα και οι τυφλοί ότι όλο αυτό το ξεθαρρεμα των νταβαδων,είναι ΑΚΡΩΣ πολιτική αυθαδεια/αυθαιρεσία καθώς κάποιοι τους αφήνουν ξεμαντρωτους να βαρανε χαράτσια...
    Τζαστ σεην...
    Περίπου το ίδιο γράφουμε, απλά δε θέλω να γυρίσει εκεί το θέμα γιατί δεν αξίζει. Δε νοείται σοβαρό κράτος χωρίς εύρωστο (οργανωτικά τε και χρηματικά) τραπεζικό σύστημα, αλλά το τι γίνεται εδώ είναι κουβέντα για άλλο φόρουμ. Όπως και με άλλα ζητήματα, το κύριο πρόβλημα του ελληνικού τραπεζικού συστήματος δεν είναι ότι είναι τραπεζικό αλλά ότι είναι ελληνικό.
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 10/01/2024 στις 13:55.

  7. #22
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Όταν μια επιχείρηση σου παρέχει ένα (ας πούμε) προνόμιο και ξαφνικά το αναιρεί χωρίς κάποια ανταπόδοση, λογικό είναι ο πελάτης να ξινίσει τα μούτρα του. Στην Πειραιώς που έχω την κύρια πιστωτική μου, για χρόνια μου έκαναν το "χατήρι" και μου χάριζαν το κόστος ετήσιας συνδρομής κατόπιν αιτήματός μου. Πριν 3-4 χρόνια αυτό έπαψε. Τώρα η Eurobank θα αρχίσει να με χρεώνει για κάτι που μου προσέφερε δωρεάν μέχρι σήμερα. Δεν είναι παράλογο να με πειράξει αυτή η συμπεριφορά.

    Δεδομένου ότι οι πρακτικές τους είναι συχνά ολιγοπωλιακές, στην ουσία οι τράπεζες νοιώθουν ότι σε έχουν στο χέρι επειδή δε γίνεται να τις αποφύγεις και πράττουν αναλόγως. "Θάρρος δως' του τραπεζίτη, να σου μπει μέσα στο σπίτι." όπως λέει και μια παροιμία που μόλις έβγαλα από τον κ@λο μου.
    Δε διαφωνώ. Και πολύ ευχαρίστως ανάβω το πρώτο σπίρτο απέναντι σε τράπεζες. Δεν είμαι υπέρμαχός τους σε καμία περίπτωση. Αλλά στην ουσία δε φαίνεται να είναι σπουδαίο πρόβλημα ΑΥΤΟ ΤΩΡΑ, αφού μπορείς ακόμα να κάνεις τα πάντα δωρεάν από τον λογαριασμό μισθοδοσίας. Πολύ πιθανό να αλλάξει κι αυτό στο άμεσο μέλλον, όπως έγινε και με τις πιστωτικές/χρεωστικές.

    Επίσης κάποτε κέρδιζες σημαντικά ποσά έχοντας καταθέσεις. Αυτό έχει πάψει χρόνια τώρα. Δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα για τα χρήματά σου που εκμεταλλεύονται. Αυτό δεν ενοχλεί κανέναν, αλλά ενοχλούν τα 0,60€/μήνα; Προσωπικά, έχω σταματήσει να εμπιστεύομαι ή να χρησιμοποιώ τις τράπεζες όπως κάποτε. Μόνο τα απαραίτητα/βολικά.

    Anyway, τεράστια κουβέντα, χωρίς ιδιαίτερο νόημα, αφού οι τράπεζες κινούν τον πλανήτη.
    Life begins at 45°.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.280
    Νομιζω οτι τα 0.60 ευρώ ειναι το λιγοτερο.
    Πριν κανα διμηνο επρεπε να καταθεσω ενα ποσο στην πειραιως για λογαριασμο τριτου.
    Πηγα λοιπον στην πειραιως να κανω την καταθεση οπου πληροφορηθηκα οτι δεν μπορω να κανω την καταθεση
    αν δεν εχω και ο ιδιος λογαριασμο στην πειραιως.
    Και ομονος τροπος να τα καταθεσω ηταν να τα στειλω μεσω της δικής μου τραπεζας και φυσικα να χρεωθω.

  9. #24
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.130
    Καλά, η Πειραιώς είναι με διαφορά η χειρότερη. Μαύρος μεσαίωνας. Μέχρι πρόσφατα για να κάνεις συναλλαγή με authentication μέσω push notification, έπρεπε να λογκάρεις με username/pass e-banking.

    Ακόμα ένα κορυφαίο που κάνουν είναι ότι σου δίνουν 500ρικα όταν πρόκειται για ανάληψη μεγάλου ποσού, αλλά 1ον δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις πουθενά και 2ον για να στα "χαλάσουν" σε χρεώνουν 5€ ΑΝΑ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑ. Τρελή μπίζνα. Έτσι γίνομαι κι εγώ δισεκατομμυριούχος.
    Life begins at 45°.

  10. #25
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.267
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Νομιζω οτι τα 0.60 ευρώ ειναι το λιγοτερο.
    Πριν κανα διμηνο επρεπε να καταθεσω ενα ποσο στην πειραιως για λογαριασμο τριτου.
    Πηγα λοιπον στην πειραιως να κανω την καταθεση οπου πληροφορηθηκα οτι δεν μπορω να κανω την καταθεση
    αν δεν εχω και ο ιδιος λογαριασμο στην πειραιως.
    Και ομονος τροπος να τα καταθεσω ηταν να τα στειλω μεσω της δικής μου τραπεζας και φυσικα να χρεωθω.
    Το iris το έχετε ακουστά; (δεν αναφέρομαι μόνο σε σένα) μια χαρά κάνω μεταφορές ποσών σε οποιαδήποτε τράπεζα αρκεί να έχω το νούμερο τηλ. Αυτού πού θα λάβει το ποσό... Φυσικά, χωρίς καμία χρέωση!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το iris το έχετε ακουστά; (δεν αναφέρομαι μόνο σε σένα) μια χαρά κάνω μεταφορές ποσών σε οποιαδήποτε τράπεζα αρκεί να έχω το νούμερο τηλ. Αυτού πού θα λάβει το ποσό... Φυσικά, χωρίς καμία χρέωση!
    Ναι ακουστα το εχω αλλα κανεις απο μας δεν ειχε iris.

  12. #27
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.267
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Ναι ακουστα το εχω αλλα κανεις απο μας δεν ειχε iris.
    Απλά το ενεργοποιείς μέσα στην τραπεζική σου εφαρμογή ρε συ, εύκολο είναι, μην πληρώνετε νταβατζιλίκια χωρίς λόγο
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    779
    να πουμε εδω οτι η Κ@λ@Πειραιως ακομα και
    στο ΙΡΙΣ που ειναι δωρεαν,χρεωνει 0.05 σε καθε συναλλαγη
    επειδη ετσι γουσταρει

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    17
    Ποιός είναι ο λόγος να κρατάει κάποιος Έλληνας χρήματα σε ελληνική τράπεζα το 2024 δεδομένου ότι είμαστε σε EU και υπάρχει internet; Yπάρχουν κι άλλες επιλογές.

    Τα maintenance fees υπάρχουν χρόνια στις ελληνικές τράπεζες έμμεσα (π.χ. πληρώνεις γι αντικατάσταση κάρτας καθε x χρόνια) απλά τώρα είναι αντιληπτό πια απ όλους.
    Τελευταία τροποποίηση από Fixxer; 10/01/2024 στις 16:19.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.534
    Εσείς που μιλάτε για μαντρωμα έχετε δει ποτέ κανέναν να μαντρωνει το αφεντικό του;

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. E, να πηγαίνω και εγώ σιγά-σιγά
    από Εχετλαίος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 94
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2012, 08:01
  2. Μα... και εδω????
    από sub_zero στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2006, 19:27
  3. τώρα που ζεσταίνει σιγά σιγά ο καιρός
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2005, 17:46
  4. Και Εδω......
    από sotpag στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2004, 18:31
  5. Διαιτα ...γιατι ..καλοκαιριαζει ..σιγα Σιγα!!
    από DUKASII στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2004, 18:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF