Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 163

Θέμα: AFRICA XRV 650!

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Νταξει ρε Κωστα δεν ειναι και Norton Commando των '70ς να το βγαζεις καθε Κυριακη.Αν το μοτερ του ειναι οκ μπορει ανετα να κανει commuting και να παει ταξιδι.
    Έτσι ακριβώς το βλέπω Γιώργο

  2. #17
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Καλησπέρα Κώστα.

    Δε το γράφω για να προκαλέσω διαμάχες, απλά θεωρώ ότι το Africa είναι πολύ πιο λίγα από ότι τόσα χρόνια υποτίθεται πως είναι. Στην ουσία, προσωπική μου άποψη είναι ότι δε κάνει τίποτα καλά χωρίς βελτιώσεις, έχει αρκετά προβλήματα και θεωρώ ότι άλλες μοτοσυκλέτες της κατηγορίας και της εποχής του ήταν πιο ολοκληρωμένες και ποιοτικές. Απλά είναι ίσως το πρώτο μοντέλο που έκανε μπούγιο λόγο όγκου, εξαιρώντας το 1100GS, και έτσι έγινε δημοφιλές κυρίως στην Ελλάδα. Και γράφω Ελλάδα γιατί στην υπόλοιπη Ευρώπη αλλά και Αμερική δεν έχουν τόσο ψηλά σε εκτίμηση τη συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα.

    Μια αρκετά βαριά μοτοσυκλέτα, χωρίς αναρτήσεις, φρένα και με ένα ανεμικό κινητήρα. Όπως και να έχει, καλά να είμαστε να βολτάρουμε, με ότι θέλει ο καθένας!


  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Mωρέ AFRICA θα πάρω(αν είχα την οικονομική άνεση δεν θα έδινα το 5Μ)αφου μου έχει κάτσει τώρα(οικονομικό budget)αλλά τι AFRICA θα είναι δεν ξέρωΦιλικά πάντα ΜιλτίκοςΚαλές βόλτες σε όλους τους δίτροχους του κόσμου

  4. #19
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.977
    Αν σκέφτεσαι για Africa 26 χρόνων, γιατί δεν προτιμάς transalp 7-8 χρόνων; Πιστεύεις ότι δε θα τα βγάλεις τα παραπάνω λεφτά που θα δώσεις;

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stavrouliasp Προβολή μηνύματος
    Αν σκέφτεσαι για Africa 26 χρόνων, γιατί δεν προτιμάς transalp 7-8 χρόνων; Πιστεύεις ότι δε θα τα βγάλεις τα παραπάνω λεφτά που θα δώσεις;
    Πρώτα κοίταζα yamapa xtz tenere 660,μετά αποφάσισα 2κυλίνδρο(αλλά το 750 ΧΤΖ δε μου γέμίζε το μάτι,ίσως κάνω λάθος,πιθανόν επειδή δεν πολυκυκλοφόρησε την εποχή του),τώρα έχω σκαλώσει με το AFRICA(είμαι και κρυφοχοντάκιας)όπου έψαχνα απο 1996 και μετά.Ναί κοίταγα για transalp,πρώτον είναι πιο πάνω οι τιμές τους(απο το συγκεκριμένο XRV 650)και δεύτερον μου αρέσουν(εμφανησιακά)καλύτερα τα AFRICA.Τέλος ΤΑ 7-8 χρονών παίζουν πάνω απο 2500$ και έγω δεν μπορώ να διαθέσω $ παραπάνω

  6. #21
    Αν αφρικα τοτε 650! Καλυτερη επιλογη και πιο σπανια απο το 750. Αξιζει να "σου μεινει" αυτο το μηχανακι, ακομη κι αν αργοτερα πας σε κατι αλλο. Για ενα χιλιαρικο καλα ειναι... ξαναλεω ΑΝ αφρικα...

  7. #22
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.977
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από milvas Προβολή μηνύματος

    Πρώτα κοίταζα yamapa xtz tenere 660,μετά αποφάσισα 2κυλίνδρο(αλλά το 750 ΧΤΖ δε μου γέμίζε το μάτι,ίσως κάνω λάθος,πιθανόν επειδή δεν πολυκυκλοφόρησε την εποχή του),τώρα έχω σκαλώσει με το AFRICA(είμαι και κρυφοχοντάκιας)όπου έψαχνα απο 1996 και μετά.Ναί κοίταγα για transalp,πρώτον είναι πιο πάνω οι τιμές τους(απο το συγκεκριμένο XRV 650)και δεύτερον μου αρέσουν(εμφανησιακά)καλύτερα τα AFRICA.Τέλος ΤΑ 7-8 χρονών παίζουν πάνω απο 2500$ και έγω δεν μπορώ να διαθέσω $ παραπάνω
    Τα 1,5-2 χιλιάρικα διαφορα για να φέρεις το αφρικα 25χρ στην κατάσταση του τρανσαλπ 7 χρ τα έχεις για πρωινό.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από milvas Προβολή μηνύματος
    Mωρέ AFRICA θα πάρω(αν είχα την οικονομική άνεση δεν θα έδινα το 5Μ)αφου μου έχει κάτσει τώρα(οικονομικό budget)αλλά τι AFRICA θα είναι δεν ξέρωΦιλικά πάντα ΜιλτίκοςΚαλές βόλτες σε όλους τους δίτροχους του κόσμου

    για τα 1200 γιουρια που το δίνει, αν σου κάνει και καμιά καλύτερη τιμή ακόμα καλύτερα,
    δεν είναι κ καμιά τρελή ευκαιρία τα 1200 εουρα ..

    αν το μοτέρ δεν καίει λάδια
    και το μηχανάκι είναι ίσιο, πάρτο, μάλλον δεν θα το μετανιώσεις ..

    έχω 650 τα τελευταία 8 χρόνια, δεν κάνει τίποτα απολύτως τέλεια,
    στην άσφαλτο θέλει συνήθεια να καταλάβεις τι γίνεται, τα φρένα του είναι απλά επαρκή,
    δικάβαλο και ειδικά δικάβαλο κ φορτωμένος είναι λίγα. Αν κάνεις ότι στρίβεις γρήγορα με βάρος,
    λαστιχάρει το σύμπαν, οπότε και χαλαρώνεις ρυθμούς και το πας όπως θέλει ..

    Στην εθνική ταξιδεύει εύκολα 120-130, πας και πιο ψηλά με το ανάλογο κόστος
    στην κατανάλωση, έχω δει από 5λ/100 μέχρι 7,5++ ανάλογα το πόσο σε τρωει το χέρι ..

    Στο χώμα θα κάνει πράγματα που δεν του το έχεις με ενα ζευγάρι 50/50 λάστιχα,
    για μένα που δεν είχα ιδιαίτερα πάρε δώσε με το χώμα δηλαδή, μου φάνηκε ότι είχα το καλύτερο.
    Μέχρι που καβάλησα ένα 640adv στο χώμα και κάθισα στα αυγά μου !

    Για ανταλλακτικά, ιδιαίτερα σε πλαστικά,
    σε μεταχειρισμένα ότι βρεις και όποια μοιράζεται ίδια με το πρώτο 750.
    Νομίζω έχει τα ίδια μπροστινά πλαϊνα πλαστικά κ ντεπόζιτο ίσως κ το μούτρο ..
    Στα υπόλοιπα δεν θα αντιμετωπίσεις ιδιαίτερο πρόβλημα πλην εξαιρέσεων που τα έχει μοναδικά το 650.


    Σαν ποιότητα κατασκευής ακόμα κ μετά από 26 χρόνια, έχει καλύτερα πλαστικά σε σχέση με το κατά πολύ
    νεώτερο ΤΑ650, πχ ποιοτικότερους διακόπτες, όταν δουλέψεις τον έναν κ τον άλλον θα καταλάβεις,
    είχα παράλληλα κάποια στιγμή ένα ΤΑ650 κ λιγότερες σκουριές στο πλαίσιο .

    Προβλήματα, ο ανορθωτής δουλεύει ακόμα, την τρόμπα βενζίνης την άλλαξα γιατί έκανε κάποιο
    περίεργο θόρυβο όταν δούλευε, ένα κομμένο καλώδιο στην φύσα της ηλεκτρονικής που το έκανε
    κ δούλευε μονοκύλινδρα, το βρηκαμε, άλλαξα κ θέση στις ηλεκτρονικές
    κ ο ενός εκ των δύο low fuel sensors, που είναι πανάκριβοι, μια φύσα που είχε πολυμεριστεί
    κ έσπασε στα χέρια μου, ένα σπασμένο θηλυκό πιν στην φύσα που δίνει ρεύμα για την μεσαία σκάλα,
    το τελευταίο μου τα έκανε τετράγωνα, κ μάλλον τώρα πάω κ για μεμβράνες στα καρμπυρατερ.

    Θέλει λίγο προσοχή στην εθνική που δουλεύει πιο ψηλά από το συνηθισμένο, τσιμπάει λάδι,
    ενώ σε νορμάλ καταστάσεις δεν καίει σχεδόν τίποτα, τουλάχιστον αυτό που έχω εγώ.

    Από εκεί κ πέρα είναι από τα μηχανάκια που σε κερδίζει κάνοντας μέτρια τα πάντα,
    είτε είναι ο γύρος ενός νησιού από χώμα, είτε για καφέ στο Ναύπλιο .

    με ένα μηδαμινό κόστος απόκτησης, 1400 γιουρια το είχα πάρει κ το έχω κατα ευχαριστηθεί,
    θα ήθελα κ μια 6η, καμιά 30ριά άλογα παραπάνω, λίγο καλύτερα φώτα, λίγο καλύτερες αναρτήσεις,
    λίγο πιο σφιχτό πλαίσιο κλπ κλπ αλλά στο τέλος της μέρας δεν έχω πει ακόμα θα το πουλήσω ..
    As ta diala ree ...

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2008
    Μηνύματα
    685
    το 650 ειναι Ιδεα ......δεν ειναι μοτο
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων _DSC6470 - Copy.jpg‎  

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα Κώστα.

    Δε το γράφω για να προκαλέσω διαμάχες, απλά θεωρώ ότι το Africa είναι πολύ πιο λίγα από ότι τόσα χρόνια υποτίθεται πως είναι. Στην ουσία, προσωπική μου άποψη είναι ότι δε κάνει τίποτα καλά χωρίς βελτιώσεις, έχει αρκετά προβλήματα και θεωρώ ότι άλλες μοτοσυκλέτες της κατηγορίας και της εποχής του ήταν πιο ολοκληρωμένες και ποιοτικές. Απλά είναι ίσως το πρώτο μοντέλο που έκανε μπούγιο λόγο όγκου, εξαιρώντας το 1100GS, και έτσι έγινε δημοφιλές κυρίως στην Ελλάδα. Και γράφω Ελλάδα γιατί στην υπόλοιπη Ευρώπη αλλά και Αμερική δεν έχουν τόσο ψηλά σε εκτίμηση τη συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα.

    Μια αρκετά βαριά μοτοσυκλέτα, χωρίς αναρτήσεις, φρένα και με ένα ανεμικό κινητήρα. Όπως και να έχει, καλά να είμαστε να βολτάρουμε, με ότι θέλει ο καθένας!


    Δεν τα χω πάρει, απλά εχω βαρεθεί να μιλάω για άφρικα "που οι περισσότεροι το κράζουν" χωρίς να το έχουν γνωρίσει. Ασε τι λένε τα περιοδικά, με αυτά τα μηχανάκια πρεπει να περάσεις καιρό μαζί τους για να καταλάβεις τι σου προσφέρουν.

    Κακώς μπήκα στο θέμα. Εχω βαρεθεί γενικώς το πληκτρολόγειο και προτιμώ να γράφω χιλιόμετρα με το άφρικα παρά να μιλάω για αυτό ιντερνετικώς και μη.

    Σόρρυ για το σπαμ και καλή συνέχεια στην κουβέντα.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Δεν τα χω πάρει, απλά εχω βαρεθεί να μιλάω για άφρικα "που οι περισσότεροι το κράζουν" χωρίς να το έχουν γνωρίσει. Ασε τι λένε τα περιοδικά, με αυτά τα μηχανάκια πρεπει να περάσεις καιρό μαζί τους για να καταλάβεις τι σου προσφέρουν.

    Κακώς μπήκα στο θέμα. Εχω βαρεθεί γενικώς το πληκτρολόγειο και προτιμώ να γράφω χιλιόμετρα με το άφρικα παρά να μιλάω για αυτό ιντερνετικώς και μη.

    Σόρρυ για το σπαμ και καλή συνέχεια στην κουβέντα.
    ρε κωστα μην χαλιεσαι. τα ΚΤΜ εχουν περισσοτερη καζουρα

  12. #27
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.506
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    με αυτά τα μηχανάκια πρεπει να περάσεις καιρό μαζί τους για να καταλάβεις τι σου προσφέρουν.
    RIDE MORE TALK LESS

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.971
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Για 1200 euros πάρε το. Αν αλλάξεις αναρτήσεις και το γαργαλίσεις λίγο είναι αρκετά καλύτερο από το 750, το οποίο για μένα είναι από τα χειρότερα μηχανάκια ever στη stock του μορφή.
    Είπα κι εγώ....
    Μόνο εγώ τα βλέπω αυτά????
    ανανήψαντας

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες και το ενδιαφέρον που δείχνετε.Να αναφέρω ότι η μοτό θέλει λάστιχα και αλυσιδογράναζα(όπως μου ανέφερε ο ιδιοκτήτης τηλεφωνικός χτές),1 service σίγουρα.Αύριο εκτός απροόπτου θα πάω να το δώ και θα ενημερώσω.

  15. #30
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Για την δουλειά που το θές είναι ταμάμ. Θα είσαι διαρκώς με ένα χαμόγελο. Μην περιμένεις υπερβολές, αλλά θα κάνεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε ικανοποιητικό βαθμό. Από ανταλλακτικά βρίσκεις τα πάντα (γνήσια και ιμίτα).

    Ναί, η αντλία (μαμίσια) έχει θέμα, αλλά βρίσκεις ΠΑΝεύκολα άλλη (όχι μόνο καρβουνάκια για την μαμίσια, όχι μόνο ιμίτα, αλλά μπορείς να βάλεις και αυτοκινητάδικη). Ο ανορθωτής δουλεύει ακόμη στην δικιά μου από το 1995, αλλά έχω διαρκώς έναν back up στην βαλίτσα.Πιό πολύ θέμα έχουν τα καλώδια και οι φύσες στην ηλεκτρονική, όπως είπε και ο Kordix.

    Ναί δεν στρίβει. Έχει ιδιαιτερότητα στο στρίψιμο, που όμως μετά από λίγο την συνηθίζεις και σου δείχνει πώς και πότε να διορθώσεις, ακόμη και πολύ μέσα στην στροφή.
    Ναί δεν φρενάρει. Αν είσαι διατεθημένος να το αποδεχτείς, τότε θα προσαρμόσεις ανάλογα το φρένο σου και την οδήγηση σου.
    Ναί ρουφάει καύσιμο απλήστως, όταν την ζορίζεις.
    Ναί καίει λαδάκι όταν την πιέζεις για ώρα.
    Ναί είναι βαριά.
    Ναί δεν έχει επιδόσεις πιο σύγχρονων on/off.
    Ναί δεν έχει κρατήματα SS ή ST ή Τ.

    Να περιμένεις όμως να τα κάνεις ΟΛΑ , έστω και αν χάνεις κάπου. Δεν έχω προβληματιστεί ποτέ (και ούτε πρόκειται) για το αν δεν έχω επιδόσεις, αν δεν μπορώ πλαγιάσω λίγο περισσότερο, ή αν έχω λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση. Με πάει παντού (και θα με πάει) μόνο μου, δικάβαλο, φορτωμένο, χωρίς να κάνει κίχ. Ταξιδεύει με πολύ βροχή και πολύ αέρα, χωρίς να σε φοβίσει. Από ανταλλάκτικά υπάρχουν τα πάντα και σχετικά φθηνά. Τα σέρβις τα κάνεις μόνος σου (λάδια/μπουζί/φίλτρα/φρένα/βαλβίδες) και αν είσαι και τυχερός και έχεις και κανά παλιό εγκέφαλο με πιεσόμετρο, ρυθμίζεις και τα καρμπυρατέρ
    Από θερμοκρασίες δεν καταλαβαίνει τίποτα και για να ανεβάσει, θα πρέπει να σου έχει καεί η ασφάλεια του βεντιλατέρ, να μην έχεις παραφλού και να κυκλοφορείς κέντρο για κανά δίωρο
    Στο δε χώμα θα την αγαπήσεις ακόμη περισσότερο.

    Αυτή τη μοτό άλλοι την λατρεύουν και άλλοι δεν θέλουν να την βλέπουν ούτε ζωγραφιστή. Δεκτά όλα. Εγώ ανήκω στην πρώτη κατηγορία και τόσα χρόνια δεν το έχω μετανοιώσει.
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. XRV 650 - 17 eton
    από Aikidimi στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 14:24
  2. Bibleio geia XRV 650
    από Aikidimi στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2005, 15:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF