Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 68

Θέμα: Cbr 125r - γνώμες, συμβουλές

  1. #16
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Λοιπόν, καταρχήν τα γούστα είναι υποκειμενικά. Μπορεί το cbr 125 να μην βάζει φωτιά κάτω όμως δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα. Το cbrάκι είναι ένα άριστο μηχανάκι αρκεί να ξέρεις τι παίρνεις. Σιγουρα δεν είναι supersport, είναι ένα supersport look μικρό sport εισαγωγικό μηχανάκι. Βρίσκω το ελάχιστο χαζό, να δώσει κάποιος 2.200 ευρώ για να πάρει ένα σύγχρονο παπί και να μην δώσει 2690 να πάρει το 06 cbr 125 που ξεστοκάρουν ακόμα ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ. Τι ακριβώς είναι συγκρίσιμο με το παπί?

    Το περιμετρικό πλαίσιο που στην περίπτωση του παπιού έχουμε απλά μία σωλήνα??

    Τα φρένα? Που το μπροστά δισκόφρενο είναι σαφώς μεγαλύτερο, διπίστονο σε αντίθεση με του παπιού που είναι σαφώς μικρότερο και μονοπίστονο, με το παπί να μην έχει καν πίσω δισκόφρενο?

    Το μονοσόκ σύστημα ανάρτησης πίσω που στην θέση του το παπί έχει τα κλασσικά δυο αμορτισεράκια?

    Τις ασυγκριτες αναρτήσεις που στο παπί θα κοπανάνε 2 φορές περισσότερο?

    Τον κινητήρα που σαφώς είναι πιο εύστροφος και αποδίδει 13.5 ίππους όταν ένα μέσο παπί 125 κ.εκ αποδίδει 8,5?(innova πχ)

    Τα λαστιχάκια του παπιού με τα μεγαλύτερα και tubeless λάστιχα που φοράει το cbr?

    Την μεγαλύτερη ροπή του cbr 125?

    Την γεωμετρία μοτοσυκλέτας?

    Την προφανώς καλύτερη θέση οδήγησης?

    Τον συμπλέκτη?



    Τι ακριβώς συγκρίνουμε? Αν συγκρίναμε πρακτικότητα να το καταλάβαινα, ναι δεν μπορείς να τρως σάντουιτς και να πηγαίνεις αλλά εδώ η κοπέλα ψάχνει ένα σχολείο για να μεταπηδήσει αργότερα σε κάτι μεγαλύτερο και όλα αυτά τα μικρά μοτοσυκλετάκια ybr, cbr, xr, yzf r125, rs 125 είναι όλα πολύ καλά. Το rs 125 είναι κλάσεις ανώτερο, όμως δεν είναι σε καμία περίπτωση ένα καθημερινό μηχανάκι και θα την κουράσει στο τέλος. Το yzf r125 είναι καταπληκτικό όμως θεωρώ ληστεία τα 3850 που ζητάνε όταν με 1200 ευρώ κάτω μπορείς να πάρεις ένα καινούριο 06 μοντέλο cbr 125 που λίγο πολύ θα κάνει τα ίδια πράγματα.

    Δεν είμαι κάτοχος cbr 125 αλλά ενός ybr 125 το οποίο σιγά σιγά αλλάζω. Το έχω όμως δει και σε ταξιδάκι που κάναμε με 2 ybr και ένα cbr άκι, διατηρούσε χαλαρά τα 100-110 χλμ/ ώρα ενώ εμείς βρισκόμασταν στα 100 και 1500 στροφές πάνω και είχε καλύτερη προστασία από τον αέρα.

    Μην είστε υπερβολικοί και ρατσιστές με τα μικρά μηχανάκια. Ο ρόλος τους δεν είναι να βάλουν φωτιά κάτω. Ο ρόλος της ύπαρξης τους είναι να δώσεις σε έναν πιτσιρικά την ευκαιρία να μάθει με μία μοτοσυκλέτα χωρίς να κάνεις παραχωρήσεις ούτε στην ποιότητα ούτε στην ασφάλεια ούτε στο στυλ γιατί και αυτό στην τελική μετράει για έναν 18 χρονο.

    αυτά..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  2. #17
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Τώρα είδα ότι το έχεις ήδη αγοράσει.. :wacko:

    ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ, ΣΙΔΕΡΕΝΙΟ, ΠΡΟΣΟΧΗ, ΕΞΑΡΤΗΣΗ και πολλά πολλά χιλιόμετρα να έχετε και εσύ και το παιδί που τα έχετε..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  3. #18
    Νέο μέλος Το avatar του/της demon
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    19
    Εξαιρετικός! Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ epp. Το έβαλες σε μια σωστή βάση. Ναι η αλήθεια είναι πως θέλω να συνηθίσω τον συμπλέκτη και μετά προχωράμε προς τα μεγάλα. Προτιμώ να μάθω να καβαλάω και μετά να κουμαντάρω και τα μεγάλα, παρά να πάρω κάτι για τη μόστρα και να μην ξέρω πώς να το πάω! Δε δικαιολογώ την απόφασή μου και πραγματικά, δε θεωρώ το συγκεκριμένο μηχανάκι τόσο ψόφιο, όσο το έχουν περιγράψει πολλοί. Οι περισσότεροι.
    Καλές βόλτες.
    Φοίβη -

  4. #19
    make love not work Το avatar του/της L.omerta
    Εγγραφή
    18/04/2005
    Μηνύματα
    140
    παντώς εγω νομίζω οτι ενα μικρο εντουράκι ειναι(δώστε βάση στην υπερβολική υπερβολή) πάρα πολύ καλυτερο σχολείο απο τα μικρά "στριτακια¨που στην ουσία είναι παπιά με συμπλέκτη. Αλλα τεσπα είναι ατέλειωτη η κουβέντα και δε βγάζει πουθενά-προσωπικά γούστα ειναι αυτα.
    καλές βόλτες.
    go big or go home!!!

  5. #20
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από demon
    δε θεωρώ το συγκεκριμένο μηχανάκι τόσο ψόφιο
    Αφενός για τα κυβικά του δεν είναι.. αφετέρου.. σε σύγκριση με το dax είναι αεροπλάνο
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  6. #21
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από L.omerta
    που στην ουσία είναι παπιά με συμπλέκτη
    φτου και από την αρχή ρε τον θεό σας δεν έχετε.. μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί είναι παπιά με συμπλέκτη? σε τι ακριβώς από τα παραπάνω που έγραψα μοιάζουν?

    (Για το εντουράκι συμφωνώ πως είναι καλή επιλογή. Το τιμόνι κόβει περισσότερο, καβαλάει αν τύχει κανα πεζοδρόμιο, έχει άνετες αναρτήσεις, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ένα στρεετάκι δεν είναι καλό σχολείο..)
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  7. #22
    Νέο μέλος Το avatar του/της demon
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    19
    Μάλλον πρέπει να σας θυμήσω, guys, ότι είμαι κοντούλα. Δηλαδή, για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις 1,63 συν του ότι δε γουστάρει τα enduro με τίποτα. Να σας κουφάνω; Το δικό μου CBRάκι έχει... clip on.

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από demon
    Να σας κουφάνω; Το δικό μου CBRάκι έχει... clip on.
    δε θέλω να το πάρεις πολύ βαριά, αλλά όλα τα cbr-άκια clipon έχουν

  9. #24
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    "
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    δε θέλω να το πάρεις πολύ βαριά, αλλά όλα τα cbr-άκια clipon έχουν
    "
    :rotflmao:

  10. #25
    Νέο μέλος Το avatar του/της demon
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    19
    oops. μισό να δείρω τον άντρα που μου τα 'πε λάθος κι έρχομαι! Ok σκάω.

  11. #26
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  12. #27
    Νέο μέλος Το avatar του/της demon
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    19
    ε όχι και δάκρυα, όχι και δάκρυα. Υπερβάλλεις!

  13. #28
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  14. #29
    Μην ακους κανέναν...Μαθε σε αυτό και αργότερα πήγαινε σε πιο μεγάλη κατηγορία......Μια χαρά μηχανάκι είναι για την κατηγορία του και πολύ καλό σχολείο για κάποιον που είναι αρχάριος.....Εμένα με έχει βοηθήσει καλά και να στρίβω και να κινούμαι σταθερά στον δρόμο. Μόλις αποκτήσω τέτοια εμπειρία που να μην με ικανοποιεί πια θα περάσω σε πιο μεγάλη κατηγορία.Θεωρώ χαζομάρα ένας αρχάριος να πάει κατευθείαν σε 250 ή και σε μεγαλύτερα κυβικά χωρίς να ξέρει τι εστί μηχανή γιατί μια θα πέσει την αλλη θα αναγκαστεί να φρενάρει απότομα και αυτά με μεγάλη μηχανή και χωρίς εμπειρία ειναι επικίνδυνα.

  15. #30
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από elef
    Μην ακους κανέναν...Μαθε σε αυτό και αργότερα πήγαινε σε πιο μεγάλη κατηγορία......Μια χαρά μηχανάκι είναι για την κατηγορία του και πολύ καλό σχολείο για κάποιον που είναι αρχάριος.....Εμένα με έχει βοηθήσει καλά και να στρίβω και να κινούμαι σταθερά στον δρόμο. Μόλις αποκτήσω τέτοια εμπειρία που να μην με ικανοποιεί πια θα περάσω σε πιο μεγάλη κατηγορία.Θεωρώ χαζομάρα ένας αρχάριος να πάει κατευθείαν σε 250 ή και σε μεγαλύτερα κυβικά χωρίς να ξέρει τι εστί μηχανή γιατί μια θα πέσει την αλλη θα αναγκαστεί να φρενάρει απότομα και αυτά με μεγάλη μηχανή και χωρίς εμπειρία ειναι επικίνδυνα.
    Να συμπληρώσω ότι, αν η χρήση που θέλει να κάνει κάποιος ακόμα και πιο έμπειρος, είναι commuting εντός πόλης και λίγο εξω δεν βλέπω λόγο να το αλλάξει και να πληρώνει 4 φορές περισσότερο σε service, βενζίνη, λάστιχα και ένα σωρό άλλα πράγματα..

    Το cbf 250 είναι και αυτό ιδανικό για έναν αρχάριο αναβάτη όμως ποιος αρχάριος θα δώσει 4.000 για αερόψυκτο μονοκύλινδρο?
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βελτίωση Cbr 125r
    από madlef στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2016, 01:11
  2. Εξατμηση Για Cbr 125r ;;;
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2011, 18:41
  3. cbr 125 < HELP !! συμβουλές, γνώμες
    από lamaki στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:07
  4. honda cbr 125cc (γνώμες)
    από KyleKatarn στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2008, 11:04
  5. Εξατμηση Για Cbr 125r ;;;
    από Eddiex στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2006, 06:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF