Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: honda sh300i sport

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Το έχω κι εγώ εδώ και 3 μέρες (όχι το sport, το κανονικό με ABS του 2011) και είμαι πολύ ικανοποιημένος μέχρι στιγμής. Άνετο, γρήγορο, ασφαλές -το σημαντικότερο- και ευέλικτο παρά τα κιλά του. Δεν το έχω πάει ακόμα πιο πολύ από 80χλμ/ω αλλά έχει καταπληκτική επιτάχυνση. Ειδικά τα 0-60 τα πιάνει ακαριαία. Τα φρένα προσφέρουν μεγάλη σιγουριά και νιώθεις πως όσο δυνατά και απότομα και αν χρειαστεί να φρενάρεις δε πρόβλημα.

    Οι χώροι αποθήκευσης υστερούν μεν σε σχέση με την κατηγορία, αλλά επειδή εγώ πριν είχα παπί δεν το βρίσκω σοβαρό μείον. Η μπαγκαζιέρα της Honda των 35lt είναι πολύ όμορφη και χωράει και... Laptop 15.4''! Λόγω σχήματος όμως μπορεί να χωράει λιγότερα πράγματα από μια κλασική (στρογγυλή) της ίδιας χωρητικότητας. Ο χώρος κάτω από το κάθισμα δε χωράει ούτε jet κράνος αλλά είναι επαρκής για αδιάβροχα, λουκέτα. κουλούρες, βιβλία κλπ. Το "ντουλαπάκι" στην αριστερή ποδιά είναι σε στυλ αυτοκινήτου και μπορεί να χωρέσει 2-3 πακέτα τσιγάρα ή κουτιά τσίχλες ή τέτοια μικροπράγματα. Εγώ βάζω εκεί μια πάνινη σακούλα για να μην χρειάζεται να παίρνω πλαστικές από τα μαγαζιά. Εννοείται δεν μπαίνει εκεί αντικείμενο αξίας γιατί δεν κλειδώνει.

    Τα φώτα είναι άψογα, ειδικά ο μπροστινός προβολέας κάνει τη νύχτα μέρα στο γκαράζ. Η θέση οδήγησης είναι σωστή, ούτε ψηλή ούτε χαμηλή και το σώμα δεν είναι πολύ πίσω όπως σε άλλα σκούτερ, γεγονός που ευνοεί και πιο "σπορτίφ" οδήγηση. Τα λάστιχα εξαιρετικά (Metzeler made in Germany παρακαλώ), οι αναρτήσεις ικανοποιητικές (δεν καταπίνουν ωστόσο τις ανωμαλίες όπως μηχανές με μεγαλύτερους τροχούς και διαδρομές αμορτισέρ), στις μανούβρες ευελιξία σαν παπί - βοηθάνε πολύ και ο ψηλοί καθρέφτες γι' αυτό. Θέλει προσοχή μόνο στις επιτόπιες μανούβρες και το... παρκάρισμα λόγω βάρους και επειδή είναι αρκετά χοντρή η εξάτμιση δεξιά.

    Γενικά είναι μηχανάκι δυνατό, σταθερό και αθόρυβο. Το άλλο μειονέκτημα που του προσάπτεται, η τιμή, είναι καθαρά υποκειμενικό. Υπάρχουν αρκετές ανταγωνιστικές πιο οικονομικές λύσεις, αλλά η γνώμη μου είναι αν διαθέτει κάποιος τα χρήματα και θέλει κάτι ποιοτικό δεν θα το μετανιώσει - ειδικά λόγω ABS. Θα γράψω περισσότερα όταν φτάσω τα 500 χλμ, που συνιστά και ο κατασκευαστής σαν διάστημα “στρωσίματος”.

  2. #17

    Wink

    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Tigas
    [B]εγώ έχω το SH300 από τον Ιούνιο του 2009.

    Το μοτέρ του είναι ενδιαφέρον, εγώ έχω βάλει φυγοκεντρικά J.costa με ελατήριο mallossi και ολόσωμη εξάτμιση leo vince.

    Ακούγονται μεταλλικοί θόρυβοι όταν είναι κρύο από την μετάδοση αλλά είναι μάλλον από το j.costa.

    [QUOTE]

    Καλησπερα και καλως σας βρηκα.

    Επειδη εχω βαλει κι εγω "μπαρμπα κοστα" και σκεφτομαι να βαλω mallosi ελατηριο στο συγκεκριμενο μοτορι, μπορεις να μου πεις χιλιομετρα εχεις κανει με το συγκεκριμενο ελατηριο και τυχον προβληματα που σου εχει παρουσιασει (ΑΝ σου εχει παρουσιασει)

  3. #18
    στα 300 κυβικά, απλά δεν παίζεται! έχει φρενάρες, ζωηρότατο μοτέρ και αρκετά στιβαρό πλαίσιο σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

    παρεπιπτόντως, πουλάμε ένα μαύρο του 2011 (το καινούργιο μοντέλο) με abs και βαλιτσάρα.
    και μόνο 5.000 χλμ
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  4. #19
    Sportcity Cube 300 - Montelo toy 09.Diafora mono sta xromata.
    2+2 xronia eggyisi.
    opoios prolavei.oi upoloipoi parte honda.

    http://www.motovinios.gr/products/pr...y-300-cube-new
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2005
    Μηνύματα
    27
    Από κατανάλωση τι λέει; Σε σχέση με ένα παπί που καίει 2,5 λίτρα στα 100 χλμ, τι διαφορά έχει το SH;

  6. #21
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    112
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚωσταςΤ
    [B][QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Tigas
    εγώ έχω το SH300 από τον Ιούνιο του 2009.

    Το μοτέρ του είναι ενδιαφέρον, εγώ έχω βάλει φυγοκεντρικά J.costa με ελατήριο mallossi και ολόσωμη εξάτμιση leo vince.

    Ακούγονται μεταλλικοί θόρυβοι όταν είναι κρύο από την μετάδοση αλλά είναι μάλλον από το j.costa.


    Καλησπερα και καλως σας βρηκα.

    Επειδη εχω βαλει κι εγω "μπαρμπα κοστα" και σκεφτομαι να βαλω mallosi ελατηριο στο συγκεκριμενο μοτορι, μπορεις να μου πεις χιλιομετρα εχεις κανει με το συγκεκριμενο ελατηριο και τυχον προβληματα που σου εχει παρουσιασει (ΑΝ σου εχει παρουσιασει)
    Kαλησπέρα φίλοι μου και καλώς σας βρήκα και εγώ.
    Να κάνω και ένα καλαμπουράκι στο φιλαράκι μου.

    Του τίναξε τον κινητήρα στον αέρα όπως και σε σένα !
    Γειά σου Κώστα φιρφιρί (πουθενά δεν ξεφεύγεις).

    Off topic mode off !:rotflmao:

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SAVVAS62
    Kαλησπέρα φίλοι μου και καλώς σας βρήκα και εγώ.
    Να κάνω και ένα καλαμπουράκι στο φιλαράκι μου.

    Του τίναξε τον κινητήρα στον αέρα όπως και σε σένα !
    Γειά σου Κώστα φιρφιρί (πουθενά δεν ξεφεύγεις).

    Off topic mode off !:rotflmao:
    Καλησπερα σας

    Εμενα αντεχει ακομα.Κρατα γερα και δεν κλαταρει σαν το ανθρωπακι της MICHELIN..αχαχαχαχα...

  8. #23
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    112
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚωσταςΤ
    Καλησπερα σας

    Εμενα αντεχει ακομα.Κρατα γερα και δεν κλαταρει σαν το ανθρωπακι της MICHELIN..αχαχαχαχα...
    Άψογα !:smilea: :smilea: :smilea:

  9. #24
    Ρε παιδιά, πως βλέπω τον αριθμό πλαισίου στο sh300?ευχαριστω.Παιζει και κανένα link αμεσα για service manual?
    Ευχαριστώ και Συγνώμη... Λέξεις ζωής. Πρέπει να έχεις δύναμη καρδιάς για να τις πεις.

  10. #25
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    112
    Άν θυμάμαι καλά είναι στην αριστερή πλευρά από κάτω από εκεί που κάθεται ο συνεπιβάτης.

    Κοντά στο αμορτισέρ. Άν δείς το εγχειρίδιο χρήστη που σου δώσανε με το σκούτερ, είναι στην σελίδα 84.
    Εδώ δηλαδή :

    [IMG] http://i698.photobucket.com/albums/v...SMANUAL047.jpg[/IMG]

    Το εγχειρίδιο συντηρήσεως δεν υπάρχει πουθενά δυστυχώς στο νέτ.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Honda SH 300i/A vs 300 R Sport?
    από zik_virches στο forum Honda
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2011, 22:58
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2010, 09:17
  3. Πωλειται Honda CBR600F Sport
    από tsoukas77 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2005, 18:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF