Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 58

Θέμα: Εγκατάσταση συστήματος αυτόματης λίπανσης αλυσίδας

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    7.004
    Τέλος, γεμίζουμε το reservoir με λάδι, ανοίγουμε το διακόπτη και ρυθμίζουμε το χρονοδιακόπτη στη μέγιστη θέση (9) ούτως ώστε να κατέβει λάδι μέχρι την άκρη του σωλήνα.

    Στη συνέχεια ρυθμίζουμε το χρονοδιακόπτη έτσι ώστε να στάζει περίπου μία σταγόνα λάδι ανά λεπτό (εξαρτάται από το λάδι που θα επιλέξετε).
    Εγώ χρησιμοποιώ το προτεινόμενο από τον Brian και τη Honda (80άρα βαλβολίνη) και έχω ρυθμίσει αρχικά το χρονοδιακόπτη στη θέση 5.
    Μόλις κάνω μερικές βόλτες το Σαββατοκύριακο θα οριστικοποίησω τη ρύθμιση.

    Τελειώνετε τη διαδικασία επανατοποθετώντας το πλαστικό καπάκι και τη σέλα.

    Συνολικό κόστος συστήματος μαζί με τους connectors (με τα μεταφορικά): ? 100 Ευρώ.
    Χρόνος εγκατάστασης: 1 ώρα.

    Καλές βόλτες...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Καταρχας,ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ για την πολυ ωραια και προσεγμενη δουλεια που εκανες



    Αλλα ρε φιλε,μεταξυ μας και χωρις παρεξηγηση,αυτο το συτημα το θεωρω επικη μαλακια


    Παντως,εισαι μερακλης.Το εχει το ονομα φαινεται...

  3. #18
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Τείνω να συμφωνήσω (πολύ συχνά γίνεται αυτό και δεν μ' αρέσει) με τον camen. Έχω μερικές ενστάσεις ή πες τες απορείες, όποιος ξέρει καλό θα ήταν να μας διαφωτίσει:
    α) Το σημείο που καταλήγει το ελαστικό άκρο που θα ρίξει το λάδι στην αλυσίδα δεν μου αρέσει γιατί λιπαίνει μόνο την εξωτερική μεριά της αλυσίδας. Ποιός μου εγγυάται ότι δουλεύοντας η αλυσίδα θα λιπανθεί και η εσωτερική πλευρά. Το πρόβλημα απ' όσο ξέρω δεν είναι τόσο στα κυλινδράκια, αλλά στους συνδέσμους της αλυσίδας.
    β)Χρησιμοποιείς βαλβολίνη για λίπανση αλλά αυτή δεν έχει αρκετό ιξώδες για να κολησει πάνω στην αλυσίδα με αποτέλεσμα να τινάζεται και να στεγνώνει. Το spray αποκτά κατά την επαφή του με τ' οξυγόνο της ατμόσφαιρας πολύ μεγαλύτερο ιξώδες, με αποτέλεσμα να είναι πιο μόνιμη η λιπαντική του δράση
    γ) στην κατασκευή που αγόρασες, αν έφτιαχνες το σωληνάκι με πιο πλατιά έξοδο και του άλλαζες το σημείο ροής πάνω στην αλυσίδα νομίζω θα έπαιρνες καλύτερα αποτελέσματα. Θα λίπαινες την αλυσίδα σου σε όλο της το πλάτος
    4)Δεν ξέρω τελικά αυτό το κόλπα με τον χρονοδιακόπτη αν βολεύει να είναι σε θέση που δεν έχεις πρόσβαση όταν οδηγείς, γιατί αλλάζουν οι ανάγκες λίπανσης της αλυσίδας αναλόγως την ταχύτητα της μοτοσυκλέτας (μεγαλύτερη ταχύτητα, άρα διανύω μεγαλύτερη απόσταση στη μονάδα του χρόνου άρα χρειάζομαι πιο συχνή λίπανση).
    5)Δεν ξέρω σε τι διαολοκινεζιά χρονοδιακόπτη βασίζεται το κύκλωμα κι αν δεν μποκάρει κάποια στιγμή και χύνει λάδια παντού ή δεν βγάζει σταγόνα κι ενώ εσύ νομίζεις όλα οκ, η αλυσίδα έχει αποκτήσει ένα ροδοκόκκινο χρωματάκι.

    Για μένα, κλασικά το spray κι έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο και τα 100? στην τσέπα μου.

    Φιλικά πάντα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #19
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Συγχαρητήρια κι απο εμένα για την άψογη τοποθέτηση.

    Αλλά θα συμφωνήσω ότι δεν βλέπω τον λόγο ύπαρξης κάτι τέτοιου στην μοτό. Το να λαδώνεις την αλυσίδα είναι κάτι εύκολο και γρήγορο ακόμη κι αν δεν έχεις κεντρικό σταντ και είσαι φορτωμένος.

    Θα μπορούσα να το δεχτώ σαν πολυτέλεια αλλά το συστηματάκι αυτό δεν λαδώνει και τα δύο o-ring της αλυσίδας σου αλλά μόνο το ένα στην έξω πλευρά. Το άλλο δεν λιπαίνεται.

    Η αλυσίδα χρειάζεται ουσιαστικά λίπανση στο σημείο που έχει τα o-rings και όχι στο μέσο της. Αυτό είναι σύμφωνα με τις οδηγίες της DID τουλάχιστον που ξέρω.

    Υπήρχαν εδώ και πολλά χρόνια αυτά τα συστήματα αλλά δεν τα έβαλα ποτέ για τους παραπάνω λόγους.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
    Τείνω να συμφωνήσω (πολύ συχνά γίνεται αυτό και δεν μ' αρέσει) με τον camen.
    Αυτο πρεπει να το κοιταξουμε,δεν γινεται να συνεχισουμε ετσι

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.989
    ωραιο ειναι Θωμα.
    μπραβο για την τοποθετηση...

  7. #22
    Εμένα μάγκες μου άρεσε μπράβο για το μεράκι σου πάνω από όλα και την όρεξη σου!
    Τώρα και εγώ φαντάζομαι πώς όταν είναι εν-κίνηση η μηχανή εάν θα πέφτει όντως μία σταγόνα,και αν πέφτει να πέφτει σωστά,οπότε και εγώ ψηφίζω σπρευ. Βέβαια ο χρονοδιακόπτης σε σχέση με εμένα θα έχει περισσότερη όρεξη και δεν θα το ξεχνάει.Εν τέλη όλα στην πορεία φαίνονται.Πες μας εντυπώσεις !! :smilea:

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zeke
    Εμένα μάγκες μου άρεσε
    Και εμας μας αρεσε πολυ η τοποθετηση και το μερακι
    Απλα θεωρουμε το συστημα ανουσιο.

  9. #24
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    ωραια παρουσιαση
    θα περιμενουμε τις εντυπωσεις σου,μπραβο!

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    7.004
    Καλημέρα σας...

    Αρχικά να σας πω γενικά πως το συγκεκριμένο παπαρδέλι το είχα βάλει και στο Sprint.
    Για 7.000 χιλιόμετρα (μέχρι που το έδωσα) δεν είχα ασχοληθεί ούτε μία φορά με το θέμα "λάδωμα αλυσίδας" και όποτε την ήλεγχα ήταν πάντα καλολαδωμένη και καθαρή.
    Εννοείται πως στα 16.000 χιλιόμετρα που έφυγε δεν είχα τεντώσει αλυσίδα ποτέ...

    Επί των ειδικών παρατηρήσεών σας τώρα...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
    α) Το σημείο που καταλήγει το ελαστικό άκρο που θα ρίξει το λάδι στην αλυσίδα δεν μου αρέσει γιατί λιπαίνει μόνο την εξωτερική μεριά της αλυσίδας. Ποιός μου εγγυάται ότι δουλεύοντας η αλυσίδα θα λιπανθεί και η εσωτερική πλευρά. Το πρόβλημα απ' όσο ξέρω δεν είναι τόσο στα κυλινδράκια, αλλά στους συνδέσμους της αλυσίδας.
    β)Χρησιμοποιείς βαλβολίνη για λίπανση αλλά αυτή δεν έχει αρκετό ιξώδες για να κολησει πάνω στην αλυσίδα με αποτέλεσμα να τινάζεται και να στεγνώνει. Το spray αποκτά κατά την επαφή του με τ' οξυγόνο της ατμόσφαιρας πολύ μεγαλύτερο ιξώδες, με αποτέλεσμα να είναι πιο μόνιμη η λιπαντική του δράση
    γ) στην κατασκευή που αγόρασες, αν έφτιαχνες το σωληνάκι με πιο πλατιά έξοδο και του άλλαζες το σημείο ροής πάνω στην αλυσίδα νομίζω θα έπαιρνες καλύτερα αποτελέσματα. Θα λίπαινες την αλυσίδα σου σε όλο της το πλάτος
    4)Δεν ξέρω τελικά αυτό το κόλπα με τον χρονοδιακόπτη αν βολεύει να είναι σε θέση που δεν έχεις πρόσβαση όταν οδηγείς, γιατί αλλάζουν οι ανάγκες λίπανσης της αλυσίδας αναλόγως την ταχύτητα της μοτοσυκλέτας (μεγαλύτερη ταχύτητα, άρα διανύω μεγαλύτερη απόσταση στη μονάδα του χρόνου άρα χρειάζομαι πιο συχνή λίπανση).
    5)Δεν ξέρω σε τι διαολοκινεζιά χρονοδιακόπτη βασίζεται το κύκλωμα κι αν δεν μποκάρει κάποια στιγμή και χύνει λάδια παντού ή δεν βγάζει σταγόνα κι ενώ εσύ νομίζεις όλα οκ, η αλυσίδα έχει αποκτήσει ένα ροδοκόκκινο χρωματάκι.
    α) Το λάδι δεν πέφτει στην αλυσίδα αλλά στο γρανάζι. Από εκεί και πέρα αναλαμβάνει η αδράνεια (ή φυγόκεντρος αν προτιμάτε) να απλώσει το λάδι σε όλα τα σημεία. Είναι η προτεινόμενη από τη Scottoiler τοποθέτηση και δεδομένου του ονόματος, των σχολίων στα φόρα του εξωτερικού και την προσωπική μου εμπειρία δεν υπάρχει θέμα μονομερούς λίπανσης.

    β) Δε στεγνώνει γιατί η λίπανση είναι συνεχής. Το γεγονός πως μέρος του λαδιού απομακρύνεται είναι καλό γιατί απομακρύνει και τη βρωμιά. Τα spray με τα κολλώδη πρόσθετα μπορεί μεν να λαδώνουν την αλυσίδα αλλά το καθάρισμά της μετά είναι ταλαιπωρία.

    γ) Βλ. α).

    4 ή δ) Η ρύθμιση της δοσολογίας δεν είναι primary concern, ειδικά για τη χρήση που κάνω εγώ. Όπως είπα πάντως, ενδεχομένως κάποια στιγμή που θα έχω όρεξη και χρόνο να τον μεταφέρω στο καπάκι του δοχείου υγρών του εμπρός φρένου.

    5 ή ε) Όλο το σύστημα είναι Made in UK, δεν είναι κινέζικο. Ο χρονοδιακόπτης (φαντάζομαι) είναι ένα απλό κύκλωμα σαν το
    MK111 της Velleman. Mε το προηγούμενο πάντως δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Αλλά θα συμφωνήσω ότι δεν βλέπω τον λόγο ύπαρξης κάτι τέτοιου στην μοτό. Το να λαδώνεις την αλυσίδα είναι κάτι εύκολο και γρήγορο ακόμη κι αν δεν έχεις κεντρικό σταντ και είσαι φορτωμένος.
    Είμαι γνωστός gadgetάκιας .
    Για το θέμα της μονομερούς λίπανσης ελπίζω να σε κάλυψα παραπάνω.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    7.004
    Σας ευχαριστώ για τον κόπο να διαβάσετε το κατεβατό και να σχολιάσετε...


  12. #27
    Εμενα η ιδεα μου αρεσε παρα πολυ. Κανω πολλα χιλιομετρα ταξιδευοντας και η χειροτερη μου στιγμη ειναι η λιπανση της αλυσιδας, μονος μου στη μεση του πουθενα... Σου λυνει τα χερια...
    Ωραιες φωτο, ωραια δουλεια...


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  13. #28
    βρούμμμμμμμμμμμμμ Το avatar του/της GYROSCOP FENOM
    Εγγραφή
    28/01/2010
    Μηνύματα
    105
    Tι εφτιαξε ο ανθρωπος
    μπραβο φιλε για την υπομονη σου και την επαγγελματικη σου δουλεια.
    το μηχανημα σιγουρα θα δουλευει καλυτερα απο οποιοδηποτε ξεχασιαρη αναβατη.
    αν ειναι πανακεια ? μπορει, τυχερος ο αγοραστης που θα παρει μεταχειρισμενο απο σενα.
    και παλι μπραβο
    Κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε

    www.lockitnow.gr

  14. #29
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    εγω δεν θα κολησω στο σημειο του αν αξιζει η οχι.θα επισημανω τη μερακλιδικη δουλεια και την πολυ ωραια παρουσιαση.ακομα και ενα 5χρονο θα καταλαβαινε την τοποθετηση.ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας.μπραβο

  15. #30
    Θωμα, να ελεγχεις το σωληνάκι που και που, μην αποφασίσει να την κανει και να ρίχνει λάδι στη ρόδα.

    για την παρουσίαση
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συστήματα αυτόματης λίπανσης αλυσίδας: Το συγκριτικό
    από McGyver στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 76
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2024, 22:10
  2. Σύστημα καθαρισμού / λίπανσης αλυσίδας Kettenmax
    από McGyver στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2006, 15:21
  3. "Εγκατάσταση" Αγάπης (αγγλικό κείμενο σόρυ)
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 10:08
  4. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF