Σελίδα 2 από 14 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 209

Θέμα: Ιλιγγος, Αντανακλαστικα, Φρενα και Τυχη.

  1. #16

    Re: Ιλιγγος, Αντανακλαστικα, Φρενα και Τυχη.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R




    Προσοχη στους "δειλους φονιαδες" - και αν ειναι να ξανατρεξω ετσι θα ειναι με ΕΛΑΧΙΣΤΗ κινηση (ελπιζω να το τηρησω αυτο).

    ελα ρε καμικαζι........σε θυμηθηκα....εσυ εισαι με την racing βολταδα:smilea: .........θυμασαι???? cool down man

  2. #17
    Zolota, ναι οδηγω αυτοκινητο χρονια απο 18+ (τωρα δεν εχω εδω και μηνες).

    Απο δεξια προσπεραση δεν εχει καμια ευθυνη κανεις παρα αυτος που προσπερνα. Αλλη στη δικια σου περιπτωση, τουλαχιστο εσυ δειχνεις ευαισθησια (οχι αναισθησια).

    Σιγουρα ειναι πολλα τα χλμ, και το ρισκο υψηλο αλλα επρεπε ο γερος να ακολουθησει το πολυ μεσαια λωριδα οπως και οι αλλοι οδηγοι και οχι να το παιζει ανετος συνομιλωντας.

    Και μετα τον προσπερασα απο αριστερα, οσο χωρο ειχε απομεινει και του εκανα χαρη που του υπεδειξα τον μακρυτερο δακτυλο αφου το μοτορι δουλευε αγερωχα, ακομα.

  3. #18
    Yes Zolotas amigo, I remember you.

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
    ).

    Σιγουρα ειναι πολλα τα χλμ, και το ρισκο υψηλο
    δεν το σκεφτεσαι για καμια πιστα(Σερρες) καλυτερα να κανεις και το κεφι σου?? και θα εισαι και πιο κουλ μετα στους δρομους(πιστευω) γιατι απ οτι βλεπεις ακρη δεν βγαινει.......

  5. #20
    Πραγματικα δεν ξερω γιατι δεν εχω μπει σε πιστα ακομα.

    Θα ηταν υπεροχα αμα καθοταν φαση.

    Αυτο που με προβληματιζει ειναι αν η
    φθορα στα ελαστικα ειναι μεγαλη, ειναι?

    Επισης δεν εχω στολη που θα απαιτειται ισως.

  6. #21
    καλες βολτες!!! Το avatar του/της SUPERMARIO
    Εγγραφή
    13/02/2006
    Μηνύματα
    429
    κανενας να μην κανει ''μπλε'' κανεναν.δεν χρειαζεται να θυμωνεις τοσο ευκολα επειδη καποιος ειπε μια διαφορετικη αποψη απο την δικη σου.
    στο κατω-κατω εδω δεν μετραμε ανδρισμους


    καλα χιλιομετρα να εχεις
    για να πας μπροστα πρεπει να πας πισω και να παρεις φορα.

    πωλειται power commander (XT660) 200€

  7. #22
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567
    k δε μου λες ρε φιλαράκι ... φιλικά πάντα... με 200 πως πήγαινες... χωρίς στολή?

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Απο 200 να κοψεις στα 100 δεν ειναι δυσκολο εκτος και αν κανω λαθος. Πιστευω οτι απλα φοβηθηκες και μεγαλοποιεις τον κινδυνο.Το οτι μπλοκαρες τον πισω δεν λεει τιποτα ,επρεπε να εχεις ψιλομπλοκαρει 2-3 φορες τον μπροστα για να πεις οτι τα εδωσες ολα στο φρεναρισμα.Μιας και μπλοκαρισματα του εμπρος με ταχυτητες 160 δεν ριχνουν την μοτοσυκλετα οταν φρεναρει σε ορθια θεση λογω του γυροσκοπικου φαινομενου του πισω τροχου (αρκει αυτον να μη τον μπλοκαρουμε).,
    Το μανουαλ πχ της καβασακι που εχω λεει οτι να μην επιχειρηθουν μεγαλες ταχυτητες αν δεν εχετε ακομα εξασκηθει γιατι αλλαζει πολυ η οδηγηση σε μεγαλες ταχυτητες.
    Φυσικα το ιδανικο ειναι να κινουμαστε στα ορια του κωδικα οδικης κυκλοφοριας (ετσι λεω στη γυναικα μου να με προυπαντιζει οταν παω βολτα με αλλους)

  9. #24
    με 200 πως πήγαινες... χωρίς στολή?
    Δεν εχω στολη. Φορουσα κρανος/γαντια.

    200 να κοψεις στα 100 δεν ειναι δυσκολο εκτος και αν κανω λαθος. Πιστευω οτι απλα φοβηθηκες και μεγαλοποιεις τον κινδυνο.
    Αν εβλεπες πλησιαζοντας με 200+ ξαφνικα ενα αμαξι να αλλαζει λωριδα, δεν ξερω πως θα αντιδρουσες. Εαν σκεφτομουν καν να φοβηθω τοτε game over.

    καλα χιλιομετρα να εχεις
    Thanx.

  10. #25
    Το να τρέξουμε κάποιες φορές δεν είναι κακό και πιστεύω οτί τα περισσότερα παιδιά εδωμέσα, έχουν δεί πολλά στο κοντέρ!

    Το θέμα είναι πότε και πού τρέχουμε! Αν δεν μπορούμε να καταλάβουμε το ``πού μας παίρνει`` τότε γινόμαστε επικινδυνοί και για τους δίπλα μας και για τον εαυτό μας...

    Εγώ επιρρίπτω ευθύνες και στους δύο! Και ο φίλος μας εδώ φταίει και ο παπούλης...Ο πρώτος γιατί δεν άφησε το γκάζι ,από την στιγμή που υπήρχε κίνηση μπροστά (έστω και χαλαρή) και θεώρησε αυτονόητο οτί ο καθένας θα παραμείνει στην θέση του και ο δεύτερος γιατί οδηγούσε φορώντας ``παροπίδες`` και νόμιζε οτί ο δρόμος του ανήκει!

    ----------------------
    FZR...Την επόμενη φορά ,300άρησε αν θές (δεν θα σου πεί κανένας τίποτα), αλλά πρώτα σιγουρέψου οτί ο δρόμος μπροστά είναι καθαρός και στην παραμικρή υποψία κίνησης (ακόμα και αν η απόσταση που σε χωρίζει είναι 2 χιλιόμετρα) κόψε !! Να θεωρείς πάντα τον εαυτό σου αόρατο στον δρόμο από τους άλλους και να σκέφτεσαι το πώς θα πράξουν ,πρίν οι ίδιοι σκεφτούν κάν να πράξουν!!!


    Σε φιλικό τόνο...
    vrooommmmm!!!

  11. #26
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ!! ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ (ΝΑ ΣΤΡΑΒΩΝΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΤΗΝ ΛΕΓΑΝΕ ΤΟΤΕ ΦΙΛΕ ΘΑ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΣΑΝΕ.Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)

  12. #27
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    θα πώ μόνο τα εξής...

    - Δημόσιος δρόμος, με οτι αυτό συνεπάγεται...(λακκούβες, αυτοκίνητα, καφάσια στο δρόμο απο φορτηγό, πιθανή πέτρα μετά απο κλειστή στροφή)
    - 200 χλμ ταχύτητα σε μηχανή που πάει μέχρι 240 το πολύ (FZR600). Που σημαίνει οτι είναι κοντά στα όρια φρεναρίσματος και αεροδυναμικής
    - Κιλά κοντά στα 280 με αναβάτη σε stand. Πολλαπλασιάστε Χ 200 χλμ την ώρα.
    - Αναβάτης που σε καμία περίπτωση δεν είναι Rossi ή άλλος των GP. άρα και αμφισβητούμενα αντανακλαστικά.
    - Ελαστικά και φρένα , μπορεί καινούρια αλλά οχι τεσταρισμένα για συνθήκες extreme.

    Απο την άλλη.

    Άτομο με όχημα 1000-1500 κιλά χ 100χλμ την ώρα , με απότομη αλλαγή πορείας και οδηγό που δεν κοιτάει , (κατά τα λεγόμενα) παρά συνομιλεί με συνεπιβάτη στην Ε.Ο. όπου στην Αριστερή λωρίδα , δεν είναι για συνεχή πορεία αλλά για προσπέρασμα ΜΟΝΟ (όποιος έχει ταξιδέψει εξωτερικό , γνωρίζει!)

    Κατάληξη , είναι ευτυχώς χωρίς ατύχημα και με εκνευρισμό απο την μία και πιθανή αδιαφορία απο την άλλη (του οδηγού του 4τροχου).

    Α ΡΕ ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΔΗΓΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ....

    και μετά αναρρωτιόμαστε γιατί έχουμε τόσα ατυχήματα....

    Φίλε FZR.... κόψε λίγο την μαγκιά... εντάξει είσαι πιλότος... όλοι είμαστε μέχρι να μας τύχει με 200 ή έστω και 100+ και μετά μας κόβεται αυτόματα...
    Ο δρόμος δεν είναι πίστα... ούτε θα πάρεις βραβείο αν τρέχεις με 200+ , καθώς ο Rossi και ο Biaggi , είναι στο Muggelo και οχι στην Ε.Ο. Ελλάδος
    Όλοι τρέχουμε αλλά όταν κάνουμε μ@λ@κι@ , καλό είναι να την παραδεχόμαστε και οχι να πάμε να βγούμε και απο πάνω....

    Αν είσαι οδηγάρα, ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ.. μόνο να μας πείς απο που πας, για να μην περάσουμε, μπας και γλυτώσουμε το δρεπάνι του Χάρου...είτε είμαστε με μηχανή , είτε με αυτοκίνητο...

    Για τον "παππού"..τα είπαμε, είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα των οδηγών στα 4τροχα της Ελλάδος... θέλετε να αφήσετε την τύχη της ζωής σας στα χέρια του;....


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  13. #28
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    ΜΠΟΡΕΙΣ

    ΡΕ ΜΑΝΓΚΑ..ΝΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΜΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΣ ΒΟΛΤΑ..

    ΝΑ ΞΕΡΟΥΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΚΩΛΟΓΕΡΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΥΤΟΙ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΟΥΝΕ ΠΟΡΕΙΑ....

    ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΛΟΥΡΙΔΑ ...ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ...ΜΕ ΤΑ 200..ΣΟΥ...



    ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ..ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΧΩΡΟ!!!!!






    καλη τυχη...

  14. #29
    Η συζήτηση μου θυμίζει το θέμα αν αξίζει να χάσεις την ζωή σου για μια μηχανή που έχει ξεκινήσει εδώ και κάμποσες μέρες, με αρχικό post για την ζημιά που έπαθε ένας όταν έσκασε πάνω σε ¨μαλάκα¨την ώρα που τον προσπερνούσε με 160 από δεξιά...
    Big games are for big boys, φίλε FZR.
    Αν πηγαίνεις με 200, σε Δημόσιο δρόμο με κίνηση, που χρησιμοποιείται απο κάθε καρυδιάς καρύδι, ορίζεις μόνος σου, το πιθανόν σου μέλλον. Εκτός και αν πιστεύεις πως ο φύλακας άγγελος σου είναι υποχρεωμένος να κάνει υπερωρίες......
    Αν δεν κάνω λάθος 200 km/h σημαίνουν 56 μέτρα το δευτερόλεπτο. Υπολογίζεις τον μέσο χρόνο αντίδρασης σου, την απόσταση που χρειάζεσαι για να φρενάρεις, και προκύπτει ένας εντυπωσιακός αριθμός μέτρων που πρέπει να μεσολαβεί μεταξύ εσένα και του ¨κωλόγερου¨.Επίσης αν δεν κάνω λάθος ο μόνος τρόπος για να εκτιμήσεις το πόσο γρήγορα έρχεται κάποιος είναι να κοιτάξεις δύο φορές προς το μέρος του. Πόσοι νομίζεις ότι το κάνουν, και κατά την γνώμη μου γιατί να το κάνουν;
    Δεν νομίζω ότι έχει κάποιος πρόβλημα εδώ μέσα με τύπους που πιστεύουν ότι είναι η Greek version του Ghost Rider, ή με αυτούς που γουστάρουν το κυνήγι λευκού καρχαρία με καράτε, ή την ελέυθερη πτώση με ομπρέλλα, ΕΚΤΟΣ και αν δεν την πληρώσει κάποιος ανύποπτος ανθρωπάκος την καύλα του.....
    Δεν γουστάρω τις διδακτικές ιστορίες, απλά έχοντας στο ενεργητικό μου μιά πτώση με 170 χλμ φορώντας τζήν παντελόνι (μπότες, δερμάτινο μπουφάν κλπ τα είχα,) ας πω την εμπειρία μου. Τα δερμάτινα γάντια λείωσανε!!! και φρενάριζα με τις παλάμες, οι μπότες κατέβηκαν 2 mm εκεί που τρίφτηκαν, το μπουφάν άντεξε με φθορές σχεδόν παντού. Τα εγκαύματα που έπαθα στα χέρια και στα πόδια, εκτός του ότι επουλώθηκαν μετά από μήνες,...... πόναγαν ΠΟΛΥ. Σκέψου να μήν φόραγα μπουφάν και μπότες...


    ¨Στις ευθείες όλοι είναι γρήγοροι. EDDIE LAWSON¨

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Δεν νομίζω ότι έχει κάποιος πρόβλημα εδώ μέσα με τύπους που πιστεύουν ότι είναι η Greek version του Ghost Rider, ή με αυτούς που γουστάρουν το κυνήγι λευκού καρχαρία με καράτε, ή την ελέυθερη πτώση με ομπρέλλα, ΕΚΤΟΣ και αν δεν την πληρώσει κάποιος ανύποπτος ανθρωπάκος την καύλα του.....

    ¨Στις ευθείες όλοι είναι γρήγοροι. EDDIE LAWSON¨
    We never get enough...

Σελίδα 2 από 14 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συνδιασμένα φρένα και εξαέρωση (C-ABS bleeding ναούμ')
    από nikos_abel στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2011, 14:30
  2. διαρροή και φρένα!
    από BELZEBOYLIS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2006, 10:18
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2006, 09:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF