Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 65

Θέμα: ΣΩΣΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΑΝΑΓΚΗΣ?

  1. #16
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Ξεχνάμε τις οριακές καταστάσεις γρήγορης οδήγησης (πίστα, εθνικές, επαρχιακό δίκτυο πελλοπονήσου-μπράλλου κλπ) και ας επικεντρωθούμε στα "Φρένα πανικού".

    Για να φρενάρεις απότομα και χωρίς να το περιμένεις σημαίνει ότι κινείσαι κάπου που δεν έχεις ορατότητα 180 μοίρες και πας γρηγορότερα από ότι πρέπει... 1ο ΛΑΘΟΣ

    Επίσης φρενάροντας κάτω από πανικό σημαίνει ότι ενεργούμε ενστικτωδώς χωρίς όμως να έχουμε προπονηθεί σε τέτοιες καταστάσεις και άρα επειδή συνήθως πατάμε μόνο μπροστινό φρένο, ο εγκέφαλός μας μας λέει να το κοκκαλώσουμε το μπροστινό..... 2ο ΛΑΘΟΣ

    Πατώντας τα φρένα σε κατάσταση πανικού πατάμε και το πίσω ανεξέλενγκτα και ο πίσω τροχός παριστάνει το φίδι... 3ο Λάθος


    Σε μάθημα σχετικό μας είχε ειπωθεί ένα μαγικό νούμερο 200,5....

    180 μοιρες οπτικό πεδίο
    20 χλμ/ω μέγιστη ταχύτητα μεταξύ κουτιών
    0.5 το μέσο της απόστασης μεταξύ των κουτιών...
    (Θανάσης Χούντρας)

    Το καλύτερο είναι να μην ερχόμαστε ποτέ σε κατάσταση πανικού.

    Αλλά επειδή ερχόμαστε σε τέτοια κατάσταση.... υπάρχει λύση και λέγεται ΑBS....

    Αυτά τα ολίγα...

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #17
    Μαυρομιχάλης. .. Το avatar του/της stavrobeis
    Εγγραφή
    14/05/2003
    Μηνύματα
    150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Ξεχνάμε τις οριακές καταστάσεις γρήγορης οδήγησης (πίστα, εθνικές, επαρχιακό δίκτυο πελλοπονήσου-μπράλλου κλπ) και ας επικεντρωθούμε στα "Φρένα πανικού".

    Για να φρενάρεις απότομα και χωρίς να το περιμένεις σημαίνει ότι κινείσαι κάπου που δεν έχεις ορατότητα 180 μοίρες και πας γρηγορότερα από ότι πρέπει... 1ο ΛΑΘΟΣ

    Επίσης φρενάροντας κάτω από πανικό σημαίνει ότι ενεργούμε ενστικτωδώς χωρίς όμως να έχουμε προπονηθεί σε τέτοιες καταστάσεις και άρα επειδή συνήθως πατάμε μόνο μπροστινό φρένο, ο εγκέφαλός μας μας λέει να το κοκκαλώσουμε το μπροστινό..... 2ο ΛΑΘΟΣ

    Πατώντας τα φρένα σε κατάσταση πανικού πατάμε και το πίσω ανεξέλενγκτα και ο πίσω τροχός παριστάνει το φίδι... 3ο Λάθος


    Σε μάθημα σχετικό μας είχε ειπωθεί ένα μαγικό νούμερο 200,5....

    180 μοιρες οπτικό πεδίο
    20 χλμ/ω μέγιστη ταχύτητα μεταξύ κουτιών
    0.5 το μέσο της απόστασης μεταξύ των κουτιών...
    (Θανάσης Χούντρας)

    Το καλύτερο είναι να μην ερχόμαστε ποτέ σε κατάσταση πανικού.

    Αλλά επειδή ερχόμαστε σε τέτοια κατάσταση.... υπάρχει λύση και λέγεται ΑBS....

    Αυτά τα ολίγα...

    SOSTA OLA AYTA KAI MELETHMENA....DEN EIMAI TOSO GNOSTIS TOY ANTIKEIMENOY OMOLOGO,,,,

    GIA TO ABS: POLLA MONTELA DEN EXOUN, KSERO MPOREIS NA VALEIS, ALLA KAI TA FTALE???

    OI SINTHIKES POY PERIGRAFEIS, OK ALLA MESA STH POLI POLLES FORES DEN YPARXEI KAMIA APO TIS DYNATOTITES POY PERIGRAFEIS (ORATOTITA KTLP)
    ARA MALLON DEN PREPEI NA KIKLOFOROYME H NA PIGENOUME ME 5XLM/ORA...



    :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

    OPOTE APO OTI KATALAVA SAN RESUME KAI METIS ATHLIES IPARXOUSES SINTHIKES STOUS ELLINIKOUS DROMOUS, PREPEI PROTA LIGO PISO KAI META KAI TA DYO MAZI ME EMFASH STO MPROSTA....TA LEO KALA???

  3. #18
    ThE ArT oF DowNLoAdinG Το avatar του/της crazykiller
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    218
    Να ρωτήσω και εγώ κάτι;

    Πόσοι απο εμάς έχουν προπονήσει το οριακό φρενάρισμα σε ελεγχόμενες συνθήκες;

    Σίγουρα είναι πολλοί οι παράγοντες που επηρρεάζουν το φρενάρισμα κάθε φορά, αλλά μια προπονησούλα για τα όρια (λίγο πριν το μπλοκάρισμα) του μπροστινού είμαι πεπεισμένος ότι βοηθάει.



    ΡΕΕεεεΕΕΕ, αφιερώστε και λίγο χρόνο στο φρενάρισμα, όχι μόνο στις ΚΑΓΚΟΥΡΙΕΣ!!!!!!1 (Το φωνάζω μπας και το ακούσω και εγώ..)

    LeT ThE GooD TiMeS RoLL

  4. #19
    pros old...
    afou diavases to post auto mexri edo ejakolouthies na pisteueis oti egw eimai o monos me trikimia sto kranio???

    pros olous tous allous...
    prwta patame to ena, meta to skeutomaste ligo kai patame to allo, pinoume kai ena kafedaki kai an exoume ebneusi apofasizoume na kanoume kai to trito to makritero...
    kala ti pernete kai exete toso xalaro paniko???

    aaa kai min jexnarte.. padou kai pada 70-30 giati allios tha sas aforisoune kai den tha liwsoun ta kokala sas... (me 90-10 tha liwsoun en meri) :rotflmao:




    kai gia na sovareutoume ligo..

    an den mathete na frenarete me olous tous pithanous kai apithanous tropous (ipo klisi xwris na to sikwsete, me blokarismeno piso, me blokarismeno mprotsa, me demena ta matia kai oti allo) min tolmisete na ipervite ta 50km/h...
    iste epikoindinoi gia esas kai tous allous...


    p.s. to anekdoto me to pio grigora pragma ston kosmo to thimaste? (to fws, i skepsi, to kopsimo) e valte kai to frenarisma panikou...
    p.s.2 den ta jerw ola alla exw afierwsei poli xrono sto frenarisma.. an mathete na frenarete me kathe tropo ola ta alla einai eukola... akoma kai to endo se grasidi...
    p.s.3 den varethikate na diavazete to pikroxolo trikimia akoma?
    p.s.4 exw kai mia aporia..
    vlepoume jafnika to ebodio...patame edona ta frena sibiezete to prostino sistima ginete pio "strifteri" i geometria afinoume frena (or ta patame ligotero) kai strivoume kalitera... isxiei or einai lanthasmeni edipwsi mou...
    p.s.5 borite na to svisete den tha parejigithw...


  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Πιστευω οτι το βασικο ειναι να μην μπλοκαρει κανεις τους τροχους,προφανως θα κανει κατι τι λιγωτερο απο το τελειο φρεναρισμα ,οπως κανουν οι αλλοι και τους περναει ο ροσι που κανει πιο τελειο φρεναρισμα.
    Στην πραξη πιστευω αυτος που κανει το τελειο σε σχεση με αυτον που κανει το ξενερωτο να μην εχουν μεγαλη διαφορα.
    Και επειδη κανεις δεν μπορει να γινει ζογκλερ,η και αν θα γινει και προπονηθει μετα απο 1 μηνα μη επαφης με τη μηχανη θα εχει χασει ενα μερος της ικανοτητας ,δυστυχως δεν υπαρχουν μαγικες
    λυσεις. Ειναι το μεγαλυτερο προβλημα που αντιμετωπιζουμε οταν τρεχουμε,γι αυτο να μη τρεχουμε.
    Η μηχανη μου το zx10 εχει τελεια φρενα για να μη μπλοκαρουν ευκολα,μη εχοντας αρχικο δαγκωμα παρα μονο οταν τα τακακια ειναι ζεστα εχει δυνατο δαγκωμα.
    Ρυθμιζω τη μηχανη να πεφτει λιγο παραπανω βαρος μπροστα γιατι δεν μου εχω εμπιστοσυνη οτι οταν τρομαξω δεν θα τσαρουχωσω τα φρενα ετσι ωστε να μπλοκαρει πιο δυσκολα. Α και καλα που μου το θυμισατε να ξαναβαλω γομμες δινουν ενα 15% καλυτερο φρεναρισμα .

  6. #21
    Μαυρομιχάλης. .. Το avatar του/της stavrobeis
    Εγγραφή
    14/05/2003
    Μηνύματα
    150
    sonic said: pros olous tous allous...
    prwta patame to ena, meta to skeutomaste ligo kai patame to allo, pinoume kai ena kafedaki kai an exoume ebneusi apofasizoume na kanoume kai to trito to makritero...
    kala ti pernete kai exete toso xalaro paniko???

    aaa kai min jexnarte.. padou kai pada 70-30 giati allios tha sas aforisoune kai den tha liwsoun ta kokala sas... (me 90-10 tha liwsoun en meri)

    SIMFONO ME TON SONIC, KAI EMENA MOY EKANE ENTYPOSI TO POS ANTIMETOPOSIKE TO THEMA TOY PANIKOU....ME TOSI PSIXRAIMIA!!!

    EKSERO VEVEA ATOMA POY KATEXOYN TOSOOOOOO KALA THN MIXANH KAI KSEROYN TI THA GINEI KATO APO OLES TIS SINTHIKES....EGO DEN EIMAI SAYTOUS...

    PRINA PARO TO KAINOYRGIO FZ6, EKANA PRACTICE STH PALIA MHXANH NA SINOTHISO NA PATAP MPROSTA FRENO AN KAI HTAN THS PLAKAS,,(ZL 400)
    KATI EKANA....
    EKSAKOLOYTHO NA EKSASKOYME STO FRENARISMA OPOTE MPORO KAI MOY ETYXAN FASEIS PANIKOU POU THN GLITOSA LOGO TIS EKSASKISIS (KAI THS TYXHS FANTAZOMAI )

    PANTOS GIA MENA TO MPLOKARISMA TOY MPROSTA TROXOY EINAI PIO TROMAXTIKO APO AYTO TOY PISO

    OPOTE TA PATAO OLA MAZI STON PANIKO, MLPOKAREI LIGO TO PISO KAI META MPORO NA PATISO DYNATA MPROSTA XORIS MPLOKARISMA....

    THNKS GIA TIN ANTAPOKRISI TOY POST, PERIMENA OTI DEN THA IPARXOYN TOSES DIAFORETIKES APOPSEIS!!!!

  7. #22
    Εγω παλι στα φρεναρισματα πανικου (γιατι δεν μπορουμε παντα να ελεγχουμε το περιβαλλον η το πως θα πραξει ο διπλα μας) ολες τις φορες μου εχει κατεβει το σκ@το στην καλτσα!!!!!!!
    Την εχω γλυτωσει αλλα νομιζω οτι ο φοβος ειναι παντα παρων!!! Αλλωστε ειναι το επομενο σταδιο του πανικου!

    Προσπαθω λοιπον να μην ερχομαι σε πανικο φροντιζοντας ΚΥΡΙΩΣ να εχω χωρο οπου κινουμαι ωστε να καταφυγω σε ελιγμο παρα σε φρεναρισματα πανικου... εχοντας χωρο που ελεγχω πολυ συχνα, (ΝΑΙ ΕΧΩ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΠΟΛΥ!!!) αποφευγω και το γεγονος να κολλησω σε αλλα εμποδια...

    Αυτα τα λιγα... γενικοτερα παντως συμφωνω με το γεγονος οτι φρεναρουμε περισσοτερο με το μπροστινο και λιγοτερο με το πισω!
    A gentleman would walk but never run...

  8. #23
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662


    Μπλέξαμε πάλι με τις κατανομές... (το είπα ο μ@λάκας...)

    Η κατανομή του φρεναρίσματος σε μια μηχανή (από άποψη άσκησης δύναμης επιβράδυνσης...) είναι ΗΔΗ καταμερισμένη από τον κατασκευαστή (διάμετροι δίσκων, μέγεθος τακακιών, είδος δαγκάνας και υδραυλική πίεση...).

    Σε απλά ελληνικά, αυτό σημαίνει ότι όταν φρενάρουμε ασκώντας την ίδια ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ (όχι δύναμη !!!) φρεναρίσματος μπροστά και πίσω, τότε η κατανομή θα είναι 70 - 30 (ή 80 - 20 ή ότι άλλο...).



    Πάλι σε καλή μέρα με βρήκες Ορεστάκο ...!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #24
    Μαυρομιχάλης. .. Το avatar του/της stavrobeis
    Εγγραφή
    14/05/2003
    Μηνύματα
    150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


    Μπλέξαμε πάλι με τις κατανομές... (το είπα ο μ@λάκας...)

    Η κατανομή του φρεναρίσματος σε μια μηχανή (από άποψη άσκησης δύναμης επιβράδυνσης...) είναι ΗΔΗ καταμερισμένη από τον κατασκευαστή (διάμετροι δίσκων, μέγεθος τακακιών, είδος δαγκάνας και υδραυλική πίεση...).

    Σε απλά ελληνικά, αυτό σημαίνει ότι όταν φρενάρουμε ασκώντας την ίδια ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ (όχι δύναμη !!!) φρεναρίσματος μπροστά και πίσω, τότε η κατανομή θα είναι 70 - 30 (ή 80 - 20 ή ότι άλλο...).



    Πάλι σε καλή μέρα με βρήκες Ορεστάκο ...!!!
    ok, alla den katalaveno tin diafora metaksi prospathieas kai dynamis....

  10. #25
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis
    ok, alla den katalaveno tin diafora metaksi prospathieas kai dynamis....
    Όταν "ζορίζεσαι" το ίδιο πατώντας την μανέτα με το χέρι και το πετάλ με το πόδι, στην πράξη ΔΕΝ ασκείς την ίδια δύναμη στις τρόμπες (εκτός από την μοχλική διαφορά της μανέτας και του πετάλ.....).
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #26
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Να πω ρε παιδια κι εγω κατι που μου ερχεται μονιμα, οταν διαβαζω τετοια threads του στυλ "ποσο?" ...
    Π.χ. Ποσο ανοιγω το γκαζι? Ποσο δυνατα φρεναρω? Ποσο πλαγιαζω? κλπ

    Τα θεωρω λοιπον τουλαχιστον "χαζα" ...

    Κι αυτο το λεω, οχι γιατι δεν ειναι φυσικη η φιλομαθεια των πιο απειρων οδηγων, αλλα για το οτι ΔΕΝ μπορει να μεταφερθει αυτη η γνωση απο τον εναν στον αλλο, πολυ δε περισσοτερο να μεταφερθει γραπτα ...

    Ολα ειναι θεμα αισθησης της μηχανης.
    Θεμα εμπειριας.

    Το ποσο θ' ανοιξουμε το γκαζι πανω στην στροφη, χωρις να χασει προσφυση ο τροχος (π.χ.), ΔΕΝ μπορει να στο πει κανεις!
    Τι να σου πει δηλαδη?
    Ανοιξε το στο 3 ?
    "Το ανοιγουμε τοσο ωστε να μην χασουμε προσφυση!"
    Ωραια!
    Και ποτε χανουμε την προσφυση?
    Εδω μπαινει η εμπειρια του καθενος.
    Ποσο ευκολα μπορει να "ακουσει" την μηχανη του, το λαστιχο του.


    Τα ιδια ακριβως συμβαινουν και με το φρεναρισμα!

    Παρατηρησα μαλιστα οτι οσοι (εχοντας καποια εμπειρια) προσπαθησαν να απαντησουν σοβαρα, οπως ηταν φυσικο, ξεφυγαν (ελαφρα) απο το θεμα, μιας και το ιδιο το ερωτημα ΔΕΝ μπορει να απαντηθει.

    Μπορουν να δοθουν "περιφεριακες" συμβουλες, αλλα ΟΧΙ απαντηση.


    Στην διασταυρωση Λιοσιων & Ιουλιανου ακομα βλεπω την 25αμετρη φρεναρισια μου, σε περιστατικο μ' εναν ταριφα πριν κανα μηνα, και με τα δυο να σερνουν κι η μηχανη ΔΕΝ επεσε!
    Μην με ρωτησετε πως το κανα!
    Το κανα (παιζοντας με τα φρενα, πατοντας-χαλαρωνοντας) αλλα ΔΕΝ μπορω να το περιγραψω!
    Ερχεται μονο του φανταζομαι, με την εμπειρια του καταλαβαινεις την πληροφορια που σου δινουν οι τροχοι.


    ΔΕΝ θελω και ΔΕΝ πρεπει ν' απογοητευτουν καποιοι νεοτεροι οδηγοι, μ' αυτα που γραφω.

    Ολα θα ερθουν με την αποκτηση εμπειριας στην οδηγηση.
    Ισως σ' αλλους (λεγε με ταλεντο) πιο γρηγορα και σ' αλλους πιο αργα, αλλα θα ερθουν.

    Μπορειτε να το επιταχυνετε, με δοκιμες σ' ενα (οσο το δυνατον πιο) "ασφαλες" περιβαλον, ωστε να μαθετε καλυτερα την μηχανη σας.



    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  12. #27
    Εν κατακλειδι γραφουμε χιλιομετρα και ωρες πανω στα μηχανακια μας!
    Τα μαθαινουμε και μας μαθαινουν!
    A gentleman would walk but never run...

  13. #28
    Μαυρομιχάλης. .. Το avatar του/της stavrobeis
    Εγγραφή
    14/05/2003
    Μηνύματα
    150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gojakla
    Εν κατακλειδι γραφουμε χιλιομετρα και ωρες πανω στα μηχανακια μας!
    Τα μαθαινουμε και μας μαθαινουν!
    sosto to simperasma!
    :rotflmao:

  14. #29
    Μήπως να σας πω εγώ για φρενάρισμα πανικού;;;

    που το έχω και πρόσφατο...


    Εγώ ένα ξέρω. Όταν είδα το αυτοκίνητο στα 10 μέτρα να έχει βγάλει φλας για να στρίψει, πάτησα τη μανέτα όσο μπορούσα

    Τα αποτελέσματα τα ξέρουν όσοι ήταν μαζί το Σάββατο....


    Καλώς ή κακώς, όλα είναι θέμα εμπειρίας και "ωρών πτήσης".

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    παντα γκρινιαζω σε φιλους για το αδυναμο πισω φρενο του zx10. Mε αυτο που ειπε ο Oldman οτι οι κατασκευαστες τα εχουν προσχεδιασει ολα συγχωρω την καβασακι γι αυτο που εκανε

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ο "ειδικός τύπος" και το σωστό παράδειγμα
    από SF στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2005, 16:43
  2. Για Σωστο Μαυρισμα
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2005, 08:30
  3. Ειναι Σωστο...
    από XTMPAM στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 14:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF