Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 46

Θέμα: Παπί για μεσα στην πόλη

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    καλο το x αν σου αρεσει παρα πολυ και θες να το κρατήσεις για χρονια (5-10 χρονια)

    αλλα οι περισσοτεροι αλλαζουν τα παπια ποιο γρηγορα ή τα δινουν για να παρουν μηχανη,αυτοκίνητο κτλ
    εχεις σκεφτει ποια θα ειναι η χασουρα αν το παρεις σημερα και το δωσεις του χρονου ιδια μερα? οι τιμες των μεταχειρισμενων x εχουν φτασει 1200-1500 ευρω
    αν το βαλεις εσυ του χρονου για πουλημα στα 2 χιλιαρικα νομιζεις θα βρεις αμεσος αγοραστη? μαλλον δεν θα βρεις

    και στα 2 χιλιαρικα να το δώσεις εχεις χασουρα 600+ ευρω μεσα σε εναν χρονο
    τον δευτερο χρονο θα εχεις ξανα χασουρα λογο του οτι πρεπει να ριξεις την τιμη του λογο παλαιοτητας και χιλιομετρων που θα μαζευτουν (πες οτι το βαζεις αγγελια στα 1500)
    οποτε στα 2 χρονια εχεις χασει 600+500= 1100 ευρω περιπου αλλα εχεις μετακινηθει οικονομικα και αξιόπιστα (κατι που στα 2 χρονια μπορούν να κανουν και αλλα απλα παπια χωρις ζημιες)

    οποτε δεν ειναι καλη κινηση να το παρεις καινουριο αν σκοπευεις να το δωσεις γρήγορα ή αν το θες για αποστασεις 15-20 χιλιομετρων μεσα στην πολη καθε μερα
    αν θες να κανεις 80-100-150 χιλιομετρα την μερα ή βολτες του τυπου 'αθηνα-θεσσαλονικη' τοτε αξιζει το x

    απο την αλλη αν παρεις ενα φτηνο μεταχειρισμενο παπι η χασουρα σχεδον δεν υπαρχει ή ειναι μικροτερη
    το kaze 115 καινουριο που θες θα εχει μικροτερη χασουρα απο το x οταν το πουλήσεις
    με τα 700 ευρω που ειναι η διαφορα τους ακομα και αν το kaze r ανατιναχτεί 4 φορες και το φτιαξεις αλλες 4 φορες εχεις κερδος
    τα λιφαν 110 μοτερ εχουν 160-180 ευρω με 700ε αγοραζεις 4+ μοτερ να εχουν και τα εγγόνια σου
    φιλος εβγαλε 7 χρονια με τετειο μοτερ χωρις συχνες αλλαγες λαδιων ή προσεκτικη χρηση και συνεχιζει να λειτουργει μια χαρα ακομα
    οποτε θεωριτικα τα 4 μοτερ θα φτασουν για 30+ χρονια χρησης :-p

    σε ορισμενες περιπτωσεις για παπια των 500 ευρω μπορεις να το δωσεις και παραπανω απο οτι το πηρες

    το x δεν σπαει δεν χαλαει και μπορει να κανει μακρινες αποστάσεις χωρις σταση και με μεγαλη ταχυτητα
    αν το αφήνεις με λιγη βενζίνη μεσα ομως μπορει να καψει την αντλια βενζίνης
    και σε περιπτωση κακης βενζίνης το κοστος καθαρισμου/αλλαγης του μπεκ η του ψεκασμου ειναι μεγαλο.

    ενω το απλο παπακι με 10ε εχεις βαλει αλλο καρμπ το οποιο και ρυθμιζεις-καθαριζεις οποια στιγμη θελεις στην ακρη του δρομου χωρις εργαλεια αν μιλαμε για ρυθμιση τις βελόνας ή με ενα κατσαβιδι αν μιλαμε για ανοιγμα του μπολ-ζιγκλερ κτλ

  2. #17
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.786
    Πολύ σωστά όλα όσα λες.
    Ίσως έκρινα βάση της περίπτωσης μου που το πήρα για εργαλείο για ατελειωτα χιλιόμετρα μέχρι να τα φτύσει.
    Αν δεν το πας σοβαρά για γάμο,τότε ίσως το Χ δεν ενδείκνυται.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.520
    η καλυτερη εφαρμογη του χ ειναι το delivery κι αυτο δειχνει ποσο καλο ειναι
    τα παραπανω χρηματα ομως που κοστιζει αξιζουν αν το παιρνεις για να το παντρευτεις ή/και για να το σκιζεις

  4. #19
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    250
    Να γίνω κακός και να βάλω άλλη μία παράμετρο;
    Στη θέση σου θα έπαιρνα το crypton X αφενός γιατί είναι το καλύτερο, αφετέρου γιατί το γουστάρω, μόνο αν είχα να το βάζω τα βράδια σε κλειστό parking. Διαθέτεις τέτοιο;

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.133
    με 2600 ευρώ θα έπαιρνα κούτα CBF125.

    δεν θα έδινα τα λεφτά μου για παπί

  6. #21
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Σε τι θεωρεις οτι υπερτερει το CBF εναντι του Χ;
    Το οτι ειναι ''μηχανη'' και το αλλο παπι στην προκειμενη δεν παιζει και αν εχεις οδηγησει το Χ θα καταλαβαινεις τι εννοω.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Σε τι θεωρεις οτι υπερτερει το CBF εναντι του Χ;
    Το οτι ειναι ''μηχανη'' και το αλλο παπι στην προκειμενη δεν παιζει και αν εχεις οδηγησει το Χ θα καταλαβαινεις τι εννοω.
    το cbf στριβει και φρεναρει μια χαρα για τα 125 κυβικα του. οπιος ψαχνει επιδοσεις μηχανης στα 125κυβικα τοτε ειναι λαθος εξ αρχης. Ας παρει 250 κυβικα μηχανη. τα 125αρια θα ειναι μια ζωη 125αρια.

    το cbf το φορας καθοτι μοτοσυκλετακι, στο Χ ο κωλος σου ψαχνει προσφυση στη σελα οπως σε καθε παπι.

    το ενα εχει συμπλεκτη, το αλλο οχι.

    το ενα βγαζει 500χλμ με ενα τεποζιτο εντος πολης, το αλλο φανταζομαι θα ειναι επιτυχια αν βγαζει 150-200χλμ εντος πολης.

    το ενα ειναι ασχημο (υποκειμενικο), το αλλο ειναι επισης ασχημο (υποκειμενικο).

    το ενα δεν παει βημα, το αλλο σχεδον παει βημα.

    το ενα δεν το κλεβουν, το αλλο ειναι πιο ευκολα στο στοχαστρο.

    ΥΓ ειναι προφανες οτι δε μπορω τα παπακια. ισως τον φιλο βεβαια τον βολευει ενα παπακι αν καλυπτει τις αναγκες του.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    το cbf πανω κατω τα ιδια γκαζια με το x θα εχει
    ισως λιγο καλητερο ισως λιγο χειροτερο

    επισης το cbf ειναι αυτο που λεμε 'παπι' με φερινκ
    εχει 2 αναρτισεις πισω οπως και τα παπια
    εχει 2 λεπτες μπουκαλες μπροστα οπως και τα παπια
    εχει μονο δισκοφρενο μπροστα και αδυναμη δαγκανα οπως και τα παπια
    εχει ταμπουρο πισω οπως τα παπια
    και ειναι αεροψικτο οπως τα 'παλια' παπια (μειον αυτο)
    τα μονα θετικα εναντι των παπιων που μπορω να του βρω ειναι η μεγαλη αυτονομια λογο μεγαλου ντεποζιτου
    η καλυψη απο τον αερα λογο του φερινκ-ζελατινας, η καπως μεγαλητερη αποσταση του μοτερ απο το εδαφος και η 'πιθανη' μεγαλητερη αντοχη του πλαισιου σε ακραιες καταστασεις

    ουτε αντιστροφες χοντρες μπουκαλες εχει ουτε εξεζητημένο αλουμινενιο πλαισιο-ψαλιδι εχει
    brembo δεν νομιζω να φοραει οποτε πως ειναι καλητερο?
    αυτο που εχει ειναι παραπανω βαρος και πιθανον ποιο 'αργη' γεωμετρια απο ενα παπι (μεγαλητερο μεταξόνιο,καστερ κτλ)
    οτι ειναι ελαφρυ επιταχυνει-επιβραδυνει και αλλαζει κατευθινση γρηγορότερα απο κατι ποιο βαρύ


    οποτε μην σου φανει απίθανο αν ενα ελαφρυ με ξυραφενια γεωμετρια παπι τσαγιαζει το cbf και σε επιδωσεις αλλα και σε στριψημο-φρεναρισμα,συμπεριφορα.

    αν θες 'μηχανη' στα 125cc υπαρχουν aprilia rs 125-rs4125 , aprilia sx /rx125, wre125 που ειναι σαφος ανωτερα

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    σε budget 2000-2500€ καινουριο ειναι αστειο να ψαχνουμε επιδοσεις.

    μονο επιχειρημα που δεχομαι ειναι η εμφανιση και κατα ποσο τον φτιαχνει καποιον αυτο που θα καβαλησει.

    γιατι οταν τα καβαλησει οδηγικα ειναι ξενερωτα και τα 2
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Έχετε δει τι μπορείς να αγοράσεις αυτή την περίοδο με 2500 στο χέρι ? Φίλος πουλάει γκαρσονιέρα στο κέντρο του Πειραιά (πιο κέντρο δε γίνεται) ημιυπόγεια με πίσω αυλή στα 5500... Βρίσκει Tuono gen1 σε αυτά τα λεφτά! Δηλαδή 2.500 για παπί???

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Σε τι θεωρεις οτι υπερτερει το CBF εναντι του Χ;
    Το οτι ειναι ''μηχανη'' και το αλλο παπι στην προκειμενη δεν παιζει και αν εχεις οδηγησει το Χ θα καταλαβαινεις τι εννοω.
    Κατ'αρχάς ποτέ δεν θα ξόδευα 2600ευρώ απλά για να έχω ένα δίτροχο για να πηγαίνω μικρές αποστάσεις μέσα στην πόλη.
    Χίλιες φορές να αγόραζα ένα καλοδιατηρημένο BMW f650gs με abs που μέχρι και ταξίδια κάνεις δικάβαλος και τριβάλιτσος.
    Χαμηλή κατανάλωση, φθηνή συντήρηση και τα κάνει όλα και συμφέρει.

    Τώρα, δυστυχώς δεν έχω οδηγήσει crypton x -έχω εμπειρία από άλλα- και όπως και να το κάνουμε το παπί παραμένει παπί.
    Η μοτοσυκλέτα, ακόμα και μια μικρή των 125κεκ έχει σαφώς ανώτερη οδηγική συμπεριφορά.
    Κουμπώνεις πάνω της, στρίβεις με μεγαλύτερη άνεση γιατί τα πόδια βασίζονται στο τεπόζιτο, φρενάρεις και δεν περιμένεις
    από τα χέρια και τα πέλματα να αναλάβουν την αδράνεια του σώματος.

    Το παπί είναι σημαντικότατο κεφάλαιο στην ιστορία της μοτοσυκλέτας και έχει βοηθήσει εκατομμύρια ανθρώπους να
    μετακινούνται γρήγορα και φθηνά
    ΑΛΛΑ με 2600ε το παπί δεν είναι φθηνό μέσο μετακίνησης. Με 2600ε υπάρχουν μικρές μοτοσυκλέτες με κατανάλωση παπιού,
    αναλώσιμα παπιού και μακράν ανώτερη συμπεριφορά.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    το cbf πανω κατω τα ιδια γκαζια με το x θα εχει
    ισως λιγο καλητερο ισως λιγο χειροτερο

    επισης το cbf ειναι αυτο που λεμε 'παπι' με φερινκ
    εχει 2 αναρτισεις πισω οπως και τα παπια
    εχει 2 λεπτες μπουκαλες μπροστα οπως και τα παπια
    εχει μονο δισκοφρενο μπροστα και αδυναμη δαγκανα οπως και τα παπια
    εχει ταμπουρο πισω οπως τα παπια
    και ειναι αεροψικτο οπως τα 'παλια' παπια (μειον αυτο)
    τα μονα θετικα εναντι των παπιων που μπορω να του βρω ειναι η μεγαλη αυτονομια λογο μεγαλου ντεποζιτου
    η καλυψη απο τον αερα λογο του φερινκ-ζελατινας, η καπως μεγαλητερη αποσταση του μοτερ απο το εδαφος και η 'πιθανη' μεγαλητερη αντοχη του πλαισιου σε ακραιες καταστασεις

    ουτε αντιστροφες χοντρες μπουκαλες εχει ουτε εξεζητημένο αλουμινενιο πλαισιο-ψαλιδι εχει
    brembo δεν νομιζω να φοραει οποτε πως ειναι καλητερο?
    αυτο που εχει ειναι παραπανω βαρος και πιθανον ποιο 'αργη' γεωμετρια απο ενα παπι (μεγαλητερο μεταξόνιο,καστερ κτλ)
    οτι ειναι ελαφρυ επιταχυνει-επιβραδυνει και αλλαζει κατευθινση γρηγορότερα απο κατι ποιο βαρύ


    οποτε μην σου φανει απίθανο αν ενα ελαφρυ με ξυραφενια γεωμετρια παπι τσαγιαζει το cbf και σε επιδωσεις αλλα και σε στριψημο-φρεναρισμα,συμπεριφορα.

    αν θες 'μηχανη' στα 125cc υπαρχουν aprilia rs 125-rs4125 , aprilia sx /rx125, wre125 που ειναι σαφος ανωτερα
    Το παπί υπήρχε και υπάρχει για να πηγαίνεις στη δουλειά σου ΦΘΗΝΑ και σβέλτα.

    (Εκτός κι αν είσαι καυλωμένος πιτσιρικάς) δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να σε νοιάζει αν το παπάκι πρέπει να έχει "τούμπανο" μοτέρ,
    "εξεζητημένο" αλουμινένιο πλαίσιο-ψαλίδι, γεωμετρία "ξυράφι" και να είναι "δικαστής" μικρών μοτοσυκλετών.

    Για μένα παπάκια όπως το crypton x ή το fx της suzuki παλιότερα είναι ανούσια.

  13. #28
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Κατ'αρχάς ποτέ δεν θα ξόδευα 2600ευρώ απλά για να έχω ένα δίτροχο για να πηγαίνω μικρές αποστάσεις μέσα στην πόλη.
    Χίλιες φορές να αγόραζα ένα καλοδιατηρημένο BMW f650gs με abs που μέχρι και ταξίδια κάνεις δικάβαλος και τριβάλιτσος.
    Χαμηλή κατανάλωση, φθηνή συντήρηση και τα κάνει όλα και συμφέρει.

    Τώρα, δυστυχώς δεν έχω οδηγήσει crypton x -έχω εμπειρία από άλλα- και όπως και να το κάνουμε το παπί παραμένει παπί.
    Η μοτοσυκλέτα, ακόμα και μια μικρή των 125κεκ έχει σαφώς ανώτερη οδηγική συμπεριφορά.
    Κουμπώνεις πάνω της, στρίβεις με μεγαλύτερη άνεση γιατί τα πόδια βασίζονται στο τεπόζιτο, φρενάρεις και δεν περιμένεις
    από τα χέρια και τα πέλματα να αναλάβουν την αδράνεια του σώματος.

    Το παπί είναι σημαντικότατο κεφάλαιο στην ιστορία της μοτοσυκλέτας και έχει βοηθήσει εκατομμύρια ανθρώπους να
    μετακινούνται γρήγορα και φθηνά
    ΑΛΛΑ με 2600ε το παπί δεν είναι φθηνό μέσο μετακίνησης. Με 2600ε υπάρχουν μικρές μοτοσυκλέτες με κατανάλωση παπιού,
    αναλώσιμα παπιού και μακράν ανώτερη συμπεριφορά.
    Δεν ειπα πως δεν ειναι ακριβο το Χ αλλα συνεκρινα καθαρα στο τεχνικο κομματι.Καλο το παραμυθι του ''τα CBF/YBR ειναι μοτοσυκλετες και λογω αυτου στριβουν/φρεναρουν καλυτερα απο οποιοδηποτε παπι'' αλλα δεν ισχυει στην περιπτωση που συζηταμε.Γιατι το monoshock για παραδειγμα,του X,οι αρχαιολογιες (τεχνολογικα) αυτες μονο να το ονειρευτουν μπορουν.Και μη μου πειτε για ζυγισματα κτλ γιατι οι Γιαπωνεζοι εχουν αποδειξει πως και σε μεγαλυτερες κατηγοριες μοτο το εχουν παραμελησει το θεμα αυτο οχι σε αυτην τη φθηνη κατηγορια.....
    ''Μοτοσυκλετες'' (γιατι μονο εντος εισαγωγικων μπορεις να τις βαλεις) σαν κι αυτες ειναι τιμιες κατασκευες αλλα οχι να τις μυθοποιησουμε κιολας.
    Τελευταία τροποποίηση από yiannis172; 03/12/2014 στις 21:02.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Δεν ειπα πως δεν ειναι ακριβο το Χ αλλα συνεκρινα καθαρα στο τεχνικο κομματι.Καλο το παραμυθι του ''τα CBF/YBR ειναι μοτοσυκλετες και λογω αυτου στριβουν/φρεναρουν καλυτερα απο οποιοδηποτε παπι'' αλλα δεν ισχυει στην περιπτωση που συζηταμε.Γιατι το monoshock για παραδειγμα,του X,οι αρχαιολογιες (τεχνολογικα) αυτες μονο να το ονειρευτουν μπορουν.Και μη μου πειτε για ζυγισματα κτλ γιατι οι Γιαπωνεζοι εχουν αποδειξει πως και σε μεγαλυτερες κατηγοριες μοτο το εχουν παραμελησει το θεμα αυτο οχι σε αυτην τη φθηνη κατηγορια.....
    ''Μοτοσυκλετες'' (γιατι μονο εντος εισαγωγικων μπορεις να τις βαλεις) σαν κι αυτες ειναι τιμιες κατασκευες αλλα οχι να τις απομυθοποιησουμε κιολας.
    Φίλε μου ναι, το crypton x μπορεί να έχει φοβερό στήσιμο και γεωμετρία και δυνατό μοτεράκι και να στρίβει καλύτερα από τα cbf125 ας πούμε.

    Αλλά εγώ σαν οδηγός νιώθω περισσότερη αυτοπεποίθηση να έχω το ρεζερβουάρ ανάμεσα στα πόδια μου παρά ένα κενό.
    Και στα δικά μου γούστα θα στρίψω γρηγορότερα με το cbf παρά με το crypton

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Δεν ειπα πως δεν ειναι ακριβο το Χ αλλα συνεκρινα καθαρα στο τεχνικο κομματι.Καλο το παραμυθι του ''τα CBF/YBR ειναι μοτοσυκλετες και λογω αυτου στριβουν/φρεναρουν καλυτερα απο οποιοδηποτε παπι'' αλλα δεν ισχυει στην περιπτωση που συζηταμε.Γιατι το monoshock για παραδειγμα,του X,οι αρχαιολογιες (τεχνολογικα) αυτες μονο να το ονειρευτουν μπορουν.Και μη μου πειτε για ζυγισματα κτλ γιατι οι Γιαπωνεζοι εχουν αποδειξει πως και σε μεγαλυτερες κατηγοριες μοτο το εχουν παραμελησει το θεμα αυτο οχι σε αυτην τη φθηνη κατηγορια.....
    ''Μοτοσυκλετες'' (γιατι μονο εντος εισαγωγικων μπορεις να τις βαλεις) σαν κι αυτες ειναι τιμιες κατασκευες αλλα οχι να τις μυθοποιησουμε κιολας.
    επισης στις μηχανες ειναι χαρακτηριστικο πως θα στριψουν μονο αν οδηγος ξερει να στριψει.

    δεν ειναι σαν το αμαξι που στριβεις το τιμονι και οποιο μπει καλυτερα (που και παλι πρεπει να ξερεις πως να μπεις στη στροφη).

    στη μηχανη αν δε στριψεις σωστα πεφτεις, και ελαχιστοι ξερουν να στριψουν σωστα ενα διτροχο, ειτε αυτο ειναι cbf ειτε x (ουτε εγω ξερω να στριβω). Και οσοι λενε πως ξερουν συνηθως δεν ξερουν. Ελαχιστοι ξερουν. Ελαχιστοι θα εκμεταλευτουν το πραγματικο οφελος του μονοσοκ και της γεωμετριας. Και στην τελικη γιατι να κυνηγας ενα παπακι με ρισκο να σκοτωθεις οταν με 1500€ παιρνεις ενα καλοσυντηρημενο cb400 που μονο βενζινη ζηταει παραπανω και ειναι καλυτερο παντου. 'Η ενα sv. 'Η ενα χορνετ. 'Η τελοσπαντων μια μηχανη 250-600κκ.

    Τα μοχλικα και οι επιδοσεις στα παπακια ειναι για να χαιρονται οι καγκουρες στις καφετεριες , οπως τις μετρανε σε μεγεθος, τις οθονες των κινητων τους.


    ΥΓ κυκλοφορωντας με το cbf εχει τυχει να πεσω σε γκαζιαρηδες ντελιβεραδες -και μη- παποβιους. Περιεργως παει πολυ καλα το cbf, αν και χεστηκα αν θα φτασω πρωτος στο φαναρι ή οχι. Ειναι μονο η χαρα της στιγμης, γιατι κοντραρονται διτροχα των 1000-1500€. Ενα 125αρι εχει συνηθη ταχυτητα κινησης τα 50-70χλμ την ωρα. Σιγα μην δω πιο στιβει καλυτερα οταν ηδη δε μπορει να διατηρησει ψηλες ταχυτητες. Δεν ειδα σε καμια κλειστη διαδρομη να μαχονται Innova astrea address και x για το ποιο στριβει καλυτερα
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά μοτοσυκλέτας για κίνηση μέσα στην πόλη
    από Raftopoua στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2012, 21:34
  2. Προσοχή ΚΥΡΙΩΣ μέσα στην πόλη.
    από extremist στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2007, 22:08
  3. Προσανατολισμός μέσα στην πόλη των ανυπόμονων
    από VANDA στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2007, 11:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF