Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 77

Θέμα: μπουζι ιριδιου

  1. #16
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Αυτο ειναι σιγουρο σαν τα αμαξια πλεον 60000+!!
    Αλλα δεν ειναι κατι 35 ευρω για μια αλλαγη μετα απο τοσα χλμ...
    Πιο πολλα ειναι τα λαδια κ τα τακακια στη διαρκεια παρα τα μπουζι!
    Εγώ θυμάμαι 32€ το ένα (τα μαμά) ή 16 το ένα τα άλλα.. επί 4 = πολλά.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #17
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.758
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Εγώ θυμάμαι 32€ το ένα (τα μαμά) ή 16 το ένα τα άλλα.. επί 4 = πολλά.
    Τα δικα σου ναι ειναι πιο ακριβα.(μαμα-ιριδιου).Αλλα και παλι 2 χρονια για 48000χλμ τα θες οποτε χαλαλι 16χ4!
    Ride(s) the wind of change...

  3. #18
    βρηκα αυτα σε καλη τιμη κ το σκεφτομαι.καλυτερη καυση με ενδιαφερει κ χρονος ζωης.ουτε γκαζια ουτε επιδοσειςhttp://viewitem.eim.ebay.gr/4xNGKIRI...rds%
    πολυ καλη τιμη χτυπατα και καλοφορετα και εγω τα πηρα απο αγγλια 42 ευρω η τετραδα .οσο για διαστημα αλλαγης ΕΓΩ και μονο προσωπικα θα τα αλλαξω στο μεγαλο σερβις ειτε γινει στις 24000 η στις 30000 και ειμαι καλλυμενος 100%.τα μπουζι βγαζουν παρα πολλα χλμ

  4. #19
    Καλησπερα. Λοιπον παιδια τα φωτα σας παρακαλω. Εχω το bandit 1250s κ8 και σκεφτομαι να βαλω μπουζι ιριδιου. Η αποριες μου. 1) αξιζουν 2) υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο μηχανικο προβλημα ?
    γιατι το manual δεν τα εχει σαν επιλογη. Να τα βαλω αφοβα ? Ευχαριστω Υ.Γ Δεν με απασχολει το κοστος γιατι ουτως η αλλως τα βρισκω σε site σχεδον ιδια τιμη με τα απλα ( μικρη η διαφορα )

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    προχώρα άφοβα
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mitsospatras Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα. Λοιπον παιδια τα φωτα σας παρακαλω. Εχω το bandit 1250s κ8 και σκεφτομαι να βαλω μπουζι ιριδιου. Η αποριες μου. 1) αξιζουν 2) υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο μηχανικο προβλημα ?
    γιατι το manual δεν τα εχει σαν επιλογη. Να τα βαλω αφοβα ? Ευχαριστω Υ.Γ Δεν με απασχολει το κοστος γιατι ουτως η αλλως τα βρισκω σε site σχεδον ιδια τιμη με τα απλα ( μικρη η διαφορα )
    ΑΑΑΑΑΑ και κατι αλλο τι παιζει με το διακενο το manual λεει ο.7-0.8mm και τα ιριδιου denso iu22 που βλεπω στα site γραφουν επανω στο κουτι 0.4mm γνωριζετε κατι ?

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2008
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mitsospatras Προβολή μηνύματος
    ΑΑΑΑΑΑ και κατι αλλο τι παιζει με το διακενο το manual λεει ο.7-0.8mm και τα ιριδιου denso iu22 που βλεπω στα site γραφουν επανω στο κουτι 0.4mm γνωριζετε κατι ?
    Ε φιλαρετα στα ο.7-0.8mm οτι κ να παρεις τα φιλαρεις για σιγουρια...

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johnny_Nik
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    186
    You shouldn't gap iridiums because of potential damage to the tips.

    Σύμφωνα με τους κατασκευαστές δεν πρέπει να τα φιλάρεις. Λογικά έρχονται σε στάνταρ διάκενα τα οποία δεν πρέπει να αλλάξεις
    2 stroke Sport Touring

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mitsospatras Προβολή μηνύματος
    ΑΑΑΑΑΑ και κατι αλλο τι παιζει με το διακενο το manual λεει ο.7-0.8mm και τα ιριδιου denso iu22 που βλεπω στα site γραφουν επανω στο κουτι 0.4mm γνωριζετε κατι ?

    MHN ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΤΟ ΔΙΑΚΕΝΟ ΣΤΑ ΙΡΙΔΙΟΥ!
    α)δε χρειάζεται
    β)είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα χαλάσεις τη λεπτή μύτη που έχουν κάνοντάς το

    Πρόσεχε!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από D-NAME Προβολή μηνύματος
    Ε φιλαρετα στα ο.7-0.8mm οτι κ να παρεις τα φιλαρεις για σιγουρια...
    Δες παραπάνω

    edit:με πρόλαβε ο Johnny_Nik

  10. #25
    http://www.who-sells-it.com/cy/denso...-ignition.html

    εδω εχει αρκετες πληροφοριες για τα denso ιριδιου δειχνει καποια ελαχιστη αποκριση,αυτονομια και ιπποδύναμη
    τωρα αν ειναι αληθεια ο θεος και η ψυχή του..

  11. #26
    Δεν υπαρχει λογος για ιριδιου ειδικα σε μηχανακια οπως το bandit που διαβασα πιο πανω.
    Δεν προκειται να εκμεταλλευτει ενας τετοιος κινητηρας ενα μπουζι ιριδιου, ουτε καταπονει τα μπουζι χαλκου σε βαθμο που να χρειαζονται ιριδιου.Αλλα ειναι τα σημεια που υστερει ενα τετοιο μοτερ μεσαιων επιδοσεων σε σχεση με ενα υψηλων.
    Το zx10r μου πχ θελει απαραιτητα ιριδιου, ενω τα zx6r απλο χαλκου.
    Η διαφορα που ισως παρατηρηθει ευκολα ειναι πιο αρρυθμη λειτουργια οταν ειναι κρυος ο κινητηρας.

    Επισης τα μπουζι -ιδιως τα ιριδιου- δεν τα κραταμε υπολογιζοντας με το ματι τις φθορες γιατι το ματι δεν μπορει να υπολογισει μια ακιδα που προκειται να σπασει και θα κανει ενα χιτωνιο κωλ@.

  12. #27
    applied... Το avatar του/της paTman_the
    Εγγραφή
    08/02/2006
    Μηνύματα
    89
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanos_s Προβολή μηνύματος
    Δεν υπαρχει λογος για ιριδιου ειδικα σε μηχανακια οπως το bandit που διαβασα πιο πανω.
    Δεν προκειται να εκμεταλλευτει ενας τετοιος κινητηρας ενα μπουζι ιριδιου, ουτε καταπονει τα μπουζι χαλκου σε βαθμο που να χρειαζονται ιριδιου.Αλλα ειναι τα σημεια που υστερει ενα τετοιο μοτερ μεσαιων επιδοσεων σε σχεση με ενα υψηλων.
    Το zx10r μου πχ θελει απαραιτητα ιριδιου, ενω τα zx6r απλο χαλκου.
    Η διαφορα που ισως παρατηρηθει ευκολα ειναι πιο αρρυθμη λειτουργια οταν ειναι κρυος ο κινητηρας.

    Επισης τα μπουζι -ιδιως τα ιριδιου- δεν τα κραταμε υπολογιζοντας με το ματι τις φθορες γιατι το ματι δεν μπορει να υπολογισει μια ακιδα που προκειται να σπασει και θα κανει ενα χιτωνιο κωλ@.
    Υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό που λές; Γνωρίζεις κάτι που να υποστηρίζει αυτή την άποψη; Αν ναι, θα μπορούσες να μου το πεις ή να μου πεις κάπου που να το δω και εγώ;
    Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο;

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.971
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanos_s Προβολή μηνύματος
    Δεν υπαρχει λογος για ιριδιου ειδικα σε μηχανακια οπως το bandit που διαβασα πιο πανω.
    Δεν προκειται να εκμεταλλευτει ενας τετοιος κινητηρας ενα μπουζι ιριδιου, ουτε καταπονει τα μπουζι χαλκου σε βαθμο που να χρειαζονται ιριδιου.Αλλα ειναι τα σημεια που υστερει ενα τετοιο μοτερ μεσαιων επιδοσεων σε σχεση με ενα υψηλων.
    Το zx10r μου πχ θελει απαραιτητα ιριδιου, ενω τα zx6r απλο χαλκου.
    Η διαφορα που ισως παρατηρηθει ευκολα ειναι πιο αρρυθμη λειτουργια οταν ειναι κρυος ο κινητηρας.

    Επισης τα μπουζι -ιδιως τα ιριδιου- δεν τα κραταμε υπολογιζοντας με το ματι τις φθορες γιατι το ματι δεν μπορει να υπολογισει μια ακιδα που προκειται να σπασει και θα κανει ενα χιτωνιο κωλ@.
    Μα τι λες ρε φίλε???
    Έδώ βάζουν στα παπιά ιριδίου και βγάζουν 123 άλογα...
    Πλάκα μας κάνεις???

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paTman_the Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό που λές; Γνωρίζεις κάτι που να υποστηρίζει αυτή την άποψη; Αν ναι, θα μπορούσες να μου το πεις ή να μου πεις κάπου που να το δω και εγώ;
    Τι ακριβως χρηζει επεξηγησης; Το οτι υπαρχουν κινητηρες με 78 και 180 αλογα αποδοσης ανα λιτρο; Η οι διαφορες στις απαιτησεις τους στα μπουζι;

  15. #30
    applied... Το avatar του/της paTman_the
    Εγγραφή
    08/02/2006
    Μηνύματα
    89
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanos_s Προβολή μηνύματος
    Τι ακριβως χρηζει επεξηγησης; Το οτι υπαρχουν κινητηρες με 78 και 180 αλογα αποδοσης ανα λιτρο; Η οι διαφορες στις απαιτησεις τους στα μπουζι;
    Δεν αναφέρθηκα ειδικά στο bandit σε σχέση με το zx10, αλλά στο ότι το zx6 δε θέλει ιριδίου ενώ το zx10 θέλει. Σύμφωνα με την Kawasaki το zx6r βγάζει 128hp από 599cc (213hp/l) ενώ το zx10 200hp από 998cc (200.4hp/l).

    Για να μην παρεξηγηθώ, προσωπική μου άποψη είναι ότι ξεκινάς με βάση το τι έχει ο κατασκευαστής από το εργοστάσιο. Αν τα ιριδίου είναι καλύτερα από τα απλά, θα είναι σε όλες τις μηχανές καλύτερα. Ένα πουσαρισμένο μοτέρ θα τα χρειάζεται/αξιοποιεί περισσότερο από ένα ποιο "χαλαρό" μοτέρ ενώ από την άλλη το χαλαρό μοτέρ θα τα φθείρει λιγότερο, ακριβώς όπως θα κάνει και στα απλά μπουζί.
    Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο;

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μπουζί Ιριδίου για Daytona 675
    από m1ke στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2007, 16:33
  2. Μπουζι Ιριδιου Denso - Ngk - Bosch - Champion
    από vaskunito στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2007, 01:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF