Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 44

Θέμα: Service FZ1 σε εξουσιοδοτημένο - Μην μου τον ακουμπήσανε?

  1. #16
    ε! τι να πω? Το avatar του/της xtapodias
    Εγγραφή
    19/07/2005
    Μηνύματα
    154
    φίλε Σέργιε το έχω σκεφτεί 150 φορές αυτό. Το θέμα είναι οτι κάθε φορα που πάω να το κάνω κάτι μου τυχαίνει και χαλάω τα χρήματα αλλού. Αυτό το σπίτι με έχει γονατίσει. Βάλε το ένα άλλαξε το άλλο, με έχει πάει αίμα. Θα μου πείς δεν σου περισεύουν 1500 Ευρα να πάρεις ένα παπί? Τον τελευταίο χρόνο (όσο έχω και το φειζερ) όχι. Μόλις τα βρώ όμως θα το κάνω με τη μια.

    Τελικά με τις απαντήσεις σας βλέπω ότι είναι νορμαλ οι τιμές οπότε ίσιωσα κάπως.
    Άντε και εις άλλα με υγεία!!!!

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dynogix
    Εγγραφή
    17/07/2002
    Μηνύματα
    159
    Ρε παίδες το συγκεκριμμένο μηχανάκι του φίλου ,εχω την εντύπωση (αν και 1000) οτι αποτελεί μια πολύ καλή λύση για μετακίνηση εντός και εκτός πόλης μέχρι και ταξίδια , μπορείς να τα κάνεις σχεδόν "όλα" αν και λίγο βαρύ (σε αίσθηση) .Το θέμα είναι πως μάλλον το ταλαιπωρεί λίγο...
    Νίκο είσαι νέος όδηγός τι μοτό είχες πριν?

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Όλα φυσιολογικά ακούγονται. 10,000 χλμ για μπροστινά τακάκια φυσιολογικά είναι. Πόσο θα έπρεπε δηλαδη να κρατήσουν;

    Και επιτέλους έλεος πια με την παραμύθα της πόλης. Μια χαρά πάει στην πόλη το 1000 και δεν παθαίνει τίποτα. Όχι θα τα έχουμε στο γκαράζ να ξεραίνονται για να κυκλοφορούμε σαν τους Ινδούς με τα παπιά.
    Θάνος..

  4. #19
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    Όλα φυσιολογικά ακούγονται. 10,000 χλμ για μπροστινά τακάκια φυσιολογικά είναι. Πόσο θα έπρεπε δηλαδη να κρατήσουν;

    Και επιτέλους έλεος πια με την παραμύθα της πόλης. Μια χαρά πάει στην πόλη το 1000 και δεν παθαίνει τίποτα. Όχι θα τα έχουμε στο γκαράζ να ξεραίνονται για να κυκλοφορούμε σαν τους Ινδούς με τα παπιά.
    +1 για τη πολη..και εγω το 7,5 καλυτερα απο παπακι το παω στη πολη..


    αλλα τακακια βρε αγορι μου στις 10000 ?? στο κτμ ειχα κανει 23500 χωρις να αλλαξω..

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    +1 για τη πολη..και εγω το 7,5 καλυτερα απο παπακι το παω στη πολη..


    αλλα τακακια βρε αγορι μου στις 10000 ?? στο κτμ ειχα κανει 23500 χωρις να αλλαξω..
    Στο 7,5 έχω αλλάξει δύο φορές το μπροστινά... τουτέστιν περίπου κάθε 12.000 χλμ και μία τα πίσω...
    Θάνος..

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/11/2004
    Μηνύματα
    216
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    Όλα φυσιολογικά ακούγονται. 10,000 χλμ για μπροστινά τακάκια φυσιολογικά είναι. Πόσο θα έπρεπε δηλαδη να κρατήσουν;

    Και επιτέλους έλεος πια με την παραμύθα της πόλης. Μια χαρά πάει στην πόλη το 1000 και δεν παθαίνει τίποτα. Όχι θα τα έχουμε στο γκαράζ να ξεραίνονται για να κυκλοφορούμε σαν τους Ινδούς με τα παπιά.
    προφανως δεν εχεις οδηγησει το συγκεκριμενο μηχανακι μεσα σε πολη με θερμοκρασια νορμαλ για την ελλαδα πανω απο 20 βαθμους.....να μην μιλησω για το καλοκαιρι που ψηθηκα οταν χρειαστηκε να κυκλοφορησω κεντρο αθηνα ή πατρα

    σαφως και εαν το χρησιμοποιησεις στην πολη δεν θα παθει κατι, αμεσα.μακροχρονια ομως εχω τις αντιρρησεις μου.....δεν ειναι και στα καλυτερα του να δουλευει σε τετοιες θερμοκρασιες.

    Τα 10000 χλμ για το μπροστινο δεν ειναι φυσιολογικα

  7. #22
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    Στο 7,5 έχω αλλάξει δύο φορές το μπροστινά... τουτέστιν περίπου κάθε 12.000 χλμ και μία τα πίσω...
    Μπουρελα japan....

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotosfz6
    προφανως δεν εχεις οδηγησει το συγκεκριμενο μηχανακι μεσα σε πολη με θερμοκρασια νορμαλ για την ελλαδα πανω απο 20 βαθμους.....να μην μιλησω για το καλοκαιρι που ψηθηκα οταν χρειαστηκε να κυκλοφορησω κεντρο αθηνα ή πατρα

    σαφως και εαν το χρησιμοποιησεις στην πολη δεν θα παθει κατι, αμεσα.μακροχρονια ομως εχω τις αντιρρησεις μου.....δεν ειναι και στα καλυτερα του να δουλευει σε τετοιες θερμοκρασιες.

    Τα 10000 χλμ για το μπροστινο δεν ειναι φυσιολογικα
    Τώρα τι να σε πω... 2 χρόνια είχα το προηγούμενο fazer 1000. Πιστεύω το FZ1 να είναι συγγενής απόγονος και όχι άλλο μηχανάκι, άρα μάλλον έχω άποψη.

    Μια χαρά πάει μέσα στην πόλη και το καλοκαίρι με τους καύσωνες πάλι no problem. Δεν παθαίνει τίποτα.

    Τώρα αν εσύ σκοπεύεις να γεράσεις με το ίδιο μηχανάκι, πάρε ένα παπί και άστο στο γκαράζ... αλλά κι εκεί μάλλον κακό θα του κάνεις από την ακινησία.
    Θάνος..

  9. #24
    ε! τι να πω? Το avatar του/της xtapodias
    Εγγραφή
    19/07/2005
    Μηνύματα
    154
    Πριν είχα ένα Vstrom 650. Μπορώ να πω πως το φειζερ είναι πιο άνετο στη πόλη αφου πάει σχεδόν όπου και τα παπία (εκτός από την καμπύλη στριψίματος). Το έχω καταευχαριστηθεί.

    Αν και δε νομίζω οτι του συμπεριφέρομαι χάλια έχω το συγκεκριμένο πρόβλημα με το φρενάρισμα που έχω αρχίσει να το δουλεύω κι αυτό.

    Κι εγώ πάντως πιστεύω οτι μακροπρόθεσμα κάτι θα βγάλει απο τη συνεχή κίνηση μεσα στη πόλη. Αλλα ρε γαμώτο έχω αμάξι, μηχανή να πάρω και 3ο όχημα? Μετά θα δουλεύω για να θρέφω τα άλογα

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    Τώρα τι να σε πω... 2 χρόνια είχα το προηγούμενο fazer 1000. Πιστεύω το FZ1 να είναι συγγενής απόγονος και όχι άλλο μηχανάκι, άρα μάλλον έχω άποψη.

    Μια χαρά πάει μέσα στην πόλη και το καλοκαίρι με τους καύσωνες πάλι no problem. Δεν παθαίνει τίποτα.

    Τώρα αν εσύ σκοπεύεις να γεράσεις με το ίδιο μηχανάκι, πάρε ένα παπί και άστο στο γκαράζ... αλλά κι εκεί μάλλον κακό θα του κάνεις από την ακινησία.
    Ρε Θάνο...δεν είπε κανείς ότι θα πάθει κάτι...απλά ΔΕΝ ταιριάζει στην φιλοσοφία του και στον χαρακτήρα του...και αυτό ταλαιπωρείται τρώγοντας φρένα, δίσκους συμπλέκτη, λάστιχα κλπ, και κινδυνεύει συνεχώς από μια χαζοπτώση στα μικροατυχήματα της πόλης, τα βεντιλατέρ δεν σταματάνε να δουλεύουν, πίνει τ' άντερά του σε βενζίνη, καίγεσαι ολόκληρος πάνω του το καλοκαίρι, και τέλος πάντων να τα υπομείνεις όλα αυτά αν περνάς καλά μαζί του....αλλά πόσο καλά μπορείς να περάσεις στην μονίμως πηγμένη Φιλολάου ή Αλεξάνδρας...

    Δεν παθαίνει κάτι, αλλά σε τέτοιες συνθήκες χρήσης η συντήρηση του γίνεται πολύ ακριβή χωρίς από την άλλη να προσφέρει χαρές σε αντάλλαγμα...Φυσικά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...

    όσο για το αν φυσιολογικά θέλει μπροστινά τακάκια στα 10.000.... το νούμερο αυτό είναι περίπου το μισό από τον μέσο όρο των FZ1... νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    όσο για το αν φυσιολογικά θέλει μπροστινά τακάκια στα 10.000.... το νούμερο αυτό είναι περίπου το μισό από τον μέσο όρο των FZ1... νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα
    Ναι αλλά το παιδί λέει ότι βάζει νεκρά και μετά φρενάρει. :wacko:

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Ρε Θάνο...δεν είπε κανείς ότι θα πάθει κάτι...απλά ΔΕΝ ταιριάζει στην φιλοσοφία του και στον χαρακτήρα του...και αυτό ταλαιπωρείται τρώγοντας φρένα, δίσκους συμπλέκτη, λάστιχα κλπ, και κινδυνεύει συνεχώς από μια χαζοπτώση στα μικροατυχήματα της πόλης, τα βεντιλατέρ δεν σταματάνε να δουλεύουν, πίνει τ' άντερά του σε βενζίνη, καίγεσαι ολόκληρος πάνω του το καλοκαίρι, και τέλος πάντων να τα υπομείνεις όλα αυτά αν περνάς καλά μαζί του....αλλά πόσο καλά μπορείς να περάσεις στην μονίμως πηγμένη Φιλολάου ή Αλεξάνδρας...

    Δεν παθαίνει κάτι, αλλά σε τέτοιες συνθήκες χρήσης η συντήρηση του γίνεται πολύ ακριβή χωρίς από την άλλη να προσφέρει χαρές σε αντάλλαγμα...Φυσικά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...

    όσο για το αν φυσιολογικά θέλει μπροστινά τακάκια στα 10.000.... το νούμερο αυτό είναι περίπου το μισό από τον μέσο όρο των FZ1... νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα
    Τα βεντιλατέρ θα δουλέψουν μέσα στην κίνηση, αλλά σπάνια θα καθίσεις τόση ώρα ακίνητος. Θα ξεκινήσεις, θα βγεις σε λίγο πιο ανοιχτό δρόμο, θα κρυώσει. Εννοείται ότι δεν είσαι και με τη βερμούδα για να καίγεσαι... Τώρα αν τόσο καιρό δεν βρήκες εναλλακτική διαδρομή για ν'αποφύγεις τη Φιλολάου δεν φταίει το μηχανάκι..

    Τα φρένα, δίσκοι κλπ είναι αναλώσιμα και αλλάζουν χωρίς να θεωρούνται βλάβη. Γενικά όμως, πιστεύω ότι αυτή η θεωρία περί καταπόνησης στην πόλη είναι ένας μύθος που δεν έχω δει ποτέ να επιβεβαιώνεται. Η ποιότητα των δρόμων είναι τόσο μάπα που τα λάστιχα δεν παθαίνουν σχεδόν τίποτα. Τα φρεναρίσματα είναι τόσο χλυαρά που και τα φρένα δεν παθαίνουν σχεδόν τίποτα, ενώ μία μέρα στην πίστα ταλαιπωρεί το μηχανάκι μου πολύ περισσότερο από ένα μήνα στην πόλη, παρότι έχει φτιαχτεί γι'αυτό το σκοπό.

    Το μόνο που δέχομαι είναι η διαφορά στην κατανάλωση, αλλά σιγά τα νούμερα πια... και να γλυτώσω 10-15 ευρώ το μήνα κάτι έγινε... Εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι πολύ μεγαλύτερη ζημιά παθαίνει ένα μηχανάκι από την ακινησία.
    Θάνος..

  13. #28
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.886
    +1 στον Θανο.

    Και εγω για καθε μερα το fazer1000 εχω και περναω ζαχαρη .

    Τωρα σε ποσο τ'αλλαζω τα τακακια δεν ξερω και δεν με ενδιαφερει , αν ξερεις συνηδειτα ποσο πιεζεις εχεις και τ'αναλογα εξοδα που αν γουστερνεις δεν σε απασχολουν (κατ'εμε).

    Βενζινα 10 ευρα την ημερα εκτος ΣΚ.

    Για να τα χαιρομαστε τα χουμε ρεεεε.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Εξαρταται απο την χρηση που κανει ο καθενας στην πολη.
    Εγω για παραδειγμα τα 10.000χλμ τον χρονο που κανω στο παπι κοστιζουν ακριβως τις μισες βενζινες σε σχεση με το SV,ενα ζευγαρι λαστιχα που κανει 70 ευρω και οχι 380,μισο σετ αλυσιδογραναζα που κανουν 40 ευρω και οχι 80,ενα σερβις και λαδια που κανουν το ενα πεμπτο απ'οτι στο μηχανακι, και αλλα πολλα μου μας κανουν ενα αξιοσεβαστο ποσο που καλυτερο να το σκασω στα Μεγαρα στα μπριζολαδικα και στα αφτερμαρκετ παρα στους βενζιναδες και συνεργειαδες.
    Στο SV κανω κατα μεσο ορο αλλες 20.000 τον χρονο οποτε δεν χρειαζεται και να το συζητησουμε αν συμφερει η οχι.
    Απο και και περα ο καθενας κανει τα κουμαντα του.

    Καλα με λεει φτωχομπινε ο alexioannides....
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  15. #30
    #WE_R1 Το avatar του/της TokTok
    Εγγραφή
    18/05/2006
    Μηνύματα
    218

    Re: Service FZ1 σε εξουσιοδοτημένο - Μην μου τον ακουμπήσανε?

    Παιδια σχετικά με την αλλαγή στα τακάκια στις 10000 και εγώ νομίζω ότι δεν χρειάζονται αλλαγή ότι και να τους κάνεις.

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πόσο σίγουροι είστε ότι τα άλλαξε?

    Φίλος με 636 πήγε συνεργείο και τον παίρνει τηλέφωνο ο μάστορας και του λέει χρειάζεσαι τακάκια, να τα αλλάξω? Αλλαξέ τα του λέει ο φίλος.

    15 μέρες μετά πήγαμε και αγοράσαμε σωληνάκια υψηλής και με την ευκαιρία κοιτάξαμε και τους τροχούς, καθαρίσαμε και τις δαγκάνες και αυτό που αντικρίσαμε σίγουρα δεν ήταν τακάκια 15 ημερών.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τακάκια στο 600: Μου τον έπιασαν;
    από bsari στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 19:58
  2. Αμα σε πίνει μην το πίνεις
    από vangelis 64 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2006, 05:44
  3. Κορίτσια ... μην πυροβολήτε τον τυφλό πιανίστα...
    από Tropeas στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2005, 18:14
  4. Λαδια σε εξουσιοδοτημενο
    από Lazio στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2005, 23:19
  5. λάθος(μην κάνετε τον κόπο)
    από illuminatios στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2004, 12:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF