Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 61

Θέμα: neo varadero 750?

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Σωστή!
    Εδώ πατάμε ΧΩΜΑ όμως!
    Στην περίπτωση του νέου TA πατάμε ΑΣΦΑΛΤΟ!

  2. #17

    Η πλειοψηφία....

    ...αναβατών Transalpοϊδών και γενικώς dual μηχανών εδώ στη πόλη, κυκλοφορούν άκρανοι και κοστουμάτοι και αμφιβάλλω για το αν θα πάταγαν λίγο τα λαστιχάκια τους στο χώμα (εννοείται πως υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, ε?)...
    Βασικά αυτές τις μηχανές τις παίρνουν για να μπορούν να κυκλοφορήσουν σε "κακή" άσφαλτο και όχι τόσο πολύ σε χώμα!!!

    SARCASM / because beating the shit out of people is illegal

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Aυτό για του κουστουμάτους πολύ ήθελα να το πω αλλά δεν ήθελα να πληγώσω κανέναν...

    Πάντως όλες οι μηχανές πλέον (αν βγάλεις κάποιες λίγες εξεζητημένες πιστιάρες) πατάνε και σε κακή άσφαλτο!

    Απλά για εμένα οι λόγοι (εκτός από τα παιδιά που όντως τις παίρνουν και τις σκίζουν στα ταξίδια και μερικά βουναλάκια κιόλας) είναι η μούρη της "ψηλής" και καπως περιπετειώδους μηχανής...

  4. #19
    The Lamp Chops Master
    Εγγραφή
    05/07/2002
    Μηνύματα
    48
    Οχι και σοβαρό ταξίδι με Τρανσαλπ. Με 55 hp τροχό και 160 km/h τελική. Έλεος.
    Το Varkadero πολύ πιο ταξιδιωτικό ασυζητητί.

    Αλλά αν δεν το θέλεις για μεγάλα ταξίδια (2-3.000 χλμ τουλάχιστον) φίλε μου μην το πάρεις. Θα στο σκίσει η αλμύρα στο νησί.

    Για Varadero 750 πρώτη φορά ακούω.
    Τα καλύτερα ταξίδια είναι..........




    ........αυτά που δεν κάναμε ακόμα!

  5. #20
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    Ε ΟΧΙ ΚΑΙ 55 ΤΡΟΧΟ ΤΟ TRANSALP!

    αυτό είναι ανέκδοτο

    βάλε 10 κάτω και βλέπουμε

    55 έχει ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ και μοτερίσια, όχι στον τροχό (και μην ξεχνάμε τα κιλάκια του - τα περισσότερα σε on-off 650)


  6. #21
    the wolf lives in side me Το avatar του/της wolfman13
    Εγγραφή
    28/06/2002
    Μηνύματα
    176

    varedero750??

    gia na vgalei i honda pisteuo ena varadero 750 tha prepei na katargisei to transalp opote ligo xlomo na vgalei apo ti paragogi ena toso kalopoulimeno mixanaki gia kapio kakomoutsouno opos to varadero as paei prota sta silouet to varadero na kanei kai kana lifting kai vlepoume gia 750!!kai den vgazei 55 aloga to transalp an evgaze auta ta aloga giati akoma me psaxnei na me vrei ekino to palikari pou eixa perasei me ton elefanta mou ..........pantos to transalp vgazei an thimame kala 45-40 hp aan kano lathos diorthosteme.kai einai kai varidi.to diko mou einai 10etias mixanaki kai vgazei 55hp kai einai 185kg adeiano!kai an vgalo to kataliti pou exei pano pao sta 60hp parakati :PPPPPkai kamia 10kg ligotera poli varia autoi i e3atmisi re paidia me to kataliti asikoti ....kamia e3atmisi exoume...:PPP
    Tous les autres produits chimiques utilisГ©s dans cette Г©tude Г©taient de qualitГ© pharmaceutique, nos chimiques prГ©sentent des activitГ©s nГ©matocides, cytotoxiques et antioxydantes 14,15,16,17.

  7. #22
    The Lamp Chops Master
    Εγγραφή
    05/07/2002
    Μηνύματα
    48
    Έτσι διάβασα ρε παιδια μη βαράτε.
    Τα καλύτερα ταξίδια είναι..........




    ........αυτά που δεν κάναμε ακόμα!

  8. #23
    moda banana Το avatar του/της monstermind
    Εγγραφή
    10/02/2004
    Μηνύματα
    346
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
    ΑΛΛΟ, ΑΛΛΗ ΜΑΡΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ VARADERO

    αυτό εννοώ

    (εκτός αν σε χρόνο Δt σοβαρευτεί η Honda και βγάλει αξιόλογο μηχανάκι στην κλάση αυτή - το ξες ότι το varadero αρχικά ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ η αντιπροσωπεία της Αγγλίας γιατί τους ενοχλούσε να έχει βγάλει ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΜΑ η Honda; )
    re si mlkia exei ginei e?... eprepe na sou steiloun to olo project prin vgei stin paragogi to varadero kai na se rwtisoun ti na kanoun...

    ti na sovareutei i honda re si... pou mono to varadero exei poulisei perisotero apo oti ola ta mixanakia tis bmw (tropos tou legein)

    kai otan mia etairia pou se kathe katigoria exei 2-3 i kai 4 montela ekei pou oi alles exou 1, kala kanei kai ta diaforopoiei.

    to varadero einai motosikleta megalou kibismou me protereotita tin anesi,tin autonomia,tin antoxi, me skopo ta taksidia... eina ena goldwing pou den tha stamatisei sto xwma

    kai prospatise na sinidopoiiseis zoume ston ditiko kosmo... stous dromous mas exoume riksei ena iliko pou legetai asfaltos ... twra an esena sou aresei na pigaineis taksidi Athina - Parisi apo xwmatodromous... np... tha vrethoume ekei

    kai kati akoma... opoios exei mixani poulaei mouri... einai kati pou agorazeis mazi me ti mixani . to varadero den einai pio mourato apo to gs1150 kai einai kai pio mikro...

    filika...

  9. #24
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    τρύχες νεαρέ μου

    το βαραντέρο είναι τρομερά πετυχημένο ΜΟΝΟ στην Ελλάδα (ω τι περίεργο) - και μάλιστα τα μισά βαραντέρο είναι πουλημένα σε πρώην τρανσαλπάδες που το είδαν σαν αναβάθμιση

    για ψάξε λίγο

    το βαραντέρο είναι μια χοντροβαρέλα που βέβαια σταματάει στο χώμα (απλά όχι αμέσως)

    το επόμενο μάλιστα όπως διάβασα είναι καμιά... 10αριά κιλά βαρύτερο (μπράβο μαλάκες - καταπληκτικό... όλοι οι άλλοι αδυνάτησαν, εσείς παχύνατε)

    θα πει κανείς, χοντροβαρέλα και το 1150GS (και κατ'εμέ συμφωνώ, γι'αυτό δεν μου αρέσει)... όμως μια χοντροβαρέλα που έχει ροπή από το ρελαντί και θα πάει (και ΠΑΕΙ) εκεί που δεν φαντάζεται το άλλο (το βαραντέρο) που έχει την μαλακία να είναι μεν χοντρό κλπ. (α τι ωραίο για ταξίδι - και ρε μεγάλε γιατί να μην πάρω FJR τότε;...) αλλά έχει τις ροπές κλπ. σε περιοχές ΑΧΡΗΣΤΕΣ για το χώμα, ενώ βέβαια το κέντρο βάρος του είναι ΑΣΤΕΙΟ το που είναι - γενικά είναι ένα στήσιμο για να το βλέπουν και όχι για να έχει νόημα

    αυτό που με χαλάει περισσότερο είναι όχι τι είναι το μηχανάκι αυτό (ξέρει η χόντα τι κάνει), αλλά τι πάει να παραστήσει (1)... κάτι που μόνο τους Έλληνες ψαρώνει (που το 98% τους εξάλλου το έχει για να πάει στη δουλειά στο... κέντρο της Αθήνας και να ψαρώνει γκομενάκια που δεν το κάνει καθόλου πια) και (2) το πως κατάφεραν από ΤΟΣΟ καλό μοτέρ (βλέπε VTR1000-γαμάω) να το κάνουν αυτό

    ευτυχώς (γιατί στο μυαλό χοντάκιας είμαι) σε άλλα μοντέλα η χόντα-όλο-προσόντα έχει συνειδητοποιήσει τι πρέπει να κάνει (βλέπε μικρό CBR, βλέπε CBF, βλέπε παλιότερα CB, μην βλέπεις africa)

    τέτοιες εταιρίες δεν χάνουνε, από εδώ, από εκεί, θα σε πιάσουν

    (και με το βαραντέρο τους παραδέχομαι, πιάνουν τους πόντιους - και το λέω ευθαίως - έχω δει ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ συνειδητοποιημένο κάτοχο βαραντέρο που το έχει πειράξει και κάνει με 1000 ζόρια να ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ αυτό που ήθελε η χόντα να πουλήσει... αυτόν τον παραδέχομαι - και αλωνίζει και την Ευρώπη... οι άλλοι spare me, καλά κάναν και το πήραν αλλά άντε γεια)

    αυτά

    αν θέλουν 750 on-off, ας ξαναβγάλουν το africa αλλά ΟΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ


  10. #25
    moda banana Το avatar του/της monstermind
    Εγγραφή
    10/02/2004
    Μηνύματα
    346
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
    τρύχες νεαρέ μου
    den katalaba pou paei to trixes... afou den diafwnises se auta pou eipa....
    alitheia exeis odigisei pote varadero i kapoio allo 1000ari?


    parathetw apospasma apo entipo tipo sxetika...

    <<Κορυφαία είναι η συμπεριφορά του XL 1000V Varadero σε κάθε είδους ασφάλτινη διαδρομή. Σταθερό στις ευθείες και ευέλικτο στα στροφιλίκια, καταφέρνει να αποστομώσει όσους λένε "πολλά" για το βάρος και τις διαστάσεις του. (gia sena lene)

    Το Honda XL 1000V Varadero είναι αναμφισβήτητα ογκώδες, όμως τα κιλά του εξαφανίζονται ως διά μαγείας μόλις κουμπώσεις την πρώτη και αφήσεις τον συμπλέκτη. Αριστη είναι η ποιότητα κατασκευής κάθε τμήματός του. >>

  11. #26
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    ναι έχω οδηγήσει εννοείται

    δεν κατάλαβα τι πρέπει να μου πει το απόσπασμα του τύπου

    ξέρουμε ΟΛΟΙ πολύ καλά τι συμπεριφορά έχει ο τύπος προς τη χόντα

    δεν το πάω σε υποχθονιότητες και παράγκες, αλλά λογικό όταν μια εταιρία συνολικά φτιάχνει ΚΑΛΑ πράγματα (και ίσως είναι και η καλύτερη) να λαμβάνει τέτοια συμπεριφορά (σαν να παίζει Ρεάλ - Πανιώνιος και να περιμένεις 50-50 διαιτησία)

    για την ποιότητα κατασκευής δεν είπα πουθενά, είναι κοντά στο τέλειο και δεν περίμενα κάτι άλλο και από χόντα και από πλευράς του πόσο κάνει (αλλά δεν έχω να ζηλέψω τίποτα εκεί έτσι κι αλλιώς)

    όχι βέβαια ότι δεν έχει καλή οδική συμπεριφορά - αρκετά καλή έχει (περίπου το 50% της οδικής συμπεριφοράς ένός v-strom ας πούμε) αλλά δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο σε τίποτα

    στις ευθείες αυτό έλειπε να μην είναι σταθερό με ΤΟΣΟ βάρος

    στα στοφιλίκια δεν αποστομώνει κανέναν που να έχει άλλο 1000άρι on-off και να ξέρει να οδηγεί - είναι κλασική κλισέ περιοδικού έκφραση όταν θέλουν να πουν κάτι καλό

    βέβαια η ΠΙΟ κλισέ είναι αυτή:

    "όμως τα κιλά του εξαφανίζονται ως διά μαγείας μόλις κουμπώσεις την πρώτη και αφήσεις τον συμπλέκτη"

    χεχεχε

    μιλάμε σε λίγο τα παιδιά θα έχουν πιο ξύλινη γλώσσα από τους πολιτικούς

    σε όλες τις νορμάλ μηχανές συμβαίνει λίγο πολύ αυτό (αυτό έλειπε), άμα έχουν ένα στοιχειώδες (για 21ο αιώνα) ζύγισμα - αλλά ΠΟΤΕ δεν χάνονται τα κιλά του - τα νιώθεις και τα παρανιώθεις - απορώ εσύ το έχεις οδηγήσει;

    μου κάνει εντύπωση να λες τέτοια πράγματα ειδικά τη στιγμή που αν θυμάμαι στο προφίλ σου έχεις ένα απείρως πιο οδηγήσιμο μηχανάκι

    :hypnotize

    συνιστώ κάτι (από τα λίγα καλά που έχω ως άνθρωπος) - ότι είναι το δικό σου καλό, ότι η τάδε εταιρία έχει σύνολο καλό, μη σε εμποδίζει να την φτύσεις σε μια στιγμή και να την ξανακρίνεις από την αρχή - πράγμα που επανηλιμένα έχω δηλώσει για μένα (και αν δεν έβγαινε η 1200GS μάλλον θα το ξανα-αποδείκνια), ότι αλλάζω εταιρία για πλάκα αρκεί να βρω αυτό που θέλω

    έχω κλείσει κανένα συμβόλαιο με τη χόντα ή τη μπέμπα ότι θα βγάζει υποχρεωτικά τη μηχανή που θέλω καλύτερα από άλλους και θα την πάρω τυφλά; not me

    (εκτός αν έχω κερδίσει το λαχείο που δεν παίζω και δεν με νοιάζει)

    συνιστώ το ίδιο
    όπου βρεις ψαγμένο θα συμφωνήσει (λίγο πολύ) σε ότι λέω για το βαραντέρο - α ΚΑΙ δημοσιογράφος του τύπου στο οφ δε ρέκορντ του ε (περισσότερα δεν λέω)

    ξέρω ότι "προκαλώ" (με επιχειρήματα πάντως) ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΖΑ καταναλωτών (βαραντερίστων ή τρανσαλπάδων που θα πάνε για βαραντέρο ή γενικά χοντάκιδων που τους έθιξαν μοντέλο της μαμάς τους) αλλά σόρυ έτσι το βλέπω

    (και έχουμε ξεφύγει και από το θέμα ή δεν θυμάμαι; )

    :rotflmao: :wacko:

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Ο πιό σωστός ρε συ NLS!!!

    ’ντε γιατί έχω βαρεθεί τους "hondaκηδες", "yamahaκηδες", "kawasakiδες" και πάει λέγοντας...

    Δεν κατάλαβα δηλαδή:
    Το ότι μια εταιρία έβγαλε μια μηχανή (μπορεί και παραπάνω) η οποία είναι γαμάτη, σημαίνει ότι όλες τις οι μηχανές είναι έτσι;

    Και μην ξαναπεί κανείς ότι το Varadero είναι ελαφρύ ή τουλάχιστον σου δίνει αυτήν την αίσθηση γιατί θα φάει ντομάτα!

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της solman
    Εγγραφή
    17/10/2003
    Μηνύματα
    167

    Halloooo

    Paidia merika pragmata einai paramithia,an kai mou aresei i honda,apo ti stigmi pou Varadero kai transalp ftiaxnontai ispania,xairetismata,to sabbato milous me filo mou pou exei magazi moto sti Syro,exei ferei tria Varadero kainouria kai ta tria eixan provlima,ena apo ayta itan oti itan xalaros o simplektis kai anakalipsan oti ena kapaki itan ksebidoto kai exane ladia apo ekei!!!!diakoptis ton flash itan san metaxirismenos me tis epafes xalia kai de douleve,se mixani pou kanei polla eyropoula kai apo marka pou leme oti einai apo tis kaliteres!!!!!Ayta ta montela gia mena stamatane na einai japan kai den einai japan,ayto fenete sti piotita tous,kamia sxesi me alla mixanakia tis xonta pou kataskevazontai sti japan,apo piotita milao

    KAI LOUKOUMAKIA EXOUME KAI XALVADOPITES EXOUME!!!!!

    SYROS!!!!


    Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙΔΙ Η ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ??
    SOLMAN

  14. #29
    moda banana Το avatar του/της monstermind
    Εγγραφή
    10/02/2004
    Μηνύματα
    346
    Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
    Ο πιό σωστός ρε συ NLS!!!

    ’ντε γιατί έχω βαρεθεί τους "hondaκηδες", "yamahaκηδες", "kawasakiδες" και πάει λέγοντας...

    Δεν κατάλαβα δηλαδή:
    Το ότι μια εταιρία έβγαλε μια μηχανή (μπορεί και παραπάνω) η οποία είναι γαμάτη, σημαίνει ότι όλες τις οι μηχανές είναι έτσι;

    Και μην ξαναπεί κανείς ότι το Varadero είναι ελαφρύ ή τουλάχιστον σου δίνει αυτήν την αίσθηση γιατί θα φάει ντομάτα!
    an to den to pei omos ti tha feei? agouri?
    .....
    DEN EINAI ELAFRI.... OXI DEN EINAI....

    :rotflmao:

    tespa... emena mou aresei to varadero... an kai den exw odigisei to vstrom

    opos kai na exei einai auto pou sou eipa... den diafwnoume...
    (apla to varadero gamei kai einai to kalitero mixanaki pou exei ftiaktei POTE apo oles tis apopseis)

  15. #30
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    οκ και εγώ συμφωνώ μαζί σου ρε τερατόμυαλε...

    το βαραντέρο είναι από τις πιο μαλακίες μηχανές που φτιάχτηκαν ποτέ (και σχεδόν απόδειξη το πόσο καλά πάει -μόνο- εδώ)

    χουχουχουχιχιχιχιχοχο



    και μια καλύτερη ανάλυση αγοραστών βαραντέρο (ελληνάρων πάντα)

    1% - συνειδητοποιημένοι ταξιδιάριδες, ψαρωμένοι πάντως με την χόντα που το οδήγησαν και για αυτό που ήθελαν τους έκανε ή τους φάνηκε ότι τους κάνει

    9% - τύποι που το πήραν πριν βγουν τα capo, v-strom και λοιπά καλύτερα μηχανάκια του είδους

    40% - τύποι με transalp (και σπανιότερα με άλλο honda) που τυφλά το θεώρησαν αναβάθμιση (ε είχα 650, πρέπει να πάω 1000 τι θα πει ο κύκλος μου)

    40% - τύπου πολύ μουράτοι (στον εγκέφαλο τους αυτό) για να πάρουν σκούτερ (έστω και mega scooter) - κάπου άκουσαν ότι οι σκουτεράδες σνομπάρονται κιόλας- και έπρεπε να πάρουν κάτι για να "φανεί", να "δείξει" στο κέντρο που δουλεύουν (στελέχη) και δεν μπορούν πια να πηγαίνουν και να ταλαιπωρούνται στην κίνηση με το SLK, CLK, TT, impresa, μαούνα, πουλ-μουρ κουτί τους

    5% - τύποι τεράστιοι που μόνο varadero μπορεί να φανεί κάτω από τα πόδια τους (θα έπαιρναν 1150GS αλλά δεν είχαν ακούσει ότι βγάζει η BMW μηχανές)

    5% - λυπές περιπτώσεις ατυχών επιλογών

    από το παραπάνω σύνολο το 80% δεν έχει βγει ποτέ από την Αθήνα, το 10% έχει βγει 2-3 φορές αλλά άμα πάει σε κάνα νησί νοικιάζει γνωστό τρακτερωτό σκούτερ, το 8% το παίρνει και το τέρας στα νησιά (όπου τρώει ΤΗΝ ήττα να το πάει όπου πάνε οι άλλοι με τα πραγματικά μηχανάκια) και το 2% (το 1% που λέμε πάνω πάνω + 1% από τους δεύτερους και τρίτους που όμως είναι ΠΟΛΥ εγωιστές για να παραδεχτούν ότι έκαναν μαλακία) το πάει παντού, είτε πληρώνοντας τα λίγα μαλιά της κεφαλής τους, είτε όχι αλλά πληρώνοντας το τίμημα του να ΜΗΝ έχουν πληρώσει τα μαλιά της κεφαλής τους για να το διαμορφώσουν έστω λίγο στο να κάνει περίπου (και όχι ποτέ ακριβώς ούτε καν κοντά) αυτό που έλεγε η χόντα ότι θα κάνει όταν το αγόραζαν

    επίσης στο παραπάνω σύνολο (και από όλες τις κατηγορίες) έχουμε ένα 10% με αλλαγμένη εξάτμιση (όπου έχουμε τις παραλαγές: αυτοί που νομίζουν ότι κάτι έκαναν με αυτό, αυτοί που ήθελαν να είναι διαφορετικοί γιατί μαζεύτηκαν πολά βαραντέρο, αυτοί που θέλουν να ακούγονται και έχουν κάνει και την ίδια αλλαγή και στο αυτοκίνητο "φωνάζω άρα είμαι δυνατός - συνταγή ΚΤΜ και παπί του 90")

    (πωπω κακός γίνομαι ώρες ώρες - και λέω και κάτι ψέματα... ντροπή μου)


Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Sas Paroysiazo To ..neo Motard Ths Ktm!!!
    από DUKASII στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2018, 16:56
  2. protash gia to neo moto.gr
    από vasdekiss στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF