Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 40

Θέμα: Internet στα 2,5 Gbps από τη France Telecom!

  1. #16
    FZS600 Fazer Το avatar του/της schumacher_
    Εγγραφή
    13/05/2006
    Μηνύματα
    220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Απλως που ειπαν οτι σε καποια φαση δεν θα εχω ιντερνετ για (μπορει και) κανα μηνα, και μετα θα εχω 512.
    Τωρα πληρωνω 60? και με την 512 θα πληρωνω 23?
    Μετα απο ολα αυτα βεβαια 4mbit
    Α, ωραία... αν σου είπαν για 1 μήνα καλά είναι... απλώς εσύ που έχεις ήδη HOL θα έχεις διακοπή στο ιντερνετ, οπότε εγώ αν κάνω εξ'αρχής καινούρια αίτηση, θα χρειαστεί να περιμένω το αντίστοιχο χρονικό διάστημα... Σου είπαν μήπως μπορείς να ενημερώνεσαι για την πορεία της όλης διαδικασίας? Ή απλά μία μέρα θα σε πάρουν τηλ ότι ενεργοποιήθηκε? πάντως η τιμή ειναι 26?/μήνα η 4096...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Παίδες ο ΟΤΕ θα διπλασιάσει τις ταχύτητες όλων των χρηστών του. Ήτοι 384 -> 768, 512 -> 1024 και 1024 -> 2048
    Ήδη το έχει κάνει σε κάποια DSLAMs πιλοτικά (η περίπτωση που ανέφερε ο φίλος nikos_zr).
    Προφανώς ο ISP (OTEnet, HOL, FORTHnet κλπ) θα πρέπει να προσαρμόσει ανάλογα και την ταχύτητα που δίνει στον χρήστη.
    Υποθέτω ότι αν ένας το κάνει δωρεάν θα το κάνουν όλοι δωρεάν

    Όσο για τη Vivodi έχει δικό της δίκτυο σε αρκετά σημεία. Δηλαδή το καλώδιο καταλήγει σε δικό της DSLAM χωρίς να παρεμβαίνει ο ΟΤΕ. Εκεί δίνει μέχρι 2048 (και πιλοτικά 12Mbps αν δεν κάνω λάθος).
    Το ίδιο ξεκινάει να κάνει και η HOL και δίνει 4Mbps στην τιμή των 512Kbps (δικά της DSLAMs).

    Ελπίζω να σας κατατόπισα

  3. #18
    Περίεργα μου ακούγονται όλα αυτά...Και γιατί ο ΟΤΕ να συμμορφωθεί με την Ε.Ε διπλασιάζοντας τις ταχύτητες, ενώ θα μπορούσε κάλλιστα να κάνει μια μικρή αρνητική αναπροσαρμογή των τιμών (αφήνοντας τις τιμές ως έχουν)?
    Έτσι δεν θα έχανε πολύτιμο backbone και θά δελέαζε και πάρα πολλούς χρήστες dial-up να μπούν στην ευρυζωνική...

    Στην Ελλάδα δεν έχουμε συνηθήσει οι κρατικοί φορείς παροχής υπηρεσιών να αφήνουν τα υπέρογκα κέρδη για πολλά κέρδη...


    --------------------------------------------
    Βέβαια δεν με χαλάει, αφού αν γίνει κάτι τέτοιο θα έχω 2mbit...
    vrooommmmm!!!

  4. #19
    QUOTE]Και λεω μεχρι χθες, διοτι ανοιγω τον υπολογιστη, κανω login και βλεπω την ταχυτητα συνδεσης να ειναι πλεον στα 768 kbps!!!!!![/QUOTE]

    Δλδ ρε γκάις, εμένα που γράφει 10Μbps απ' την αρχή αν θυμάμαι καλά, τί παίζει;

    Δεν το κατέχω καλά το άθλημα αλλά...384 σύνδεση έχω.
    πιρικικλώστιτς

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamogio
    Δλδ ρε γκάις, εμένα που γράφει 10Μbps απ' την αρχή αν θυμάμαι καλά, τί παίζει;

    Δεν το κατέχω καλά το άθλημα αλλά...384 σύνδεση έχω.
    Αυτή είναι η ταχύτητα που συνδέεται το dsl modem/router σου με τον υπολογιστή σου
    Ο nikos_zr μιλάει για την ταχύτητα που "κουμπώνει" στο DSLAM.

  6. #21
    Θενξ Λεό

    Είπα κι εγώ...δεν είμαι γρήγορος αφου....

    μονοκύλινδρο έχω...
    πιρικικλώστιτς

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Απλως που ειπαν οτι σε καποια φαση δεν θα εχω ιντερνετ για (μπορει και) κανα μηνα, και μετα θα εχω 512.

    ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΔΩ....
    Οι εταιρίες για να πουλήσουν συνδρομές τάζουν λαγούς με πετραχίλια, αλλά αν στην περιοχή σου δεν υπάρχουν διαθέσιμες θύρες δεν αποκλείεται να μείνεις χωρίς ιντερνετ αρκετά....ΡΩΤΑ ΤΟΥΣ ΑΝ ΣΟΥ ΕΓΓΥΩΝΤΑΙ ΓΡΑΠΤΩΣ ΣΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ...

    Εμένα προ 2 μηνών με πήραν τηλέφωνο από την HOL για αναβάθμιση γραμμής, και μου πρότειναν να σταματήσω την παροχή ADSLγραμμής από τον ΟΤΕ και σε 15 ημέρες θα είχα δική τους γραμμή (επινοικιαζόμενη από τον ΟΤΕ φυσικά...) με χαμηλότερο κόστος- μεγαλύτερη ταχύτητα...καλό μου φάνηκε και το αποφάσισα...
    Όταν λοιπόν πήγα στον ΟΤΕ για αίτηση διακοπής ADSL, εκεί έμαθα ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ διαθέσιμες θύρες στην περιοχή μου, θα αργούσαν αρκετά να μπουν νέες, και με την ζήτηση που υπάρχει αν την έκοβα θα περίμενα ΑΡΚΕΤΑ πάνω από 2μηνο για χορήγηση νέας....

    Ξαναρωτώντας λοιπον την HOL για το θέμα, άρχισαν να μου τα μασάνε..."Ναι ....ξέρετε.... ο ΜΕΣΟΣ χρόνος είναι 15 ημέρες, σε εξαιρετικές (και καλά...) περιπτώσεις μπορεί να τραβήξει παραπάνω, ναι στην περιοχή σας είναι λιιιιιίγο πιο δύσκολα τα πράγματα, ΦΥΣΙΚΑ δεν μπορούμε να εγγυηθούμε την διαθεσιμότητα της γραμμής γιατί είναι θέμα....ΟΤΕ...(τι σημαίνει "φυσικά" ??? και αφού δεν μπορείτε να εγγυηθείτε, τότε ΤΙ ΟΡΜΑΤΕ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΕΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...?) ", και κάτι τέτοια χαριτωμένα... Την στιγμή που στις αρχικές συνενοήσεις ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΙΧΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ-ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ για κάτι παρόμοιο....

    Από ότι εγώ κατάλαβα, τελικά "πουλάνε" προιόν ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥΣ, ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ - ΑΕΡΑ ΚΟΠΑΝΙΣΤΟ δηλαδή....το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να "κλείσουν" συμβάσεις εδώ και τώρα (μέχρι και αυθημερόν κούριερ με την σύμβαση στέλνουν μπας και προλάβεις να το ξανασκεφτείς...), και στην προσπάθεια αυτή τάζουν πράγματα ΧΩΡΙΣ να λένε ΟΛΗ την αλήθεια....Και ως γνωστόν το χειρότερο ψέμα είναι η ΜΙΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ...Α να χαθούνε τα λαμόγια...Νομίζουν ότι απευθύνονται σε χαζούς ή λαλάκες...

  8. #23
    Ευχαριστω για την ενημερωση Θαναση.
    Ομως ευτυχως,σε λιγο καιρο θα εχω ελευθερη θυρα,οπως και εχω δει ηδη τις ανασκαφες για τις οπτικες ινες για την γειτονια μου, και μαλιστα ειναι ετοιμες

  9. #24

    Re: Re: Internet στα 2,5 Gbps από τη France Telecom!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
    Θέλω να θέσω 2 ερωτήματα (μιας και έχει να κάνει με το αντικείμενο της δουλειάς μου)

    1. Έστω και έχεις 2.5Gbps στο σπίτι σου, στο pc σου. Τι router πρέπει να έχεις, τι switch, τι κάρτα δικτύου και πως θα το αξιοποιήσεις στο pc σου, από τη στιγμή που το throughput στο memory bus του pc-ιου είναι σε αυτά τα επίπεδα?


    1.τι σχεση εχεις το bandwith με το fsb?!?!?!?!




    τι δουλεια ειπαμε οτι κανεις?????

  10. #25
    FZS600 Fazer Το avatar του/της schumacher_
    Εγγραφή
    13/05/2006
    Μηνύματα
    220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΔΩ....
    Οι εταιρίες για να πουλήσουν συνδρομές τάζουν λαγούς με πετραχίλια, αλλά αν στην περιοχή σου δεν υπάρχουν διαθέσιμες θύρες δεν αποκλείεται να μείνεις χωρίς ιντερνετ αρκετά....ΡΩΤΑ ΤΟΥΣ ΑΝ ΣΟΥ ΕΓΓΥΩΝΤΑΙ ΓΡΑΠΤΩΣ ΣΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ...

    Εμένα προ 2 μηνών με πήραν τηλέφωνο από την HOL για αναβάθμιση γραμμής, και μου πρότειναν να σταματήσω την παροχή ADSLγραμμής από τον ΟΤΕ και σε 15 ημέρες θα είχα δική τους γραμμή (επινοικιαζόμενη από τον ΟΤΕ φυσικά...) με χαμηλότερο κόστος- μεγαλύτερη ταχύτητα...καλό μου φάνηκε και το αποφάσισα...
    Όταν λοιπόν πήγα στον ΟΤΕ για αίτηση διακοπής ADSL, εκεί έμαθα ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ διαθέσιμες θύρες στην περιοχή μου, θα αργούσαν αρκετά να μπουν νέες, και με την ζήτηση που υπάρχει αν την έκοβα θα περίμενα ΑΡΚΕΤΑ πάνω από 2μηνο για χορήγηση νέας....

    Ξαναρωτώντας λοιπον την HOL για το θέμα, άρχισαν να μου τα μασάνε..."Ναι ....ξέρετε.... ο ΜΕΣΟΣ χρόνος είναι 15 ημέρες, σε εξαιρετικές (και καλά...) περιπτώσεις μπορεί να τραβήξει παραπάνω, ναι στην περιοχή σας είναι λιιιιιίγο πιο δύσκολα τα πράγματα, ΦΥΣΙΚΑ δεν μπορούμε να εγγυηθούμε την διαθεσιμότητα της γραμμής γιατί είναι θέμα....ΟΤΕ...(τι σημαίνει "φυσικά" ??? και αφού δεν μπορείτε να εγγυηθείτε, τότε ΤΙ ΟΡΜΑΤΕ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΕΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...?) ", και κάτι τέτοια χαριτωμένα... Την στιγμή που στις αρχικές συνενοήσεις ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΙΧΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ-ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ για κάτι παρόμοιο....

    Από ότι εγώ κατάλαβα, τελικά "πουλάνε" προιόν ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥΣ, ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ - ΑΕΡΑ ΚΟΠΑΝΙΣΤΟ δηλαδή....το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να "κλείσουν" συμβάσεις εδώ και τώρα (μέχρι και αυθημερόν κούριερ με την σύμβαση στέλνουν μπας και προλάβεις να το ξανασκεφτείς...), και στην προσπάθεια αυτή τάζουν πράγματα ΧΩΡΙΣ να λένε ΟΛΗ την αλήθεια....Και ως γνωστόν το χειρότερο ψέμα είναι η ΜΙΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ...Α να χαθούνε τα λαμόγια...Νομίζουν ότι απευθύνονται σε χαζούς ή λαλάκες...
    Στην περίπτωση του AFTER, για τα 4mbit, δεν περνάει από dslam του Οτε, οπότε δεν παίζει ρόλο αν υπάρχουν ελεύθερες πόρτες ή όχι στην περιοχή του... μόνο κόμβοι της Vivodi μπορούν να σε εξυπηρετήσουν και αν δεν κάνω λάθος η HOL χρησιμοποιεί αυτούς για τις συνδέσεις αυτές...

    Παρόλα αυτά, έχεις απόλυτο δίκιο στα όσα λες και στο ότι θα έπρεπε κανονικά να είναι ξεκάθαροι οι πάροχοι στο πότε και αν θα μπορέσεις να έχεις την adsl που σου υπόσχονται... για θέματα διαθεσιμότητας κλπ το καλύτερο που έχει να κάνει κανείς είναι να παίρνει ένα τηλέφωνο στο 134, το οποίο έχει σχεδόν realtime ενημέρωση για τις πόρτες των dslams...

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
    Στην περίπτωση του AFTER, για τα 4mbit, δεν περνάει από dslam του Οτε, οπότε δεν παίζει ρόλο αν υπάρχουν ελεύθερες πόρτες ή όχι στην περιοχή του... μόνο κόμβοι της Vivodi μπορούν να σε εξυπηρετήσουν και αν δεν κάνω λάθος η HOL χρησιμοποιεί αυτούς για τις συνδέσεις αυτές...
    Η HOL δε χρησιμοποιεί Vivodi για τα 4 Mbps. Είπα παραπάνω ότι έχει ξεκινήσει να βάζει δικά της DSLAMs όπως η Vivodi.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
    Παρόλα αυτά, έχεις απόλυτο δίκιο στα όσα λες και στο ότι θα έπρεπε κανονικά να είναι ξεκάθαροι οι πάροχοι στο πότε και αν θα μπορέσεις να έχεις την adsl που σου υπόσχονται... για θέματα διαθεσιμότητας κλπ το καλύτερο που έχει να κάνει κανείς είναι να παίρνει ένα τηλέφωνο στο 134, το οποίο έχει σχεδόν realtime ενημέρωση για τις πόρτες των dslams...
    Το 134 έχει την ίδια ενημέρωση με το site www.oteshop.gr
    Τέλος πάντων το θέμα μη διαθεσιμότητας έχει λυθεί σχεδόν παντού απ'ότι ξέρω.

  12. #27
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414

    "ΟΤΕ η αστραπη"

    Λοιπον την πεμπτη πηρα το dsl cube της vivodi και πηρα το 134 να ζητησω να μου κοψουν τη γραμμη adsl του ΟΤΕ. Δεν με επρηξαν με παπαριες του τυπου "περνα απο οτεσοπ", κτλ και μου ειπαν πως δεν θα πληρωσω το παγιο του αυγουστου αλλα η γραμμη θα κανει 10 μερες να "καθαρισει".

    Την παρασκευη επιστρεφοντας απο τη δουλεια παω να τσεκαρω εμαιλ, τιποτα, προσπαθω να σερφαρω, τιποτα, δεν ειχα ιντερνετ.

    Τσακιστηκαν να μ'εξυπηρετησουν τα μ%$$%#α!!! :a37: :a37: :a37: :a37:

    Μενει τωρα να δω ποσο γρηγορη ειναι η vivodi στα διαδικαστικα, υποθετοντας βεβαια πως εχει ελευθερες πορτες στο dslam!

  13. #28

    Re: "ΟΤΕ η αστραπη"

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
    Λοιπον την πεμπτη πηρα το dsl cube της vivodi και πηρα το 134 να ζητησω να μου κοψουν τη γραμμη adsl του ΟΤΕ. Δεν με επρηξαν με παπαριες του τυπου "περνα απο οτεσοπ", κτλ και μου ειπαν πως δεν θα πληρωσω το παγιο του αυγουστου αλλα η γραμμη θα κανει 10 μερες να "καθαρισει".

    Την παρασκευη επιστρεφοντας απο τη δουλεια παω να τσεκαρω εμαιλ, τιποτα, προσπαθω να σερφαρω, τιποτα, δεν ειχα ιντερνετ.

    Τσακιστηκαν να μ'εξυπηρετησουν τα μ%$$%#α!!! :a37: :a37: :a37: :a37:

    Μενει τωρα να δω ποσο γρηγορη ειναι η vivodi στα διαδικαστικα, υποθετοντας βεβαια πως εχει ελευθερες πορτες στο dslam!
    καλα βρε παλικαρι μου,περιμενες σε μια μερα να εχεις adsl ready????
    στα ανεκδοτα γρηγορα!!!!!


    αν εισαι ready μεσα στον αυγουστο θα θεωρησαι απο τους τυχερους!!!!


  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747

    Re: "ΟΤΕ η αστραπη"

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
    Λοιπον την πεμπτη πηρα το dsl cube της vivodi και πηρα το 134 να ζητησω να μου κοψουν τη γραμμη adsl του ΟΤΕ. Δεν με επρηξαν με παπαριες του τυπου "περνα απο οτεσοπ", κτλ και μου ειπαν πως δεν θα πληρωσω το παγιο του αυγουστου αλλα η γραμμη θα κανει 10 μερες να "καθαρισει".

    Την παρασκευη επιστρεφοντας απο τη δουλεια παω να τσεκαρω εμαιλ, τιποτα, προσπαθω να σερφαρω, τιποτα, δεν ειχα ιντερνετ.

    Τσακιστηκαν να μ'εξυπηρετησουν τα μ%$$%#α!!! :a37: :a37: :a37: :a37:

    Μενει τωρα να δω ποσο γρηγορη ειναι η vivodi στα διαδικαστικα, υποθετοντας βεβαια πως εχει ελευθερες πορτες στο dslam!
    Στις περιπτώσεις λιανικής (ο συνδρομητής έχει ενεργοποιήσει απευθείας το DSL στη γραμμή του) η κατάργηση (σε τεχνικό επίπεδο) γίνεται πολύ γρήγορα (συνήθως). Για να το "δουν" και τα εμπορικά τους συστήματα περνάνε 3-4 εργάσιμες (λένε 10 για να καλύψουν και το worst case scenario)
    Τώρα για επανενεργοποίηση από άλλο πάροχο, αν είναι πάλι ΟΤΕ η γραμμή θα πάρει 1-2 βδομάδες στην καλύτερη περίπτωση. Αν σε βάλουν σε Vivodi DSLAM δεν έχω ιδέα
    Good luck

  15. #30
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    το τι αρκουδες ακουμε ωρες ωρες δεν λεγεται!!!!


    ΓΕΓΟΝΟΤΑ:
    Απο το σεπτεμβριο και υστερα απο πιεσεις της Ε.Ε για την μεγαλυτερη διεισδηση του Internet στην ελλαδα ειμαστε τελευταιοι σχεδον Ο ΟΤΕ αναγκαζεται να αυξησει τις ταχυτητες του adsl χωρις χρεωση σε ολους τους συνδρομητες το ιδιο συνεπαγεται και για τους παροχους

    Εδω και καμποσα χρονια ο ΟΤΕ παλι βασει οδηγιας ΕΕ εχει απελευθερωσει τον τοπικο βρογχο...δηλαδη τις γραμμες στα σπιτια σας και πλεον εχει δικαιωμα οποιος εχει αδεια για τοπικο βρογχο να δινει υπηρεσιες εκτος ΟΤΕ...δηλαδη να μπορει να δωσει σταθερη τηλεφωνια,ιντερνετ και τηλεοραση (iptv)

    Τα σεναρια ειναι πολλα και οι αλλαγες στον τηλεπικοινωνιακο οριζοντα πολλες τους προσεχεις μηνες

    Το σιγουρο ειναι οτι αυτο θα προβει υπερ των καταναλωτων και θα φυγουμε απο τον μεσαιωνα που μας αφηνει ο ΟΤΕ τοσα χρονια ηθελημενα.


    Οπως λεμε στο κουρμπετι ειναι μονοδρομος και δεν υπαρχει αλλη επιλογη

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 651
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2013, 12:58
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 21:27
  3. Τώρα και αεροπλάνο από τη Honda!
    από skor-billys στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2004, 18:29
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 14:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF