Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: Royal Enfield

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.156
    Aσε τους πειραματισμους αγορι μου.Με 3500 παιρνεις πολυ καλο μεταχειρισμενο τρανσαλπ και ξενοιαζεις.Εχω παρευρεθει σε πλυσιμο με πιεση ENFIELD και ο ιδιοκτητης αφου ελυσε μπουζι-πλατινες-και καρπυρατερ μετα το πλυσιμο ,καταφερε μετα απο δυο ωρες και με σπρωξιμο να την βαλει μπρος.Καλες μηχανες για αλλες ομως εποχες.Παρε κατι συγχρονο με μεταπωληση,και πιστεψε με για την χρηση και τα λεφτα που διαθετεις υπαρχουν πολλες συγχρονες επιλογες με κορυφαια την τρανσαλπ.Τοσες χιλιαδες κατοχοι δυσκολο να κανουν λαθος
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #17
    ΣΤΗΝ ΣΑΒΟΥΡΑ ΕΙΜΑΙ ΜΑΝΑ Το avatar του/της kavouromana
    Εγγραφή
    04/11/2008
    Μηνύματα
    12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
    Aσε τους πειραματισμους αγορι μου.Με 3500 παιρνεις πολυ καλο μεταχειρισμενο τρανσαλπ και ξενοιαζεις.Εχω παρευρεθει σε πλυσιμο με πιεση ENFIELD και ο ιδιοκτητης αφου ελυσε μπουζι-πλατινες-και καρπυρατερ μετα το πλυσιμο ,καταφερε μετα απο δυο ωρες και με σπρωξιμο να την βαλει μπρος.Καλες μηχανες για αλλες ομως εποχες.Παρε κατι συγχρονο με μεταπωληση,και πιστεψε με για την χρηση και τα λεφτα που διαθετεις υπαρχουν πολλες συγχρονες επιλογες με κορυφαια την τρανσαλπ.Τοσες χιλιαδες κατοχοι δυσκολο να κανουν λαθος


    +100000000

  3. #18

    Cool

    Το έβαλε μπρός όμως, το transalp και όποιο "transalp" αν δεν παίρνει μπρός καλείτε οδική...
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  4. #19
    ΣΤΗΝ ΣΑΒΟΥΡΑ ΕΙΜΑΙ ΜΑΝΑ Το avatar του/της kavouromana
    Εγγραφή
    04/11/2008
    Μηνύματα
    12
    Εχεις δει πολλα τρανσαλπ να τα παιρνει οδικη βοηθεια?Εγω ακομα δεν εχω δει.Αντιθετως εχω δει χαρλευ, ντουκατι,κτμ,και οχι ενφιλντ γιατι ειναι αληθεια οτι αμα κατσεις κανα διωρο μετα το πλυσιμο και ασχοληθεις θα το φτιαξεις μονος σου,πραγμα που οντως με τα προηγουμενα λιγο δυσκολο να γινει με ολα τα ηλεκτρονικα καλουδια.Παντως απο αξιοπιστια δεν νομιζω να αμφιβαλλεις οτι τα τρανσαλπ ειναι κορυφη,εκτος απο ενα μηχανακι που τα ξεπερναει,το CB 500 ,χοντα επισης.

  5. #20
    Δεν είπα ότι χαλάνε τα transalp, αλλά αν τύχει και βγάλουν κάνα πρόβλημα, που όλα βγάζουν, ο ιδιοκτήτης δύσκολα βάζει χέρι.
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  6. #21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackAdder
    Δεν είπα ότι χαλάνε τα transalp, αλλά αν τύχει και βγάλουν κάνα πρόβλημα, που όλα βγάζουν, ο ιδιοκτήτης δύσκολα βάζει χέρι.
    ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΛΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ....
    δωσε ενα παραδειγμα,μιλας απο προσωπικη εμπειρεια?ειχες ΤΑ?

    μην ανοιγουμε το στομα κ λεμε οτι θελουμε...

  7. #22
    Destination is the trip Το avatar του/της Corvo
    Εγγραφή
    13/09/2008
    Μηνύματα
    1.299
    ρε παιδια μην αρπαζομαστε με το παραμικρο σιγα! ο καθε ενας λεει την γνωμη του δεν εγινε τιποτα!

    το θεμα ειναι ανεξαρτητως χωρας,υπειρου και οτιδηποτε αλλο οτι ολα ειναι μηχανηματα και καποια λιγοτερο καποια πιο πολυ βγαζουν προβληματα!

    το θεμα ειναι ποσο αγαπας καποιο μοντελο και εισαι ετοιμος να το δεχτεις ειτε βγαλει προβλημα ειτε οχι!


    γνωμη μου παντα και εντελως φιλικα!

    You start with a bag full of luck and an empty bag of experience. The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.

  8. #23
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
    ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΛΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ....
    δωσε ενα παραδειγμα,μιλας απο προσωπικη εμπειρεια?ειχες ΤΑ?

    μην ανοιγουμε το στομα κ λεμε οτι θελουμε...
    Ρε παιδιά μην αρπάζεστε.. το ίδιο πράγμα λέτε πάνω κάτω.. Δεν είπε οτι όλα τα Transalp βγάζουν προβλήματα.. είπε ότι πάνω κάτω, όλες οι μηχανές, ανεξαρτήτως μάρκας/μοντέλου κάποια στιγμή της ζωής τους αρχίζουν να παρουσιάζουν προβλήματα, πράγμα πολύ λογικό, και ότι τότε ένα πιο "σύγχρονο" μοντέλο δεν επιτρέπει στον κάτοχο του να το επισκευάσει ο ίδιος..

    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  9. #24
    Να στο κάνω,

    Προβληματα με ηλεκτρικά είχαν βγάλει και τα 3 προηγούμενα μηχανάκια που είχα:

    Honda Steed,
    Honda Hornet
    Kawasaki ZX9R

    Μικρής σημασίας αλλά έσπρωξα.

    Παρόλα αυτά μηχανικό πρόβλημα δεν μου έτυχε, και τα δύο πρώτα τα είχα αρκετά χρόνια.

    Το σάβαττο το βράδυ μετά από έξοδο BMW 650GS φίλου αρνιώταν πεισματικά να πάρει μπρος...
    Πήρε την άλλη μέρα το πρωί.


    Αυτό που είπα εγώ είναι ότι ολες οι μοτοσυκλέτες μπορεί να βγάλουν κάποιο πρόβλημα κάποια στιγμή (είτε γιατί χάλασε κάποιο εξάρτημα, είτε γιατί δεν έκανε καλή συντήρηση ο ιδιοκτήτης).
    Το θέμα είναι αν μπορεί ο ιδιοκτήτης να καταλάβει τι έγινε και να το διορθώσει (και πόσο εύκολο είναι να το διορθώσει, για να βρείς τη μπαταρία στο GS πρέπει να λύσεις 8 βίδες).

    Δεν έχω κάτι με το translap, μια χαρά είναι να το πάρει ο φίλος.
    Αλλά τη καραμέλα με το χαλάνε τα enfield, δυαλύεται ο κινητήρας όταν βρέχει κ.λπ. έχω βαρεθεί να τα ακούω... απλά είναι μηχανές που απαιτούν από τον ιδιοκτήτη τους να ξέρει πως λειτουργούν.

    Αυτά.
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.156
    Για να βαζω το πραμα στην θεση του .Δεν ειπε κανεις οτι ντε και καλα χαλαει το ενφιλντ.Απλως παραθεσα μια εμπειρια μου σ ενα πλυντηριο μοτοσυκλεττων που επλυνα και την δικια μου μηχανη.Αυτο συνεβει διοτι η προστασια της συγκεκριμενης μηχανης στα επιμαχα σημεια απο το νερο ηταν για κλαμματα.Ειχα παλαιοτερα ΜΖ 250 ιδιας φιλοσοφιας και σχεδον ιδιας χρονολογιας μηχανη με τα ενφιλντ, και παροτι ειχε την ιδια διαταξη κινητηρα,καρμπυρατερ και πλατινες με το ενφιλντ,ποτε δεν ειχε προβλημα μετα απο πλυσιμο.Επαιρνε με την δευτερη μανιβελια.
    Αυτα για να μην παρεξηγουμαι.Και δεν σας κρυβω μ αρεσουν τα ενφιλντ αλλα δεν θα το αγοραζα,διοτι πιστευω οτι θελει χρημα για να το εχεις .Ο νοων νοητο.Η ΦΤΗΝΕΙΑ ΤΡΩΕΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑ λεει ο λαος.Κατι θα ξερει.
    Και προς αποδειξιν των λεγομενων μου, παρτε παραδειγμα τα κινεζικα παπια-σκουτερ.Φτηνα σαν αρχικη τιμη αγορας ,αλλα μεσα σε λιγο διαστημα ο ιδιοκτητης τους πληρωνει την διαφορα σε βλαβες και συνεργεια.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #26
    Πιστεύω ότι η αξιοπιστία μιας μηχανής δεν κρίνεται στην αντοχή της στο πιεστικό καθώς αυτό δεν αντικατοπτρίζει πραγματικές συνθήκες.

    Αν έμενε με μια δυνατή βροχή να το δεχτώ.

    Σημειώνω ότι τη δικιά μου την έχω πλύνει αρκετές φορές με πιεστικό και δεν είχα πρόβλημα.

    Όσο για το κόστος συντήρησης, είναι πολύ φτηνό τόσο σε σέρβις όσο και σε ανταλλακτικά.

    Δεν το λέω για να τη διαφημίσω να τη πάρει κάποιος, αυτός που είναι να πάρει θα το κάνει ούτος ή άλλως, το θέμα είναι να μη δημιουργούνται εντυπώσεις.
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  12. #27
    Εντυπώσεις και πιθανά προβλήματα από την καινούργια την ψεκαστή έχουμε ?
    Με τρώει το χέρι να την παντρευτώ και τα μικροπροβλήματα δεν με σκιάζουν, μου αρέσει πολύ το κλασικό και το ρετρό. Κοιτούσα προς XJR 1300 για ρετρό στα ΄80ς αλλά με την ένφιλντ η αλήθεια είναι πως κόλλησα για ρετρό πολλές δεκαετίες πίσω. Πάει και με την ηλικία μου...

  13. #28
    Είναι πολύ νωρίς ακόμα, δεν έχει 3 μήνες που ήρθε...


    Εντυπώσεις εδώ από το μοναδικό μέχρι τώρα test ride
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2009
    Μηνύματα
    4
    paidia gia servise gia to enfield sas ston OUGO 2109631913 kanei kales times to atomo kai kali douleia!

  15. #30
    Γεια χαααραα! Το avatar του/της tbaris
    Εγγραφή
    31/05/2007
    Μηνύματα
    152
    Ποσο έχει καινούρια η Enfield ?? Είναι απίστευτα όμορφη....

    Κανα μεταχειρισμένο παίζει??


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	graphic1.jpg 
Προβολές:	490 
Μέγεθος:	87,6 KB 
ID:	181061

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Royal Enfield Custom My Life
    από Alkis στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 139
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2018, 09:24
  2. Royal enfield
    από graceland στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2008, 09:11
  3. Royal enfield... Οι λυσσάρες (για σπαμ)
    από Nik0s στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2008, 19:48
  4. Royal Enfield Woodsman
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2007, 22:35
  5. The Greek Royal Enfield Expirience
    από tndk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2007, 23:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF