Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 37

Θέμα: Αρρυθμιστες βαλβίδες..

  1. #16
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από congate7 Προβολή μηνύματος
    Για Drz μιλάω με εξάτμιση two brothers χωρίς τάπα. Αφήνοντας το γκάζι από ψηλά δεν σκάει αλλά μετά από κάποιο σημείο αρχίζουν τα σκασίματα. Με το μισό γκάζι αφήνοντας το,σκάει πάντα

    Η εξάτμιση είναι καινούρια
    Με την παλιά εξάτμιση δεν έσκαγε?
    Ή έσκαγε αλλά δεν το άκουγες?

    Δεν ξέρω αν έχουν ais τα καρμπιρατεράτα. Νομίζω πως δεν έχουν, γιατί τότε ήταν λίγο πιο νορμάλ οι προδιαγραφές ρύπων.

    Αν τα σκασίματα άρχισαν όταν άλλαξες εξάτμιση πήγαινε κάπου να σου ρυθμίσουν το μείγμα.
    Sent from me using a computer.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.890
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    Δεν το αποκλειο αλλά αν ηταν αυτό δεν θα έκανε τόσο θόριβο που θα το καταλάβαινε και κάποιος που δέν έχει ''καλό'' αυτί?
    Δεν το έχω πάθει για να ξέρω.

    Ο daz είναι αρμόδιος για να σου απαντήσει.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    ναι αλλά ξαναλέω οτι 2 μαστόροι μου είπαν οτι κάτι γίνετε μέσα στο μοτέρ μου και κάνει μή φυσιολογικό θόριβο εγώ συμφονώ μαζί σου κάνει θόριβο αλλά ετσι είναι το μοτέρ του τα μαστόρια δέν το ξέρουν αυτό?
    Η μήπος θέλαν να τσιμπίσουν κανα ευκολο 70άρι για να μου ρυθμήσουν βαλβίδες?αλλά και οι 2?
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    τα μπλέξαμε λιγο με της απαντήσεις
    ε ρε τι ανησυχείες με έποιασαν βραδιάτικα..
    Να λύσω το καπάκι να δώ τη βίδα του στρόφαλου?Πρέπει να αλλάξω φλάντζα μετά?λάδια πρέπει να αδειάσω η οχι?
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  5. #20
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    με τι καδένα που λεγαμε τι παιζει????
    Σοβαρά τώρα μη σε απασχολήσει. Αν τα χλμ είναι πραγματικά και δεν το έχεις δεύτερο χέρι ή αν ξέρεις ότι δεν έχει γυρισμένο κοντέρ και η καδένα σου άρχισε να χτυπάει τώρα, αντέχει άλλο τόσο (το λιγότερο). Το πιθανότερο είναι όταν χρειαστεί αλλαγή η καδένα να χρειαστεί και ένα σετ ελατήρια, οπότε αλλάζεις και τα τσιμουχάκια στις βαλβίδες βάζεις και καινούρια γλίστρα εισαι καινούριος. Αλλά έχεις άλλα τόσα χλμ μέχρι τότε. Έχεις πολύ λίγα για να σε απασχολούν αυτά.

    Ούτε η καδένα να σε απασχολεί από τώρα και ας ακούγεται λίγο. (εκτός κι αν κάνει σαν ντουκάτι)
    Sent from me using a computer.

  6. #21
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    872
    Σωραίος daz. Μόλις μπει ο μήνας ούτως ή άλλως θα το πήγαινα για αλλαγή αλυσίδας και καθαρισμό στο καρμπιρατέρ οπότε θα πω και για ρύθμιση στο μείγμα.
    Ευχαριστώ
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.890
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    τα μαστόρια δέν το ξέρουν αυτό?

    Η μήπος θέλαν να τσιμπίσουν κανα ευκολο 70άρι για να μου ρυθμήσουν βαλβίδες?αλλά και οι 2?
    Και τα δύο είναι πιθανά.
    Δες και το θέμα που παρέθεσα. Κάποιοι μάστορες το ερμήνευσαν ως 'μπιέλα'.

  8. #23
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    τα μπλέξαμε λιγο με της απαντήσεις
    ε ρε τι ανησυχείες με έποιασαν βραδιάτικα..
    Να λύσω το καπάκι να δώ τη βίδα του στρόφαλου?Πρέπει να αλλάξω φλάντζα μετά?λάδια πρέπει να αδειάσω η οχι?
    Όχι να μην κάνεις τίποτα τέτοιο. Ο θόρυβος που κάνει ο στρόφαλος δεν είναι σαν αρύθμιστες βαλβίδες. Είναι "βαρύς" σαν μπιέλα και χειρότερα και βγάζει κραδασμούς.
    Sent from me using a computer.

  9. #24
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    ναι αλλά ξαναλέω οτι 2 μαστόροι μου είπαν οτι κάτι γίνετε μέσα στο μοτέρ μου και κάνει μή φυσιολογικό θόριβο εγώ συμφονώ μαζί σου κάνει θόριβο αλλά ετσι είναι το μοτέρ του τα μαστόρια δέν το ξέρουν αυτό?
    Η μήπος θέλαν να τσιμπίσουν κανα ευκολο 70άρι για να μου ρυθμήσουν βαλβίδες?αλλά και οι 2?
    Δεν είπες ότι τα διάκενα είναι σωστά? Οπότε δεν είναι βαλβίδες. Είναι ή καδένα (πιθανόν) ή απολύτως τίποτα. Για βίδα στροφάλου δεν είναι νωρίς αλλά θα σου βγάλει τοσο κραδασμό ειδικά στις χαμηλές στροφές και στην αποσύμπλεξη που θα είσαι σίγουρος ότι κάτι πάει στραβά. Την βίδα στροφάλου ίσως να μη την βγάζουν όλα και να μη χρειαστεί ποτέ τίποτα σε αυτό το σημείο.
    Sent from me using a computer.

  10. #25
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από congate7 Προβολή μηνύματος
    Σωραίος daz. Μόλις μπει ο μήνας ούτως ή άλλως θα το πήγαινα για αλλαγή αλυσίδας και καθαρισμό στο καρμπιρατέρ οπότε θα πω και για ρύθμιση στο μείγμα.
    Ευχαριστώ
    Μη το αφήσεις. Πιθανότατα να ειναι φτωχό κάτι που στο οποίο συνηγορεί και η αλλαγή σε πιο ελεύτερη εξάτμιση. Αν από τέρμα γκάζι με το που το αφήνεις κάνει σαν πολυβόλο δουλεύει με φτωχό μείγμα και αυτό δεν είναι καθόλου καλό για το πιστονάκι σου.
    Sent from me using a computer.

  11. #26
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    872
    Όχι, από πολλές στροφές αφήνοντας το γκάζι δεν κάνει τίποτα. Προς τις μικρομεσαίες αρχίζουν τα πολυβόλα.
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  12. #27
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    congate δεν ξέρω αν το μηχανάκι σου έχει σύστημα εμπλουτισμού των καυσαερίεων με οξυγόνο για να καίει την άκαυστη και να μειώνονται οι ρύποι. Αν έχει, τότε αυτό το κάνει στις χαμηλομεσαίες και τα σκασίματα δεν ειναι τίποτα.
    Sent from me using a computer.

  13. #28
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    872
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    congate δεν ξέρω αν το μηχανάκι σου έχει σύστημα εμπλουτισμού των καυσαερίεων με οξυγόνο για να καίει την άκαυστη και να μειώνονται οι ρύποι. Αν έχει, τότε αυτό το κάνει στις χαμηλομεσαίες και τα σκασίματα δεν ειναι τίποτα.
    Δυστυχώς ούτε και εγώ ξέρω αν έχει το σύστημα που λες και δεν ήξερα καν ότι υπάρχει, αλλά γι' αυτό γράφτηκα εδώ για να αρχίσω να μαθαίνω.
    Εγώ θα τον κάνω πάντως τον καθαρισμό στο καρμπ γιατί τον έχω προγραμματίσει και αν δεν αλλάξει κάτι θα επανέλθω
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της spyros33f
    Εγγραφή
    16/10/2008
    Μηνύματα
    128
    Μηπως εχεις θεμα με τον τεντοτηρα καδενας κ κοπαναει;

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Λοιπόν έκανα το εξής πείραμα.
    Εβγαλα τον τεντοτήρα είδα οτι δουλευει χωρις κάποιο πρόβλημα(θα μου πείτε τεντοτ'ηρας ειναι τι να πάθει) τον εβαλα και μετα τον τεντοσα με αρκετή δυναμη παραπάνω απο αυτή που ασκει το ελατήριο πήγε περίπου 1 άντε 2 κλίκ ποιο μέσα (υπολογίζω περίπου)την έκανα μια βόλτα και δέν άκουσα καμία ιδιέτερη διαφορά οπ'οτε τον ξανα έβγαλα και τον έβαλα σωστά να τεντοθεί μόνος του με την δύναμη του ελατηρίου.
    Η επόμενη δοκιμή που θα κάνω είναι να του βάλω 100άρα βενζήνη να δώ μήπος φταίει αυτό..Μπορεί να έχω αυτανάυλεξεις και να κάνει θόριβο υπάρχει μιά περίπτωση να ειναι και αυτό γιατί όταν ζεστένεται το κάνει ποιό εντονα..και ο θόριβος του ταιριάζει με ένα τετοιο σενάριο.
    660 κιβικά μονοκλυλινδρο θα ΄χει τεράστια συμπίεση μπορεί να είναι μάπα οι βενζίνες βάζω όπου βρώ δέν έχω ένα στανταρ βενζινάδικο ακόμα/
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ειναι βαλβιδες? Ειναι φυσιολογικο? (Hornet 600)
    από RαNd στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2006, 08:29
  2. Ερωτηση για Βαλβιδες
    από X_NR750 στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 11:39
  3. Βαλβίδες
    από eXJey στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2006, 12:02
  4. Ποιος ρυθμισε αναποδα τις βαλβιδες;;;
    από geoJ στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2005, 21:08
  5. Βαλβίδες...
    από new_kid_in_town στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 15:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF