Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: Δεν ξέρουμε από που θα μας έρθει.

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Αμέλησα ίσως από την σύγχυση τη χθεσινή μετά το συμβάν και τη σημερινή μετά από τις αναγνώσεις των επισκεπτών.
    Λοιπόν η κοπέλλα ήταν καλά μόνο κάτι μικρές γρατζουνίτσες στα χέρια και στα γόνατα αλλά έχω να πω πως πραγματικά ήταν ΤΥΧΕΡΗ . Ωστόσο ήταν τυχερή διότι ....την στιγμή που την χτύπησε το βαν η κοπέλλα δεν ξέρω πως και γιατί όμως δεν πάταγε τα φρένα που ως γνωστόν στα παπάκια είναι στο τιμόνι απλά επειδή είναι ίσιωμα εκεί ο δρόμος δεν τα πάταγε .Ομως αν ήταν έστω και το ένα φρένο πατημένο τότε θα την είχε κάνει καπάκι
    εχμ συγγνώμη αλλά τα φρένα στα παπάκια είναι όπου και στη δική σου μηχανή

  2. #17
    πλήξιππος Το avatar του/της argpap
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    72

    Re: Δεν ξέρουμε από που θα μας έρθει.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Εχω σταματήσει στο φανάρι στην παραλιακή εμπρός από το Σταθμό Ν.Φαλήρου πιάνοντας το αριστερό μέρος του οδοστρώματος μιας και θα κινηθώ αριστερά για να ανέβω τη γέφυρα προς την Πειραιώς και έχει εκεινη τη στιγμή κόκκινο .Χαζεύοντας κάτι ωραία πλάσματα που περπατούσαν απέναντι και έχοντας ήδη ανάψει από τη ζέστη (και όχι από τα πλάσματα) ακούω ένα στρίγγλισμα φρεναρίσματος και ταυτόχρονα ένα δυνατό΄μπαμ και βλέπω πετάγεται προς το πλάι μου με δύναμη ένα παπάκι με μια κοπελιά που το οδηγούσε και από πίσω της να σέρνεται φρεναριστό ένα Βαν .Τι είχε γίνει;Η κοπέλλα προφανώς ακολουθούσε την ίδια διαδρομή με εμένα αλλά είχε την φαεινή ιδέα να μην πιάσει την αριστερή μεριά του οδοσατρώματος προκειμένου να σταματήσει στο φανάρι μέχρι να ανάψει πράσινο αλλά όπως πήγαινε στο ρεύμα των άλλων που ακολουθούσαν την πορεία για Γλυφάδα είπε να σταματήσει επιτόπου στη μέση του δρόμου που όμως τα αυτοκίνητα που προέρχονταν από τον Πειραιά έρχονταν ιλλιγιωδώς .
    Τα είδα όλα .Δεν προλάβαινα ούτως ή άλλως να κάνω οτιδήποτε αφού ήμουν σταματημένος αλλά για καλή μου τύχη έγλειψε το παπάκι τη ρόδα του ΧΤ και η κοπέλλα σχεδόν τα παπούτσια μου (πρέπει να πάρω μπότες).
    Φίλε Kaps το θέμα δεν είναι το να κατανοήσουμε το πνεύμα σου αλλά ο τρόπος διατύπωσης των όσων λες. Αρκετές φορές το να μεταφέρεις μια εμπειρία σε γραπτό λόγο είναι επικίνδυνο γιατί μπορεί να παρεξηγηθεί. Εγώ κάνοντας μια πρώτη ανάγνωση δεν σου κρύβω οτι εκνευρίστηκα. Η δεύτερη φορά μπόρεσε κάπως να μου δείξει το πνεύμα των όσων έλεγες αλλά και πάλι είχα επιφυλάξεις. Για αύτο αποφάσισα να παραβλέψω τα όσα λές και να ρωτήσω, όχι από περιέργεια κυρα Κατίνας φίλε megatim αλλά από ενδιαφέρον πραγματικό για κάποιον ο οποίος έχει το ίδιο χόμπι με εμένα και την ίδια τρέλα .
    Δεν πιστεύω ότι όλοι εδώ μέσα δηλώνουμε ενδιαφέρων για όλες τις περιπτώσεις που γράφονται απλά για να κουτσομπολέψουμε (ξανά για σενα φιλε megatim δεν σε παρεξηγώ απλά σου επισημαίνω) και δεν πιστεύω ότι συγκρίνετε το forum με το δελτίο των 9 !

    Χαλαρώστε , χαμογελάστε και χαρείτε την όμορφη μέρα…

    Φιλικά
    :a1:

    13Φ new member

    Γυμνάστε το μυαλό σας….μην ατροφήσει και αυτό!

  3. #18
    Λεωνίδα έχεις δίκιο .Λάθος από ταχύτητα γραφής διέπραξα :hypnotize

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
    σε παρακαλω μαθε καλυτερα τις εννοιες...
    noble, καταλαβαίνω τι εννοείς και παρόλο που συνεχίζεις με το ίδιο ύφος, καλό θα ήταν να αντιλαμβανώσουν πως όταν κάνεις κάτι στραβό, βοηθάει καλύτερα να σου πει κάποιος τι έκανες, παρά να σε αρχίσει στο βρισίδι και την ειρωνεία. Και επαναλαμβάνω, η ένστασή μου είναι ο ΤΡΟΠΟΣ της απάντησης και όχι η απάντηση.

  5. #20
    Στην τελική noble η κατάθεση εμπειρειών από την καθημερινή μας συμβίωση με τη μηχανή σχεδόν πάντα υποκινείται και στοχεύει στη ενημέρωση των υπόλοιπων συμφορουμιτών με σκοπό να αποκτήσουμε άμυνα και γνώση για να γίνει η οδήγηση της μοτό πιο ασφαλής και εν προκειμένω να αντιλαμβανόμαστε πιο εύκολα τους κινδύνους που ελλοχεύουν στους δρόμους και που ως γνωστόν δεν τους διακρίνουμε εύκολα . Αλλωστε αυτό πράττουν και άλλα μέλη του forum από την κατάθεση των προσωπικών τους εμπειρείων και πουθενά δεν διαπίστωσα τάση ειρωνείας προς τους παθόντες .
    Εσύ όμως μάλλον βιάζεσαι να εξαγάγεις συμπεράσματα και ως γνωστόν η βιασύνη προκαλεί ενίοτε και προβλήματα .

  6. #21
    εμεις στο προνηπιο τα μαθαινουμε αλλιως :rotflmao:
    megatim θα απαντησω στον kaps και ελπιζω να σε καλυψω...
    δεν βιαστηκα καθολου ν απαντησω.εχω απειρη υπομονη.
    εγραψες ομως ενα επιεικως απαραδεκτο κειμενο,που με τον τροπο που το εγραψες δεν δειχνει αυτα που ισχυριζεσαι η ισως ηθελες να πεις...
    φανηκες το λιγοτερο δυνατο ανθρωπινος και για μενα ειναι προκλητικο να απαιτεις ανθρωπια η αν θελεις διαφορετικα ευγενεια
    απο τους αλλους,απλα επειδη δεν χρησιμοποιησες υβρεις.
    ησουν προκλητικοτατος τουλαχιστον σ εμενα και αν ξαναεγραφες ετσι παλι ετσι θα σου απαντουσα.
    δεν μ ενδιαφερει να σε κανω να καταλαβεις το λαθος σου,γιατι υπηρξες λαθος(ελπιζω επειδη η γραφη πισω απο εναν υπολογιστη πολλες φορες δεν βοηθα).
    αυτο με ενδιαφερει στους φιλους μου και στους ανθρωπους που αγαπω.
    οπως επισης μεγαλωνοντας,να ας πουμε τωρα στο νηπιο:rotflmao: (αυτο μου αρεσε αφανταστα)μαθαινω πως η ευγενεια,ο θυμος,η γενναιοδωρια,η καλοσυνη και και και...δεν χωρουν παντου...
    ημουν περα για περα αληθινη μαζι σου και παντα ετσι θα ειμαι.
    οχι προσωπικα γιατι δεν σε ξερω,τουλαχιστον στα κειμενα σου...

  7. #22
    Θα σου απαντήσω κατά πως σου ταιριάζει αφού επιμένεις να το παίζεις ειδήμων της αερολογίας . Δυστυχώς για να μπορέσω να σε βοηθήσω να ξεπεράσεις συμπλέγματα δημαγωγισμού δεν έχω το χρόνο .Το πάλευα με τύπους σαν και εσένα στα πιο μικρά μου χρόνια που είχα περισσότερη υπομονή .Συμπέρασμα τον αράπη και αν τον πλενεις τοπούνι σου χαλάς . Τέλος με λύπη μου σου λέω ότι είσαι εκτός πραγματικότητας και η αφορμή για όσα επιμένεις να γράφεις αλλού βρίσκεται από εκεί που προσπαθείς να με πείσεις ότι εστιάζεις στο κέιμενό μου . Η αιτία αυτών που θέλεις να μας πεις είναι εκτός του κειμένου μου και προς έκπληξή σου σου γνωρίζω πως βρίσκεται σε εσένα πολύ βαθιά μέσα σου .Ψάχτο . Η αυτογνωσία είναι προσόν και όχι μείον . Βέβαια είναι και αυτό δείγμα της σύγχρονης εποχής και γνώρισμα κάποιων κοντά στη ηληκία σου , ευτυχώς ολίγων. Ομως μην το παρακάνεις .Στο τέλος θα καταντήσει έμμονη ιδέα σου να διαφωνείς με όλα και με όλους .
    Συμβουλή μου όσο και αν δεν θα την ακούσεις .ΧΑΛΑΡΩΣΕ

  8. #23
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:





  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
    εχμ συγγνώμη αλλά τα φρένα στα παπάκια είναι όπου και στη δική σου μηχανή
    Έχει δίκιο, εκτός αν θες να πεις σκούτερ που έχει και τα δύο φρένα στο τιμόνι και όχι παπί. Πέρα από αυτή τη λεπτομέρεια, έχει τόση σημασία αν πάταγε φρένα για τη βιαιότητα της σύγκρουσης με ένα αυτοκίνητο που εμβολίζει με πολλά χλμ/ω; Δεν είμαι και φυσικός βέβαια...

    Κατά τα άλλα οι κοκορομαχίες νομίζω είναι περιττές αφού δόθηκαν αμοιβαίες εξηγήσεις.

  10. #25
    Anf125 έχει σημασία διότι έτσι το παπί τσούλησε εμπρός δίνοντας μια ευκαιρία στη κοπέλλα να αντιδράσει κάπως και έτσι δεν βρέθηκε με το βαν να την έχει καβαλήσει στη πλάτη της ενώ στην άλλη περίπτωση που είχε πατημένο το φρένο θα την είχε μαζέψει άγρια και θα την είχε φέρει τούμπα . είναι όπως ακριβώς συμβαίνει με το αυτοκίνητο που είναι σταματημένο χωρίς να πατάει φρένο όταν πέσει κάποιο άλλο από πίσω του θα του προκαλέσει μικρότερη ζημιά αφού με την επαφή αυτό θα πεταχτεί μπροστά ενώ αν ήταν με τα φρένα πατημένα θα του έκανε πιο χοντρή ζημιά.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    kaps κατάλαβα το σκεπτικό, επειδή δεν ήταν σε σταθερή θέση το μηχανάκι απορρόφησε μικρό μέρος της δύναμης της σύγκρουσης, ωστόσο νομίζω πώς παίζει ρόλο και η πολύ μικρότερη μάζα και δυατότητα πέδησης που έχει το μηχανάκι σε σχεση με ένα αυτοκίνητο. Όπως και να χει πολύ τυχερή η λεγάμενη αφού τη γλίτωσε φτηνά κάνοντας και δεύτερο οδηγικό λάθος, αφού είναι επικίνδυνο να είσαι σταματημένος πάνω σε μηχανή μόνο με το πόδι, ακόμα και σε δρόμο χωρίς κλίση εδάφους.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2008, 16:23
  2. Ξερουμε που θα βρουμε αυτη την μασκα?
    από KeLeYTiS στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2005, 23:45
  3. φωτο απο live....που θα θυμαμαι..
    από Spazz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2004, 01:43
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2004, 17:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF