Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 19 από 19

Θέμα: Νέος στο club και αγορά μηχανής

  1. #16
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.972
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jacson123 Προβολή μηνύματος
    Έχεις δίκιο για το Aprilia το παλαιό ήταν rotax.Όπως κοιτάω και σε ξένα site ιδιαίτερα προβλήματα δεν βγάζει ο κινητήρας και στο καινούργιο ακόμα βγάζουν τα περιφεριακά κάτι προβληματάκια, κάτι αντλίες, ηλεκτρικά που δεν με πειράζει λόγω της δουλειάς και τα μαζεύω. Το Bmw όμως το σημερινό είναι ό κινητήρας ο μονοκύλινδρος στο G / Rotax assembly China ενώ έχει και δικύλινδρο το F που δεν είναι Κίνα σίγουρα αλλά κατασκευάζεται εξ ολοκληρου στη Γερμανία ή Αυστρια με κάθε επιφύλαξη όμως αυτό. Αλλά σίγουρα δεν είναι Κίνα.
    Το μονοκύλινδρο το F650GS είχε κινητήρα που ερχόταν από Αυστρία, οι 2 εκκεντροφόροι επικεφαλής κατασκευάζονταν από τη BMW και η συναρμολόγηση όλου του συνόλου του κινητήρα γινόταν στο Μόναχο. Στη σειρά G όπου ο κινητήρας ήταν μαύρου χρώματος, η συναρμολόγηση γινόταν στην Κίνα υπό την επίβλεψη τεχνικών της BMW, ενώ πλέον ο κινητήρας και πάλι κατασκευάζεται στη Γερμανία. Αυτή η καραμέλα με τον κινητήρα που συναρμολογείτο στην Κίνα έχει παραγίνει, λες και πρόκειται για κινεζιά από τα Alex Pack... Άκουγα ανθρώπους να λένε ότι δεν θα αγόραζαν ποτέ τη G επειδή ο κινητήρας είναι κινέζικος και την ίδια στιγμή έχυναν από υπερηφάνεια μοστράροντας το ηλεκτρονικό μπιχλιμπίδι iPhone ΜADE IN CHINA 100% και καμαρώνοντας το παπουτσάκι το PUMA το ΜΑDE IN VIETNAM 100%. Επιλεκτική ευαισθησία το λέω εγώ ή και άγνοια αν θες...

  2. #17
    jacson123 Το avatar του/της jacson123
    Εγγραφή
    28/10/2012
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Το μονοκύλινδρο το F650GS είχε κινητήρα που ερχόταν από Αυστρία, οι 2 εκκεντροφόροι επικεφαλής κατασκευάζονταν από τη BMW και η συναρμολόγηση όλου του συνόλου του κινητήρα γινόταν στο Μόναχο. Στη σειρά G όπου ο κινητήρας ήταν μαύρου χρώματος, η συναρμολόγηση γινόταν στην Κίνα υπό την επίβλεψη τεχνικών της BMW, ενώ πλέον ο κινητήρας και πάλι κατασκευάζεται στη Γερμανία. Αυτή η καραμέλα με τον κινητήρα που συναρμολογείτο στην Κίνα έχει παραγίνει, λες και πρόκειται για κινεζιά από τα Alex Pack... Άκουγα ανθρώπους να λένε ότι δεν θα αγόραζαν ποτέ τη G επειδή ο κινητήρας είναι κινέζικος και την ίδια στιγμή έχυναν από υπερηφάνεια μοστράροντας το ηλεκτρονικό μπιχλιμπίδι iPhone ΜADE IN CHINA 100% και καμαρώνοντας το παπουτσάκι το PUMA το ΜΑDE IN VIETNAM 100%. Επιλεκτική ευαισθησία το λέω εγώ ή και άγνοια αν θες...
    Αδερφέ όπως και στους υπόλοιπους φίλους θα σας πω το εξής και είναι απο εταιρική πείρα. Οι κινέζοι μας έχουν κάψει τη γούνα αλλά δεν το έχουμε καταλάβει. Το 1995 η Furuno είναι απο τις ποιο αξιόπιστες εταιρίες που κατασκευάζει συστήματα radar στα πλοία, μετέφερε την παραγωγή στη κίνα με αποτέλεσμα το 20% που παραλαμβάναμε στην Radio Holland που είμουν τότε είχαν προβλήματα. Το 20% είναι πολύ μεγάλο ποσοστό αστοχίας. Το 2012 η κινέζικη huawei που φτιάχνει συστήματα επικοινωνίας και έχει ρημάξει την αγορά ρίχνοντας τις τιμές στο ναδίρ πουλάει συστήματα και όποιος τα βάζει όπως οι περισότεροι πάροχοι κινητής έχουν αρκετά προβλήματα, όλοι έχετε κινητά σε κάποιους παρόχους (δεν μπορώ να ονοματήσω)ίσως τα τελευταία 2 χρόνια θα έχετε δει πόσα περισσότερα drop calls έχετε στα κινητά σας. Οι κινέζοι βέβαια λένε ότι πάντα φταίνε τα άλλα συστήματα που δεν είναι συμβατά με αυτούς και όχι αυτοί που δεν είναι συμβατοι με τους περισσότερους.
    Είμαι ηλ/κος μηχανικός αρκετά χρόνια δυστυχώς ο μύθος με τους κινέζους είναι ότι έχουν αξιοπιστία. Για να το κερδίσουν πληρώνουν πολλά στα marketing για αυτό. Παραδειγματάκι η Αυστραλία τους πέταξε έξω. Κατάμουτρα τους έχουν χαμηλά τα standards εν σχέση με αυτό που ήθελαν εκείνοι.

    Το iphone 4 για παράδειγμα που ανέφερες είναι το ποιο τρανταχτό παράδειγμα κινεζιάς iphone made in China. Το 4 έχει το ποιο βασικό πρόβλημα στο ότι χαλάει και δεν δουλεύει το κουμπί home προσωπικά είναι το δεύτερο που έχω χαλασμένο. Κοίτα και στο internet !

    Και στο φινάλε για να μην σας κουράζω παίρνεις iphone και το πληρώνεις 700euro γιατί να είναι κινέζικο? με 700euro το θέλουμε να είναι ευρωπαικο ή us δεν κατάλαβα δηλαδη για να βγάζει ο κινέζος δισ και να δίνει μισθούς το μήνα σε 10 άτομα όσο στοιχίζει 1 τηλέφωνο.
    Να ξέρετε ο Κινέζος θα μας σακατέψει και τους μισθούς και το βιοτικό επίπεδο μας.

    sorry για την έκθεση ρε παιδιά αλλά δυστηχώς το ζω στο κλάδο μου αυτή τη μ@λακι@ με τους περισσότερους μηχανικούς απολυμένους και το μύθο της ανταγωνιστικότητας των κινέζων, και της αξιοπιστίας τους

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Φίλε στην πιάτσα και σε κάθε τεχνολογικό αλλά και άλλο τομέα (π.χ. ένδυση/υπόδηση) το "είναι κινέζικο" χρησιμοποιείται ως συνώνυμο του "είναι φτηνιάρικο, μείνε μακριά!", για ποιο μύθο "αξιοπιστίας των κινέζων" μιλάς;

  4. #19
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.205
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taskon Προβολή μηνύματος
    Για τι χρονολογιας μοντελα κοιτας? γιατι το πεγκασο μεχρι το 2004 οχι το strada δηλαδη ο κινητηρας ηταν rotax που ηταν αυστριακοι. φανταζομαι οτι το ιδιο θα ισχυει και για τα bmw. ο κινητηρας του strada ηταν νομιζω τησ minareli και τον φορουσε και το χτχ.(με επιφυλαξη)

    ολόσωστος ο παικτης
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. νεος στο club με suzuki dr350
    από morrison1986 στο forum Suzuki
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2016, 14:52
  2. Νέος στο club...
    από malachaskos στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2012, 12:24
  3. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2006, 16:55
  4. ΡΕ ''sf'' ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ Club????
    από zoropatra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2006, 22:09
  5. Νεος στο club μα οχι στο χορο
    από soter3gm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2005, 14:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF