Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 21 από 21

Θέμα: ποση πιεση στο τιμονι;

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
    με δυο λογια ειναι φυσιολογικο να χασει στιγμιαια προσφρυση το μπροστινο οταν εχωντας μια κλιση προσπαθισεις πολυ γρηγορα να γυρεις απ'την αλλη;;

    Φαντάσου το μηχανάκι πλαγιασμένο π.χ αριστερά να διανύει τη στροφή. Ο μπροστινός τροχός κοιτάει ελαφρώς προς το εσωτερικό της στροφής.

    Για να αλλάξεις κλίση από αριστερά που είσαι σε αμέσως δεξιά (π.χ εσάκι), πιέζεις μπροστά το δεξί κλιπόν. Στην ουσία, αναγκάζεις τον μπροστινό τροχό να κοιτάξει κι άλλο προς το εσωτερικό της στροφής. Οπότε αυτός πάει να διπλώσει, ψιλο-γλιστράει, αλλά επειδή το μηχανάκι έχει ήδη ξεκινήσει την διαδικασία -σηκώνομαι και πλαγιάζω από την άλλη-, τα φαινόμενα σταματούν εκεί συνήθως.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    φανταζομαι τον μπροστινο ηθελες να γραψεις. νομίζω το πισω εννοεί. Οτι με υπερβολικο άνοιγμα εισαι στα προθυρα highside
    ειπα μηπως εννοει οτι θα γλυστρισει το μπροστα επειδη θα ειμαι με κλειστο γκαζι στη στροφη.
    τι highside με το cbrακι...λεμε τωρα(θα μου πεις ολα γινονται με τετοιους δρομους)

    για τα υπολοιπα οκ.γραψτο εσυ στο περιπου κ θα τη βρουμε την ακρη

    @bladeruner: κοντα σ'αυτο που λες ειναι αυτο που σκεφτομαι κ εγω

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mako
    Εγγραφή
    16/10/2007
    Μηνύματα
    366
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
    ειπα μηπως εννοει οτι θα γλυστρισει το μπροστα επειδη θα ειμαι με κλειστο γκαζι στη στροφη.
    τι highside με το cbrακι...λεμε τωρα(θα μου πεις ολα γινονται με τετοιους δρομους)

    για τα υπολοιπα οκ.γραψτο εσυ στο περιπου κ θα τη βρουμε την ακρη

    @bladeruner: κοντα σ'αυτο που λες ειναι αυτο που σκεφτομαι κ εγω
    Επειδη εισαι πολυ μπερδεμενος αντε κανε ενα σχολειο πριν δεις τα ασχημα! Αν χασεις μπροστινο θα το καταλαβεις οταν ηδη θα σερνεσαι!!!!!!!!!!

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    Επειδη εισαι πολυ μπερδεμενος αντε κανε ενα σχολειο πριν δεις τα ασχημα! Αν χασεις μπροστινο θα το καταλαβεις οταν ηδη θα σερνεσαι!!!!!!!!!!
    κομματακι απιθανο να πεσω απ'το συγκεκριμενο γλιστρημα μπροστινου..ισως αν συμβει στην περιπτωση που λεει ο bladeruner.

    καλα για σχολειο εννοειται.καλοδεχουμενες ολες οι προσφορες σε σοβαρα μηχανακια γιατι εγω αργω ακομα να παρω.

  5. #20
    Στο 750 πάντως με κρύα λάστιχα και σε άσφαλτο ψιλοχάλια, εύκολα χάνω το μπροστινό άμα παρασπρώξω δυνατά τον οριζόντιο άξονα των κλιπόν.


    Αλλά το τρώω το φαΐ μου...

    Δεν είναι καλό να συμβαίνει αυτό, σε νορμάλ μηχανές είναι πιο δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο να το κάνεις. Σε αγωνιστικούς ρυθμούς αναφέρεται ότι οι έμπειροι αναβάτες σε πίστες με άψογη άσφαλτο και μηχανές κάνουν από 0.3 μέχρι 0.9 (άμα θυμάμαι καλά) δεύτερα.

    Στην ελληνική πραγματικότητα, καλό είναι να το διπλώνεις όσο άνετα νιώθεις και όσο ομαλά χρειάζεται υπό τις συνθήκες.

    Το να οδηγάς με ρυθμό στους δρόμους σε ωφελεί περισσότερο και κουράζεσαι και λιγότερο με "δύσκολα" μηχανάκια...


    Όπως σωστά προειπώθηκε παραπάνω, όταν με το καλό τελειώσει το counter-steering, τότε σκάμε το γκάζι και σταδιακά μετά το ανοίγουμε μέσα στη στροφή ζγα ζγα...



    Είναι όμως πολλά τα δεδομένα και ο πιο γρήγορος τρόπος να μπουν στο κεφάλι του αναβάτη είναι μέσω μιας σχολής.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    νομιζω εβγαλα μια ακρη γενικα.
    θενκς!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Βάση για κινητό τηλέφωνο στο τιμόνι
    από island στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2017, 15:50
  2. Τρεμουλο στο τιμονι
    από EDFC στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 11:55
  3. Κουνημα στο τιμονι....
    από advblack στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 12:37
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2006, 12:45
  5. Prestige 2004 ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ
    από slaybas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2005, 10:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF