Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 63

Θέμα: Αέρας και οδήγηση μηχανής

  1. #16
    ~
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    272
    οταν ρώτησα εγω μου απαντησαν οτι καλο
    1/ ειναι να βρισκομαι σε λωριδα οσο γινεται πιο αδεια (περιθωριο ασφαλειας) σε περιπτωση που ο αερας με παει δεξια-αριστ.
    2/ να χαλαρωσω οσο γινεται πανω στο μοτορι κ ειδικοτερα να αφησω πολυ χαλαρα τα χερια μου στο τιμονι (ισα να το κραταω στην πορεια του) ειναι κ το μονο που μπορεις να "διορθώσεις"
    3/να εχω ταχυτητα σχετικα μικρη (ωστε να εχω το γκαζι οταν χρειαζεται)
    4/ υπομονη κ οχι πανικο!




  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mystique
    οταν ρώτησα εγω μου απαντησαν οτι καλο
    1/ ειναι να βρισκομαι σε λωριδα οσο γινεται πιο αδεια (περιθωριο ασφαλειας) σε περιπτωση που ο αερας με παει δεξια-αριστ.
    2/ να χαλαρωσω οσο γινεται πανω στο μοτορι κ ειδικοτερα να αφησω πολυ χαλαρα τα χερια μου στο τιμονι (ισα να το κραταω στην πορεια του) ειναι κ το μονο που μπορεις να "διορθώσεις"
    3/να εχω ταχυτητα σχετικα μικρη (ωστε να εχω το γκαζι οταν χρειαζεται)
    4/ υπομονη κ οχι πανικο!



    Πολύ σωστά τα λές!!!!

    Επίσης βοηθάει να έχεις σκυφτή στάση ώστε να σχηματίζεται η μικρότερη δυνατή πλευρική επιφάνεια οπότε ο αέρας δεν μας πιέζει τόσο δυνατά.
    Αντίστοιχα όσο λιγότερα πράγματα έχουμε επάνω στο μηχανάκι (βαλίτσες, Tankbag, συνεπιβάτη......κλπ) τόσο λιγότερο ζόρι.
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  3. #18
    Όταν ο αέρας έχει σταθερή κατεύθυνση δεν έχω κανένα πρόβλημα. Γέρνω μονίμως προς την αντίθετη πλευρά και είμαι ΟΚ. Κόβω, όμως, λίγο ταχύτητα, γιατί όσες φορές δοκίμασα να γκαζώσω μόλις γινόταν μια αλλαγή στον αέρα η ψυχή μου πήγαινε στην κούλουρη

    Το πρόβλημα είναι όταν φυσάει μια από αριστερά, μια από δεξιά και αλλάζει συνέχεια η κατεύθυνση του αέρα και η έντασή του. Μου έτυχε τον χειμώνα και με ψιλόβροχο ταυτόχρονα και δε μπορούσα να κάνω και πολλά. Απλά πήγαινα αργά και προσπαθούσα να ισσοροπήσω μια από τη μια και από την άλλη. Δοκίμασα και το γκάζι, αλλά είπαμε... χεζόμουνα , μου φαινόταν πολύ επικίνδυνο.

    Όλα αυτά έγιναν σε δρόμους ανοιχτούς του στυλ της εθνικής.

  4. #19
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    re paidia otan leme gkazi den ennooume na to telikiasete to mhxanaki....
    kaluteros oros einai "gemato gkazi".....dhladh anebasmenes strofes wste se opoiodhpote "xtuphma" tou aera na mporei to mhxanaki na sunexisei thn poreia tou....oso gia to timoni to kratame gera giati se opoiodhpote "xtuphma" pali 8a gurisei polu eukola...sto telos tou ta3idiou isws ponane ta xeria alla den peirazei...
    kalo einai na odhgame analoga me thn katastash kai panta or8ioi..to na plagiazeis den to briskw kalo...se anti8eth kateu8hnsh tou aera ti 8a ginei?.....gia kako to blepw...

  5. #20
    Δηλαδή χαμηλή σχετικά ταχύτητα αλλά με μια ή δύο ταχύτητες κάτω ώστε να έχει υψηλότερες στροφές ο κινητήρας.

    Απορία!!!
    Μήπως σε αυτή την τεχνική εκμεταλευόμαστε το πιο έντονο γυροσκοπικό που προκαλεί ο κινητήρας λόγω αυξημένης περιστροφής????
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  6. #21
    Γενικά, όσο μεγαλύτερη είναι η ταχύτητα τόσο μικρότερη είναι η δύναμη που κρατάει τη μηχανή στο δρόμο. Αρα μια μέση ταχύτητα είναι προτιμότερη.

    Οσον αφορά στις "γεμάτες" στροφές...
    Σε συνθήκες δυνατού αέρα, πρέπει να έχουμε εξασφαλισμένο ένα περιθώριο έξτρα δύναμης [δηλ. περιθώριο αύξησης ισχύος (Ισχύς=Προωστική δύναμη επί ταχύτητα)], για την περίπτωση που ένα δυνατό ρεύμα ανέμου πάει να μας βγάλει από την πορεία μας. Έτσι, δεν έχουμε τέρμα γεμισμένες τις στροφές, ώστε να μπορούμε να ανοίξουμε επιπλέον γκάζι αν χρειαστεί. Το να έχουμε γεμάτες στροφές αλλά περιθώριο για μια ταχύτητα πάνω είναι λίγο επίφοβο, αφού κατά την αλλαγή η μηχανή είναι στιγμιαία πιο επιρρεπής στη δύναμη του ανέμου.
    safety doesn't happen by accident

  7. #22
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    xronia polla se olous prwta apo ola...

    h kentrikh idea einai h e3hs...
    parte ta mhxanakia sas kai afhste tis episthmonikes analuseis...
    sto dromo 8a katalabete ti na kanete...
    me liga logia EMPEIRIA...
    oso odhgas toso ma8aineis....oxi mono me 8ewria....
    kai gw kapote otan prwtopiasa motosukleta sta xeria eixa diafora problhmata....kapoia stigmh lunontai me thn odhghsh...an kapoios pou den 3erei mpanio pesei sto nero to enstikto ths epibiwshs 8a ton kanei na kolumphsei...egw pantws etsi ema8a..
    kai na pw thn alh8eia den 3erw polla 8ewrhtika 8emata....apolambanw th motosukleta mou...apla...

  8. #23
    Ποτέ δεν ξέρεις... ;-) Το avatar του/της startengine
    Εγγραφή
    08/09/2005
    Μηνύματα
    163
    "...parte ta mhxanakia sas kai afhste tis episthmonikes analuseis...
    sto dromo 8a katalabete ti na kanete...
    me liga logia EMPEIRIA..."

    Συμφωνώ σχεδόν απόλυτα μαζί σου φίλε μου.
    Και γράφω "σχεδόν" γιατί όταν βρέθηκα για πρώτη φορά σε πολύ (μα πολύ) δυνατό αέρα εκεί που δεν το περίμενα, μου φάνηκε πολύ χρήσιμη η συμβουλή φίλου:
    μην σφίγγεις το τιμόνι μόνο τα πόδια σφιχτά να κατευθύνουν, τα χέρια ΧΑΛΑΡΑ
    Σε γενικές όμως γραμμές, η πολλή θεωρία μπερδεύει και στην τελική σε ξενερώνει (προσωπική εμπειρία). Εκεί έξω είναι όλα.
    Άγιο είναι να είσαι επιφυλακτικός και προσεκτικός, ολέθριο είναι να είσαι φοβισμένος.
    Ζήσε, μάθε και αγάπα όσο περισσότερο μπορείς!
    Μετανιώνεις πάντα για εκείνα που ΔΕΝ πρόλαβες να κάνεις.....

  9. #24
    odigies pros nautilomenous...

    1. ama exei anemothiela/tifwna den jekiname gia volta
    2. an i roi tou aera einai (sxetika) "sinektiki" (pws fenete i spoudagmeni reustomixaniki ) kai i gonia prosvolis oxi edelos plagia, to gazi einai mia lisi...
    3. an o aeras den exei sinoxi (ripes anemou) den iparxoun kai polla na kanoume... pame (sxetika) siga kai prospathoume na vroume tin sixnotita twn ripwn...
    genika me tis ripes pas pera-dothe... ara prosoxi.

  10. #25

    Χαλαρά τα χέρια!

    Γενικά αν έχεις χαλαρά τα χέρια και είσαι σκυφτός βοηθάει πολύ.
    Έχω περάσει την γέφυρα Ρίου-Αντιρίου σε συνθήκες που δεν επιτρεπόταν η διέλευση φορτηγών και μοτοσικλετών (δεν με είδε ο αστυνομικός να με σταματήσει) εκεί με κούναγε περίπου ένα μέτρο πέρα δώθε και η μηχανή έκανε μια μικρή ταλάντωση στο τιμόνι (εννοείτε είχα γείρει αρκετά προς την πλευρά του ανέμου) και φυσικά ο αέρας ερχόταν σε ριπές (που ήταν και ο περισσότερος αέρας που έχω συναντήσει).

    Η δική μου μηχανή τουλάχιστον (CBR929RR) αν έχεις τα χέρια χαλαρά αυτοδιορθώνει (γέρνει προς την πλευρά του αέρα) είναι λίγο τρομακτικό στην αρχή σα να φεύγουν οι ρόδες από κάτω σου αλλά μετά καταλαβαίνεις ότι τελικά σε βοηήάει να κρατήσεις την πορεία σου. Θα έλεγα ότι μια καλή ταχύτητα είναι γύρω στα 70-80 km/h για να έχεις σταθερότητα αλλά και να μπορέσεις να κρατήσεις την μηχανή αν βγεί από την πορεία της.

    Θυμίσου: Η μηχανή (ιδαίτερα μεγάλου κυβισμού) είναι πιο σταθερή από εσένα για αυτό αν έχεις τα χέρια σου σφιχτά καθώς το σώμα σου ανεμοδέρνεται θα δίνεις εντολές στο τιμόνι και θα πηγαίνεις σα μεθυσμένος.
    ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΧΝΑΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ
    ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harlek
    Εγγραφή
    28/08/2005
    Μηνύματα
    222

    Re: Χαλαρά τα χέρια!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από jp929rr

    αν έχεις τα χέρια χαλαρά αυτοδιορθώνει (γέρνει προς την πλευρά του αέρα) είναι λίγο τρομακτικό στην αρχή σα να φεύγουν οι ρόδες από κάτω σου αλλά μετά καταλαβαίνεις ότι τελικά σε βοηήάει να κρατήσεις την πορεία σου.
    Ακριβώς έτσι! Πιο εφιαλτικό σενάριο πάντως είναι φοβερή ριπή ενώ είσαι με κλίση σε στροφή.
    Ή, επίσης τρομακτικό, στην ευθεία να σε φυσάει απ' το πλάι διαρκώς κι εσύ να αντιστέκεσαι και να σταματήσει ξαφνικά ο αέρας! (οπότε...στρίβεις)

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
    Προσωπικα,πηγαινω με μια κατω και προσπαθω να εχω οσο το δυνατον μικροτερη μαζα...
    Δηλαδή χάνεις κιλά στον αέρα, δεν μου λες το κόλπο γιατί έχω κάποια περιττά...

    Μάλλον εννοείς ότι 'μαζεύεσαι' μέσα στο μηχανάκι για να μετριάσεις την συνολική επιφάνεια.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    odigies pros nautilomenous...

    1. ama exei anemothiela/tifwna den jekiname gia volta
    2. an i roi tou aera einai (sxetika) "sinektiki" (pws fenete i spoudagmeni reustomixaniki ) kai i gonia prosvolis oxi edelos plagia, to gazi einai mia lisi...
    3. an o aeras den exei sinoxi (ripes anemou) den iparxoun kai polla na kanoume... pame (sxetika) siga kai prospathoume na vroume tin sixnotita twn ripwn...
    genika me tis ripes pas pera-dothe... ara prosoxi.
    Θα τις κόψεις σύντομα τις !#@$%%$^... , άντε μην σ'αρχίσω και εγώ με stagnation point.

    Δεν κυκλοφοράμε με ανεμόμετρο πάνω στην μηχανή, δεν είναι πρακτικό

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  14. #29
    Επειδή η καθαρά θεωρητική εξήγηση είναι πολύ δύσκολη (και μιλάμε για ασταθές σύστημα-μια φυσάει έτσι , μια αλλιώς), το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε αυτά που έχουμε συλλέξει εμπειρικά.

    Όπως πολύ σωστά ανέφεραν πολλοί μέχρι τώρα, οδηγάμε και με μειωμένη ταχύτητα (μοτό) και με 1 ή 2 σχέσεις (κιβωτίου) κάτω. Κατά την γνώμη μου όμως η εξήγηση για αυτό δεν έγκειται στο ότι έχουμε διαθέσιμο γκάζι (γιατί? για να ξεφύγουμε από τον άερα - μας ξαναπεριμένει λίγο πιο κάτω)αλλά στο ότι εφρμόζουμε μεγαλύτερη δύναμη -μέσω του πίσω τροχού- στον δρόμο -tractive effort, δείτε σε κάποιο τεστ του performance bikes τα σχετικά διαγράμματα και θα καταλάβετε- γεγονός που μας βοηθάει να ανακτήσουμε μέρος της κατευθυντικότητας (αφού το τιμόνι μας το έχει πάρει ήδη ο αέρας και συνεπώς έχουμε μειωμένο έλεγχο στον εμπρός τροχό). Αυτό που προσθέτει και ο jp929rr είναι πολύ σωστό, απλά σκεφτείτε την διαφορά που νοιώθετε όταν οδηγάτε με τζάκετ που 'φουσκώνει' και με ένα καλό δερμάτινο που είναι στα μέτρα σας.

    Επίσης κάτι που έχω διαπιστώσει αρχικά εμπειρικά (από την εποχή που είχα το πρώτο μου DT το 87), είναι ότι βοηθάει το 'σφίξιμο' των αποσβέσεων στις αναρτήσεις. Αυτό εξηγείται μέσω της διαφοράς στο χρόνο συμπίεσης-αποσυμπίεσης των αναρτήσεων την στιγμή που η μηχανή δέχεται τις ριπές ανέμου (αφού στην πραγματικότητα οι αποσβέσεις καθορίζουν την ταχύτητα συμπίεσης - επαναφοράςς, ενώ το μέγεθος συμπίεσης καθορίζεται από τα ελατήρια). Συνεπώς την στιγμή που αποσυμπιέζεται η ανάρτηση μετά την ριπή αέρα αν έχουμε 'γρήγορη' απόσβεση επαναφοράς αυτό σημαίνει ότι χάνουμε μέρος της κάθετης δύναμης στον τροχό και συνεπώς μέρος της κατευθυντικότητας μας.

    Επίσης να υπενθυμίσω ότι αν είμαστε φορτωμένοι με βαλίτσες, δικάβαλοι κ.τ.λ., οι αεροδυναμικές ιδιότητες της μηχανής αλλάζουν άρδην προς το χειρότερο (μεγαλύτερη μετωπική και πλευρική επιφάνεια) και πρέπει να προσαρμόσουμε την οδήγηση μας.

    Τελικά, το βασικό που πρέπει να θυμόμαστε είναι ότι οδηγούμε πάντα ανάλογα με τις συνθήκες και τις ικανότητες μας

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    Re paidia na rotiso kati san asxeti pou eimai ?

    Ama to mixanaki exei baros ( px synepibath ) den kathetai ? ara exei perissoteri statherotita ?

    leo ego tora...
    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μουσική και οδήγηση
    από Ζεύκας στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2007, 09:22
  2. αερας και fairing
    από all right στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2007, 10:09
  3. Μπαγκαζιέρα και οδήγηση εκτός πόλης
    από perastikos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2006, 23:20
  4. Κινητα και οδηγηση
    από alex14 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 13:29
  5. Αέρας και σκουπίδια....
    από Nik0s στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2006, 15:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF