Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 39

Θέμα: Νέος οδηγός και 1η μηχανή..

  1. #16
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.974
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GeorgeMT Προβολή μηνύματος
    Μεγάλε όπως σου είπα είναι η πρώτη μου μηχανή και γενικά δεν έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα. Όσον αφορά τα μηχανικά μέρη της ΒMW, αναφέρομαι στον κινητήρα και τα μηχανικά μέρη και όχι τα περιφερειακά. Αν δεν κάνω λάθος ο κινητήρας δεν είναι BMW σωστά? Τώρα σχετικά με τις ζημιές δεν το γνώριζα το θέμα με τα μπουζί οπότε σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Το ABS σίγουρα θα κάνει διαφορά σε εμένα που δεν γνωρίζω να φρενάρω ακόμα.
    Γενικά το ΒΜW το γουστάρω πολύ, απλά δεν ξέρω αν θέλω να δώσω τόσα χρήματα για πρώτη μηχανή. Γιατί μοντέλο του ΄04 και με ABS δεν νομίζω να θέλει κάτω από 3500.

    Πάντως ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τις συμβουλές.

    Ο κινητήρας είναι σκυλί, Rotax γάρ, ερχόταν συναρμολογημένος από Αυστρία και μετά στο εργοστάσιο της BMW στο Βερολίνο όπου μόνταραν οι Γερμανοί τους 2 εκκεντροφόρους που κατασκεύαζε η ίδια η BMW. Ο κινητήρας κατασκευαζόταν στην Κίνα στη σειρά G και όχι σε αυτό που ψάχνεις εσύ και ήταν βαμμένος μαύρος, ενώ από φέτος η κατασκευή γίνεται και πάλι Γερμανία.

  2. #17
    Κρουστο μελος Το avatar του/της Kleman
    Εγγραφή
    20/02/2012
    Μηνύματα
    105
    Καλημερες παιδες.Καλοτάξιδο οτι και αν πάρει ο φίλος.Κουβέντα να γίνεται,θα πρότεινα το ΚΛΕ 500 05 για τους λογους οτι
    το συγκεκριμενο μοντέλο ειναι πανεμορφο,το θεμα με την σελα εχει βελτιωθει κατα πολυ(εκτος αν μερικοι θελουν την πολυθρονα απο το σπιτι τους),κοστος για service μηδαμινο,τερας αξιοπιστιας,δικυλινδρο και πάει παντου.
    Για πρωτη μηχανη σκεφτόμουνα ακριβως τα ιδια.ΔΗΛ.SUSUKI FREE,XT 660 MOTARD,KAI BMW 650.
    Αν εξαιρεσεις την BMW απο τοτε που βγηκαν οι φωτοαγγελιες εβλεπα μεσα απειρα freewind.
    Μπορει αυτο να μην λεει κατι αλλα ηρθε και εδεσε οταν το πηρα στα χερια μου.Να μου το εδινες για ταξιδι θα το σκεφτόμουνα.Η ΒΜW RESPECT ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
    Γνώμες ειναι αυτές και ας ακουστουν.
    Το παν ειναι να παρεις κατι που να μην φοβασε να το σπασεις και μετα να σπαζεσαι.
    Α.....και για το χτ τα ιδια πανω κατω με το freewind.Παρολα αυτα εινα τιμια μηχανακια ολα.
    Το παν ειναι να περνεις κατι που να σε καλυπτει και οχι να τις αλλαζεις σαν βρακια επειη σου βρομαει
    κατι.Πολυ απλα να μην την αγορασεις.
    Μετα κλεγομαστε για την κριση.
    Για μας είναι η ζωή!

  3. #18
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδες οσοι προτεινετε το χτ εχετε ανεβει πανω, και αν ναι τι μποϊ εχετε??
    1.70 + νεος οδηγος δε νομιζω οτι θα εχουν καλα ξεμπερδεματα
    +900
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/12/2010
    Μηνύματα
    13
    γιατι δεν δοκιμαζεις κατι σε στιλ ducati monster....τα 600 παιζουν γυρο στα 2.000 και ειναι αξιοπιστα μηχανακια...

  5. #20
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    χτχ η το μπεμβε το 650.

    καλως ηρθες στη 2κυκλη συντροφια.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #21
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.783
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από EVI Προβολή μηνύματος
    η πρωτη μοτοσυκλετα μεγαλου κυβισμου που ειχα ηταν το freewind και το μετανιωσα που το εδωσα μεχρι σημερα για διαφορους λογους. Προβλημα : εαν δεν εχουν αλλαχτει , να αλλαχτουν τα ρουλεμαν τιμονιου και τα πανω και τα κατω. Τπτ αλλο δεν μου εβγαλε. Καλη αρχη και καλους δρομους.
    Αν κάθε 20.000χλμ ή 1-2 χρόνια ανοίγονταν για καθαρισμό και επαναλύπανση ουτε αυτό θα σου έβγαζε.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anetheron Προβολή μηνύματος
    Εγω παλι στηριζω KLE και πηγασο...καθως ειμαι και κατοχος και αν δεν το παινεψουμε...:P
    Δεν πάει έτσι όμως και το ξέρεις!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδες οσοι προτεινετε το χτ εχετε ανεβει πανω, και αν ναι τι μποϊ εχετε??
    1.70 + νεος οδηγος δε νομιζω οτι θα εχουν καλα ξεμπερδεματα

    Σιγά το βρωμόγκαζο!
    Το χτχ είναι χαμηλό.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    χτχ η το μπεμβε το 650.

    καλως ηρθες στη 2κυκλη συντροφια.
    +1

    Το freewind είναι άσπαστο αλλά είναι λίγο παλιό και λιγότερο δυνατό απ' τα υπόλοιπα. Θα το επέλεγα μόνο αν το οικονομικό ήταν μεγάλο πρόβλημα καθ' ότι μπορείς να το βρεις φθηνότερα απ' τα υπόλοιπα.
    Sent from me using a computer.

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αν κάθε 20.000χλμ ή 1-2 χρόνια ανοίγονταν για καθαρισμό και επαναλύπανση ουτε αυτό θα σου έβγαζε.



    Δεν πάει έτσι όμως και το ξέρεις!




    Σιγά το βρωμόγκαζο!
    Το χτχ είναι χαμηλό.



    +1

    Το freewind είναι άσπαστο αλλά είναι λίγο παλιό και λιγότερο δυνατό απ' τα υπόλοιπα. Θα το επέλεγα μόνο αν το οικονομικό ήταν μεγάλο πρόβλημα καθ' ότι μπορείς να το βρεις φθηνότερα απ' τα υπόλοιπα.
    Η αλήθεια είναι ότι αν δεν έπαιζε ρόλο το χρηματικό θα πήγαινα απευθείας στην BMW αλλά δεν θέλω να δώσω πολλά. Επίσης έχω ένα φίλο με freewind και το πουλάει σε καλή τιμή (<2000€). Στα ίδια λευτά δεν υπάρχει BMW 650 με ABS.

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από potis_l Προβολή μηνύματος
    γιατι δεν δοκιμαζεις κατι σε στιλ ducati monster....τα 600 παιζουν γυρο στα 2.000 και ειναι αξιοπιστα μηχανακια...
    Το συγκερκιμένο μηχανάκι έιναι όντως πολύ ωραίο αλλά νομίζω ότι για τους ελληνικούς δρόμους δεν είναι η καλύτερη επιλογή. Επίσης θα ήθελα να παίξω λίγο με λάσπη οπότε είναι κρίμα να καταστρέψεις ένα ducati monster...!

  9. #24
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.783
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GeorgeMT Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι ότι αν δεν έπαιζε ρόλο το χρηματικό θα πήγαινα απευθείας στην BMW αλλά δεν θέλω να δώσω πολλά. Επίσης έχω ένα φίλο με freewind και το πουλάει σε καλή τιμή (<2000€).

    2000ευρώ δεν ξέρω αν θεωρείται καλή τιμή. Τι μοντέλο είναι?

    Μιλάμε για 1500 ευρώ το πολύ με την μηχανή σε άριστη κατάσταση. Να μην θέλει ουτε αέρα στα λάστιχα. Και με έχτρα βαλίτσες κτλ πάλι εκεί θα πάς.

    Αν έχουμε φθαρμένα ελαστικά, αλυσίδα στο όριο κτλ πάμε στο 1000αρικο.

    Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος αλλά φίλος πρόσφατα αγόρασε freewind με 800 και του έφτασε 1200 για μαζέματα με τη μηχανή αυτή τη στιγμή να είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση και με κάποια έχτρα. topcase κτλ.
    Sent from me using a computer.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    2000ευρώ δεν ξέρω αν θεωρείται καλή τιμή. Τι μοντέλο είναι?

    Μιλάμε για 1500 ευρώ το πολύ με την μηχανή σε άριστη κατάσταση. Να μην θέλει ουτε αέρα στα λάστιχα. Και με έχτρα βαλίτσες κτλ πάλι εκεί θα πάς.

    Αν έχουμε φθαρμένα ελαστικά, αλυσίδα στο όριο κτλ πάμε στο 1000αρικο.

    Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος αλλά φίλος πρόσφατα αγόρασε freewind με 800 και του έφτασε 1200 για μαζέματα με τη μηχανή αυτή τη στιγμή να είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση και με κάποια έχτρα. topcase κτλ.
    Η μηχανή είναι του 04 και έχει περίπου 45.000χλμ. Από αυτά που γνωρίζω το μόνο που θα χρειαστεί είναι λάστιχα ( δεν είναι πολυφορεμένα αλλά καλύτερα να τα αλλάξω ). Για την τιμή δεν έχουμε καταλήξει ακόμα αλλά θεωρώ πως θα πάει κάτω από 2.000 με το κλειδί στο χέρι.

  11. #26
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.783
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GeorgeMT Προβολή μηνύματος
    Η μηχανή είναι του 04 και έχει περίπου 45.000χλμ. Από αυτά που γνωρίζω το μόνο που θα χρειαστεί είναι λάστιχα ( δεν είναι πολυφορεμένα αλλά καλύτερα να τα αλλάξω ). Για την τιμή δεν έχουμε καταλήξει ακόμα αλλά θεωρώ πως θα πάει κάτω από 2.000 με το κλειδί στο χέρι.
    Δεν ξέρω φίλε μου, ειλικρινά. Ψάξε στο car και αλλού για να δεις πόσο πάνε αυτά τα μοντέλα πάνω κάτω και κρίνεις μόνος σου. Εγώ πάντως δεν θα πλησίαζα τα 2000 ανεξάρτητα απ' την κατάσταση και τα εχτρα.
    Sent from me using a computer.

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω φίλε μου, ειλικρινά. Ψάξε στο car και αλλού για να δεις πόσο πάνε αυτά τα μοντέλα πάνω κάτω και κρίνεις μόνος σου. Εγώ πάντως δεν θα πλησίαζα τα 2000 ανεξάρτητα απ' την κατάσταση και τα εχτρα.
    Στο car τα freewind δεν είναι πάνω απο 2000 έχεις δίκιο. Στην περίπτωση που σου αναφέρω απλά ξέρω κάτι παραπάνω για τη μηχανή (κατάσταση) γιατί είναι φίλου.
    Γενικά δεν έιναι ταβάνι τα 2000. Θέλω μία αξιόπιστη μηχανή, με σχετικά χαμηλό κόστος συντήρησης, να την γουστάρω και να μπορώ να την πάω παντού. Γιαυτό και έβαλα τις επιλογές εξαρχής. Κάποιος μου ανέφερε το KLE500, έχεις καθόλου άποψη για το συγκεκριμένο?

  13. #28
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.783
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GeorgeMT Προβολή μηνύματος
    Κάποιος μου ανέφερε το KLE500, έχεις καθόλου άποψη για το συγκεκριμένο?
    Όχι δυστυχώς. Δεν θα σου πω ότι έχω ακούσει-διαβάσει!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GeorgeMT Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι ότι αν δεν έπαιζε ρόλο το χρηματικό θα πήγαινα απευθείας στην BMW αλλά δεν θέλω να δώσω πολλά. Επίσης έχω ένα φίλο με freewind και το πουλάει σε καλή τιμή (<2000€). Στα ίδια λευτά δεν υπάρχει BMW 650 με ABS.
    Μα ούτε το freewind έχει abs.

    Αυτό το είδες?

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/2265545/

    Χωρίς να ψάξω ιδιαίτερα. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2147459/
    Sent from me using a computer.

  14. #29
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.783
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GeorgeMT Προβολή μηνύματος
    Στο car τα freewind δεν είναι πάνω απο 2000 έχεις δίκιο. Στην περίπτωση που σου αναφέρω απλά ξέρω κάτι παραπάνω για τη μηχανή (κατάσταση) γιατί είναι φίλου.
    Και γι αυτή ξέρεις κάτι παραπάνω. Ή μάλλον γι' αυτή τα ξέρεις όλα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomike Προβολή μηνύματος
    ελα και σου 'χω το καταλληλο μηχανακι!!!

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=114930

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=116509

    Διάβασε λίγο το ποστάκι του Cpt. Haddock στην πρώτη σελίδα του πρώτου λινκ.
    Διάβασε και τα σχόλια στην αγγελία.

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1375232/

    Δεν ξέρω εγώ θα το σκεφτόμουν σοβάρα.
    Sent from me using a computer.

  15. #30
    Κρουστο μελος Το avatar του/της Kleman
    Εγγραφή
    20/02/2012
    Μηνύματα
    105
    Εγω εψαχνα μια οικονομικη μηχανη και εξετασα πολλα πραγματα.Το κλε το πηρα πριν δυο χρονια και μπορει να υστερει εναντι του τωρινου ανταγωνισμου,αλλα σορρυ , οχι απο freewind κλπ.Ειναι ασπαστο,αν θα κανεις ταξιδια μπορεις να βαλεις
    μεγαλυτερη ζελατινα με 60 euro η οποια ειναι και πολυ πρακτικη και μιλαμε παντα για το facelift του 05-06.
    Δεστο,νομιζω για πρωτη μηχανη σου κανει.Μετα διαλέγεις κατι πιο εξειδικευμενο.
    Να ξαναπω,δεν πρεπει να συκρινουμε μια μηχανη που στοιχιζε καινουργια 5.000 euro με μια 7.000 euro και πανω.
    Εννοειτε δεν υπαρχει συναγωνισμος.Θα υστερη.Πρεπει να κοιτας ναι μεν αν σου κανει αυτη η μηχανη αλλα και αν ειναι
    πρακτικη για αυτο που το θελεις.
    Γι"αυτο το μηχανακι ξερω,γι΄αυτο λεω.
    Για μας είναι η ζωή!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος οδηγός κ πρώτη μηχανή
    από err στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2010, 04:45
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2009, 16:38
  3. tdm 850 και νέος οδηγός
    από boom123 στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2007, 20:56
  4. Νέος οδηγός, πρώτη μηχανή
    από fparis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 17:21
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2004, 15:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF