Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: end of debate? (wd-40 vs o-rings)

  1. #16
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio

    *Δική μου εκτίμηση είναι ότι, εφόσον το o-ring είναι σε καλή κατάσταση, δεν θα περάσει μέσα το wd-40 για τον ίδιο λόγο που και το γράσσο δεν βγαίνει έξω.
    Το wd-40 εχει πολυ μικρο ιξωδες, το γρασσο αντιθετα, πολυ μεγαλο. Αρα το δευτερο δεν συνεπαγεται και το πρωτο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Το wd-40 εχει πολυ μικρο ιξωδες, το γρασσο αντιθετα, πολυ μεγαλο. Αρα το δευτερο δεν συνεπαγεται και το πρωτο.
    Ναι όντως... το σκέφτηκα μόλις πάτησα το "αποστολή".

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
    Ναι όντως... το σκέφτηκα μόλις πάτησα το "αποστολή".
    Αλλωστε αυτη ειναι η δουλεια του WD-40...Να εισχωρει παντου και να ξεφρακαρει...

  4. #19
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    δηλαδη την λαδωνει μερικως?
    ΤΟ WD40 διαπερναει τα o-rings και διαλυει το γρασσο μεσα, το οποιο λαδωνει την αλυσιδα εξ αρχης μεχρι καταστροφης. Τα σπρευ το μονο που κανουν ειναι να κρατανε τα ορινγκ υγρα να μην ξεραθουν. Η αλυσιδα δεν χρειαζεται λιπανση, τα ορινγκς χρειαζονται.
    Χρησιμοποιώ WD 40 απο την πρώτη μέρα που έχω στα χέρια μου την μηχανή,δλδ απο Ιούνιο 2007.
    Έχω κάνει 21.000 χλμ και λαδώνω την αλυσίδα ΜΟΝΟ μετά απο καθάρισμα με WD 40.
    Έχω ρυθμίσει τον αντίστροφο χιλιομετρητή στα 500 χλμ.Άρα κάθε πεντακόσια χλμ (ή μετά απο κάθε πλύσιμο της μοτο) καθαρίζω την αλυσίδα με ΚΕΤΕΝΜΑX και WD 40.
    Αποτέλεσμα, η αλυσίδα (D.I.D. OEM) είναι σε άριστη κατάσταση χωρίς κολλημένους κρίκους ,χωρίς ίχνος σκουριάς και χρειάστηκε τέντωμα μόνο 2 φορές .

    Και για να κάνω διαφήμιση το σπρέυ που χρησιμοποιώ για λίπανση είναι Repsol.

    Έχεις χαλάσει αλυσίδα και ο υπαίτιος να ήταν το WD 40;
    Τίποτα δεν είναι δύσκολο, όταν βάζεις άλλους να το κάνουν.
    Ministry Of Lost Souls

  5. #20
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
    Χρησιμοποιώ WD 40 απο την πρώτη μέρα που έχω στα χέρια μου την μηχανή,δλδ απο Ιούνιο 2007.
    Έχω κάνει 21.000 χλμ και λαδώνω την αλυσίδα ΜΟΝΟ μετά απο καθάρισμα με WD 40.
    Έχω ρυθμίσει τον αντίστροφο χιλιομετρητή στα 500 χλμ.Άρα κάθε πεντακόσια χλμ (ή μετά απο κάθε πλύσιμο της μοτο) καθαρίζω την αλυσίδα με ΚΕΤΕΝΜΑX και WD 40.
    Αποτέλεσμα, η αλυσίδα (D.I.D. OEM) είναι σε άριστη κατάσταση χωρίς κολλημένους κρίκους ,χωρίς ίχνος σκουριάς και χρειάστηκε τέντωμα μόνο 2 φορές .

    Και για να κάνω διαφήμιση το σπρέυ που χρησιμοποιώ για λίπανση είναι Repsol.

    Έχεις χαλάσει αλυσίδα και ο υπαίτιος να ήταν το WD 40;

    Ομολογω μπερδευτηκα...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #21
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Ομολογω μπερδευτηκα...
    οκ

    3 χρόνια περίπου έχω την μηχανή

    20000 χλμ (και κάτι παραπάνω)

    καθάρισμα κάθε 500 χλμ (ή μετά απο κάθε πλύσιμο) με WD 40

    Αλυσίδα D.I.D. μαμά

    Κατάσταση αλυσίδας τέλεια



    Τίποτα δεν είναι δύσκολο, όταν βάζεις άλλους να το κάνουν.
    Ministry Of Lost Souls

  7. #22
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    :rotflmao:

    αυτα τα καταλαβα, αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι τα εγραψες ως απαντηση σε ποστ μου, την στιγμη που και εσυ χρησιμοποιεις το εν λογω μαντζουνι μονο για καθαρισμα και οχι λιπανση, την στιγμη που ολοι συμφωνουμε πως καθαριζει μια χαρα...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #23
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    :rotflmao:

    αυτα τα καταλαβα, αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι τα εγραψες ως απαντηση σε ποστ μου, την στιγμη που και εσυ χρησιμοποιεις το εν λογω μαντζουνι μονο για καθαρισμα και οχι λιπανση, την στιγμη που ολοι συμφωνουμε πως καθαριζει μια χαρα...


    Δεν μου πάει καλά σήμερα

    Ξανά

    Τίποτα δεν είναι δύσκολο, όταν βάζεις άλλους να το κάνουν.
    Ministry Of Lost Souls

  9. #24
    StoopidMotorForAHead Το avatar του/της aakkuan
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    123
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    :rotflmao:

    αυτα τα καταλαβα, αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι τα εγραψες ως απαντηση σε ποστ μου, την στιγμη που και εσυ χρησιμοποιεις το εν λογω μαντζουνι μονο για καθαρισμα και οχι λιπανση, την στιγμη που ολοι συμφωνουμε πως καθαριζει μια χαρα...
    ρε παιδια γιατι το πατε κατευθειαν στη λιπανση;; εγω μιλαω για ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ με wd-40 και πλαγια της αλυσιδας αλλα ΚΑΙ από το πανω μερος της αλυσιδας, μετα κατευθειαν ξεβλαγμα με νερο και μετα λαδωμα με λιπαντικο. είναι κακο αυτό;;

  10. #25
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
    ρε παιδια γιατι το πατε κατευθειαν στη λιπανση;; εγω μιλαω για ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ με wd-40 και πλαγια της αλυσιδας αλλα ΚΑΙ από το πανω μερος της αλυσιδας, μετα κατευθειαν ξεβλαγμα με νερο και μετα λαδωμα με λιπαντικο. είναι κακο αυτό;;
    Οχι, αλλα ειπες προηγουμεως οτι δεν την 'λαδωνει επαρκως' ενω εγω νομιιζω οτι ουσιαστικα την ξε-λαδωνει.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #26
    το θεμα ειναι το wd40 δεν φθειρει τα ορινκς αρα δε καταστρεφει την αλυσιδα

    ναι μεν μπορει να λαδωσει ενα σκουριασμενο μεντεσε αλλα προφανως δεν ειναι ικανο προσφερει την απαιτουμενη λιπανση σε κατι τοσο απαιτητικο οπως η αλυσιδα
    αν ηταν πανακεια σε καθε αλλαγη λαδιων θα πετουσαμε μεσα κ δυο σπρει wd40 κ θα ειχαμε το κεφαλι μας ησυχο....
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
    το θεμα ειναι το wd40 δεν φθειρει τα ορινκς αρα δε καταστρεφει την αλυσιδα
    Βασικά τα o-rings αυτά καθ' αυτά δεν μας απασχολούν, το θέμα είναι να συγκρατούν μέσα το γράσσο και έξω όλα τα υπόλοιπα. Αυτό που είπαμε πριν με τον DrBig είναι ότι μπορεί να περνάει από τα o-rings παρόλο -που δεν τα καταστρέφει- λόγω μικρού ιξώδους, και να χαλάει το γράσσο που υπάρχει. Άρα χαλάει και η αλυσίδα!

    Για λίπανση προφανώς όχι. Για μεντεσέδες όπως λες και για τις ντίζες μια χαρά είναι. Αλλά για την αλυσίδα... Εξάλλου υπάρχουν ειδικά λιπαντικά για αυτή τη δουλειά.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
    ...ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ με wd-40 και πλαγια της αλυσιδας αλλα ΚΑΙ από το πανω μερος της αλυσιδας, μετα κατευθειαν ξεβλαγμα με νερο και μετα λαδωμα με λιπαντικο...
    Όταν λες ξέβγαλμα;; Δεν το θες το νερό στην αλυσίδα σου, πόσο μάλλον πριν το λιπαντικό. Δεν αναμιγνύονται μεταξύ τους οπότε αν είναι βρεγμένη η αλυσίδα δεν αφήνει το λιπαντικό να "κάτσει" πάνω της. Κατά τη γνώμη μου καθαρίζεις, σκουπίζεις καλά με ένα πανί και μετά λιπαίνεις.

  13. #28
    StoopidMotorForAHead Το avatar του/της aakkuan
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    123
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
    Βασικά τα o-rings αυτά καθ' αυτά δεν μας απασχολούν, το θέμα είναι να συγκρατούν μέσα το γράσσο και έξω όλα τα υπόλοιπα. Αυτό που είπαμε πριν με τον DrBig είναι ότι μπορεί να περνάει από τα o-rings παρόλο -που δεν τα καταστρέφει- λόγω μικρού ιξώδους, και να χαλάει το γράσσο που υπάρχει. Άρα χαλάει και η αλυσίδα!

    Για λίπανση προφανώς όχι. Για μεντεσέδες όπως λες και για τις ντίζες μια χαρά είναι. Αλλά για την αλυσίδα... Εξάλλου υπάρχουν ειδικά λιπαντικά για αυτή τη δουλειά.



    Όταν λες ξέβγαλμα;; Δεν το θες το νερό στην αλυσίδα σου, πόσο μάλλον πριν το λιπαντικό. Δεν αναμιγνύονται μεταξύ τους οπότε αν είναι βρεγμένη η αλυσίδα δεν αφήνει το λιπαντικό να "κάτσει" πάνω της. Κατά τη γνώμη μου καθαρίζεις, σκουπίζεις καλά με ένα πανί και μετά λιπαίνεις.
    ναι το ξεβγαλμα το παρελειψα ως αυτονοητο. συγκεκριμενα εγω κανω μια βολτα στο τετραγωνο να φυγουν τα πολλα νερα και μετα ενα περασμα με στεγνο πανι για στεγνωσει τελειως

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Τα παντα για το Wd 40
    από @ggelos στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2009, 02:10
  2. It's the end of the world as we know it...
    από Ταξιδευτής στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2008, 14:40
  3. WD-40 και αλυσιδα με o-rings
    από vaspiou στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2007, 00:58
  4. X-ring VS O-ring !!
    από OldMan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2007, 12:59
  5. The END of the internet!!!
    από grat στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2006, 10:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF