Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: Shoei XR1000 vs Raid II

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    @alki_viades: θελεις αποκλειστικα και μονο shoei;αλλιως υπαρχουν κ αλλες λυσεις καλυτερες για μενα.

    @kachius:υπαρχουν αρκετα κρανη σε ασπρο πια απο πολλες εταιρειες.εγινε ψιλομοδα τελευταια κ στα κρανη και στα μηχανακια.

  2. #17
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
    @alki_viades: θελεις αποκλειστικα και μονο shoei;αλλιως υπαρχουν κ αλλες λυσεις καλυτερες για μενα.
    Δεν εχω κολλημα με τα shoei αλλα ειναι απο τα λιγα καλα κρανη που μου καθονται καλα, γι'αυτο και ξαναπηρα τελικα το XR1000...

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
    Δεν εχω κολλημα με τα shoei αλλα ειναι απο τα λιγα καλα κρανη που μου καθονται καλα, γι'αυτο και ξαναπηρα τελικα το XR1000...
    Καλοφορετο!

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mreth
    Εγγραφή
    26/02/2009
    Μηνύματα
    113
    Μήπως υπάρχει κάποιος που μπορεί ναμου πει ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ αν τα δύο κράνη στο ίδιο μέγεθος έχουν το ίδιο καλούπι; Θέλω να παραγγείλω το Raid II αλλά όπου κι αν πήγα δεν το είχαν να το δοκιμάσω σε XXS. Το XR-1000 καθόταν τέλεια στο κεφάλι μου. Ο πωλητής στο ένα μαγαζί που ρώτησα μου είπε πως 100% είναι τα ίδια και ο πωλητής στο άλλο μου είπε πως το Raid II είναι πιο στενό. Το πρόβλημα είναι πως βιάζομαι να το πάρω γιατί παραλαμβάνω αύριο την πρώτη μου μηχανή και δε λέει να μην έχω κράνος...

    Πάντως, αν καταλήξω στο ΧR-1000 λέω να το παραγγείλω από http://www.xsmoto.co.uk/, το έχουν £ 300 με τα μεταφορικά, κερδίσω κάνα ? 50ρι από το πιο φτηνό που το έχω βρει στην Ελλάδα... Όμως δεν ξέωρ σε πόσες μέρες το παραδίδουν!!!

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2007
    Μηνύματα
    194
    Για Shoei κοίταξε και στο
    http://www.bikersbargains.co.uk/inde...67c5104fa16bd5

    Θα σου βγεί 10 λίρες ακριβότερα περίπου αλλα σου κάνουν δώρο ενα 2ο κράνος ή ζευγάρι γάντια ή έξτρα ζελατίνα.

  6. #21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mreth
    Μήπως υπάρχει κάποιος που μπορεί ναμου πει ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ αν τα δύο κράνη στο ίδιο μέγεθος έχουν το ίδιο καλούπι; Θέλω να παραγγείλω το Raid II αλλά όπου κι αν πήγα δεν το είχαν να το δοκιμάσω σε XXS. Το XR-1000 καθόταν τέλεια στο κεφάλι μου.
    Αφού το XR-1000 σου κάθεται τέλεια όπως λες τότε δεν υπάρχει και λόγος να το ψάξεις παραπάνω, αν παρ'όλα αυτά θέλεις να δοκιμάσεις και το Arai έχε υπόψη σου ότι πολλοί μιλούν για διαφορετικές φόρμες από Αrai σε Arai οπότε το καλύτερο θα ήταν να το δοκιμάσεις πριν το πάρεις.

    Ένα Raid που φόρεσα προ καιρού ήταν πολύ "ανοιχτό" στο μέτωπο ενώ στον φίλο μου καθόταν κουτί σε αντίθεση με το XR-1000 που τον πίεζε αρκετά. Το XR-1000 κάθεται και σε μένα πολύ καλά.


  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2009
    Μηνύματα
    291
    http://www.mandp.co.uk/productInfo.aspx?catref=902618
    Ρίχτε μια ματιά και εδώ!!!
    Μεταφορικά βγαίνουν 20 ευρώ!!!

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mreth
    Εγγραφή
    26/02/2009
    Μηνύματα
    113
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!! Έστειλα email να ρωτήσω αν το έχουν σε XXS γιατί οι επιλογές στη σελίδα παραγγελίας ξεκινούν από XS!

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mreth
    Εγγραφή
    26/02/2009
    Μηνύματα
    113
    Τελικά πήρα το XR-1000 Fab TC-5 Silver από εδώ. To βρήκα πιο φτηνό και εδώ αλλά μ@λ@κίζονταν με την πιστωτική... Το περιμένω σε 1-2 μέρες όπως με ενημέρωσαν τηλεφωνικώς!!

    Πάντως παρατήρησα ότι υπάρχουν πολλά αξιόλογα κράνη σε πολύ καλές τιμές (ειδικά XR-1000 τώρα που αρχίζει σιγά-σιγά να κυκλοφορεί το XR-1100). Ελπίζω εμένα να μη μου στείλουν... ληγμένο!!!

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    όταν δοκίμασα Raid II και XR-1000 είχαν μια διαφορά στο καλούπι νομίζω...
    γι' αυτό πήρα το Raid II

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    Φορεσα καμια 20 κρανη για να βρω κατι να μου κουμπωνει κ το raid 2 einai πολυ διαφορετικο απτο xr1000.Afoy eimoyn ετοιμος να το παρω μου ειπε ο μηχανικος μου οτι μακρια απο shoei k arai γιατι μετααπο ενα ψιλοπεσιμο θελουν αλλαγμα και ναπαρω agv poy einai κραναρες οποτε αν κοιταξεις κ τι λεει η sharp δεν εχει κεντελος αδικο.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mreth
    Εγγραφή
    26/02/2009
    Μηνύματα
    113
    Ναι, έχουν διαφορετικό καλούπι, αυτό διαπίστωσα κι εγώ δοκιμάζοντάς τα. Και γι' αυτό κατέληξσα στο XR-1000 γιατί μου εφάρμοζε καλύτερα στο κεφάλι. Καλώς ή κακώς η Shoei είναι μόνη μάρκα από όσες δοκίμασα (και δεν ήταν και λίγες, σε όλα τα μοτομάγαζα γύρισα) που βγάζει XXS σε κράνη για ενήλικες. Ακόμα και πωλητές κράνων άλλων εταιρειών μου είπαν να κοιτάξω για Shoei που βγάζει μικρό νούμερο. Όλα τα άλλα "έπαιζαν" στο κεφάλι μου. Δεν το λέω τώρα για να αγιάσω τα γένια που δεν έχω, αλλά δε νομίζω κράνη των 300+ ευρώ να είναι τόσο κακά... Όσο για το τι πρέπει να κάνει κάποιος σε περίπτωση πτώσης του κράνους... Κάπου (αλλά δεν το βρίσκω τώρα) έχω διαβάσει ότι μπορείς να κάνεις ακτινογραφία στο κράνος και να δεις αν εσωτερικά έχει κάποια ρωγμή που το καθιστά αναξιόπιστο. Πάντως, από τα λίγα που ξέρω, ενδέχεται τα υλικά από τα οποία είναι κατασκευασμένα τα συγκεκριμένα κράνη (arai, shoei) όπως και όλα τα carbon να είναι τέτοια που να αποροφούν τους κραδασμούς από μία πτώση ώστε να μην τους αποροφήσει το κεφάλι. Όπως συμβαίνει και στα μονοθέσια της F1, που είναι επίτηδες κατασκευασμένα από ανθρακονήματα ώστε όλη η ενέργεια της σύγκρουσης να αποροφάται από αυτά καθώς διαλύονται και να μην χτυπήσει ο οδηγός. Αν συμβαίνει το αντίστοιχο και στα κράνη, αυτό τα καθιστά περισσότερο ασφαλή, όχι λιγότερο, κατά την άποψή μου...

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από yama6336
    Για Shoei κοίταξε και στο
    http://www.bikersbargains.co.uk/inde...67c5104fa16bd5

    Θα σου βγεί 10 λίρες ακριβότερα περίπου αλλα σου κάνουν δώρο ενα 2ο κράνος ή ζευγάρι γάντια ή έξτρα ζελατίνα.

    Σκεφτομαι να παρω το SHOEI XR 1000 και θα θελα ενα δευτερο κρανος για τυχον συνεπιβατη. Εχεις παραγγειλει απο το site ?? Είναι αξιόπιστο 100%?? ???

    Και αν καποιος αλλος ξερει περι αυτου....... ευχαριστω!

  14. #29
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
    Afoy eimoyn ετοιμος να το παρω μου ειπε ο μηχανικος μου οτι μακρια απο shoei k arai γιατι μετααπο ενα ψιλοπεσιμο θελουν αλλαγμα και ναπαρω agv poy einai κραναρες οποτε αν κοιταξεις κ τι λεει η sharp δεν εχει κεντελος αδικο.


    :ZZZ: :ZZZ:
    Give me fuel, Give me fire

  15. #30
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ashasinov
    Σκεφτομαι να παρω το SHOEI XR 1000 και θα θελα ενα δευτερο κρανος για τυχον συνεπιβατη. Εχεις παραγγειλει απο το site ?? Είναι αξιόπιστο 100%?? ???

    Και αν καποιος αλλος ξερει περι αυτου....... ευχαριστω!
    Υπαρχει ενα ολοκληρο θεμα (σχεδον) για αυτο το καταστημα

    Στα γρηγορα, ναι ειναι ΟΚ,

    Καλο διαβασμα

    Ζούπα με

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Review : Schuberth R1 vs Shoei Raid II
    από McGyver στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2007, 15:02
  2. SHOEI XR1000 vs KBC VR2 SP
    από R-1nas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2007, 14:49
  3. SHOEI Raid II Blcak ( S )
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2006, 23:33
  4. schuberth S1 vs Shoei xr1000
    από startengine στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2005, 17:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF