Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: cbf 1000 i tiger 1050??

  1. #16
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Υπήρξαν διάφορα θέματα στα πρώτα μοντέλα (2007) αλλα στην πορεία έχουν επιλυθεί. Έχουμε ακόμα μερικά παράπονα, όπως πχ απο τη μεσαία σκάλα των φώτων που φέγγει λιγότερο κι απο καντήλι παρεκκλησίου

    Έδώ άλλα μηχανάκια γνωστών εταιριών τα ανακαλούν για βελτιώσεις στο πλαίσιο

    Ποια να ναι άραγε...

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Το tiger πουλάει σα μουρλό
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    ναι, εννοούσα για triumph
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #18
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.172
    Δεν καταλαβαίνω πως μπορείς να συγκρίνεις δύο τόσο ανόμοια μηχανάκια.


    Ενα απο τα πιο fun bikes κι ενα απο τα πιo politically corect.

    Θα έλεγα να τα κάνεις βόλτα και τα δύο και μετα να αποφασίσεις.

    Οσο για τον παραλληλισμό Honda Hyundai μην το παρατραβάμε ε??

    Επίσης εχει πέσει στην αντίληψή μου οτι το 3κύλινδρο τσιμπάει το λαδάκι και κάποιοι κάτοχοι την εχουν πατήσει άσχημα.
    Ειδικά δύο περιπτώσεις που γνωρίζω, οι οποίοι ηταν κατοχοι Honda πιο πριν (Hornet600 o ένας Τρανσαλπ ο άλλος) τα αφησαν χωρίς λάδια μια και δεν περίμεναν οτι θα κάψει τόσο.
    Το ενα το πρόλαβε, ηθελε συμπλήρωμα 2 λίτρα αλλά την γλύτωσε.
    Το άλλο προς τιμήν της η Triumph το εφτιαξε στη εγγύηση χωρός να είναι υποχρεωμένη, το μοτέρ ειχε πολύ μεγάλη ζημιά, ειχε κολλήσε κανονικά κλπ κλπ.

    Αυτα προς γνώσιν και συμμόρφωσιν
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Επίσης εχει πέσει στην αντίληψή μου οτι το 3κύλινδρο τσιμπάει το λαδάκι και κάποιοι κάτοχοι την εχουν πατήσει άσχημα.
    Το 955 σίγουρα τσίμπαγε, 1 λίτράκι ανα 5,000 χλμ το ήθελε. Για το 1050 έχω διαβάσει κι εγώ μία περίπτωση oil burner στο tiger1050.com αλλα απο τις απαντήσεις είδα οτι δεν ήταν συχνό φαινόμενο. Βέβαια ο εν λόγω ιδιοκτήτης, απ' ότι έγραψε το πήγαινε με δευτέρα-τρίτη και σε ψηλές στροφές αρκετά συχνα.


    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #20
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.172
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Το 955 σίγουρα τσίμπαγε, 1 λίτράκι ανα 5,000 χλμ το ήθελε. Για το 1050 έχω διαβάσει κι εγώ μία περίπτωση oil burner στο tiger1050.com αλλα απο τις απαντήσεις είδα οτι δεν ήταν συχνό φαινόμενο. Βέβαια ο εν λόγω ιδιοκτήτης, απ' ότι έγραψε το πήγαινε με δευτέρα-τρίτη και σε ψηλές στροφές αρκετά συχνα.


    Αυτα που λεώ εγω δεν ειναι απο τα ΄παλιά' ηταν το καινούριο μοτέρ.

    Αυτο που τη γλύτωσε ηταν νέο Speed Triple και αυτο που δεν την γλύτωσε ηταν Tiger 1050.
    Δεν ηταν κατι εκτός προδιαγραφών μάλλον, απλά τσιμπάνε και θέλουν να το κοιτάζει ο ιδιοκτήτης που και πού.
    Οταν κάνεις βόλτες και ταξίδια και περιμένεις οτι θα σου ελέγξουν τα λάδια στο service των 10.000 όπου και θα αλλαχτούν, και δεν ξέρεις καν πως να ελέγξεις τα λάδια κατι θα στραβώσει, δεν φταίει το μηχανάκι. Απλά στα Honda (οχι όλα πια όμως...) δεν κοιτας λάδια ούτε συμπληρώνεις γιατί ξέρεις οτι η σταθμη δεν κουνιέται χιλιοστό, απλά τα αλλάζεις οταν ερθει η ώρα.

    Πάντως μου εκανε πολύ καλή εντύπωση η κίνηση της εταιρείας!!!

    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/02/2008
    Μηνύματα
    142
    Δεν καταλαβαίνω πως μπορείς να συγκρίνεις δύο τόσο ανόμοια μηχανάκια.


    file sapila sygrinw ta pragmata pou thelw na kanw me ayta ta 2 mixanakia..tin anesi se taxidi,to paixnidi,tin poiotita,tin axiopistia,tin taxitita....
    kai prospathw na vrw pio ap ta dyo ta katafernei kalytera sta perissotera..xerw oti den ginete na ta exw ola alla prospathw na exw ta perissotera!den xerw an me katalaveneis..

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Απλά στα Honda (οχι όλα πια όμως...) δεν κοιτας λάδια ούτε συμπληρώνεις γιατί ξέρεις οτι η σταθμη δεν κουνιέται χιλιοστό, απλά τα αλλάζεις οταν ερθει η ώρα.


    το έσωσες στη στροφή που λέμε man ....

    (στο δικό μου 1000rr έκαιγε από κούτα ένα λίτρο στα 2- 2500 χλμ ... σκισμένο ναι μεν αλλά ... και σε κολλητού πάλι το 1000 του 07 τσίμπαγε αρκετό λάδι ... εντός προδιαγραφών πλέον λέει η H )



  8. #23
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    .... Έχουμε ακόμα μερικά παράπονα, όπως πχ .....

    Έχουμε; Την αγόρασες την εταιρεία ή νοιώθετε όλοι σαν μία οικογένεια; :rotflmao: :rotflmao:

    @catmaster : Το δικό μου 954 που δεν καίει σταγόνα, στην Ιαπωνία το φτιάξανε;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Έχουμε; Την αγόρασες την εταιρεία ή νοιώθετε όλοι σαν μία οικογένεια; :rotflmao: :rotflmao:

    @catmaster : Το δικό μου 954 που δεν καίει σταγόνα, στην Ιαπωνία το φτιάξανε;
    όχι στη Μαλαισία ...

    άλλο μηχανάκι το 954 Νικ ... (και ίσως οι καλύτερες φρενάρες που έχουν φτιαχτεί και σε αίσθηση και σε αποτέλεσμα ... )

    μπορεί το δικό μου και του φίλου μου να είναι απλώς εξαίρεση και τα άλλα να μην καίνε σταγόνα ...




    πάντως σαν μηχανάκι το Tiger δεν έχει παρά ελάχιστα ψεγάδια (χώρος-ύψος συνεπιβάτη , χαμηλή ζελατίνα και φώτα) που μπορείς να τα παραβλέψεις όταν το οδηγείς και το ακούς να δουλεύει ψηλά ...

    :wacko:

  10. #25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Έχουμε; Την αγόρασες την εταιρεία ή νοιώθετε όλοι σαν μία οικογένεια; :rotflmao: :rotflmao:
    οι κάτοχοι ρε χαμένε
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/06/2003
    Μηνύματα
    105
    PANATHA τα εχω οδηγησει και δεν εχω παρα να συμφωνησω με τους προηγουμενους.και τα δυο ειναι πολυ καλα μηχανακια αλλα με διαφορετικο προσανατολισμο.στο tiger με το που θα αφησεις το συμπλεκτη κ τσιμπισεις το γκαζι λες αμεσως ανοιχτε μου δρομο μην σας πατησω ολους.ροπη και ευστροφια σε πρωτη θεση κανοντας την βολτα σου μια πολυ ευχαριστη εμπειρια.Στα φαναρια ξεκινουσα ανετα με δευτερα χωρις να σκορτσαρει καθολου.Για ταξιδια πιστευω οτι θα ειναι καλο με μεγαλυτερη ζελατινα αλλα δεν θα γινει ποτε βαραντερο.

    Στο cbf πολυ καλη η θεση οδηγησης που σε κανει να πεταχτεις για καφε στην σαλανικα η εκδρομουλα στην γερμανια.το μοτερ του ειναι γραμμικο κ γεματο ροπη που ομως δεν φαινεται εντονα οπως στο tiger παρα μονο αν ριξεις μια αποφασιστικη γκαζια θα καταλαβεις γιατι καβαλησες το μπροστινο σου αυτοκινητο που το εβλεπες απο μακρια.τα πολυ καλα φρενα του θα σε σωσουν απο δυσκολες κατασταστεις.κατι που ενοχλησε ηταν με ρολαριστη πρωτη κ δευτερα ο ψεκασμος δεν ανταποκρινοταν αμεσως αλλα δεν ειχα προβλημα να περναω αναμεσα απο τα αυτοκινητα ακομη κ με 4 στο ρελαντι.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/02/2008
    Μηνύματα
    142
    gatouli me to tiger diladi den paw salonika??i exwteriko??tha me paidepsei?ennoeite oti an to parw tha valw alli zelatina..

  13. #28
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panathas
    gatouli me to tiger diladi den paw salonika??i exwteriko??tha me paidepsei?ennoeite oti an to parw tha valw alli zelatina..
    Με το tiger πας παντού, όπως και με το cbf. (ντάξει εκτός από χώμα).

    Ο Cap. έχει κάνει αρκετά ταξιδάκια στα εξωτερικά με το tiger.

  14. #29
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.885
    http://www.bikenet.gr/index.php?opti...0994.msg144324


    http://www.mybike.gr/index.php?showtopic=16708

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=34331


    http://www.mybike.gr/index.php?showtopic=5844

    Καλη μελετη!

    Πολυ κοντα το ενα μηχανακι με το αλλο αλλα ταυτοχρονα και πολυ μακρια.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/02/2008
    Μηνύματα
    142
    zephyr mporw na pw oti mperdeytika!!!!:hypnotize :rotflmao:

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph Tiger 1050 2007
    από m1ke στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2008, 21:13
  2. CBF 600s ABS vs CBF 1000 ABS
    από franki26gr στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2008, 09:28
  3. Cbf 1000 Honda 2006
    από pass στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2006, 08:31
  4. CBF-1000 review
    από spive82 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2006, 19:01
  5. CBF-1000 βίντεο
    από HORNET600F στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2006, 23:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF