Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 45

Θέμα: Σακιδιο πλατης.Καλο η οχι για μηχανη?

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vicr108
    Συγνωμη εχεις 100 λιτρα και μπορεις να ανεβεις σε μηχανη δλδ το 40 αρι (που μαλλον ειναι αυτο) θα ναι αερας..εξ αλου για να το γεμισω τελειως μονο διακοπες οταν θα παω.
    Κατ ταλλα για τη χρηση που το θελω ρουχα δλδ δε θα γεμιζει τελειως.
    Εμενα με ενδιαφερει να ασφαλιζει καλα και απο οτι φαινεται στις photo με ικανοποιει.

    Επισης σκεφτομουν για ενα tank bag αλλα 1)ειναι πολη μικρα σε χωρητικοτητα 2)λιγο επιφοβα(με τους μαγνητες).

    Ο ενδοιασμος μου ειναι αν θα βρισκει στο κρανος και θα με ενοχλει...Οπως φαινεται στις φωτογραφιες το ακουμπαει για τα καλα το κρανος..(εαν φορουσε η κουκλα που δοκιμαζει το σακο)
    μάγκα μου πάρε ένα tail bag να βρεις την ησυχία σου.

    να θυμάσαι πως επειδή θα ταξιδεύεις κλιπονάτος θα είναι έντονη η προσθήκη βάρους στη πλάτη σου.

    χίλιες φορές ένα καλό tail bag κι ας δώσεις και 50 ευρώ παραπάνω.τα αξίζει

  2. #17
    Επειδη καταλαβα τι ζητας και ημουνα και γω σε τετοια αναζητηση το καλοκαιρι, μια ειναι η λυση: kriega.
    Kriega R35.Ειναι το μεγαλο σακιδιο που εχει δεσιματα πολυ καλυτερα απο αυτο που δειχνεις και ΑΨΟΓΗ εφαρμογη.Η κορυφαια εταιρια σε τετοια ειδη αποκλειστικα για μοτο.Δεν το συζυτω.Μπορει να σου φανει ακριβο αλλα δεν παιζεται το εργαλειο.....Εφαρμογη, αντοχη.εχει μελετηθει τοσο πολυ που ειναι απλα κορυφαιο.Παρτο και θα με θυμηθεις.

    http://www.kriega.com/products/R35.html
    Ευχαριστώ και Συγνώμη... Λέξεις ζωής. Πρέπει να έχεις δύναμη καρδιάς για να τις πεις.

  3. #18
    +1050 για τις Kriega
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #19
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vicr108
    Συγνωμη εχεις 100 λιτρα και μπορεις να ανεβεις σε μηχανη δλδ το 40 αρι (που μαλλον ειναι αυτο) θα ναι αερας..εξ αλου για να το γεμισω τελειως μονο διακοπες οταν θα παω.
    Κατ ταλλα για τη χρηση που το θελω ρουχα δλδ δε θα γεμιζει τελειως.
    Εμενα με ενδιαφερει να ασφαλιζει καλα και απο οτι φαινεται στις photo με ικανοποιει.

    Επισης σκεφτομουν για ενα tank bag αλλα 1)ειναι πολη μικρα σε χωρητικοτητα 2)λιγο επιφοβα(με τους μαγνητες).

    Ο ενδοιασμος μου ειναι αν θα βρισκει στο κρανος και θα με ενοχλει...Οπως φαινεται στις φωτογραφιες το ακουμπαει για τα καλα το κρανος..(εαν φορουσε η κουκλα που δοκιμαζει το σακο)
    Άκου μπζηλέ άλλη μία, μιάς και δεν το έπιασες εξ'αρχής, αν και στα ρίξανε πολύ όμορφα τα παλλουκάρια.

    Το εικονιζόμενο μπεργκενάκι της molle είναι ένα από τα μπεστ σέλλερς ΓΙ ΑΥΤΌ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ.
    Όχι για κάτι άλλο.
    ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΗ. Τελεία και παύλα. Έίναι ένα τάκτικαλ μπακ πακ, που σηκώνει πολλές προσθήκες εξαρτήσεων και άλλων υλικών, για ''άλλους'' σκοπούς.

    Δεν θές κάτι τέτοιο πάνω σου όταν κυκλοφορείς με το μηχανάκι σου, για πολλούς λόγους.
    Την δουλειά που θές να κάνεις την κάνουν άλλα πάκς καλλίτερα.

    Η πραγματική λύση στην περίπτωσή σου είναι ένα tail bag.
    Προτίμησε κάτι τέτοιο κ δεν θα χάσεις.

  5. #20
    Tί στρατιωτικά και μ@λ@κιες . Εγώ ένα μικράκι ορειβατικό έβελα μία φορά στην πλάτη μου , εκανα μιάμιση ώρα δρόμο και γ@μ@θηκε η μέση μου .

    Έσχατη λύση για μένα η πλάτη .


  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/10/2005
    Μηνύματα
    281
    Εγω εχω ενα σαν και αυτο (δεν ειναι ακριβως το ιδιο γιατι το δικο μου ειναι 30l)

    http://www.coloriposto.gr/posto/gr/d...?ProductID=950

    Και το εχω καταευχαριστηθει. Ποτε δεν με εχει κουρασει, ακομα και σε πολυημερα εντουροταξιδια

    Δενει σε στηθος και μεση και μοιραζει το βαρος σε ολο τον κορμο, οχι μονο στους ωμους.
    Βεβαια για ss κατι τετοιο δε νομιζω οτι παιζει με τα χλμ που πας και την σταση του σωματος...

    Για παραδειγμα στην ορθια θεση οδηγησης που εχει ενα εντουρο το εχω ρυθμισει ετσι που οταν καθομαι στην σελα να ακουμπαει στο καθισμα κ να μην το σηκωνω καθολου, κατι τετοιο σε σενα δεν παιζει.

  7. #22
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
    Tί στρατιωτικά και μ@λ@κιες




    πατα ΕΔΩ ρε ΦΙΛΕ να βρεις την ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	geros1.jpg 
Προβολές:	385 
Μέγεθος:	93,8 KB 
ID:	221578
    Accipere quam facere praestat injuriam

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    +1050 για τις Kriega



    Επειδή τα Kriega τα είχες αναφέρει και σε παλαιότερο Post, εκμεταλλεύτηκα μια δωροεπιταγή για το amazon και πήρα την εικοσάλιτρη R20. Έχει απίστευτη εφαρμογή, οι ιμάντες ασφαλίζουν πλήρως και δεν κοπανάνε, το βάρος του περιεχομένου κατανέμεται τέλεια στα τέσερα σημεία δεσίματος, με αποτέλεσμα να μην την αiσθάνεσαι καθόλου στην οδήγηση, τουλάχιστον εως τα 160 - 170 χλμ. (έχω naked).



    ... γιαυτό:

  9. #24
    Έχω κάνει πολλά και πολύωρα ταξίδια αποκλειστικά με SS μηχανάκια.

    Το tank-bag δε με βόλεψε καθόλου. Μία φορά το χρησιμοποίησα και ορκίστηκα ποτέ ξανά. Δε μπορούσα να σκύψω αρκετά διότι έβρισκε το κράνος επάνω του. Και με ++χλμ την ώρα δεν είναι ό,τι καλύτερο να οδηγάς όρθιος.

    Μονοκάβαλος για ταξιδάκι αστραπή των 600χλμ, δένω σακίδιο στο πίσω σελάκι. Καμία ενόχληση. Αν το δέσεις σωστά, οδηγάς γρήγορα χωρίς να ενοχλεί.

    Δικάβαλος, ό,τι χωράει αυστηρά και μόνο σε σαμάρια.

    Αν εκεί που πας, αγοράσεις πράγματα, τα στέλνεις με ταχυδρομείο στο σπίτι σου.

    (Έχω στείλει από Ιταλία μπουφάν που αγοράστηκαν εκεί, με τα Ιταλικά ταχυδρομεία. Οικονομικά και σίγουρα)

    Μη φορτωθείς στην πλάτη τίποτα, και κυρίως μη φορτώσεις τίποτα στην πλάτη του ή της συνεπιβάτη.

    Θα κουραστείς σε μεγάλο ταξίδι.
    Think faster than you ride

  10. #25
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    μην υποτιμάτε τα στρατιωτικά. Αρκεί όταν τα παίρνει κάποιος να έχει υπόψη το τι χρήση θα τους κάνει και να μην υπερβάλει.

    100l για παράδειγμα είναι τσάντα που χρησιμοποιούν για εκστρατείες και θέλει να είσαι ο Swartzenager για να την έχεις για ώρα φορτωμένη πάνω σου. Ακόμα και σε περπάτημα. Είναι σάκοι σε μέγεθος σαν αυτή που έβαλε ο Sniper και μπορεί να χωρέσει εώς και 50 κιλά αντικειμένων. Αν τώρα είναι μισοάδεια θα κοπανάει.

    τα 30l που επέλεξα είναι σε ενα κλικ μεγαλύτερο απο σχολική τσάντα , ίσα ίσα να χωράει 15''αρι latop, φωτογραφική μηχανή DSLR και διάφορα καλώδια κτλ κτλ.. πάνω στην μηχανή. Το δέσιμο με 4 ιμάντες , ουσιαστικά μοιράζει το βάρος ομοιόμορφα συν το οτι το κάτω δέσιμο αφαιρεί βάρος απο τους ώμους και σε βοηθάει στο να οδηγείς πιο εύκολα.

    Τις Kriega τις είχα δέι... αλλά 120 λίρες παιδιά είναι το 3πλασιο απο όσο πλήρωσα για αυτήν που έχω τώρα και είμαι και πολύ ευχαριστημένος ήδη!
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  11. #26
    Μαγγες ευχαριστω για τις απανντησεις και το ενδιαφερον σας.
    Λοιπον
    - tank bag απορριπτεται
    - Tail bag το ιδιο( ο συνεπιβατης που θα καθεται οεο)
    - σαμαρια το ιδιο
    - Της kriega που ειπατε ειναι πανακριβες ρε μαγγες.Εξαλου ουτε εχουν το συστημα με το αυλακι για να μην ιδρωνει η πλατη .

    Ρωτησα τον τυπα στο e-bay ειναι 38 λιτρα η συγκεκριμενη.Καταμαυρη οπως τη θελω.

    Οσον αφορα για φορτωμα στη πλατη δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα να φορτωσω και το σακο που χει η φωτο του παλικαριου με τα χακι.....
    :smilea:

    οι αποστασεις που κανω με τη μηχανη ειναι μικρες (σχετικα) και οταν ειμαι φορτωμενος πολυ νορμαλ ταχυτητες .



    Ε αμα δε κανει στο κατω κατω περνουμε μια αλλη... καλα να ειμαστε!

  12. #27
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vicr108
    Ε αμα δε κανει στο κατω κατω περνουμε μια αλλη... καλα να ειμαστε!







    παιζει το Honda -[παρεξηγημένο]- Ντουβλήλ σε κάποιο άλλο Thread...















































    :wacko: :wacko:
    Accipere quam facere praestat injuriam

  13. #28
    Αλλη τσαντα εννουσα ....οχι μηχανη (παρεξηγηση)

  14. #29
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vicr108
    Μαγγες ευχαριστω για τις απανντησεις και το ενδιαφερον σας.
    Λοιπον
    - tank bag απορριπτεται
    - Tail bag το ιδιο( ο συνεπιβατης που θα καθεται οεο)
    - σαμαρια το ιδιο
    - Της kriega που ειπατε ειναι πανακριβες ρε μαγγες.Εξαλου ουτε εχουν το συστημα με το αυλακι για να μην ιδρωνει η πλατη .
    Τα σαμαρια γιατι;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vicr108
    Μαγγες ευχαριστω για τις απανντησεις και το ενδιαφερον σας.
    Λοιπον
    - tank bag απορριπτεται
    - Tail bag το ιδιο( ο συνεπιβατης που θα καθεται οεο)
    - σαμαρια το ιδιο
    - Της kriega που ειπατε ειναι πανακριβες ρε μαγγες.Εξαλου ουτε εχουν το συστημα με το αυλακι για να μην ιδρωνει η πλατη .

    Ρωτησα τον τυπα στο e-bay ειναι 38 λιτρα η συγκεκριμενη.Καταμαυρη οπως τη θελω.

    Οσον αφορα για φορτωμα στη πλατη δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα να φορτωσω και το σακο που χει η φωτο του παλικαριου με τα χακι.....
    :smilea:

    οι αποστασεις που κανω με τη μηχανη ειναι μικρες (σχετικα) και οταν ειμαι φορτωμενος πολυ νορμαλ ταχυτητες .



    Ε αμα δε κανει στο κατω κατω περνουμε μια αλλη... καλα να ειμαστε!
    Με αυτό το σάκο στην πλάτη δεν μπαίνει συνεπιβάτης, εκτός κ αν τον κουβαλάει αυτός :smilea:

    Με το αυλάκι δε λύνεις το πρόβλημα του ιδρώτα στην πλάτη, το αντιμετωπίζεις κάπως.

    Μια χαρά είναι ο σάκος ..... όσο είναι δεμένος στην ουρά.

    Στην πλάτη έχεις πάντα το ρίσκο της βλάβης σε αυχένα, πλάτη, καρπούς κτλ (Φυσικοθεραπευτής=40-50 Ευρώ η επίσκεψη) .

    Τα σαμάρια μια χαρά λύση είναι, σχετικά φθηνά, με καλή χωρητικότητα, βάζεις συνεπιβάτη, και όταν αλλάξεις μηχανή χρησιμοποιούνται στην επόμενη ή πωλούνται σχετικά εύκολα.

    Μάλλον όμως δίνεις έμφαση στην εμφάνιση και είσαι προαποφασισμένος για σάκο, οπότε με γειες και καλές βόλτες! (με μικρά φορτία )

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΛΑΚΑ - ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ
    από Nefeli στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2006, 02:03
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 14:49
  3. Πλυντήριο ΓΙΑ μηχανή
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2004, 15:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF