Σελίδα 2 από 16 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 231

Θέμα: για Θρησκους και ΜΗ ....Αφιερωμενο...

  1. #16
    voodoo practitioner Το avatar του/της mikros boudas
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    453
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Βαριέμαι να τα ξαναγράφω...

    http://pigadi-tis-skepsis.blogspot.c...blog-post.html

    Δώστε λίγο παραπάνω βάση στο 2 , και στις αναφορές περί ελεύθερης επιλογής και βούλησης.


    Gandalf
    Ο χριστος εχει πει να ακολουθουμε την εκκλησια του...οι ιδιοι οι μαθητες τους εκαναν την εκκλησια...η εκκλησια ειναι η θρησκεια...κανονικα δεν πρεπει να τα ξεχωριζουμε...ειδικα ο χριστιανισμος,ειναι μια θρησκεια με βαθια ιεραρχια...αγγελοι,χερουβειμ,σεραφειμ,αγιοι,οσιοι,αγια τριαδα...παντα ιεραρχια,παντα "υπακοη" στον "ανωτερο"...και μιλαω βαση των κειμωνων του χριστιανισμου και οχι προσωπικων εκτιμησεων...μην ξεχνας ομως πως οσοι πιστευουν,ειναι αυτοι που πανε στην εκκλησια...ετσι ταυτιζεται ο πιστος...με βαση τις ιεροτελεστιες της θρησκειας..ολα οι θρησκειες εκει βασιζονται:στην επαναληψη των καθεκαστων και στην αναλωση της θρησκειας και των μορφων της απο τους πιστους...βουδισμος,βουντου,χριστιανοι,ισλαμιστες...κα ειδικα ο χριστιανισμος εχει περασει ως ο ποιο "λαητ" δογματισμος ενω ειναι εξ ορισμου ο πιο "βαρυς"...
    The sickness

    A good rider has balance, judgment, and good timing. So does a good lover.


  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της super_toto
    Εγγραφή
    01/03/2006
    Μηνύματα
    349
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Βαριέμαι να τα ξαναγράφω...

    http://pigadi-tis-skepsis.blogspot.c...blog-post.html

    Δώστε λίγο παραπάνω βάση στο 2 , και στις αναφορές περί ελεύθερης επιλογής και βούλησης.


    Gandalf
    Τι σχέση έχουν όλα αυτά με το νομικό και φορολογικό καθεστως της Εκκλησίας στην Ελλάδα?
    Δεν μιλάμε για ιδεολογία, πίστη, θρησκεία, μιλάμε για φορολογία και χρήμα.
    ....ξάπλωσε τ' ανάσκελα και χύθηκαν οι μυαλοί του στις πέτρες.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    όλες οι θρησκείες διεκδικούν το μονοπώλιο του "καλού" και της "αρετής", και αυτό βέβαια ισχύει και για το χριστιανισμό

    σύμφωνα με τα λόγια του ΙΧ στην καινή διαθήκη, μόνο όσοι τον ακολουθήσουν θα κάνουν και θα δείξουν μπλα μπλα μπλα

    έτσι αυτόματα μαρκάρονται ως "προβληματικοί" όσοι αρνηθούν αυτή την πρόσκληση, μπορεί να μην υποχρεώνονται να γίνουν χριστιανοί, ωστόσο υφίστανται συνέπειες

    συνεπώς την ελεύθερη βούληση και επιλογή πρώτος ο χριστιανισμός την πλήττει

    μέχρι τα χρόνια του μεγάλου κων/νου οι χριστιανοί υπέφεραν, όμως από τότε και έως τώρα κυριαρχούν και εξουσιάζουν με τρόπο απολυταρχικό και επιβάλλουν την "εξ' αποκαλύψεως" αλήθεια τους

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Περιμένουμε να μας πεις τι να ψηφίσουμε..

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
    Περιμένουμε να μας πεις τι να ψηφίσουμε..
    δεν καταλαβαίνω το ύφος σου

    από πού κι ως πού περιμένεις να σου πώ εγώ τι να ψηφίσεις;

    και μάλιστα το κάνεις και "περιμένΟΥΜΕ"; ποιοί αλλοι περιμένουν μαζί σου;

  6. #21
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Είναι επικίνδυνο να συγχέουμε την θρησκεία με την Πίστη το ξαναλέω..

    Καταρχας εκκλησία αποκαλείται το σύνολο των πιστών ή του λαού... εξού και το "εκκλησία του δήμου" κατά την Αρχ. Αθήνα, κτλ.

    Το ίδιο και στην θρησκεία του Χριστιανισμού που δημιούργησε την εκκλησία σε κατακόμβες απο σύνολο λαού πιστών σε κυρήγματα.

    Επίσης "Θρησκεία Χριστιανισμου"... ποιά άραγε είναι η σωστή;.. το καθολικό δόγμα;.. το ορθόδοξο δόγμα;.. οι Κόπτες;.. οι Αρμένιοι;.. οι Προτεστάντες;.. οι Ευαγγελιστές;

    Η θρησκεία είναι δόγμα που εξυπηρετεί σκοπιμότητες ανθρώπων και ερμηνεύεται ανάλογα με το τι θέλει και προσβλέπει το ανθρώπινο και οχι το "Θείο" βλέμα. Μάλιστα πιο απτό παράδειγμα τέτοιων προβλημάτων μπορούμε να δούμε στον Ισλαμισμό , όπου κάποιοι Ιμάμηδες με δική τους ατζέντα ερμηνεύουν κατά πως νομίζουν κομμάτια απο το Κοράνι.

    Το ίδιο είχε γίνει και με τις Σταυροφορίες και το Βυζάντιο.

    ΜΗΝ ΜΠΛΕΚΕΤΕ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ. Εκεί ακριβώς είναι και το επιχείρημα που δίνει ισχύ και βάση σε κάθε μορφής ιεραρχεία ιερέων πάσας δοξασίας.

    Για την ελεύθερη επιλογή και βούληση.. δείτε το παρακαλώ με οπτική κάποιου που δεν γνωρίζει τι εστί Χριστιανισμό κατά κύρηγμα/ιδεολογία.

    Έρχεται δλδ ενας σήμερα και σας λέει ... θα πάθετε αυτό και εκείνο αν δεν πιστέψετε/ακολουθήσετε... Ποιός απο εσάς θα το πιστέψει αλήθεια και θα φοβηθεί;.. άρα θα τρέξει και να ακολουθήσει;

    Αν ο ίδιος τώρα, πεί ... ενα μήνυμα όπως.. όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι και κάποια στιγμή θα μπορέσω να το κάνω πραγματικότητα... κάποιοι θα τον ακούσουν περισσότερο. Έτσι δεν είναι;

    Δεν είναι ο φόβος που μπλοκάρει την ελεύθερη επιλογή αλλά οι ανάγκες του καθενός. Κανείς δεν θα έρθει να υποχρεώσει κανέναν να είναι "καλός Χριστιανός" ακολουθώντας μηνύματα όπως "Αγαπάτε πλησίον"... και σίγουρα κανείς δεν θα τιμωρήσει κανένα εδώ. Η επιλογή είναι πάντα εκεί... αλλά όπως πάντα κάθε επιλογή έχει και δικά της αποτελέσματα.

    Στον Χριστιανισμό είναι η Κόλαση και ο Παράδεισος.
    Στον Ισλαμισμό είναι οι δαίμονες και τα ουρί του Παραδείσου.
    Στον Βουδισμό-Ινδουισμό είναι η απόλυτη ολοκλήρωση και ο ατελείωτος κύκλος της μετενσάρκωσης.
    Στον Αθεισμό... το απόλυτο τίποτα ή το σύνολο της ενέργειας.. κοκ...

    Επιλογές είναι και αυτές. Ο καθείς διαλέγει γνωρίζοντας ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ τι τον περιμένει. Που ακριβώς είναι το μπλοκάρισμα, προσπάθεια να πληγεί η ελευθερία βούλησης και επιλογής;

    Μπορείς μάλιστα να τα μουτζώσεις όλα και να πείς εγώ είμαι απλά χώμα και περπατώ! Και αυτό επιλογή είναι.

    Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι στην πίστη και στην επιλογή αυτής, αλλά στο πως ακριβώς μια θρησκεία (όποιο δόγμα και αν είναι) δένει στο άρμα μια εξουσίας και γίνεται δεύτερη εξουσία πάνω σε ανθρώπους.

    Ετσι και εδώ το πρόβλημα δεν είναι η ιδεολογία και το μήνυμα του Χριστιανισμού που δεν υποχρεώνει κανένα ουσιαστικά να ακολουθήσει.. απλα΄του δίνει μια επιλογή κατά τα διδάγματα του...

    το πρόβλημα είναι ο συσχετισμός της κατήχησης απο βρεφική ηλικία ανθρώπων που δεν έχουν καν ακόμα γνώση της ύπαρξης τους , με ενα δόγμα που στην τελική μπορεί και να μην τους εκφράζει αργότερα... Εκεί είναι που αφαιρείται το δικαίωμα επιλογής... μέχρι μια ηλικία τουλάχιστον , καθώς ακόμα και μετά απο αυτό κανείς και πάλι δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να είσαι κάτι.

    Ειδικά σήμερα που μπορείς να συμβιώσεις/δεσμευτείς/ενωθείς με άνθρωπο χωρίς να πας σε Εκκλησία. (Το Γάμος σαν λέξη δεν ταιριάζει εδώ , καθώς είναι καθαρά Χριστιανικό μυστήριο).

    Το πρόβλημα παραμένει σε βάφτιση που πρέπει να γίνει για να έχεις όνομα.

    Όλα αυτά όμως είναι προερχόμενα απο το θέμα θρησκεία... και οχι Πίστης... είναι διαφορετικά τα θέματα αυτά αν και το ένα δημιουργήθηκε (αρχικά τουλάχιστον) για να στηρίζει και να δοξάζει το άλλο.

    Ξέρω.. ξέρω... είναι συνδυασμένη λογική και ίσως προκαλεί περισσότερα ερωτήματα απο όσα λύνει. Αλλά κάποια στιγμή καλό είναι ο καθένας να ερευνά και μόνος του.

    Είναι άλλωστε πολύ προσωπικό θέμα ... η Πίστη.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
    δεν καταλαβαίνω το ύφος σου

    από πού κι ως πού περιμένεις να σου πώ εγώ τι να ψηφίσεις;

    και μάλιστα το κάνεις και "περιμένΟΥΜΕ"; ποιοί αλλοι περιμένουν μαζί σου;
    Αυτοί που είμαστε εδώ πέρα, στον υπολογιστή από τον οποίο σου γράφω! Αυτοί είμαστε που περιμένουμε.
    Το ύφος μου είναι ειρωνικό, επειδή έσπευσες να εμπλέξεις την πολιτική σε ένα θέμα το οποίο δε σχετίζεται μ' αυτή, και βάσει των κομματικών σου πεποιθήσεων, καταλήγοντας σε αυθαίρετο συμπέρασμα με σκοπό να καταδείξεις την ιδεολογία ενός κόμματος, να υποκινήσεις εμμέσως τη στροφή αυτών που θα διαβάσουν την απάντησή σου, προς την προσωπική σου επιλογή.
    Περιμένω να μου πεις τι να ψηφίσω, από τη στιγμή που σπεύδεις να μου πεις τι δεν πρέπει να ψηφίσω!

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
    Αυτοί που είμαστε εδώ πέρα, στον υπολογιστή από τον οποίο σου γράφω! Αυτοί είμαστε που περιμένουμε.
    Το ύφος μου είναι ειρωνικό, επειδή έσπευσες να εμπλέξεις την πολιτική σε ένα θέμα το οποίο δε σχετίζεται μ' αυτή, και βάσει των κομματικών σου πεποιθήσεων, καταλήγοντας σε αυθαίρετο συμπέρασμα με σκοπό να καταδείξεις την ιδεολογία ενός κόμματος, να υποκινήσεις εμμέσως τη στροφή αυτών που θα διαβάσουν την απάντησή σου προς την προσωπική σου επιλογή.
    τι πάει να πει "έσπευσα να εμπλέξω την πολιτική";

    ΠΟΛΙΤΙΚΗ απόφαση είναι ο διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας, πρέπει να γίνει πρόταση νόμου που θα ψηφιστεί στη Βουλή, έχεις καμιά αντίρρηση;

    τα περί "υποκίνησης" είναι ανάξια σχολίου

  9. #24
    Από τη στιγμή που η κουβέντα πήγε στο διαχωρισμό εκκλησίας και κράτους, αυτομάτως γίνεται πολιτική. Κομματική δεν πρέπει να γίνει πάντως, γιατί θα καταλήξει η κουβέντα από το σχολιασμό ενός ωραίου τραγουδιού σε μια ανούσια διένεξη.

  10. #25
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Και ας μην ξεχναμε εδω, πως η πολιτικη σταυρωσε τον Ιησου Χριστο!!
    Μην μπλεκουμε την προσωπικη πιστη του καθενος με πολιτικα θεματα!!
    Ελεος πια!!!

    Υ.Γ. Σε οτι απαντησε ο Gandalf συμφωνω και επαυξανω!!

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
    τι πάει να πει "έσπευσα να εμπλέξω την πολιτική";

    ΠΟΛΙΤΙΚΗ απόφαση είναι ο διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας, πρέπει να γίνει πρόταση νόμου που θα ψηφιστεί στη Βουλή, έχεις καμιά αντίρρηση;

    τα περί "υποκίνησης" είναι ανάξια σχολίου
    Αν δεν το καταλαβαίνεις, δε μπορώ να σε βοηθήσω.
    Ο διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας δεν είναι μια απλή πολιτική απόφαση και σίγουρα δεν αιτιολογείς την απάντηση που έδωσες παραπάνω. Μια τέτοια απόφαση θα μπορούσε να ληφθεί μόνο με δημοψήφισμα και δεν είναι κανενός δυνητικά κυβερνητικού κόμματος τόλμημα, η απόπειρα να επιχειρήσει το διαχωρισμό!
    Τα περί υποκίνησης ανάξια σχολίων, ε;
    Τα περί σχολιασμού αυθαίρετων συμπερασμάτων που βασίζονται σε προσωπικές επιλογές;

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
    Ο διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας δεν είναι μια απλή πολιτική απόφαση ..... Μια τέτοια απόφαση αυτή θα μπορούσε να ληφθεί μόνο με δημοψήφισμα και δεν είναι κανενός δυνητικά κυβερνητικού κόμματος τόλμημα η απόπειρα να επιχειρήσει το διαχωρισμό!
    Η διενέργεια δημοψηφίσματος, είναι πολιτική απόφαση

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
    Η διενέργεια δημοψηφίσματος, είναι πολιτική απόφαση
    Η απόφαση διενέργειας δημοψηφίσματος, δε συνεπάγεται με την απόφαση να διαχωριστεί η εκκλησία από το κράτος, αλλά μετακυλίει την ευθύνη λήψης μιας σημαντικής απόφασης στο λαό!

  14. #29
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220

    Re: για Θρησκους και ΜΗ ....Αφιερωμενο...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    καλως ηρθες παραξενε


    http://www.youtube.com/watch?v=s1tcg...eature=related


    .....κι αν σε πειραξει , τοσο που ντραπεις , πουθενα να μην το πεις...
    Που ειχαμε μεινει;;;

  15. #30
    voodoo practitioner Το avatar του/της mikros boudas
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    453
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Είναι επικίνδυνο να συγχέουμε την θρησκεία με την Πίστη το ξαναλέω..

    Καταρχας εκκλησία αποκαλείται το σύνολο των πιστών ή του λαού... εξού και το "εκκλησία του δήμου" κατά την Αρχ. Αθήνα, κτλ.

    Το ίδιο και στην θρησκεία του Χριστιανισμού που δημιούργησε την εκκλησία σε κατακόμβες απο σύνολο λαού πιστών σε κυρήγματα.

    Επίσης "Θρησκεία Χριστιανισμου"... ποιά άραγε είναι η σωστή;.. το καθολικό δόγμα;.. το ορθόδοξο δόγμα;.. οι Κόπτες;.. οι Αρμένιοι;.. οι Προτεστάντες;.. οι Ευαγγελιστές;

    Η θρησκεία είναι δόγμα που εξυπηρετεί σκοπιμότητες ανθρώπων και ερμηνεύεται ανάλογα με το τι θέλει και προσβλέπει το ανθρώπινο και οχι το "Θείο" βλέμα. Μάλιστα πιο απτό παράδειγμα τέτοιων προβλημάτων μπορούμε να δούμε στον Ισλαμισμό , όπου κάποιοι Ιμάμηδες με δική τους ατζέντα ερμηνεύουν κατά πως νομίζουν κομμάτια απο το Κοράνι.

    Το ίδιο είχε γίνει και με τις Σταυροφορίες και το Βυζάντιο.

    ΜΗΝ ΜΠΛΕΚΕΤΕ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ. Εκεί ακριβώς είναι και το επιχείρημα που δίνει ισχύ και βάση σε κάθε μορφής ιεραρχεία ιερέων πάσας δοξασίας.

    Για την ελεύθερη επιλογή και βούληση.. δείτε το παρακαλώ με οπτική κάποιου που δεν γνωρίζει τι εστί Χριστιανισμό κατά κύρηγμα/ιδεολογία.

    Έρχεται δλδ ενας σήμερα και σας λέει ... θα πάθετε αυτό και εκείνο αν δεν πιστέψετε/ακολουθήσετε... Ποιός απο εσάς θα το πιστέψει αλήθεια και θα φοβηθεί;.. άρα θα τρέξει και να ακολουθήσει;

    Αν ο ίδιος τώρα, πεί ... ενα μήνυμα όπως.. όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι και κάποια στιγμή θα μπορέσω να το κάνω πραγματικότητα... κάποιοι θα τον ακούσουν περισσότερο. Έτσι δεν είναι;

    Δεν είναι ο φόβος που μπλοκάρει την ελεύθερη επιλογή αλλά οι ανάγκες του καθενός. Κανείς δεν θα έρθει να υποχρεώσει κανέναν να είναι "καλός Χριστιανός" ακολουθώντας μηνύματα όπως "Αγαπάτε πλησίον"... και σίγουρα κανείς δεν θα τιμωρήσει κανένα εδώ. Η επιλογή είναι πάντα εκεί... αλλά όπως πάντα κάθε επιλογή έχει και δικά της αποτελέσματα.

    Στον Χριστιανισμό είναι η Κόλαση και ο Παράδεισος.
    Στον Ισλαμισμό είναι οι δαίμονες και τα ουρί του Παραδείσου.
    Στον Βουδισμό-Ινδουισμό είναι η απόλυτη ολοκλήρωση και ο ατελείωτος κύκλος της μετενσάρκωσης.
    Στον Αθεισμό... το απόλυτο τίποτα ή το σύνολο της ενέργειας.. κοκ...

    Επιλογές είναι και αυτές. Ο καθείς διαλέγει γνωρίζοντας ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ τι τον περιμένει. Που ακριβώς είναι το μπλοκάρισμα, προσπάθεια να πληγεί η ελευθερία βούλησης και επιλογής;

    Μπορείς μάλιστα να τα μουτζώσεις όλα και να πείς εγώ είμαι απλά χώμα και περπατώ! Και αυτό επιλογή είναι.

    Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι στην πίστη και στην επιλογή αυτής, αλλά στο πως ακριβώς μια θρησκεία (όποιο δόγμα και αν είναι) δένει στο άρμα μια εξουσίας και γίνεται δεύτερη εξουσία πάνω σε ανθρώπους.

    Ετσι και εδώ το πρόβλημα δεν είναι η ιδεολογία και το μήνυμα του Χριστιανισμού που δεν υποχρεώνει κανένα ουσιαστικά να ακολουθήσει.. απλα΄του δίνει μια επιλογή κατά τα διδάγματα του...

    το πρόβλημα είναι ο συσχετισμός της κατήχησης απο βρεφική ηλικία ανθρώπων που δεν έχουν καν ακόμα γνώση της ύπαρξης τους , με ενα δόγμα που στην τελική μπορεί και να μην τους εκφράζει αργότερα... Εκεί είναι που αφαιρείται το δικαίωμα επιλογής... μέχρι μια ηλικία τουλάχιστον , καθώς ακόμα και μετά απο αυτό κανείς και πάλι δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να είσαι κάτι.

    Ειδικά σήμερα που μπορείς να συμβιώσεις/δεσμευτείς/ενωθείς με άνθρωπο χωρίς να πας σε Εκκλησία. (Το Γάμος σαν λέξη δεν ταιριάζει εδώ , καθώς είναι καθαρά Χριστιανικό μυστήριο).

    Το πρόβλημα παραμένει σε βάφτιση που πρέπει να γίνει για να έχεις όνομα.

    Όλα αυτά όμως είναι προερχόμενα απο το θέμα θρησκεία... και οχι Πίστης... είναι διαφορετικά τα θέματα αυτά αν και το ένα δημιουργήθηκε (αρχικά τουλάχιστον) για να στηρίζει και να δοξάζει το άλλο.

    Ξέρω.. ξέρω... είναι συνδυασμένη λογική και ίσως προκαλεί περισσότερα ερωτήματα απο όσα λύνει. Αλλά κάποια στιγμή καλό είναι ο καθένας να ερευνά και μόνος του.

    Είναι άλλωστε πολύ προσωπικό θέμα ... η Πίστη.

    Gandalf
    δλδ εσυ πιστευεις πως το συνολο των πιστων(δλδ εκκλησια οπως το εθεσες) πορευεται συμφωνα με οσα προσταζει στις 10 εντολες ο χριστιανικος θεος?για να ειναι καποιος πιστος,πρεπει να ακολουθει καποια μυστηρια.οπως ο χριστος βαφτιστηκε,ετσι πρεπει και οι χριστιανοι τωρα.για να μπορεσει καποιος να πιστεψει,πρεπει να μαθει δλδ να κατηχηθει στην εκαστοτε θρησκεια.να καταλαβει τι πρεσβευει και να την ακολουθησει αν θελει.αυτα λενε και οι γραφες βεβαια,οχι εγω.οριστε και μερικα δειγματα.σου ξαναλεω πως ο χριστιανισμος,δεν ειναι θρησκεια αγαπης αλλα προσταγων.ειναι πολεμος.η πνευματικοτητα του εχει εξαντληθει,οπως και ολων των θρησκειων που βασιζονται σε αυτον.γι αυτο και τα τοσα δογματα στον χριστιανισμο,οι τοσες αιρεσεις και η οι τοσες αντιφασεις στην ερμηνεια.γιατι δεν ελεγε κατι συγκεκριμενο,ελεγε πραγματα στο αερα,παραβολικα οπως ειναι ολα τα κειμενα του,και απλα περιμενε ο καθεανς να δωσεις το δικο του νοημα,να ταυτιστει και να πιστεψει.βριθει ομως αντιφασεων,αντιθεσεων και ανυποστατων επιχειρηματων...

    [Κατά Λουκά 14,26 ? Εάν έρθει κάποιος σε μένα και δεν μισεί τον πατέρα, την μητέρα και την γυναίκα του, τα παιδία του και τους αδελφούς και της αδερφές του και τον εαυτό του, αυτός δεν μπορεί να γίνει μαθητής μου.]

    [κατά Ματθαίον 12,30 ? Οποίος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίον μου, όποιος δεν πάει μαζί μου, σκορπίζεται ]

    [ κατά Λουκά 19,26 ? Σας βεβαιώνω ότι σε αυτόν που έχει θα δοθεί επιπλέον, αλλά σε αυτόν που δεν έχει θα αφαιρεθεί και το λίγο που έχει . Όσο για τους εχθρούς μου, αυτούς που δε με θέλησαν για Βασιλεία τους, φέρτε τους εδώ και σφάξτε τους μπροστά μου.]

    [κατά Ματθαίον 10,34 ?Μη νομίζεται ότι ήρθα (εγώ ο Ιησούς) να φέρω ειρήνη, αλλά σπαθί. Ήρθα για να διχάσω τον άνθρωπο με τον πατέρα του και την κόρη εναντίων της μητέρας και την νύφη κατά της πεθεράς . Και εχθροί του ανθρώπου θα είναι οι δικοί του .]

    [Προς Εβραίους 9,22 ? Όλα σχεδόν, σύμφωνα με τον νόμο, με αίμα καθαρίζονται και χωρίς αιματοχυσίας δεν γίνεται συγχώρηση αμαρτιών]

    [Προς θεσσαλονικείς 1,6 ? Πραγματικά είναι δίκαιο από τον Θεό να ανταποδίδουμε την θλίψη που μας έφεραν άλλοι]

    [κατά Λουκά 21,22 ? Γιατί αυτές είναι ημέρες εκδίκησης, για να εκπληρωθούν, όλα όσα είναι γραμμένα. ]

    [Κατά Ιωάννη 5,31 ? Εάν εγώ έδινα μαρτυρία για τον εαυτό μου, η μαρτυρία μου δεν θα ήταν αληθινή.]

    [κατά Ματθαίο 16,23 ? και ο Ιησούς γύρισε και είπε στον Πέτρο : Φύγε από μπροστά μου, Σατανά ! Εσύ μου γίνεσαι εμπόδιο γιατί δεν σκέφτεσαι όπως θέλει ο θεός, αλλά όπως θέλουν οι άνθρωποι]



    The sickness

    A good rider has balance, judgment, and good timing. So does a good lover.


Σελίδα 2 από 16 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καφες για νεοσύστατους και μη...προς Πλ. Βαρυμπόμπης???
    από spade ace στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2011, 18:12
  2. Αφιερωμενο στους καγκουρες του forum και μη...
    από Ταξιδευτής στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2007, 14:35
  3. Για φοιτητές και μη....
    από alxdem στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2007, 00:40
  4. ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ After ΚΑΙ ΜΗ ΓΙΑ Ζ750
    από zoropatra στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2006, 15:00
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 09:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF