Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 62

Θέμα: Πρωτος ελεγχος

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Και όταν σου ζητήσουν να κατέβεις από το αυτοκίνητο, ανοίγεις την πόρτα βγάζοντας το χέρι απ' έξω...
    σιγά μη βγω και απ' το παράθυρο ρε

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    σωστά όλα παιδιά... απλά να αναφέρω οτι όλα αυτά συνήθως στα ζητάνε οι ίδιοι θεωρώντας (Πολύ σωστά) οτι δεν γνωρίζεις να τα κάνεις.
    ε ναι αν θέλουν κάτι να το ζητήσουν
    δε νομίζω ότι κάποιος κυκλοφορεί με ταυτότητα άδεια δίπλωμα ασφάλεια στο κάθισμα του συνοδηγού μπας και έχει μπλόκο και τους αγχώσει που θα τα ψάχνει στο ντουλαπάκι ή στο προτοφόλι

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Ο καημένος ο Νεκτάριος...
    Στην ερώτηση "κουβαλάς τίποτε παράνομο" είχε πει -χαριτολογώντας- Ναι, ένα φορτίο Καλάσνικοφ στο πορ-μπαγκάζ.
    Δεν θυμάμαι πόσες ώρες τον είχανε μετά μέσα για εξακρίβωση στοιχείων...
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    είναι γνωστό ότι δεν κάνεις πλάκες (εκτός αν εντοπίσεις κανένα παλιό συμμαθητή στο μπλόκο, και αυτό φυσικά είναι καμιά τροχαία και όχι ο Rambo και η παρέα του)

  4. #19
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Και όταν σου ζητήσουν να κατέβεις από το αυτοκίνητο, ανοίγεις την πόρτα βγάζοντας το χέρι απ' έξω...
    Bγάζεις ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ χέρια από το παράθυρο (παλάμες) και με το αριστερό ανοίγεις την πόρτα σου (οδηγός) αφου προηγουμένως έχεις κατεβάσει το παράθυρό σου και το δεξί σου χέρι είναι πάνω στο τιμόνι.

  5. #20
    Τιι μου θυμισες! Παλιες καλες μερες που οι μπατσοι με σταματουσαν! Τωρα πια τιποτα..

    Τις προαλες κατεβαινα τη Μητροπολεως ( χωρις κρανος γιατι πηγαινα απο το Ταχυδρομειο στην Ερμου) και πισω μου ηταν ενα παπι.
    Μολις στριψαμε στην Αιολου ειχε μινι μπλοκο δε 2 αστυνομικους με μοτοσυκλετες. 'Ωραια' λεω 'τη φαγαμε για κρανος' και αρχισα να επεξεργαζομαι τη δικαιολογια μου.

    Οι ζηταδες αδιαφορησαν για μενα και σταματησαν το παπι πισω μου, που φοραγε και κρανος ο ανθρωπος!

    Ωχχχ! Ου γαρ ερχεται μονο το γηρας......

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.999
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Bγάζεις ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ χέρια από το παράθυρο (παλάμες) και με το αριστερό ανοίγεις την πόρτα σου (οδηγός) αφου προηγουμένως έχεις κατεβάσει το παράθυρό σου και το δεξί σου χέρι είναι πάνω στο τιμόνι.
    Τάσο τα μετράω, τα ξαναμετράω αλλά μου βγαίνουν τρία τα χέρια έτσι όπως το γράφεις...

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  7. #22

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Εντος Αθηνας με εχουν ψαξει 3 φορες, για χαρτια, σωματικο ελεγχο, ναρκωτικα, οπλα κτλ

    μαλλον ειναι επειδη εχω μαυρη μηχανη, μαυρα ρουχα, ξεταπωτες εξατμες κτλ κτλ

    η πλακα ειναι οτι ποτε δεν με γραψανε για κατι ... ο ενας μαλιστα μου επιασε την κουβεντα οτι εχει την ιδια μηχανη κ με ρωταγε για τις εξατμες ... εν το μεταξυ εγω πιωμενος κ το μυρησε στην αναπνοη μου αλλα με αφησε επειδη του εδωσα συμβουλες περι ebay κτλ !

    ρουτινα εχει καταντησει πλεον, οταν με σταματανε την ξερω την διαδικασια, σηκωνω τα χερια ψηλα κ κανω γυρω γυρω για να δειξω οτι δεν εχω οπλο... μετα ακολουθει ψειλαφηση απο το οργανο εκ των οποιων το ενα ηταν μενταλιστ... ακουμπαγε πανω απο την τσεπη στο χοντρο δερματινο μπουφαν και μου ελεγε

    -Εδω .... χμ ... εχεις τα κλειδια της μηχανης

    -Απο εδω , εχειιιιις ... εεεεεε ... τα χαρτια

    -Απο εδω ... εχεις ... το ΛΙΠΟΖΑΝ !



    :hypnotize

  9. #24
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Τάσο τα μετράω, τα ξαναμετράω αλλά μου βγαίνουν τρία τα χέρια έτσι όπως το γράφεις...

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:






    οκ, το ξαναματαρίχνω και δώσε βάση:

    Κατεβάζεις το παραθύρι με το ένα χέρι ενώ το άλλο βρίσκεται σε εμφανές σημείο (επάνω στο τιμόνι).

    Βγάζεις τα χέρια σου από το κατεβασμένο παράθυρο.

    Με το αριστερό σου χέρι -και ενώ είναι έξω- αρπάς την χούφτα της πόρτας σου (απ'έξω) και την ανοίγεις.

    Εννόησες...?



  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.999
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Εννόησες...?
    Εγώ ναι ρε, τα είχαμε κάνει στη "special" εκπαίδευση αυτά...

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Να ταν 12.30? Γλυφαδα πλατεια εσπεριδων Με σταματησαν για πρωτη φορα με αυτη τη μηχανη(cbf 125).Με εχουν σταματησει κ με το σκουτερακι αλλα νταααξει μωρε ας πουμε δεν πιανεται Τελος παντων αφου σταματαω κ μ λενε να σβησω τη μηχανη να κατεβω κατω κλπ κλπ με ρωτανε..."Κουβαλας τιποτα παρανομο?" Εγω δηλαδη τι να απαντησω?Σορρυ κιολας αλλα πιος μαλακας θα ελεγε"Φυσικα, αμα δεν κουβαλαω πανω μου τουλαχιστον 5 κιλα κοκα δεν κανω βημα".... Φυσικα δεν κουβαλουσα τιποτα πανω μου κ του ειπα οχι. Σωματικο ελεγχο ( εδω θελω να ρωτησω αν συνιθιζεται σωματικος ελεγχος σε ενα απλο ελεγχο γιατι με το σκουτερακι εδειχνα χαρτια κ εφευγα) και μετα αφου μου ζητησαν να ανοιξω την τσαντα εψαξαν κ εκει... Και το ερωτημα μου ειναι,πιος ο λογος να ειναι ασφαλιτες,αστυνομικοι και κουκουλοφορεμενοι για ελεγχο ?? Πιος δηλαδη θα περνουσε 12.30 το βραδυ κυριακης απο γλυφαδα κεντρο και κανανε ετσι? Τελος παντων αντε καληνυχτα και καλες βολτες Υ.Γ. αυτο για τον σωματικο ελεγχο με παραξενεψε, πειτε μου την γνωμη σας
    Σωματικος ελεγχος μπορει να γινει σε καθε ελεγχο ενω σωματικη ερευνα γινεται σε ορισμενες μονο περιπτωσεις και αν συντρεχει λογος.Η ερωτηση αν εχεις κατι πανω σου ειναι εντελως φυσιολογικη και γινεται περισσοτερο για να δει την αντιδραση σου και οχι να του πεις κατι.
    Μπορει απο οπουδηποτε να περναει οποισδηποτε οτι ωρα και να ειναι μη σε παραξενευει, σημασια εχει να μην εισαι εσυ αυτος.

  12. #27
    αντιπαθητικο μελος Το avatar του/της junkier6
    Εγγραφή
    22/12/2009
    Μηνύματα
    72
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    http://www.youtube.com/watch?v=wrlTVAOaPJs

    που'ναι οι μπυρες;;;;;;

    ΛΕΜΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ......

    :smilea: :rotflmao:

    ...οτι να'ναι...

  13. #28
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    κανονικά δεν θα το έβαζα αλλά καλό είναι να γνωρίζουμε τι δικαιώματα έχουμε σε τέτοιες περιπτώσεις ελέγχου.

    Άρθρο 257: Σωματική έρευνα

    Στους κατηγορουμένους γίνεται σωματική έρευνα, όταν εκείνος που διεξάγει την ανάκριση κρίνει ότι εξαιτίας σπουδαίων λόγων είναι χρήσιμη για την εξακρίβωση της αλήθειας. Σε τρίτα πρόσωπα γίνεται, όταν υπάρχει σοβαρή και βάσιμη υπόνοια ή απόλυτη ανάγκη. Πάντως η έρευνα θα πρέπει να ενεργείται οπωσδήποτε με τρόπο που να μη θίγει, όσο είναι δυνατό, το αίσθημα ντροπής του προσώπου.

    Η σωματική έρευνα σε γυναίκα πρέπει να γίνεται μπροστά στον ανακριτικό υπάλληλο που τη διεξάγει και από γυναίκα της εκλογής του, η οποία δίνει τον όρκο του πραγματογνώμονα. Κατά τα άλλα εφαρμόζονται αναλόγως όσα ορίζει το άρθρο 199.

    Η σωματική έρευνα πρέπει να γίνεται ιδιαιτέρως και χωριστά για κάθε πρόσωπο. Αν αναζητείται ορισμένο πράγμα ή έγγραφο, εκείνος που ενεργεί την έρευνα καλεί προηγουμένως τον κάτοχό του να το παραδώσει.
    & κάτι ακόμα
    Τι πρέπει να γνωρίζετε¨

    • Σε περίπτωση ελέγχου αλκοτέστ, δεν μπορείτε να αρνηθείτε την μέτρηση, διότι θεωρείται αυτόφωρο αδίκημα. Όμως έχετε δικαίωμα να αμφισβητήσετε τα αποτελέσματα και να ζητήσετε να εξεταστείτε αιματολογικά.
    • Στις περιπτώσεις ελέγχου ταχύτητας με ηλεκτρονικά μέσα, ο αστυνομικός είναι υποχρεωμένος να σας δείξει την ένδειξη του ραντάρ. Όμως έχετε δικαίωμα να αμφισβητήσετε την ένδειξη και να μην υπογράψετε τη βεβαίωση παράβασης, ακολουθώντας όμως τη δικαστική οδό.
    • Έχετε δικαίωμα να σας μιλούν στον πληθυντικό οι αστυνομικοί, με την προϋπόθεση και η δική σας συμπεριφορά να είναι καθ' όλα άψογη.
    • Εφόσον επιδείξετε στα αστυνομικά όργανα τα στοιχεία σας, δεν έχουν δικαίωμα να σας μεταφέρουν για εξακρίβωση στοιχείων. Όμως σε περιπτώσεις όπου για παράδειγμα υπάρχει συνωνυμία με φυγόποινο πρόσωπο( που εκκρεμεί εις βάρος του καταδίκη ή έχει βεβαρημένο ποινικό μητρώο), μπορεί να σας μεταφέρουν στο Τμήμα, μέχρι να διαπιστωθεί ότι δεν έχετε καμία σχέση με το άτομο αυτό.
    • Σε περιπτώσεις κράτησης, πρέπει να σας έχει γνωστοποιηθεί ο λόγος για τον οποίο κρατήστε και να σας επιτραπεί η επικοινωνία με δικηγόρο ή με συγγενικά σας πρόσωπα.
    • Οι αστυνομικοί είναι υποχρεωμένοι να σας δίνουν τα στοιχεία τους, εφόσον τους τα ζητήσετε. Αν δεν σας τα δώσουν, μπορείτε να συγκρατήσετε τον αριθμό κυκλοφορίας του περιπολικού ή τους διακριτικούς αριθμούς που φέρουν οι αστυνομικοί στη στολή τους (στο ύψος των ώμων).
    • Αν η συμπεριφορά σας είναι εριστική, τότε οι αστυνομικοί έχουν δικαίωμα να σας προσαγάγουν με το αιτιολογικό της απείθειας και αντίστασης κατά της αρχής ως απείθεια νοείται η άρνηση οποιοδήποτε ελέγχου και ως αντίσταση νοείται οποιαδήποτε άσκηση σωματικής βίας, ακολουθώντας τις διαδικασίες του αυτοφώρου.
    • Σύμφωνα με το άρθρο 278(παράγραφος 2), του Κώδικα Ποινικής Δικονομίας, μπορούν να σας βάλουν χειροπέδες μόνο όταν θεωρείστε ύποπτος φυγής για κάποιο αδίκημα.
    • Έχετε δικαίωμα αν σας ζητηθεί σωματικός έλεγχος, να απαιτήσετε να γίνει από άτομο του ιδίου φύλου.
    • Αν σε μπλόκο αστυνομικών σας γίνετε έλεγχος με όπλο προτεταμένο, έχετε δικαίωμα να ζητήσετε να το απομακρύνουν.
    • Μπορείτε κατά περίπτωση, να καταθέσετε μήνυση για κατάχρηση εξουσίας, απειλή, εξύβριση και για σωματική βλάβη.
    • Αν σας ζητηθεί να παραδώσετε το δίπλωμα σας, εξαιτίας κάποιας παράβασης και δεν το πράξετε, θεωρείτε αυτόφωρο αδίκημα.
    • Οι αστυνομικοί έχουν δικαίωμα αν το κρίνουν αναγκαίο, να σας ψάξουν το αυτοκίνητο, τα προσωπικά σας πράγματα, καθώς και να προχωρήσουν σε σωματικό έλεγχο.
    • Είτε πρόκειται για αυτόφωρο αδίκημα, είτε για εξακρίβωση στοιχείων, αν η παραμονή μας στο Αστυνομικό Τμήμα είναι παρατεταμένη, μπορείτε να καταθέσετε μήνυση για παράνομη κράτηση.
    Για περισσότερες πληροφορίες υπάρχει το γνωστό forum...μην ζαλίζουμε τον κόσμο απο εδώ.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Σωματικο ελεγχο σε γυναικα μπορει να κανει αντρας αστυνομικος???
    Η μονο γυναικα αστυνομικος?




    ΕDIT:Το βρηκα πιο πανω...Sorry...

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.472
    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
    Σωματικο ελεγχο σε γυναικα μπορει να κανει αντρας αστυνομικος???
    Η μονο γυναικα αστυνομικος?




    ΕDIT:Το βρηκα πιο πανω...Sorry...
    Το αντιθετο επρεπε να ρωτησεις...αυτο μας ενδιαφερει

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. MotoGP Aγγλιας - O Rossi παλι πρωτος!
    από gmakris στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2004, 14:16
  2. MotoGP Γερμανιας - Βiaggi πρωτος
    από gmakris στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2004, 15:23
  3. MotoGP Assen ο Rossi παλι πρωτος!
    από gmakris στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2004, 15:48
  4. MotoGP Catalunya Rossi παλι πρωτος!
    από gmakris στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2004, 15:11
  5. GP Αφρικης :Ο Rossι παλι πρωτος!
    από gmakris στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 117
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 14:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF