Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 47

Θέμα: Όργανο θερμοκρασίας ψυκτικού υγρού

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    αν κρίνω από τις απαντήσεις σας, όλοι θα θέλαμε και τα 2 όργανα. Επίσης το βεντιλατέρ ανοίγει αρκετά τακτικά και αυτό είναι φυσιολογικό. για το θέμα τις έλλειψης του οργάνου (μοντέλα <2007) δεν αναφέρθηκε κάτι και μάλλον πρέπει να το αποδεχτούν, μιας και η λύση μου φαίνεται πολύπλοκη. Για το θέμα έλλειψη οργάνου θερμοκρασίας (μοντέλα >2008) ακούστηκαν μερικές λύσεις και για θερμοκρασία λαδιού και για νερού.

    τα περισσότερα μηχανάκια (όλες οι μάρκες) δείχνουν θερμοκρασία νερού. το βεντιλατέρ ανοίγει με εντολή από τον θερμοστάτη (δηλαδή με θερμοκρασία νερού) άρα το πιο φυσιολογικό είναι να βάλουμε (όσοι θέλουν) όργανο θερμοκρασίας νερού, ώστε να παρακολουθείς την θερμοκρασία που ανοίγει το βεντιλατέρ (αν σταθερά ανοίγει και κλείνει στις ίδιες αντίστοιχες θερμοκρασίες)

    Ερώτηση: Αν βάλεις τον θερμοστάτη για το λάδι στην τάπα που βάζεις λάδια, θα έχει αρκετά μακρύ αισθητήρα να πάρει ένδειξη από τα λάδια?

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση: Αν βάλεις τον θερμοστάτη για το λάδι στην τάπα που βάζεις λάδια, θα έχει αρκετά μακρύ αισθητήρα να πάρει ένδειξη από τα λάδια?
    Δεδομένου ότι μόνο εκεί μπορείς να βάλεις τον συγκεκριμένο, ναι.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    κανείς που έχει κάνει την παρέμβαση αυτή, που έχει προσθέσει το όργανο? Να δούμε καμιά φωτογραφία, να ακούσουμε κανένα σχόλιο αν τα βρήκε όλα εύκολα ή τον δυσκόλεψε κάτι? συνολικό κόστος?

  4. #19
    Όχι και τόσο νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2009
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από redfantomas Προβολή μηνύματος
    εγω παλι θα ηθελα και τα 2 !!!! εχω του 04 το 600s οποτε θερμοκρασια βλεπω ....βενζινα υπολογιζω στα 200χλμ να του βαλω για να ειμαι οκ ..οσοο αφορα την θερμοκρασια ψαχνομαι και σκεφτομαι να αλλαξω θερμοστατη,( με καποιον που να ανοιγει σε πιο μικρη θερμοκρασια ) μου την δινει που η βελονα ξεπερναει την μεση και φτανει στα 3/4, αναβει βεβαια το βεντιλατερ απλα δεν μου κανει κεφι που φτανει εκει ...και μιας και το κλιμα εδω ( κρητη ) ειναι παντα θερμο ..σηκωνει συχνα θερμοκρασια !
    Θεωρώ ότι δεν είναι καλή ιδέα γιατί με αυτόν τον τρόπο θα δουλεύει πολύ πιο συχνά και για περισσότερη ώρα το βεντιλατέρ. Αυτό θα έχει επίπτωση στην αξιοπιστία του βεντιλατέρ άλλα και στην ούτος ή άλλως προβληματικού μεγέθους μπαταρία.

    Γενικά τα όρια που ορίζει ο κατασκευαστής είναι από την μια να μην λειτουργεί σε χαμηλή θερμοκρασία η μηχανή, πράγμα που επηρεάζει την καύση και από την άλλη να μην βράζει το ψυκτικό. Γενικά σε αυτές τις θερμοκρασίες δεν έχουν πρόβλημα τα μέταλλα.
    CBF 600 SA

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    σωστός ο από πάνω (xrisimix) το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να τσεκάρεις αν ανοίγει σωστά ο θερμοστάτης (του κατασκευαστή) και να βάλεις ένα καλής μάρκας αντιψυκτικό - παραφλού ότι θέλεις.

    στην περίπτωση σου, που δεν θέλεις να παίρνει τόσο τακτικά το βεντιλατέρ μπροστά, το σωστό είναι μεγαλύτερο ψυγείο που δεν είναι δυνατό. Ίσως είναι πιο εφικτό ένα εξτρά ψυγείο λαδιού για να πετύχεις από το λάδι ψύξη.

    Εγώ δεν θα έκανα καμία παρέμβαση τέτοιου είδους, παρα μόνο τον έλεγχο - συντήρηση που είπα στην αρχή. Και το όργανο θερμοκρασίας που σκέφτομαι να βάλω, (ο λόγος που άνοιξα το θέμα αυτό) είναι για να βλέπω ότι το βεντιλατέρ ανοίγει σταθερά σε μια θερμοκρασία Α' και κλείνει σταθερά σε μια θερμοκρασία Β'. αν αποκλίνει από εκεί είναι λόγος για ψάξιμο (ίσως και για άμεσο ξήλωμα του θερμοστάτη μέχρι την αντικατάσταση του)

  6. #21
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.516
    Προσπάθησα να ασχολειθω αλλά δεν έχω χρόνο για ανοίγματα..
    Εκεί που κατέληξε είναι ότι πρέπει να βρεις ένα ταφ για να συνδέσεις παράλληλα και του 2 αισθητήρες(τον υπάρχων αλλά και αυτών που θα αγορασεις).

    Προσοχή στο ότι το όργανο πρέπει να είναι αξιόπιστο και από επώνυμη μάρκα και συμβατό με τον ίδιας οικογένειας αισθητήρα νερού..η προσαρμογή του οργάνου δεν είναι τίποτα σοβαρό, του αισθητήρα όμως είναι αρκετά δύσβατο το μέσος προσαρμογής..δες το manual
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Εκεί που κατέληξε είναι ότι πρέπει να βρεις ένα ταφ για να συνδέσεις παράλληλα και του 2 αισθητήρες(τον υπάρχων αλλά και αυτών που θα αγορασεις).
    Δεν βρίσκω τον λόγο να βάλεις ταφ και να ενώσεις τους αισθητήρες. Αυτός που υπάρχει κάνει την δουλειά του και ανοίγει-κλείνει το βεντιλατέρ όταν πρέπει, και αυτός που θα βάλεις (πιστεύω ότι στο κολάρο που μεταφέρει το ζεστό νερό από τον κινητήρα στο ψυγείο, είναι ένα καλό σημείο) θα σου δείχνει την θερμοκρασία. Γιατί να βάλεις ταφ, που να το βάλεις και τι θα κερδίσεις. Όσο πιο απλά τόσο καλύτερα.

  8. #23
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.516
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Δεν βρίσκω τον λόγο να βάλεις ταφ και να ενώσεις τους αισθητήρες. Αυτός που υπάρχει κάνει την δουλειά του και ανοίγει-κλείνει το βεντιλατέρ όταν πρέπει, και αυτός που θα βάλεις (πιστεύω ότι στο κολάρο που μεταφέρει το ζεστό νερό από τον κινητήρα στο ψυγείο, είναι ένα καλό σημείο) θα σου δείχνει την θερμοκρασία. Γιατί να βάλεις ταφ, που να το βάλεις και τι θα κερδίσεις. Όσο πιο απλά τόσο καλύτερα.
    οκ(αναφέρθηκε και πιο πάνω) αν χρησιμοποιήσεις τον αισθητήρα νερού της μοτοσυκλέτας, 2 είναι τα θέματα:
    1.ακρίβεια(λόγο συμβατότητας) στις μετρήσεις μεταξύ αισθητήρα μοτοσυκλέτας και aftermarket οργάνου
    2.και κυριότερο τροποποίηση στο ηλεκτρικό κομμάτι σύνδεσης δηλαδή πρέπει να κόψεις είτε κάτω στον αισθητήρα είτε πάνω στην εισοδο του dash bord(οργανα)

    σε κάθε περίπτωση να ξέρεις οτι και τα 2 σημεία σύνδεσης είναι extremely σφικτά..βάζοντας σε κίνδυνο λίγο την καλωδίωση της μοτοσυκλέτας με πιθανές ηλεκτρικές διαρροές..
    Αν το τολμήσεις η άποψη μου είναι προτιμότερο να αφαιρέσεις και να συνδέσεις κάτω και πάνω στον αισθητήρα νερού(όχι στα όργανα το δοκίμασα).
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    μπορεί να θέλεις να χρησιμοποιήσεις τον αισθητήρα για συμβατότητα αλλά θα την έχεις?
    Εφόσον βάζεις εξωτερικό όργανο, ακόμα και να χρησιμοποιήσεις τον μαμά αισθητήρα δεν μπορεί να ξέρεις τι ένδειξη θα δείξει το όργανο. Τι εντολή παίρνει, και πόσο ευαίσθητο είναι.
    Φυσικά δεν θέλω να κάνω παρέμβαση στα ηλεκτρικά τις μηχανής, κόβοντας καλώδια και κάνοντας παρεμβάσεις στην πλεξούδα.
    Οπότε, προτείνω εξτρά όργανο + εξτρά αισθητήρα θερμοκρασίας (που το μαγαζί στην Κηφισιά, λέει πως είναι συμβατά μεταξύ τους) http://www.motopissaris.gr/parts/PW.360-302
    http://www.motopissaris.gr/parts/psi...o-ladiou-nerou
    , Ρεύμα μπορείς να πάρεις από οπουδήποτε μετά την ασφαλειοθήκη.
    Φυσικά η ένδειξη μπορεί να δείχνει τα δικά της (που δεν νομίζω) αλλά, εφόσον το μηχανάκι δουλεύει καλά και θέλεις το όργανο για να βλέπεις τις διακυμάνσεις, φέρνω παράδειγμα ότι ακόμα και να δείχνει 300 βαθμούς όταν ανοίγει και 350 όταν κλείνει το βεντιλατέρ, όσο ανοιγοκλείνει σταθερά σε αυτές τις τιμές είσαι οκ. όταν θα ξεφύγει από αυτές τις τιμές τότε θα ανησυχούσα.
    Και αυτός είναι ο σκοπός που θέλω να βάλω το όργανο. (να βλέπω τις διακυμάνσεις)
    Τελευταία τροποποίηση από raccoon; 07/09/2013 στις 15:07.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iliasfyntanidis
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    188
    Το βεντιλατέρ σου από που παίρνει σήμα για να γυρίσει?Από το ψυγείο(ίσως υπάρχει εκεί μία βαλβίδα στα πλάγια) ή από την ECU?
    Αν παίρνει από την βαλβίδα που είναι στο ψυγείο τότε μπορείς πολύ εύκολα να φτιάξεις έναν διακόπτη ο οποίος θα κλείνει κύκλωμα με αποτέλεσμα να δίνει εντολή στο βεντιλατέρ.Εάν παίρνει εντολή το βεντιλατέρ από την ECU τότε η συνδεσμολογία αλλάζει.
    Ειδικότερα το παλαιότερα μηχανάκια σήμα για να ξεκινήσει το βεντιλατέρ να γυρνάει παίρνουν από την εν λόγω βαλβίδα που είναι στο ψυγείο.Αυτή η βαλβίδα με την άνοδο της θερμοκρασίας κλείνει κυκλωμα και ενεργοποιείται το βεντιλατερ.Για δοκίμη της καλής της λειτουργίας αν της βγάλεις το καλώδιο της και το γεφυρώσεις με μιά γείωση(το καλώδιο)θα δεις ότι το βεντιλατέρ ενεργοποιείται.
    Τα παραπάνω αφορούν μοτοσυκλέτες που διαθέτουν όργανο ένδειξης θερμοκρασίας άρα εμείς επιλέγουμε κατά βούληση πότε θα το ενεργοποιήσουμε.Δεν θα είχε νόημα να έχουμε τετοιον διακόπτη εάν δεν γνωρίζαμε την θερμοκρασία.

    Εάν τώρα δεν διαθέτεις όργανο ένδειξης θερμοκρασίας τοτε πρέπει να εγκαταστήσεις έναν αισθητήρα και ένα όργανο.Δεν θα είχε νόημα να ανοιγοκλείνεις το βεντιλατερ εαν δεν ξέρεις τι θερμοκρασία έχουν τα νερά.Ο αισθητήρας σωστό είναι να μπεί πάνω στο μπλοκ και πριν τον θερμοστάτη και όχι πάνω στο ψυγείο αφού η θερμοκρασία διαφοροποιείται κατα πολύ σε σχέση με το μπλοκ.
    Ιδανική θέση είναι στο καβούκι του θερμοστάτη.

    Εαν το κατέχεις δες πως είναι το CBF600 που έχει το όργανο και τον αισθητήρα και κάνε την δουλειά μόνος σου.Ίσως να είναι plug n play μιας και η Honda δεν νομίζω να άλλαξε κατα πολύ το μηχανάκι.Ίσως και να ταιριάζουν.Πάντως δεν είναι δύσκολο.

    Στο δικό μου CBR1100XX που έχω όργανο θερμοκρασίας έχω εγκαταστήσει έναν τέτοιο διακόπτη και ελέγχω το βεντιλατέρ κατά βούληση.Επίσης έχω βάλει 75% απιονισμένο νερό,25% παραφλού(μη αραιωμένο) και 5% Redline water wetter.
    Μην ξεχνάς ότι το νερό παρέχει καλύτερες θερμοαπαγωγικές ιδιότητες από το παραφλού,το οποίο είναι πιο πολύ χρήσιμο σε βόρειες χώρες αφού αυτό που κάνει πολύ καλά είναι να προστατεύει τα νερά από το να μην παγώσουν και ραγίσει κανένα μπλοκ.Στην Ελλάδα των 30 και 40 βαθμών το ζητούμενο είναι η ψύξη.

    Η μπαταρία(3 ετίας) μου καλά κρατεί και το βεντιλατερ να καεί(λέμε τώρα..)από την πιο συχνή χρήση θα βάλω ένα άλλο.Προτιμώ να δουλεύω βεντιλατέρ παρά να αφήνω το λάδι,τα νερά και τα πόδια μου να ζεματάνε και να μειώνω τον χρόνο ζωής τους.Τωρα εάν κινείσαι κέντρο όλη μέρα και μέσα στο μποτιλιάρισμα(κακώς) δεν θα δεις θερμοκασίες πάνω από την μέση εφόσον το ενεργοποιείς εγκαίρως και θα εκπλαγείς πόσο γρήγορα θα τις ρίχνει.Αλλά καλό είναι εάν δεν κάνεις χιλιόμετρα να τσεκάρεις τακτικά την τάση της.
    Ride till the end....isle of man style!
    William Joseph "Joey" Dunlop, OBE (February 25, 1952 - July 2, 2000)

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliasfyntanidis Προβολή μηνύματος
    Μην ξεχνάς ότι το νερό παρέχει καλύτερες θερμοαπαγωγικές ιδιότητες από το παραφλού,



    Εκτος και βαλεις το EVANS WATERLESS COOLANT
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iliasfyntanidis
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    188
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Εκτος και βαλεις το EVANS WATERLESS COOLANT
    Για δωσε info!
    Ride till the end....isle of man style!
    William Joseph "Joey" Dunlop, OBE (February 25, 1952 - July 2, 2000)

  13. #28
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliasfyntanidis Προβολή μηνύματος
    Στην Ελλάδα των 30 και 40 βαθμών το ζητούμενο είναι η ψύξη.
    Στην Ελλαδα των 30 και 40 βαθμων το ζητουμενο επισης ειναι να μη βρασει το νερο που ειναι εξισου επικινδυνο (αν οχι περισσοτερο) με το να παγωσει και να ραγισει μπλοκ, οποτε μικροτερη περιεκτικοτητα σε παραφλου εχει κι αυτη τα προβληματα της. Δεν παιζουν με αυτα τα πραγματα ειναι η γνωμη μου....

    αν καποια μηχανη εχει θεμα με υπερθερμανση (που αμφιβαλλω οτι υπαρχει τετοια υδροψυκτη μηχανη) η βαζει μεγαλυτερο ψυγειο αν μπορει, η βαζει ψυγειο λαδιου αν μπορει, η βαζει δυνατοτερο βεντιλατερ (η δευτερο) αν μπορει, η βαζει θερμοστατη που να ανοιγει λιγο νωριτερα το βεντιλατερ. Ενα οργανο θερμοκρασιας ειναι παντελως αχρηστο θαρρω, παρα μονο για να σου πει οτι ενδεχομενως κατι εχει χαλασει.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 07/09/2013 στις 21:07.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #29
    Δεν εχω ιδεα τι περιεχει. Το χρησιμοποιησαμε μια φορα σε ενα αγωνιστικο SM για να μην ανεβαζει πιεση στο κυκλωμα ψυξης. Εχει σημειο βρασμου τους 180 βαθμους και ετσι δεν διαστελεται ουτε και δημιουργηται ατμος. Θελει καθαρισμα πρωτα το κυκλωμα ψυξης, με ενα ειδικο καθαριστικο της ιδιας εταιριας, ωστε να φυγει το περισσοτερο νερο.
    Με κοστος για ενα 5λιτρο καθαριστικο και ενα 5λιτρο "παραφλου" τα περι 120€, θεωρειται καταλληλο μαλλον μονο για αγωνιστικα

    http://www.evanscoolants.co.uk/
    http://www.youtube.com/watch?feature...&v=s-NfA17q0MQ


    ps. Σε φουλ θερμοκρασιες, ανοιγεις την ταπα του ψυγειου χωρις προβλημα
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iliasfyntanidis
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    188
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Στην Ελλαδα των 30 και 40 βαθμων το ζητουμενο επισης ειναι να μη βρασει το νερο που ειναι εξισου επικινδυνο (αν οχι περισσοτερο) με το να παγωσει και να ραγισει μπλοκ, οποτε μικροτερη περιεκτικοτητα σε παραφλου εχει κι αυτη τα προβληματα της. Δεν παιζουν με αυτα τα πραγματα ειναι η γνωμη μου....
    Το νερό σε κλειστό κύκλωμά (όπως είναι στο κύκλωμά του μοτέρ-ψυγείου) δεν βράζει πριν τους 120 βαθμούς άρα δεν βλέπω τον λόγο να μην βάλεις περισσότερο νερό παρά παραφλού.Αφού εχει καλύτερες ιδιότητες στο θέμα ψύξης-θερμοαπαγωγής από το παραφλού το οποίο χρησιμοποιείται κατ΄ανάγκη ώστε να μην παγώσουν τα νερά στο μοτέρ.
    [QUOTE=DrBig;2369437]αν καποια μηχανη εχει θεμα με υπερθερμανση (που αμφιβαλλω οτι υπαρχει τετοια υδροψυκτη μηχανη) η βαζει μεγαλυτερο ψυγειο αν μπορει, η βαζει ψυγειο λαδιου αν μπορει, η βαζει δυνατοτερο βεντιλατερ (η δευτερο) αν μπορει, η βαζει θερμοστατη που να ανοιγει λιγο νωριτερα το βεντιλατερ. Ενα οργανο θερμοκρασιας ειναι παντελως αχρηστο θαρρω, παρα μονο για να σου πει οτι ενδεχομενως κατι εχει χαλασει.
    [QUOTE]
    Και εγώ αμφιβάλλω ότι υπάρχει θεμα υπερθέρμανσης αλλά το να λειτουργώ έναν κινητήρα μέσα στις μέσες τιμές που ορίζονται σαν ιδανικές για νερό-λάδια-κινητήρα το θεωρώ το καλύτερο σενάριο.Το ότι τα νερά πάνε απο την θερμοκρασία περιβάλλοντος μέχρι τους 112-120 και τα λάδια στους 113-120 αυτό δεν σημαίνει πως είναι και σωστό επειδή ο κατασκευαστής τις ορίζει σαν τιμές να τις πιάνουμε.Είναι τιμές,οριακές τιμές ομως και αυτό που λέω είναι ότι το ιδανικό ειναι να κινούμαστε στον μέσο όρο τιμών.Το λάδι όσο πιο πολλές φορές φτάνει την μέγιστη τιμή χάνει πολλές από τις ιδιότητες του,το βλέπω live στο αμάξι μου που πειραματίζομαι με εποπτικά μέσα κ.λ.π. Στην ιδια διαδρομη με τις ιδιες συνθηκες με το ιδιο λαδι μπορεί να δεις ανεβασμένη την θερμοκρασια στο οργανο επειδη με το ένα λαδι έχεις διανυσει 3000 χλμ ενω με το άλλο μόλις 1000 και φυσικά παίζει ρόλο το πως εχουν γινει αυτά....Οι ιδιότητες τους κανουν φτερά.

    Το να βάλει κάποιος μεγαλύτερο ψυγείο είναι δαπανηρό και χρονοβόρο από πλευράς εγκατάστασης ιδιως στα μηχανάκια με φαιρινγκ.Επίσης το να βάλει καποιος μεγάλο ψυγείο το μόνο που θα πετυχει είναι να ρίχνει την θερμοκρασία πιο γρήγορα,αφού ο θερμοστατης παλι θα ρυθμίζει την θερμοκρασία του κινητήρα η οποία θα φτάνει στα υψη και ο διακοπτης την λειτουργια του βεντιλατερ.
    Τα δυο βεντιλατερ εγκυμονούν κινδυνους για ανορθωτη-μπαταρία.Ξερεις εαν μπορεί να τα δουλέψει....Και αν έχεις δυνατη μπαταρία ΟΚ μαλλον ναι,αλλα εαν τα ηλεκτρικα ειναι παλια και το μεταφορικό σου μεσο δουλευει κεντρο και εδω γυρω...
    Ο θερμοστατης που λες στο τέλος δεν ανοιγει το βεντιλατερ.Αυτή την δουλειά την κανει η βαλβίδα πάνω στο ψυγείο είτε η ECU.
    Το μεγαλύτερο βεντιλατερ και ίσως ενας χαμηλότερος θερμοστατης(δεν υπάρχει τοσο μεγαλη ποικιλια στο εμποριο οπως στα αυτοκίνητα και θα προτεινα να μεινει καποιος με τον ΟΕΜ τοσο από άποψης αξιοπιστιας και θερμοκρασίας λειτουργίας του μοτέρ)αποτελούν την πιο συμφερουσα λύση.
    Εγω δουλευω με το εργοστασιακο βεντιλατερ απλά με έναν διακόπτη που μου επιτρεπει να το χειριζομαι και υγρα ψυγείου οπως προανέφερα παραπάνω.Απο άποψη κοστους και απόδοσης είναι η πλέον συμφερουσα επιλογη.
    Ride till the end....isle of man style!
    William Joseph "Joey" Dunlop, OBE (February 25, 1952 - July 2, 2000)

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΛΛΑΓΗ ΨΥΚΤΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ ΣΕ CΒ400 ΒΗΜΑ - ΒΗΜΑ
    από H0NDAKIAS στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2014, 09:12
  2. Απώλεια ψυκτικού υγρού. Πόθεν?
    από npat στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2008, 13:59
  3. θερμοκρασία ψυκτικού υγρού
    από bartenderas στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2007, 11:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF