Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 63

Θέμα: Λαστιχα cbr 600

  1. #16
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tony_l Προβολή μηνύματος
    ........ Γενικότερα υπάρχει κάποια άλλη παρόμοια επιλογή που συγκεντρώνει περισσότερα πλεονεκτήματα;

    Ευχαριστώ
    http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Pi...rcorsa-Pro.htm

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Εγώ θα προτείνω Dunlop Sportmax Sportsmart ως άριστη all around επιλογή (στεγνό, βρεγμένο, πίστα).

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tony_l
    Εγγραφή
    16/08/2007
    Μηνύματα
    175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από liago86 Προβολή μηνύματος
    metzeler rennsport φοράω εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πλαγιάζω όσο θέλω και νιώθω χαλαρός. Από διάρκεια δεν ξέρω, τα έχω μόνο 7 μήνες.
    Διάβασα πολύ καλά λόγια για την τιμή των rennsport. Σε πιστάδικη χρήση τι λένε;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Περισσότερα πλεονεκτήματα το Supercorsa; Δηλαδή;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VASOS Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα προτείνω Dunlop Sportmax Sportsmart ως άριστη all around επιλογή (στεγνό, βρεγμένο, πίστα).
    Το Sportsmart που υπερέχει απ' το Gp Racer D211; Να ξεκαθαρίσω ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλου το βρεγμένο, αφού στην Κρήτη ο καιρός είναι στεγνός τις περισσότερες μέρες του χρόνου. Ε, αν βρέξει 10 μέρες συνολικά, δεν χρειάζεται να βγω να στρίψω με τη μηχανή.

  4. #19
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tony_l Προβολή μηνύματος
    Περισσότερα πλεονεκτήματα το Supercorsa; Δηλαδή;
    κατ εμε ναι.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tony_l Προβολή μηνύματος
    Ξεθάβω λίγο το topic γιατί χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Θέλω να επιλέξω το πιο κατάλληλο ελαστικό για το νεοαποκτηθέν CBR600 RR μου και η εμπειρία μου δεν βοηθά. Οι συνθήκες που θα κινείται είναι περίπου 50-50, δηλαδή μισή χρήση πίστα, μισή κρητικός δρόμος. Τα χιλιόμετρα που κάνω το χρόνο, δεν είναι πολλά (~5-6k km) οπότε δεν μας απασχολεί η μεγάλη διάρκεια του ελαστικού. Το κόστος είναι ένα θέμα, αλλά δεν είναι το πρώτο στη λίστα μου. Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η πρόσφυση και κατά συνέπεια η αίσθηση ασφάλειας ώστε να πιέσεις περισσότερο, ώστε να έχω ένα καλό έδαφος να "μάθω" και να ευχαριστηθώ τη μηχανή. Από αυτά που διαβάζω γενικότερα στο net, καταλήγω στο GP Racer D211. Η δεύτερη επιλογή, που απ' ότι διαβάζω, θα καλύπτει τις απαιτήσεις μου είναι το Metzeler Racetec K1/K2. Το πρώτο το έχει βάλει απ' ότι είδα και ο Γιώργος (McTalas) οπότε θα ήθελα την γνώμη του απ' την μέχρι τώρα εμπειρία του. Το 2ο; Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος; Γενικότερα υπάρχει κάποια άλλη παρόμοια επιλογή που συγκεντρώνει περισσότερα πλεονεκτήματα;

    Ευχαριστώ
    Την Πρωτη σου επιλογη.....Gp 211 Dunlop 1-2
    ο καλυτερος τροπος να κρατας
    το λογο σου ειναι
    να μην το δινεις

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tony_l Προβολή μηνύματος
    Το Sportsmart που υπερέχει απ' το Gp Racer D211; Να ξεκαθαρίσω ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλου το βρεγμένο, αφού στην Κρήτη ο καιρός είναι στεγνός τις περισσότερες μέρες του χρόνου. Ε, αν βρέξει 10 μέρες συνολικά, δεν χρειάζεται να βγω να στρίψω με τη μηχανή.
    Εάν η χρήση των ελαστικών αφορά αποκλειστικά πίστα τότε ναι GP Racer 211 με κλειστά μάτια. Επειδή και τα χλμ που γράφεις δεν είναι πολλά ίσως είναι η καλύτερη επιλογή.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tony_l
    Εγγραφή
    16/08/2007
    Μηνύματα
    175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    κατ εμε ναι.
    Τα παιδιά εδώ όπως και στο site που παρέθεσες, γράφουν για ένα καταπληκτικό λάστιχο, αλλά με πολύ μικρή διάρκεια. Αν είναι έτσι όπως τα λένε (2k km δρόμο και 200km πίστα) όσον αφορά στη φθορά τους, δεν μου κάνουν δυστυχώς. Το όριο που έθεσα είναι τα 5-6k km, που είναι τα διπλάσια απ' ότι βγάζει το Supercorsa.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VASOS Προβολή μηνύματος
    Εάν η χρήση των ελαστικών αφορά αποκλειστικά πίστα τότε ναι GP Racer 211 με κλειστά μάτια. Επειδή και τα χλμ που γράφεις δεν είναι πολλά ίσως είναι η καλύτερη επιλογή.
    Η χρήση των ελαστικών, όπως έγραψα και αρχικά, δεν είναι αποκλειστικά πίστα, αλλά 50-50. Στην Κρήτη δεν έχουμε σωστή πίστα, οπότε οι βόλτες σε ωραίες ορεινές διαδρομές είναι συχνές.

  8. #23
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tony_l Προβολή μηνύματος
    Τα παιδιά εδώ όπως και στο site που παρέθεσες, γράφουν για ένα καταπληκτικό λάστιχο, αλλά με πολύ μικρή διάρκεια. Αν είναι έτσι όπως τα λένε (2k km δρόμο και 200km πίστα) όσον αφορά στη φθορά τους, δεν μου κάνουν δυστυχώς. Το όριο που έθεσα είναι τα 5-6k km, που είναι τα διπλάσια απ' ότι βγάζει το Supercorsa.
    οκ.προσωπικα τα φοραω και εχω γραψει 2 2μερα td στις σερρες με χρονους αναμεσα σε 1.35 και 1.31 και αλλα 6.000 χλμ στον δρομο.

    καλη αγορα σε οτι κι αν παρεις.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tony_l
    Εγγραφή
    16/08/2007
    Μηνύματα
    175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    οκ.προσωπικα τα φοραω και εχω γραψει 2 2μερα td στις σερρες με χρονους αναμεσα σε 1.35 και 1.31 και αλλα 6.000 χλμ στον δρομο.
    Αυτό ήθελα να ακούσω. Ένα ξερό link με απόψεις από αγνώστους (και μάλιστα στο εξωτερικό) δεν λέει τίποτα.

    Σε τι κατάσταση είναι τώρα;

  10. #25
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tony_l Προβολή μηνύματος
    Αυτό ήθελα να ακούσω. Ένα ξερό link με απόψεις από αγνώστους (και μάλιστα στο εξωτερικό) δεν λέει τίποτα.

    Σε τι κατάσταση είναι τώρα;
    ε οχι και στα καλυτερα τους αλλα οσονουπω αλλαζω μια και τελος του μηνα με περιμενουν οι σερρες.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #26
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.729
    Sportsmart ειναι η πρωτη επιλογη σου αφου θα κανεις μικτη χρηση.Πολυ καλο κρατημα κ στο βρεγμανο κ διαρκεια χλμ!!
    Τωρα αν δεν κανεις κανιβαλιες μπορεις να βαλεις Gp Racer την endurance γομα!Θα το κρατησεις αν το προσεχεις.
    Τα Dragon καλο λαστιχο αλλα μετα απο ενα ευλογο διαστημα 7-8k πεσανε πολυ αποτομα!(Σε μενα τουλαχιστον).
    Ride(s) the wind of change...

  12. #27
    για την χρηση που αναφερεις ΜΗΝ βαλεις "γομες"

    προτιμησε τα sportsmart που ειναι σαν τα gp racer αλλα οχι γομα.

    πιστα κανεις με οτι λαστχο γουσταρεις, εγω εμπενα με diablo τα απλα και γυρναγε μια χαρα.
    τα d211 σε 6 μηνες θα εχει πεσει πολυ η αποδοση τους και γενικα οτι γομα και να βαλεις το πολυ σε 6 μηνες θα θες καινουρια.
    τωρα εαν το κοστος δεν σε νοιαζει τοτε βαλω τα racer και αλλαζετα ανα τριμηνο.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tony_l
    Εγγραφή
    16/08/2007
    Μηνύματα
    175
    Άσχετος: "Γόμες" είναι τα slick ή τα δίγομα ελαστικά;

    Τα Sportsmart συγκριτικά με τα Gp Racer θα έχουν μεγαλύτερη αντοχή σε χιλιόμετρα ή τα Gp Racer είναι "ακατάλληλα" για κίνηση σε δρόμο; Αν δεν κάνουν για δρόμο, γιατί; Δεν ζεσταίνονται όπως πρέπει; Ρωτάω γιατί αν για μένα (σύμφωνα με τις απαιτήσεις που περιέγραψα) προτείνετε να χρησιμοποιώ λάστιχα δρόμου όπως τα Sportsmart, τα Gp Racer για ποιόν είναι; Αυτός που πηγαίνει συνεχώς πίστα γιατί να μην επιλέξει κατ' ευθείαν ένα slick ελαστικό; Έχω μπερδευτεί λίγο...

    Γιώργο δεν θέλω να αλλάζω λάστιχα κάθε 6 μήνες και το κόστος δεν είναι εντελώς αδιάφορο, οπότε καταλήγουμε στο Supercorsa και το Sportsmart;
    Τελευταία τροποποίηση από tony_l; 10/04/2012 στις 19:17.

  14. #29
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tony_l Προβολή μηνύματος
    Άσχετος: "Γόμες" είναι τα slick ή τα δίγομα ελαστικά;

    Τα Sportsmart συγκριτικά με τα Gp Racer θα έχουν μεγαλύτερη αντοχή σε χιλιόμετρα ή τα Gp Racer είναι "ακατάλληλα" για κίνηση σε δρόμο; Αν δεν κάνουν για δρόμο, γιατί; Δεν ζεσταίνονται όπως πρέπει; Ρωτάω γιατί αν για μένα (σύμφωνα με τις απαιτήσεις που περιέγραψα) προτείνετε να χρησιμοποιώ λάστιχα δρόμου όπως τα Sportsmart, τα Gp Racer για ποιόν είναι; Αυτός που πηγαίνει συνεχώς πίστα γιατί να μην επιλέξει κατ' ευθείαν ένα slick ελαστικό; Έχω μπερδευτεί λίγο...

    Γιώργο δεν θέλω να αλλάζω λάστιχα κάθε 6 μήνες και το κόστος δεν είναι εντελώς αδιάφορο, οπότε καταλήγουμε στο Supercorsa και το Sportsmart;
    ενα-ενα αδερφε.
    τα σουπερκορσα ειναι γομες.
    οι γομες ειναι γομες,και τα σλικ ειναι σλικ.αλλο το ενα αλλο το αλλο.
    τα σπορτσμαρτ θα εχουν μεγαλυτερη αντοχη.
    οι γομες δεν συστηνονται για δρομο γιατι τρωγονται πολυ ευκολα στο κεντρο και τετραγωνιζουν γρηγορα.
    τα τζιπι ρεισερ θα δουλεψουνε καλυτερα στην πιστα.(οχι οτι δεν θα δουλεψουνε στον δρομο,απλα η πιστα ειναι το στοιχειο τους)
    αυτος που πηγαινει πιστα δεν ειναι απαραιτητο να μπορει να δουλεψει στην απολυτοτητα του σλικ.(ασε που θελει κουβερτες)

    μην μπερδευεσαι.ξεχνα τα τζιπι ρεισερ και τα σουπερκορσα που προτεινα εγω (απλα γιατι προβλεπω συντομες αλλαγες) και κατεληξε σε κατι σαν το σπορτσμαρτ απο ντανλοπ η αυτο αν μιλας για πιρελλι.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  15. #30
    Και τα Metzeler (Racetec) και τα GP Racer ειναι πολυ καλη επιλογη για μικτη χρηση που θες. Απο οσα εχω δει και ακουσει....τα GP Racer θα σου βγαλουν ενα κλικ παραπανω χλμ. απο τα Metzeler. Εχεις 600cc οποτε και γομες να βαλεις....αν δεν ξεκωλωθεις στα trackdays....θα σου βγαλουν κοντα στα 4000χλμ. Αποψη μου....βαλε ενα λαστιχο κορωνατο (fast road-track) και ας μην ξυνεις λαιμους. Θα το ευχαριστηθεις πολυ και θα σου δωσει την εμπιστοσυνη που θα ζητας ειτε στο δρομο...ειτε στην πιστα.
    Ενας φιλος ειπε πιο πανω οτι οτι λαστιχο και να εχεις....μπαινεις πιστα. I agree, αλλα στην πιστα δεν μπαινουμε μονο για να χουφτωσουμε γκαζι αλλα και για να στριψουμε οσο πιο οριακα μας επιτρεπει το μυαλο και τα χερια μας. Την ευελιξια και τα ορια ενος πολιτικου λαστιχου (οπως του Diablo Corsa) θα την εξαντλησεις στο πρωτο session και θα λες I WANT MORE...αλλα δε θα εχεις.
    Και τα Rosso Corsa πρεπει να ειναι ωραια για μικτη χρηση...αλλα καλυτερα να μιλησει καποιος που τα εχει δουλεψει. Φιλος παντως εχει τα Rosso τα απλα και σε γενικες γραμμες εχει μεινει ευχαριστημενος με το Tiger 1050. Κορωνα θελει παραπανω....εξου και τα λογια μου πιο πανω. ΚΟΡΩΝΑΑΑΑ!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λαστιχα για cbr 600 f4
    από idomeneas στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2009, 00:20
  2. Πληροφορία για CBR 600 F 97'
    από gcrook στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2008, 13:18
  3. Imobilizer CBR 600 F4iS
    από nastro_azzuro στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 20:06
  4. Αλυσίδα - γρανάζια CBR 600 (?)
    από monstermind στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2004, 19:24
  5. Shumitomo δαγκάνες σε cbr 600 f3
    από banditgr στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2004, 12:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF