Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 60

Θέμα: Κράνος Τουριστικό - Καθημερινό

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της afortistos
    Εγγραφή
    16/04/2013
    Μηνύματα
    33
    έχω εδω και δυομιση χρόνια το qwest σε λευκό χρώμα και για καθημερινή χρήση.
    βγαίνουν μόνο τα πλαϊνά μαξιλαράκια. το υπόλοιπο κράνος το καθαρίζω είτε με τα σπρέη που υπάρχουν στο εμπόριο είτε με βρεγμενο πανάκι με σαπούνι και πολύ υπομονή και τρίψιμο.κάποια στιγμή πάντως πρέπει να λυθεί όλο και να μπει και στη μπανίερα.
    θεωρώ ότι είναι πολύ ελαφρύ και πολύ καλα ζυγισμένο και δε με έχει κουράσει ποτέ.
    σε συνθήκες πόλης οι αεραγωγοί του μου φαίνονται λίγοι (βέβαια ιδρώνω και εγώ πάρα πολύ οπότε κάποιος άλλος ίσως καλύπτεται).
    επίσης έχεις πολύ καλή ορατότητα λόγω της μεγάλης ζελατίνας.σα νέο οδηγό με βοήθησε πάρα πολύ αυτό.
    ακόμη το λευκό χρώμα κάνει μεγάλη διαφορα στο πόσο ευδιάκριτος είσαι.
    και τέλος κάτι το οποίο δεν είχα προσέξει όταν το αγόραζα είναι ότι η ζελατίνα του είναι ακριβή σε σχέση με άλλες μάρκες ή μοντέλα της ίδιας εταιρείας.με λίγη προσοχή πάντως δεν έχει πάθει τπτ δυόμιση χρόνια.

    καλά να πενάμε!

  2. #17
    what goes around.....
    Εγγραφή
    21/03/2009
    Μηνύματα
    69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    ισχυει,
    επισης μπορεις να βρεις και πολυ καλες προσφορες.

    προσθετω στην λιστα το RSR2
    το οποιο και εχω!ποιοτητα κορυφη αλλα βλεπε αγωνιστικο οποτε θορυβο!!

  3. #18
    what goes around.....
    Εγγραφή
    21/03/2009
    Μηνύματα
    69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Ωραιος Τερενς και κατατοπιστικος...

    Η αληθεια ειναι οτι δεν ηθελα να ξεπερασω τα 300€ οποτε shoei και arai τα εβρισκα σε προσφορα οριακα σε αυτα τα λεφτα.
    Επισης εξ αρχης μου αρεσε το qwest αφου μου φανηκε πολυ βολικο.

    Το θεμα ειναι οτι πλεον σε αυτα ισως και λιγοτερα χρηματα βρισκω AGV & SHARK carbon και μαλιστα με γραφικα.
    Αρχικη βεβαια εχουν οσο και ενα xr1100 αλλα ως λιγοτερο εμπορικα απο ενα τετοιο τα βρισκεις σε καλυτερη τιμη.


    Αναρωτιεμαι λοιπον, αξιζει εφοσον βρισκεις στην ιδια τιμη ενα shoei fibreglass υλικου να το προτιμησεις απο ενα AGV/HJC/SHARK carbon - cevlar υλικου?
    Ειναι δηλαδη τοσο ανωτερη μια shoei/arai σε τεχνογωνσια και τεχνολογια απο τις υπολοιπες;
    Εγω νομιζω πως πλεον δεν υπαρχουν τοσο μεγαλες αποκλισεις σε ποιοτητα και τεχνογνωσια μεταξυ των γνωστων εταιριων.


    Περισσοτερο εχω στραφει πλεον στα agv T2 & grid, shark rsr2 και shoei qwest.
    Απο βδομαδα η βολτα στα μαγαζια και οι δοκιμες.
    οπως σου ειπα το rsr 2 εχει ως εξης.το εσωτερικο ειναι χλιδα το ζυγισμα πολυ καλο και για μεγαλα ταξιδια.απο ασφαλεια δεν το συζηταμε εξαερισμο τελειο αλλα θα στο ξαναπω εχει θορυβο. και μην ξεχνας οτι η ζελατινες της shark(3,2μμ) κατι με το οποιο εχω θεμα ειναι καμια σχεση ουτε με arai ουτε με shoei καθως kai ο μηχανισμος και η αφαιρεση τους ειναι ευκολη.δεν θολωνει και σ δινει μια διαφορετικη αισθηση ασφαλειας.

    το suomy vandal πχ το οποιο επισης εχω και το πουλαγαν χρυσαφι ποιοτικα μπροστα στο shark ειναι καποτα.....

    με το quest οποιο εχω φορεσει για αρκετα χλμ εχεις ησυχια και συνεπως νιωθεις καλυτερα μεσα.εξαερισμο οχι σαν του shark(ειπαμε θορυβο) και σιγουρα πιο τουριστικο.επισης ποιοτικο αλλα οχι σαν το rsr τελος.

    για το agv δεν ξερω δεν ειχα ποτε εμπειρια!!

  4. #19
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Κάτοχος Arai τα τελευταία 8 χρόνια δεν μπορώ να κάνω αντικειμενικές συγκρίσεις με άλλα κράνοι μιας και δεν έχω την εμπειρία, αλλά θα συμφωνήσω με Τέρενς. Πολύ ποιοτικά κράνοι όπως και τα Shoei (έχει η γυναίκα μου). Στην ουσία τώρα...και αεραγωγοί και αθόρυβο είναι έννοιες ασυμβίβαστες...Τα αραι που έχω φορέσει ήταν τέλεια σε εξαερισμό και άνεση αλλά με θόρυβο...διαλέγεις και παίρνεις...
    Tα κράνοι και η εφαρμογή τους/αεροδυναμική τους δοκιμάζονται στα πολλά μέχρι τα 150-160 χλμ όλα καλά είναι...από εκεί και πάνω θα δεις την διαφορά στα πραγματικά καλά κράνοι αλλά και την σωστή επιλογή που έκανες αναλόγος το κεφάλι σου. Για στραβές δεν θα κάνω λόγο μιας και καμία δεν μοιάζει με μια άλλη και μακριά από μας.
    Τελευταία φοράω ένα Arai Viper GT kαι με έχει βολέψει πολύ. Από Helmetcity 300 euro περίπου...τσέκαρε το site...
    Καλές αγορές
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  5. #20
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Οι πρώτες δοκιμές έγιναν.
    Τα agv δεν μ έκατσαν καλά σαν καλούπι (horizon, k4), το Qwest είχε σχετικά καλή εφαρμογή ενώ το χρ1100 είχε την καλύτερη.
    Δοκίμασα ένα airoh που μου άρεσε αρκετά 1250 γρ. Με πινλοκ κ επιρινιο και μου το αφήνει σε καλή τιμή κ είχε κ αυτό καλή εφαρμογή. Καλά μου έκατσε και το chaser.
    Δεν βρήκα shark rsr2 που ήθελα.


    ευχαριστώ για τις πληροφορίες κ την βοήθεια

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Μην πάρεις κράνος χωρίς αφαιρούμενη επένδυση, κι ας λέει ο Terens.. Θα το μετανιώσεις..

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Οι πρώτες δοκιμές έγιναν.
    Τα agv δεν μ έκατσαν καλά σαν καλούπι (horizon, k4), το Qwest είχε σχετικά καλή εφαρμογή ενώ το χρ1100 είχε την καλύτερη.
    Δοκίμασα ένα airoh που μου άρεσε αρκετά 1250 γρ. Με πινλοκ κ επιρινιο και μου το αφήνει σε καλή τιμή κ είχε κ αυτό καλή εφαρμογή. Καλά μου έκατσε και το chaser.
    Δεν βρήκα shark rsr2 που ήθελα.



    ευχαριστώ για τις πληροφορίες κ την βοήθεια

    poio AIROH itan auto ?psaxnome gia ena elafri kranaki gia deutero.
    psakse ligo na deis kai to scuberth to S1 PRO i to S1 an uparxei kapou akoma.
    proigoumeni genia tis scuberth kai gia auto einai sta lefta pou les....
    to s1 pou eixa ego.....milame an upirxe pali sto noumero mou kai oxi se mauro(to proigoumeno itan mauro alla pia apofasisa oti tah perno anoixtoxroma!)tha to ksanagoraza!!!!

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dmf Προβολή μηνύματος
    Μην πάρεις κράνος χωρίς αφαιρούμενη επένδυση, κι ας λέει ο Terens.. Θα το μετανιώσεις..

    ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΠΛΕΝΕΙΣ ΜΟΝΟ..............



    Ότι άφαιρείται, .............καί τό ύπόλοιπο κράνος τό βάζεις κανένα άρωματικό
    γιά νά μή βρωμάει όπως έκαναν αύτοί πού άνακάλυψαν τά άρώματα....!!!
    Έσύ τό πλένεις τό κράνος σου στή μπανιέρα ή ΟΧΙ....??
    Άν μάς άπαντήσεις σέ αύτήν τήν έρώτηση τότε νά συνεχίσουμε τήν κουβέντα.
    Έκτός έάν βγήκε κράνος πού άφαιρούνται τά ΠΑΝΤΑ καί μένει το κέλυφος μόνο.
    Άλλιώς θά ήθελα νά μάς έξηγήσεις γιατί αύτό τό.......
    (άσε τί λέει ό Τέρενς),γράψε μας ένα-δύο έπιχειρήματα βρέ άδερφέ,μπορεί νά έχεις
    έσύ δίκαιο καί έγώ άδικο,άλλά έτσι άπλά........άσε τί λέει νομίζω πώς ούτε τήν κουβέντα
    βοηθάς,ούτε πείθεις κάποιον γιά το σωστό,διότι σέ τελική άνάλυση ή κουβέντα γίνεται
    γιά όλους μας............τό πώς θά βοηθηθούμε,τό πώς θά κάνουμε τήν καλύτερη έπιλογή

    υγ.Σέ κάποια κράνη δέν άφαιρούνται κομμάτια γιά πλύσιμο,σέ άλλα άφαιρούνται μερικά,
    σέ άλλα περισσότερα.Σκεφτείτε άπλά πόσα ρούχα μας ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ, νά πλυθούν
    σέ κάποιους βαθμούς θερμοκρασίας,άν πλένονται στό χέρι κ.λ.π.....



  9. #24
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ....
    Πλενεις (εγω τουλαχιστον) πολυ συχνοτερα ο,τι αφαιρειται, δηλαδη μαγουλα μαξιλαρακια και το πανω μερος αφου ειναι αφαιρουμενο, γιατι αυτα ερχονται σε αμεση επαφη με τον ιδρωτα και τη βαρβατιλα.
    Το κρανος ολοκληρο θα το πλυνεις κι αυτο φυσικα αλλα οχι με αυτη τη συχνοτητα. Δε χρειαζεται να γινει το EPS σφουγγαρι καλυμνιωτικο απο τα πολλα μπανιαρισματα.

    Επισης ενα εσωτερικο που αφαιρειται μπορει να πλυθει με μεγαλυτερη προσοχη και "επιμονη" σε καποιο σημειο που μπορει να εχει συγκεντρωθει καποιος λεκες κλπ, κι επισης εχεις τη δυνατοτητα να πλυνεις τοπικα παλι με καποια σχετικη "επιμονη" το σημειο που ηταν καλυμμενο απο το εσωτερικο κι εχει περασει κι εκει βρωμια, χωρια του οτι εχεις πιο ευκολη προσβαση να καθαρισεις τους αεραγωγους απο μεσα.

    Κι επισης αλλος ο χρονος που χρειαζεται για να στεγνωσει μονο το εσωτερικο μετα απο ενα πλυσιμο κι αλλος ο χρονος που χρειαζεται για να στεγνωσει ολοκληρο το κρανος.

    Αυτα τα ολιγα.

  10. #25
    ΤΟ ΣΒΕΡΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΩΠΟ ΔΗΛΑΔΗ.............



    Δέν έρχονται σέ έπαφή μέ τόν ίδρώτα...??
    Όντως στό πλυντήριο καθαρίζουν καλύτερα τά μέρη πού άφαιρούνται.
    Καί ναί στό στέγνωμα έχεις πλεονέκτημα μέ τά άφαιρούμενα μέρη......
    ΑΛΛΑ πάντα όταν βγάζουμε αύτά πού άφαιρούνται ΠΛΕΝΟΥΜΕ καί τό ύπόλοιπο
    κράνος στή λεκάνη.... ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ
    ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΒΡΩΜΑΕΙ....!!!

  11. #26
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    εγώ για αυτό φοράω το καλό κράνος μια φορά τη βδομάδα (και το καλοκαίρι ποτέ μέρα) και ησυχάζω

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    εγώ για αυτό φοράω το καλό κράνος μια φορά τη βδομάδα (και το καλοκαίρι ποτέ μέρα) και ησυχάζω
    εσύ θα μπορούσες να γράφεις με μαρκαδόρο ARAI στο κούτελο και να είσαι κομπλέ......

    κάποτε είχα και εγώ την λογική που έχεις, αλλά το ξανασκέφτηκα....

  13. #28
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    εσύ θα μπορούσες να γράφεις με μαρκαδόρο ARAI στο κούτελο και να είσαι κομπλέ......

    κάποτε είχα και εγώ την λογική που έχεις, αλλά το ξανασκέφτηκα....
    έχουμε βγει εντελώς off topic, αλλά έχω την τύχη να είμαι πραγματικά δίπλα στη δουλειά μου, οπότε δεν φοράω το SHOEI για 2 χλμ, μεγάλο παιδί είμαι, μη πιάσουμε τα γνωστά θέματα πάλι

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  14. #29
    ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ..........ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ


    Πρέπει νά έχεις κράνος γιά καθημερινή χρήση,νά μήν τό λυπάσαι, νά τό δένεις μέ τήν άλυσίδα
    πάνω στό μηχανάκι όταν πάς κάπου καί παρκάρεις κ.λ.π....κ.λ.π.....
    Νά μήν τό νοιάζεσαι γενικά πολύ,ένώ όταν θά βγαίνεις γιά τή βόλτα τό Σαββατοκύριακο
    νά φοράς αύτό πού θά έχει τήν καλή έφαρμογή τής ζελατίνας γιά τόν θόρυβο,τό καλό στήσιμο
    στό κεφάλι,πού γενικά δέν θά είναι καταπονημένο άπό τήν καθημερινότητα.

  15. #30
    ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΜΑΣΤΕ................



    Δέ γράφουμε καί έκθεση στίς Πανελλήνιες.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κρανος XXS
    από sloumos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2013, 06:34
  2. κρανος
    από DORTIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2006, 21:42
  3. Το Καθημερινό Ξύρισμα
    από tai στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2004, 14:25
  4. κρανος
    από tools στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 07:51
  5. Υποχρεωτικο το Κρανος ???
    από crs-k στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 09:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF