Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 60

Θέμα: Suzuki GSX... S-1000FA

  1. #16
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    +1
    Το μοτο απλα τα σπαει. Είναι κατι που ελειπε χρονια από την Suzuki. Εγω παντως που το καβαλησα κ ειδικα το γυμνο με ξετρελανε!!
    Αντε να ερθει εδώ να δουμε πως θα ειμαστε κ το συζητάμε.

    Υ.Γ Αν καποιος εχει κανει ταξίδια με gsxr με αυτό θα κανει ότι κανει ο άλλος με tdm!!!
    Αγόρι εκεί που είσαι ήμουνα και εδώ που είμαι θα έρθεις. Και μετά θα λες τι μαλακία έκανα να δώσω ένα τσουβάλι γιούρα και δεν έβαλα μια γ@μημένη καρατιμόνα στο Κ5. OVER & OUT
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  2. #17
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.753
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ένσταση. στον δρόμο που βλέπς στο βίδεο, το 'ζούκι και το 'σάκι θα πάνε πιο σβέλτα από ένα GS1200, ένα 1190 ή 1290, ένα Versys 1000, μιά Multi κλπ ψηλοτίμονα με τριψήφια άλογα; Αν βάλεις στην εξίσωση και γκρικ λακκούβα/πέτρα/βιρβιλιά κλπ, η διαφορά σε ταχύτητα κίνησης μήπως γίνεται αμελητέα;

    Δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνω τι λες, απλά την φιλοσοφία του "χρειάζομαι ένα gsxr" την ζήσαμε και γελάσαμε με αυτήν και γελάμε ακόμα, κοντά 15 χρόνια πια. Το εν λόγω απλά σου χαϊδεύει τον εγωισμό, καβαλάς ένα Κ5 άνετο. Για τον 45άρη που δεν μπορεί πιά να διπλώνει σε σχήμα S για πολύ. Ή που δεν μπορεί να δικαιολογήσει το gsxr στην παντόφλα του.
    Προφανως ειχες Κ5 κ ξερεις κατά ποσο ανετο είναι κ τι μπορει να προσφερει σε καποιον που το καβαλει...
    Προφανως καβάλησες κ το gsx-s κ ξερεις ότι είναι ένα ανετο Κ5.
    Δεν τρωνε ολοι παντοφλα...



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Αγόρι εκεί που είσαι ήμουνα και εδώ που είμαι θα έρθεις. Και μετά θα λες τι μαλακία έκανα να δώσω ένα τσουβάλι γιούρα και δεν έβαλα μια γ@μημένη καρατιμόνα στο Κ5. OVER & OUT
    Γι αυτό κανω προσεκτικες κινησεις ακομα για να να μην το ματανιωσω. Παντως καρατιμονα δεν θα εβαζα!!
    Ride(s) the wind of change...

  3. #18
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ένσταση. στον δρόμο που βλέπς στο βίδεο, το 'ζούκι και το 'σάκι θα πάνε πιο σβέλτα από ένα GS1200, ένα 1190 ή 1290, ένα Versys 1000, μιά Multi κλπ ψηλοτίμονα με τριψήφια άλογα; Αν βάλεις στην εξίσωση και γκρικ λακκούβα/πέτρα/βιρβιλιά κλπ, η διαφορά σε ταχύτητα κίνησης μήπως γίνεται αμελητέα;

    Δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνω τι λες, απλά την φιλοσοφία του "χρειάζομαι ένα gsxr" την ζήσαμε και γελάσαμε με αυτήν και γελάμε ακόμα, κοντά 15 χρόνια πια. Το εν λόγω απλά σου χαϊδεύει τον εγωισμό, καβαλάς ένα Κ5 άνετο. Για τον 45άρη που δεν μπορεί πιά να διπλώνει σε σχήμα S για πολύ. Ή που δεν μπορεί να δικαιολογήσει το gsxr στην παντόφλα του.
    Δεν χρειαζομαι gsxr, αλλα θα ηθελα (οπως και χιλιαδες αλλοι σαν εμενα) μια μηχανη με προδιαγραφες κοντα σε 1000SS την οποια θα μπορω (ως 45αρης) να χρησιμοποιω καθημερινα και να ταξιδευω ανετα. Οπως φαινεται το εν λογο διτροχο μου ταιριαζει ταμαμ.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Προφανως ειχες Κ5 κ ξερεις κατά ποσο ανετο είναι κ τι μπορει να προσφερει σε καποιον που το καβαλει...
    Προφανως καβάλησες κ το gsx-s κ ξερεις ότι είναι ένα ανετο Κ5.
    Δεν τρωνε ολοι παντοφλα...
    Αντιδράς σαν να θίχτηκες προσωπικά. Η επιλογή σου σε μοτοσικλέτα δεν είναι σώνει και καλά σωστή για όλους, είναι σωστή για εσένα, η δε γνώμη μου για την όποια μοτοσικλέτα σωστή για εμένα. Δεν προσπαθώ να σε πείσω ότι έχεις λάθος, δεν με νοιάζει κιόλας τι κάνεις εσύ ή ο όποιος άλλος με το πορτοφόλι του και τη μηχανή του. Κουβέντα κάνουμε, ανταλλάσσουμε απόψεις, όχι οπαδικά συνθήματα. Προφανώς και έχω καβαλήσει κάμποσα SS και κανένα δεν βρήκα ούτε καν κοντά στην λέξη άνετο. Από zuk νομίζω τα Κ1, Κ3, Κ8. Λιγότερο η περισσότερο ανεκτά ίσως. Το ότι προσφέρουν συγκινήσεις δεν είναι ανάγκη να το πεις.

    @Big

  5. #20
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Μου αρεσει αρκετα και το σκεφτομαι για αντικαταστατη του bandit καποια στιγμη.
    Αυτο που με χαλαει ειναι η σελα του συνεπιβατη.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  6. #21
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.753
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Αντιδράς σαν να θίχτηκες προσωπικά. Η επιλογή σου σε μοτοσικλέτα δεν είναι σώνει και καλά σωστή για όλους, είναι σωστή για εσένα, η δε γνώμη μου για την όποια μοτοσικλέτα σωστή για εμένα. Δεν προσπαθώ να σε πείσω ότι έχεις λάθος, δεν με νοιάζει κιόλας τι κάνεις εσύ ή ο όποιος άλλος με το πορτοφόλι του και τη μηχανή του. Κουβέντα κάνουμε, ανταλλάσσουμε απόψεις, όχι οπαδικά συνθήματα. Προφανώς και έχω καβαλήσει κάμποσα SS και κανένα δεν βρήκα ούτε καν κοντά στην λέξη άνετο. Από zuk νομίζω τα Κ1, Κ3, Κ8. Λιγότερο η περισσότερο ανεκτά ίσως. Το ότι προσφέρουν συγκινήσεις δεν είναι ανάγκη να το πεις.

    @Big
    Ουτε καν μην ανησυχεις. Μιλησα γενικα κ όχι προσωπικα. Προφανως κ δεν θα πεισει καποιος καποιον γιατι το καβαλαει κ αν εκανε σωστα.Ο καθενας κανει τις επιλογες του αλλα δεν μπορει να βαζεις στην ιδια μοιρα το Κ5 με το gsxs. Επειδή το ένα το εχω κ εχω κανει καμια 100χιλιαδες χλμ πιστεψε με δεν συγκρινονται από θεση.
    Το μονο αρνητικο στο gsxs όπως το ειδα εγω είναι η σελα του συνεπιβατη.
    Το συγκεκριμενο για αναβατες που προερχονατι από ss είναι απλα θειο δωρο...
    Ride(s) the wind of change...

  7. #22
    καλημέρες

    ενα τραγουδάκι με αγάπη

    Nobody gonna take my girl I'm gonna keep her to the end
    Nobody gonna have my girl she stays close on every bend
    Ooh she's a killing machine she's got everything
    Like a moving mouth, body control and everything

    I Love her, I need her, I seed her
    Yeah she turns me on
    Alright hold tight I'm a highway star
    πουτσ@@@@@@@@@

  8. #23
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Doctor k6 αν και πιστεύω τα γνωρίζεις έτσι για την κουβέντα... oι επιλογές σου είναι ελάχιστες και αν αποφασίσεις να παραμείνεις σε κάποιο sport turer με περισσότερα sport γονίδια απ ότι turing όπως φαντάζομαι πως θέλεις, είναι ακόμα λιγότερες. Μηχανάκια καταπληκτικά φυσικά και υπάρχουν αλλά το να κατέβεις τόσα σκαλιά από το Κ5 είναι θέμα.
    Το gsxs βασικά ακόμα δεν γνωρίζουμε πως είναι σεταρισμένο, απλά υπολογίζουμε, οπότε εν αναμονή σοβαρών tests γιατί τα γιούρα είναι πολλά.

    Γενικά... το θέμα επιλογής μοτό είναι μια πικρή ιστορία στην Ελλάδα. Αυτό το στηρίζω στο ότι όσες βόλτες έχω (ψιλο)δει στον σωλήνα και σε όσες έχω πάει παρέα ο ρυθμός είναι τέτοιος που το ιδανικό μοτό είναι το transalp άντε το v-srtom, ενώ αν είναι να πατηθεί έως λίγο χώμα όπως συμβαίνει κατά κόρον η τέλεια επιλογή είναι κάτι σαν fazer 600.
    Τα τούμπανα με τα ασορτί μπουφανάκια και τις γκούτσι βαλίτσες τα είδαμε πως κινούνται Η ανάγκη του ''για μια προσπέραση'' ''μια 220άρα στην ευτεία'' και λοιπές ομορφιές είναι για το βερεσέ. Στο κομμάτι εκπλήρωση ματαιοδοξίας ανήκει το μεγαλύτερο μερίδιο της απόφασης αγοράς μοτό από πααααρα πολλούς.
    Το όλο κόλπο στην επιλογή μοτό, εκτός της ειλικρίνειας στον εαυτό μας, είναι να κατασταλάξουμε στις διαδρομές που θέλουμε να κινηθούμε και εν μέρη στον ρυθμό. Δεν μπορεί να μου θες GS και γιαχαβούζα για να ανέβεις Καλάβρυτα και Τρίκαλα Κορινθίας δικάβαλο, ενώ στην εθνική να κυκλοφορείς με 150 και πινακιδωμένο μοτό έχοντας έτοιμη τη δικαιολογία πως ''έσφιξαν τα πράγματα με τους μπάτσους''
    Τα καταπληκτικά sport turing μηχανάκια τύπου Z1000S GSXS μπε ε εμβέ S1000XR και μερικών ακόμα πρέπει επίσης να αγοραστούν με βάση τις διαδρομές. Θέλω να πω πως αν κάνει κάποιος την Ελλάδα 3 φορές το χρόνο πάνω κάτω και ότι κάτσει Ευρώπη, ε το gsxs φαίνεται πως δεν κάνει. Αν από την άλλη γουστάρει μια γρήγορη Πελοπόννησο έστω και δικάβαλο κααλό είναι.
    Εκεί όμως που πιστεύω θα διαπρέπει το gsxs είναι σε διαδρομές ταλαιπωρία για τα σκυφτά όπως άγιος, Επίδαυρος και γενικά κλειστά κομμάτια όπου τα κτήνη ασφυκτιούν.

    Επίσης... όποιος λέει πως τα σκυφτά δεν κάνουν ταξίδι δεν έχει ιδέα τι λέει. Φυσικά και κάνουν με τη διαφορά πως ζητάνε άλλους ρυθμούς.
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  9. #24
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    ....Θέλω να πω πως αν κάνει κάποιος την Ελλάδα 3 φορές το χρόνο πάνω κάτω και ότι κάτσει Ευρώπη.....
    Για κάτι τέτοιο που περιγράφεις (αν εξαιρέσουμε κανά goldwing με trailerάκι γι'αυτόν που θέλει να κουβαλήσει κι όλο το σπίτι του), γιατί πιστεύω ότι από τις καλύτερες επιλογές είναι το FJR και το VFR1200?

    Ειδικά το 2ο, τί διάολο, χήρα το'χει φτύσει και δεν το αναφέρει κανείς και πουθενά? Μόνο σε εμένα αρέσει?

    Οκ, είναι ακριβό, αλλά δεν είναι το μόνο.


    ΥΓ. Συμφωνώ με τα υπόλοιπα που λες. Απλά στάθηκα σε αυτό γιατί μου ήρθε το VFR στο μυαλό γενικώς.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.235
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Ειδικά το 2ο, τί διάολο, χήρα το'χει φτύσει και δεν το αναφέρει κανείς και πουθενά?
    Το vfr ποτε δεν πουλησε στην Ελλαδα. Μονο στο εξωτερικο. Οι περισσοτεροι Ελληνες αγοραστες μοτοσυκλετας δεν αγοραζουν με βαση του τι χρειαζονται, αλλα με βαση το τι τους αρεσει (και κατα τη γνωμη μου καλα κανουν). Οι ξενοι αγοραζουν περισσοτερο με βαση του τι χρειαζονται. Στην Ελλαδα με τα ιδια λεφτα που κοστιζει το vfr, μπορεις να αγορασεις τα περισσοτερα απο τα κορυφαια σουπερ ντουπερ μουρατα μηχανακια με πολλα κυβικα και πολλα αλογα (οπως πχ hayabusa, ktm, gs κτλ) οπότε...

  11. #26
    Κακά τα ψέμματα, η χαλαρότητα που δίνουν τα κυβικά στη μετακίνηση δεν έχει υποκατάστατο
    Σαφώς και μπορείς να πας μιά χαλαρή δικάβαλη με ένα 600άρι ή και με 250άρι-300άρι αν είναι να ταξιδεύεις "ελαφρώς παράνομα" και όχι με διπλάσια του ορίου ταχύτητα. Αλλά την άνεση του "κουμπώνω μιά 6η και δεν την βγάζω ποτέΣ" δεν την έχεις. Και στον επαρχιακό, αν θες να πας ήρεμα ή απλά σβέλτα πάλι το μεγάλο και θα σε πάει πιό άνετα και θα κάψει το ίδιο με τα μικρά. Πόσες και πόσες βόλτες έχουμε κάνει, πόσα διαφορετικά μοτέρ, τελικώς όλοι την ίδια βενζίνη βάζουμε με ελάχιστες αποκλίσεις. Η αμαρτία δεν είναι να πας Καλάβρυτα την κυριακή, η αμαρτία είναι να πας πλατεία. Άντε και ένα Λουτράκι στο τσακίρ αν έχει καλό καιρό.

    Οπότε ναι, αυτός που είχε ένα RR για τον άγιο και κουράστηκε, με το εν λόγω θα βρει την υγειά του. Να το πάρεις να πας διακοπές με σαμάρια, είδη κάμπινγκ και την καλή σου πίσω, δεν το βλέπω. Σπορ είναι. Το τούρινγκ... Μάλλον η σουζούκι το ορίζει κάπως αλλιώς. Η καβασάκι με το Z-SX και η bmw με το νέο R1200RS το έχει λίγο πιο σωστά (για τα δικά μου κριτήρια πάντα).

    Το VFR είχε πάντα μιά τιμή ανεκδοτική και ανακόλουθη της αξίας και των δυνατοτήτων του. Τώρα πέφτει πάλι στο άνω όριο της κατηγορίας του... Αλλά δεν είναι τόσο γρήγορο, δεν είναι τόσο ευέλικτο, δεν είναι τόσο άνετο όσο άλλα της κατηγορίας ή και άλλων κατηγοριών και παρεμφερούς τιμής. Και η μούρη του... Ναι. Τι λέγαμε; Καλή κοπέλα η Βέφα, καλή καρδιά έχει μωρέ.

  12. #27
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Για κάτι τέτοιο που περιγράφεις (αν εξαιρέσουμε κανά goldwing με trailerάκι γι'αυτόν που θέλει να κουβαλήσει κι όλο το σπίτι του), γιατί πιστεύω ότι από τις καλύτερες επιλογές είναι το FJR και το VFR1200?

    Ειδικά το 2ο, τί διάολο, χήρα το'χει φτύσει και δεν το αναφέρει κανείς και πουθενά? Μόνο σε εμένα αρέσει?

    Οκ, είναι ακριβό, αλλά δεν είναι το μόνο.


    ΥΓ. Συμφωνώ με τα υπόλοιπα που λες. Απλά στάθηκα σε αυτό γιατί μου ήρθε το VFR στο μυαλό γενικώς.

    Έχει φοβερή ποιότητα και είναι προσεγμένο σε όλες τις λεπτομέρειες αλλά του έχουν ξεφύγει κανα δυο χοντρομαλακίες ενώ είναι και λίγο ασχημούλι στο μούτρο.

    Στις χοντρομαλακίες υπάγεται και το ρεζερβουάρ το οποίο έχει την ίδια περίπου χωρητικότητα με μερικά εντούρο.

    Είχα πετύχει ένα ζευγάρι από Κρήτη κάπου στην Εγνατία και όταν σταματήσαμε να βγάλουμε τα αδιάβροχα μου έλεγαν πόσο τους άγχωνε το μικρό ρεζερβουάρ σε έναν δρόμο με ανύπαρκτα τότε βενζινάδικα για αρκετά χλμ. Ενώ δεν είναι και τόσο σπορ δεν καταφέρνει να είναι ούτε σοβαρό τούρινγκ και ενώ υπερέχει σε αρκετά σημεία έναντι του ανταγωνισμού υπολείπεται σε κάποιους ουσιαστικούς τομείς.
    Sent from me using a computer.

  13. #28
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Πάντως αυτό που μου τη σπάει περισσότερο με τα Suzuki είναι που όποιο μοτό θα ήθελα να βγάλει, το έβγαλε η μπε ε εμβέ ρπμ. Περίμενα να δω νέο τούμπανο gixxer από την τιμημένη εταιρία-θρησκεία, αντιγράφουν οι φριτς και να το s1000rr. Μπαίνω σε μόουν κατατιμόνας με street fighter και το μοτό που ονειρευόμουν το έβγαλαν πάλι οι φριτς (s1000r). Λέω μετά πόσο ενδιαφέρον θα είχε αν έβγαζε η Suzy έναν σοβαρό αντίπαλο για το τούμπανο Z1000SX αλλά με πιο σπόρ γονίδια, νάτο το s1000xr. Στα διάλα πια δεν θέλω τίποτα απ τη Suzuki (μπας και...)
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  14. #29
    to ΧR δεν υποτίθεται ότι βγήκε να χτυπήσει την Multi?

  15. #30
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Αυτές είναι ματαιοδοξίες των φτουκατίστι. Το xr είναι μια λογική εκδοχή ενός καταπληκτικού μοτό και είναι απόρροια των θέλω του αγοραστικού κοινού. Σιγά κιόλας μην ονομάσουμε ολόκληρη την κατηγορία μουλτιστράντα και το μούλτι των 80 αερόψυκτων αλόγων γενάρχη.
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αφιερωμένο στα Suzuki GSX-R K5
    από alexk στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2024, 02:29
  2. ducati 749s vs suzuki gsx-r750 k6??
    από 675 στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 163
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2006, 02:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF