Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 85

Θέμα: Πρώτη επαφή με πίστα.......?

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200
    Καταρχήν το χώμα είναι μεγάλος δάσκαλος γενικά στην οδήγηση!!Για όλες τις μοτό!!Μαθαίνεις πλαγιολισθηση πιο εύκολα κτλ κτλΓια αυτό βλέπεις και όλοι οι stunts men κάνουν πρώτα χώμα και σιγά σιγά ανεβαίνουν και μας κουφαίνουν με τα ακροβατικά τους στα street τέρατα.

    Αλλά όταν λέμε χώμα εξαρτάται τι λέμε. Το να πηγαίνει π.χ κάποιος απλά για Enduro και μόνο τι να μάθει ρε παιδιά?Πως να οδηγεί?Καμία σχέση! Απλά απολαμβάνει αυτού του είδους τις βόλτες ΚΑΙ ΜΟΝΟ!Κατ εμέ πάντα!

    Αυτός που κάνει Motocross μάλιστα!!!Πολύ απλά γιατί πηγαίνει σε άλλους ρυθμούς πολύ πιο γρήγορους και πιέζεται περισσότερο.Και γενικά πιστεύω είναι πιο ψαγμένος στο θέμα οδήγησης.Δεν απολαμβάνει μόνο την εξοχή αλλά ψάχνει την οδήγηση περισσότερο.Είτε μέσα από πλαγιολισθήσεις,είτε από αλματάκια κτλ κτλ

    Και τέλος το να οδηγήσει κάποιος MOTARD αλλά MOTARD ¨ομως είναι αρκετά δύσκολο.Προσωπικά δεν έχω δει και πολλούς να μπαίνουν σε στροφές με πόδι κάτω και πλαγιολίσθηση!Αλλά τα οδηγάνε σαν street.Το σίγουρο είναι ότι θέλει πολύ εξάσκηση!

  2. #17
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Symfono me thn TManiac, mia kai den se endiaferei h emplokh me agones (opote xriazese kai allh proponish ektos sm p.x. motocross klp), pigene kane to sxoleio toy 0300 gia SM kai tha mporeis me asfaleia ( kai exontas tis vaseis gia thn sosth odigish) na gyrnas sthn pista kai na goustareis.

    Tora oso afora thn epilogh ths pistas........

    Se auth ton skaton exo na pao apo perish, gia na sou leei h TM oti einai ok gia motosykleta...... kati tha kserei.

    Vevaia h motosykleta sou den einai kai h kataliloterh gia toso mikrh pista alla gia proth epafh einai super.
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  3. #18

    Μαθειματα..........

    για ωρθωγραφοια σε αλλλω φωρουμ!!!!!!!!!!
    μετα το πσαρεμα τα λαιμαι τειπε...............:hypnotize

  4. #19

    Kalimeroudia sas...

    ehete thixei to thema mou tora kai paroti pnigomai sthn douleia den boro na mhn grapso kai ego thn vlakeia mou...

    Spazz, mhn mou ta spass (ta nevra)! Poses fores prepei na sou po pos kai emena to motocross mou aresei perissotero! KAI POSES FORES prepei na sou exigiso tous logous gia tous opoious omos protimo na kano SM. E?E?E?E?E?E? POSES?!!?!?

    Kai mhn berdeveis ton kosmo vazontas lathos photos!!!! Afth einai apo Freestyle Supercross... xmxmmxmxm To mono koino me to MX einai h vash tou moto, oute kan to moto........

    stsiatsikas, pio oikonomiko eipes?..... Xmmm exartate ti "homa" enoeis... Giati se genikes grammes to xoma einai pio akrivo an peis na kaneis MX (apaitountai pistes stis opoies prepei na treheis stou diaolou th mana, exoplismos kathos kai 2o moto gia ton dromo). Tora an enoeis endurovolta se lofous giro apo thn Athina nomizo pos idi to ehei kanei o filos pou rotaei...

    milaber, mhn les megale kouventes! Oi megalyteroi odhgoi ston kosmo kanoun etsi proponhsh... Me thn SuperMotard motosykleta tous kanoun motocross prospathontas na mathoun ton apolyto elegho tou ditrohou tous! Sthn Ellada o Spiros Kefallonitis kanei etsi proponhsh...

    Loipon kai epeidh prepei na vgaloume kai to merokamato sas hereto (kalimera almalibera kai b.o.)!

  5. #20

    Tsoulie,

    h pista egine pleon mono gia motosykletes (TERMA TA KART!!!) kai thn epektinan sth mia meria... Opote katalaveneis...

    Etoimasou na se skiso pali...

  6. #21
    ΜΙΧΑΛΗ ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟ ΕΚΔΡΟΜΙΚΟ ΕΝΤΟΥΡΟ ,ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΝΤΟΥΡΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ...
    ΚΑΤ ΑΡΧΑΣ ΤΟ ΕΝΤΟΥΡΟ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΥΛ ΟΔΗΓΗΣΗΣ..!!
    Ο ΑΓΩΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ 3 ΚΥΚΛΟΙ ΑΓΝΩΣΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΤΩΝ 90-140 ΚΜ ΚΑΙ ΧΩΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΑΠΛΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΜΕ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΤΥΠΟΥ CROSS-COUNTRY KAI MOTO-CROSS..
    ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΕ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ ΤΑ ΤΕΡΑΙΝ ΕΠΙ 7-9 ΩΡΕΣ, ΜΕ ΜΙΑ ΚΥΚΛΙΚΗ ΓΝΩΣΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΛΜΑΤΑ ΚΑΙ "ΣΓΟΥΡΟ"..
    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΤΙΣ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΕΜΙΣΩ ΜΕ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟ ΚΑΥΜΕΝΟ ΤΟ ΠΟΣΤ..!!

    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
    ΜΙΧΑΛΗ ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟ ΕΚΔΡΟΜΙΚΟ ΕΝΤΟΥΡΟ ,ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΝΤΟΥΡΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ...
    Θανάση συγχώρεσε με αλλά μάλλον έχω άγνοια σχετικά με το τι σημαίνει Enduro.Απλά αυτό που ακούω από πολλά παιδιά μάλλον για εκδρομικό μου φαίνεται και για αυτό έχω συνδυάσει το Enduro με βόλτα στην εξοχή και μόνο. :smilea:

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bikersonly
    Θανάση συγχώρεσε με αλλά μάλλον έχω άγνοια σχετικά με το τι σημαίνει Enduro.Απλά αυτό που ακούω από πολλά παιδιά μάλλον για εκδρομικό μου φαίνεται και για αυτό έχω συνδυάσει το Enduro με βόλτα στην εξοχή και μόνο. :smilea:
    ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΤΑ ΞΕΡΕΙ ΟΛΑ,ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΧΡΗΣΙΜΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΣΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ..!!
    ΝΑ ΔΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ Γ@Μ#ΜΕΝΗ ΜΠΥΡΑ..!!!


    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  9. #24
    Νέο μέλος Το avatar του/της polste
    Εγγραφή
    26/01/2004
    Μηνύματα
    25
    Παιδία το θέμα της ερώτησης ήταν ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΗΡΕΜΗ ΠΙΣΤΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ (τουλάχιστον εμένα) ΤΟΥΣ ΚΟΙΝΟΥΣ ΘΝΗΤΟΥΣ που θέλουν να εξελιχθούν, (αν και μου άρεσε η τροπή που πήρε το θέμα.)
    Και εξηγούμε, το να είναι σε μια πίστα σαν το Kartodromo, περίπου 20 «ινδιάνικα» SM, με τον αργότερο από αυτούς να έρχεται τουλάχιστον 10m πριν τη στροφή με το πλάι, ξύνοντας πιθανός και ότι μπορεί να ξυθεί, και στην συνέχεια να ανοίγει τέρμα γκάζι από το κέντρο της στροφής (τα slick τα ρημάδια!!!!!!!!) ε δεν είναι και το καλύτερο για κάποιον, τουλάχιστον σαν εμένα σε αυτή τη φάση. Αυτό ήταν το θέαμα που συνάντησα εκείνη την ημέρα για αυτό και το σχετικό Topic.
    Είναι αδύνατον όσο καλός – γρήγορος και να είσαι στο δρόμο, να μπεις και να πας έτσι αμέσως, θέλει και αυτό τον χρόνο του.

    @miliaber: έχω κάνει συστηματικά 1 χρόνο motocross (Παπάγου μόνο, έλλειψη trailer βλέπεις) και σε βεβαιώ ότι στην φάση που περιγράφω (πρώτη επαφή) δεν βοηθά καθόλου. Ξέρεις στο χώμα τον πρώτο καιρό πήγαινα πρωί πριν έρθουν οι γρήγοροι μέχρι να έρθω σε σημείο να γυρνάω μαζί τους ανταγωνιστικά. Εδώ και αυτό είναι το πρόβλημα σου λένε «....10 λεπτά τώρα για τα SM και μετά Cart» οπότε μπαίνουν όλοι μαζί και .........χαμός»

    @TM: αν ξέρεις κάποια στοιχεία για Σπάτα (τοποθεσία, ποσό χρονοχρέωσης, ή ότι άλλο ευπρόσδεκτο)

    Thanks anyway all of u
    Ανθρωποι oλου του κοθμου χαλαρωθτε

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Όχι φίλε μου. Μάλλον με παρανόησες!

    Εγώ δεν είπα ότι δεν μπορείς να κάνει motocross σε πιστούλα, ούε ότι είναι κακό ή καλό για αρχή!
    Δεν μπορώ να έχω και γνώμη μιας και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ με το παπί...

    Απλά δεν μπόρεσα να καταλάβω ή να φανταστώ πως μπορείς να κάνεις motocross με το 640 SM!




  11. #26
    ........δεν μπορεις να κανεις ......με την εννοια οτι σιγουρα δεν θα γυρνας γρηγορα......αλλα πολλοι μπαινουν για προπονηση .ουτως η αλλως μπορει να ειναι χωμα αλλα οι πιστες motocross εχουν συνεχεις μπερμ οποτε μεχρι και ενα motard καταφερνει να στριψει.

    ρε συ ΤΜανιακη σιγα τις μεγαλες διαφορες που εχουν.απλα σκληραινουν πολυ τις ρυθμισεις στις αναρτησεις κοβουν κανα φτερο και βγαζουν υλικο απο τη σελα!κανουν τιποτα αλλο?????και οσοι κανουν freestyle τι εκαναν πριν?ποδηλατο η επαιζαν κρικετ??

    διαφωνω....DIRTYMOTO οντως δεν εχει καμια σχεση.....................το motocross ειναι μακραν δυσκολοτερο!στο motocross οι ρυθμοι ειναι πολυ πιο γρηγοροι συν οτι χρειαζεται να εχεις κανει πολυ καλη προπονηση και συν οτι στο enduro αμα θες κοβεις αρκετα τον ρυθμο σου ....στο μοτοκρος τι θα κανεις????θα ανεβαινεις τα αλματα σαν ανηφοριτσες?οτως η αλλως εχει αποδειχτει πολλες φορες και απο ελληνες και απο ξενους οδηγους οτι το επιπεδο οδηγησης των motocrosser ειναι αρκετα πιο ανεβασμενο απο των enduradvn και ειναι λογικο αφου sto enduro συνεχεις "ανακαλυπτεις" τι ακολουθει μετα αρα ποτε σχεδον δεν μπορεις να πας στο 100% των δυνατοτητων σου ενω στο μοτοκρος πας σχεδον διαρκως πολυ κοντα στα ορια σου.


    ουφ!!

    και επειδη πολυ μας τη λεει η ΤΜανιακη παρε και αλλη μια να χεις!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	021004windham0.jpg 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	66,1 KB 
ID:	1451
    κχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ!

  12. #27
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302

    Re: Tsoulie,

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TManiac
    h pista egine pleon mono gia motosykletes (TERMA TA KART!!!) kai thn epektinan sth mia meria... Opote katalaveneis...

    Etoimasou na se skiso pali...

    Mesaaaaaaa!!!!, ama vro kai forma pou na xorao (den thelo sxolia)
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  13. #28
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Αρχικά δημιουργήθηκε από polste
    @TM: αν ξέρεις κάποια στοιχεία για Σπάτα (τοποθεσία, ποσό χρονοχρέωσης, ή ότι άλλο ευπρόσδεκτο)

    Thanks anyway all of u
    Toulaxisotn pou einai mporo na sou po......


    ston dromo pou katevenei rafina piso apo to aerodronio (el.venizelos)

    den ksero pou meneis alla ego apo nikaia meso attikhs odou ekana kanena 20-30lepto Attikh odo-eksodos stayros ag.par klp

    perisoteres leptomeries h kyra TManiac
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  14. #29
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    DE MAS DINEIS EMAS TH FORMA RE PAXYDERMO..

    KULIE..POY EGINES ALOS TOSOS META TO PASXA..NA PAME PISTA NA GOYSTAROYME;;;

    ANTE KOLE..POY PSAXNEIS GIA FORMA STO XYTHROGLOY ME TIS KOYRTINES....

    XONTREEEEEEEEE!!

  15. #30
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302

    Re: DE MAS DINEIS EMAS TH FORMA RE PAXYDERMO..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    KULIE..POY EGINES ALOS TOSOS META TO PASXA..NA PAME PISTA NA GOYSTAROYME;;;

    ANTE KOLE..POY PSAXNEIS GIA FORMA STO XYTHROGLOY ME TIS KOYRTINES....

    XONTREEEEEEEEE!!

    to arnaki stenakse.... tora prepei na to kouvalame gyro gyro sthn pista......... "H Ekdikish toy Ovelia"
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτη βόλτα με την καινούρια μοτοσυκλέτα.
    από npat στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2011, 22:06
  2. Πρωτη μερα με το fazer
    από puppy στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2009, 23:00
  3. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2008, 16:15
  4. Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 20:23
  5. πως να σου γαμουν τη ψυχολογια!και να εχεις μετα στενη επαφη με καδο!
    από wolfman13 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 08:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF