Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 61

Θέμα: πως θα "θυμαμε" οτι εχω 6η;

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
    μαθηματικος ειμαι αλλα σιγα να μην λυσω και διαφορικη εξισωση στα 170+
    απλα θα βαζω 6η, αν την εχω καλως αν οχι θα μπει.
    Μεχρι ομως να φτασεις στα 170 μπορεις να δεις ποσα χιλιομετρα ανεβαζει καθε χιλιαδα στο κοντερ!χιλιες στροφες 20 χιλιομετρα απλα τα πραγματα!
    Στα 170 δηλαδη θα πρεπει να εχεις 8000 οποτε που ειναι το δυσκολο!
    Εγω που κινουμε συνηθως με 130 κοιταζω αν οι στροφες ειναι 6000!Πιστευω οτι ειναι πολυ απλο!Αν κινησε συνηθως με 150 κοιτας να εχεις 7000!Μην τα ξαναλεμε!
    Bye

  2. #17

  3. #18
    Honda CBF 250 Το avatar του/της Alexander
    Εγγραφή
    25/01/2005
    Μηνύματα
    611
    Μην με κράξετε, μια απλή παρατήρηση που ισχύει στο μικρό μου CBF250.
    Η βελόνα των χλμ με 6η σχέση τερματίζει με την ίδια κλίση με αυτή των στροφών και επειδή ξεκινούν από το ίδιο σημείο ( το μηδέν ) κατά κάποιο τρόπο κινούνται γραμμικά.
    Δείχνουν δηλαδή πάντα την ίδια "ώρα" αφού έχουν το ίδιο εύρος για να κινηθούν.
    Έτσι όταν η βελόνα στο στροφόμετρο έχει περίπου την ίδια κλίση με αυτή των χλμ η σχέση θα είναι η 6η ενώ αν η βελόνα των στροφών ξεπερνά αυτή των χλμ θα έχει χαμηλότερη σχέση το κιβώτιο...

    Στο δικό μου δουλεύει... αν γίνεται κάτι παρόμοιο και στο δικό σας ίσως να σας βοηθήσει...

    "For no one, no one in this world can you trust - not men, not women, not beasts ... this you can trust."

  4. #19
    V-Stromοπαρμένος Το avatar του/της Reignman
    Εγγραφή
    03/12/2004
    Μηνύματα
    89
    Χωρίς να θέλω να το παίξω συνήγορος κανενός, νομίζω πως αρχίσαμε να το τραβάμε κάπως. Κι εγώ ξεχνιέμαι πολλές φορές και πάω να ανεβάσω ταχύτητα αν και έχω 6η. Το μηχανάκι κακά τα ψέμματα σου δίνει την εντύπωση ότι τραβάει κι άλλο... Όπως είχα γράψει και πιο πριν σίγουρα θα μπορούσε να ενεργοποιηθεί το λαμπάκι O/D και θα βοηθούσε πολύ κόσμο (και εμένα), αλλά παίζοντας με τα ηλεκρικά τα αποτελέσματα είναι αμφίβολα.

  5. #20
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Ευχαριστω παρα πολυ ολους για τις απαντησεις σας πανω στο ερωτημα που εθεσα "αν υπαρχει ή δυνατοτητα να αναβει η ενδειξη Ο/D στο καντραν του 650 ή αν υπαρχει καποιο αντιστοιχο gaget" οι οποιες
    αλλες ηταν πανω στο θεμα (δεν γινεται και το γκατζετακι ειναι ακριβο),
    αλλες αστειες (να δεσω σκοινια ή τραβηγμα αυτιων),
    αλλες με καποιες σοβαρες λυσεις (οπως αναλογια στροφων/χιλιομετρων)
    αλλες πικροχολες και αλλες υποτιμητικες.
    για τις δυο τελευταιες δε μπορω να καταλαβω γιατι γινονται,ναι δεν γνωριζω απο μηχανη αλλα σαν εκπαιδευτικος που ειμαι εχω μαθει να απαντω ακομα και στις πιο χαζες ερωτησεις και ετσι την ειδα καπως... αλλα keep walking.προσπαθησα σε καποιες απο αυτες να απαντησω με χιουμορ (του στυλ το τι θα πουν οι κοπελιες πισω) και σε αλλες καθολου
    αλλα αυτα που εχω να πω ειναι οτι:
    1. ουτε την ερωτηση τις χρονιας ηθελα να κανω
    2. ουτε το θεμα να παρει τοση διασταση (3 σελιδες )
    3α. σε ενα forum μπορουν και πρεπει να γινονται "χαζες" ερωτησεις απο νεους στο αθλημα, ωστε οι παλιοτεροι/γνωστες να δωσουν τα φωτα τους
    3β. οποιος θεωρει χαζο το ερωτημα "αν υπαρχει ή δυνατοτητα να αναβει η ενδειξη Ο/D στο καντραν του 650 ή αν υπαρχει καποιο αντιστοιχο gaget" απλα δεν απανταει
    4. να ζητησω συγγνωμη απο το costa81 που ενω εγραψε κατι σωστο εγω δεν του απαντησα αναλογα
    5. διαπιστωσα οτι εθεσα λαθος το αρχικο ερωτημα (και την επικεφαλιδα) και ετσι πηρε αλλη τροπη η συζητηση,
    6. αλοι μας θα θελαμε (αλλοι λιγο αλλοι πολυ) την ατιμη ενδειξη O/D του 1000ριου ακομα και αν δε το παραδεχομαστε
    αυτα και καλες βολτες σε ολους μας
    α... και καλες
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
    Ευχαριστω παρα πολυ ολους για τις απαντησεις σας πανω στο ερωτημα που εθεσα
    .
    .
    .
    αλλες με καποιες σοβαρες λυσεις (οπως αναλογια στροφων/χιλιομετρων)α... και καλες

    Παρεξηγησιάρης μας βγήκες....
    Άντε να σε κεράσουμε μια και δυό και τρείς



  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Ελα φίλε μου μην τρελλένεσαι...

    Εντάξει.... σε πειράξαμε λίγο....ξέρεις....δεν βρίσκεις καθημερινά τέτοια αφορμή και το φόρουμ εκτός των άλλων είναι και λίγο πεδίο εκτόνωσης....
    Δεν υπάρχει λόγος να τα παίρνεις όλα τόσο σοβαρά...

    Τώρα για την ερώτησή σου και επειδή μέχρι πριν ένα μήνα είχα το 1000άρι.
    Αν και το 650 έχει το ίδιο ταμπλό, λείπει ο αισθητήρας του κιβωτίου και η καλωδίωση στην πλεξούδα, οπότε δεν βλέπω πως μπορείς να δώσεις ρεύμα στο λαμπάκι (αν υπάρει) χωρίς να διαλύσεις το μισό μηχανάκι....
    Η γνώμη μου είναι ότι δεν είναι τόσο σημαντικό που να ασχοληθείς παραπέρα με αυτό...Σε λίγο θα συνηθίσεις το δούλεμα του μοτέρ και αυτόματα θα καταλαβαίνεις τι ταχύτητα έχεις....Αλλά και πάλι που και που θα ψάχνεις για 7η ....Όλοι το παθαίνουμε ειδικά όταν είμαστε ψιλοαφηρημένοι...

    Και για να μην νοιώθεις άσχημα θα σου πώ μια πραγματική ιστορία....

    Όταν είχα πρωτοκαβαλλήσει το δικό μου, δεν είχα ρίξει ούτε μια ματιά στο μάνουαλ....
    Όταν λοιπόν άναψε το λαμπάκι της οβερντράιβ δεν το συνδύασα με την 6η και νόμιζα ότι κάτι συμβαίνει με τον ψεκασμό....Προσπαθούσα όλο το απόγευμα να βρώ τι δεν πάει καλά...Μέχρι που σταμάτησα κάποιον στον δρόμο με ίδιο μηχανάκι να τον ρωτήσω τι συμβαίνει....Εκείνος ξεράθηκε στα γέλια και μου εξήγησε Και να σκεφτείς ότι καβαλάω μοτοσυκλέτες πάνω από 20 χρόνια....

    όλοι την παθαίνουμε κάποια στιγμή.....Κούλ λοιπόν και δεν τρέχει τίποτα...

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis

    4. να ζητησω συγγνωμη απο το costa81 που ενω εγραψε κατι σωστο εγω δεν του απαντησα αναλογα
    Φιλαρακι δεν το πηρα οτι μου απαντησες και ασχημα οποτε δεν χρειαζετε να ζητας συγνωμη!Οσο για αυτο που ειπες για την μαθηματικη εξισωση παιζει και αλλη λυση πιο ευκολη ακομα!
    Αν τα χιλιομετρα σου ειναι μονα 90-110-130-150-170-190 θα πρεπει οι στροφες σου να ειναι ολοκληρες
    40000-5000-6000-7000-8000

    Αν τα χιλιομετρα ζυγα 100-120-140-160
    θα πρεπει οι στροφες σου να ειναι μισες δηλ
    45000-5500-6500-7500

    Ολα αυτα ισχυουν με 6η μεσα
    Οποτε δεν χρειαζετε να καθεσε να υπολογιζεις ποσες στροφες εχω με ποσα χιλιομετρα!
    Αυτο πιστευω ειναι ακομα πιο ευκολο και θα σε βοηθησει!
    Οσο για τις αλλες απαντησεις ακομα και για την δικια μου ολοι την εχουμε πατησει καποια φορα για αυτο και το εχουμε παρει χιουμοριστικα!Μεσα απο τις απαντησεις μας χαμογελαμε και για τον εαυτο μας που εψαχνε να βρει την ................7η!
    Για τις κακοβουλες του στιλ δεν ξερεις να οδηγας τι να πω δεν μπορω να τις καταλαβω!Δεν μπορει ολοι να ειμαστε το ιδιο καλοι οδηγοι!
    Εκδρομη θα ερθεις να τα πουμε και απο κοντα?

  9. #24
    ayto leei einai gia suzuki...den 3ero an doyleyei se esena

    Notes:
    This circuit is an example of how you can build a gear indicator for suzuki motorcycles which have an OEM gear position sensor (GPS). It basically uses comparators to compare the voltage coming from the GPS to predetermined levels and then will ground the negative lead of the appropriate LED on the display. The LED’s will be lit up in a continuous style (for example: 1st will light up the 1st LED, 2nd will light up the 1st and 2nd LED, 3rd will light up the 1st 2nd and 3rd LED’s, etc. etc.

    An explanation of the parts required:

    U1 = 5v regulator so that reference voltages do not vary with source voltage.

    R1-R7 = The resistors form a ladder that breaks up the 5v from the voltage regulator (U1) into reference signals to determine at what voltages the LM339AN will use to ground each corresponding LED. It is important to use 1% resistors to make sure you get exact reference voltages because in the higher gears the signal is very close and there is not much gap between voltages:
    The output voltages from the sensor are as follows
    1st gear = 1.782v
    2nd gear = 2.242v
    3rd gear = 2.960v
    4th gear = 3.630v
    5th gear = 4.310v
    6th gear = 4.660v
    Neutral = 5.000v

    The comparators in this circuit will turn on each LED as follows:
    1st LED = Anything over 1.022v
    2nd LED = Anything over 2.043v
    3rd LED = Anything over 2.660v
    4th LED = Anything over 3.356v
    5th LED = Anything over 4.052v
    6th LED = Anything over 4.526v

    With this setup, Neutral will light up all 6 LEDs because it is over 4.526v. This is usually not a problem because it is difficult to get 6th gear and neutral confused. It can also be helpful because it will give you an indication if there is a false neutral situation. All lights will flicker on and off as you shift gears because for a brief instant you are in a false neutral.

    R8-R13 are current limiting resistors for each display LED. This is to control the brightness of the LED and also prevents the LED’s from drawing too much current and burning out.



    This circuit also has a built in dimming feature which is why there are (2) 12v sources. The first one supplies voltage to the circuit and also to the LED’s. It goes through a diode (D1) for reverse protection and then through R14. R14 keeps the LED’s dim for night riding when the high beams are usually off. It is required to be on a 12v source that is on whenever the bike is on. Since it is dark out, seeing the LED’s will not be hard. For daytime riding, when the high beams are usually on, the voltage comes from the 12v high beam circuit which also goes through a reverse protection diode (D2). There is no resistor here to allow the LED’s to shine at their maximum brightness for easy visibility in the daylight.

    For clarity, some points were not connected. Letters a, b, c, d, e, or f, should be connected when the circuit is built.


  10. #25
    ΑΡΧΙΚΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ .
    ΕΙΝΑΙ ΔΑΝΙΚΟ





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gpi_schematic.gif 
Προβολές:	482 
Μέγεθος:	16,0 KB 
ID:	43701

  11. #26
    ΓΙΑ ΤΗΝ VSTROM .
    Connect the gear position switch coupler to the wiring harness.
    Turn the ignition switch to "ON" position and side-stand to
    upright position.
    Insert the needle pointed probes to the gear position switch
    coupler.
    Measure the voltage between Pink and BNV lead wires using the
    multi circuit tester when shifting the gearshift lever from low to
    top.
    09900-25008: Multi circuit tester set
    09900-25009: Needle pointed probe set
    Tester knob indication: voltage (V)
    Gear position switch voltage
    Gear position
    1 st Approx. 1.36 V
    2nd Approx. 1.77 V
    3rd Approx. 2.49 V
    4th Approx. 3.23 V
    5th Approx.4.10 V
    6th Approx. 4.55 V

    NOTE:
    * When connecting the multi circuit tester, use the needle
    pointed probe to the back side of the lead wire coupler and
    connect the probes of tester to them.
    * Use a needle pointed probe outer diameter being below 0.5
    mm to prevent the rubber of the water proof coupler from damage.
    Voltage
    - -.-- -- - --



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gear po.jpg 
Προβολές:	477 
Μέγεθος:	7,5 KB 
ID:	43702

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DPF
    ΑΡΧΙΚΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ .
    ΕΙΝΑΙ ΔΑΝΙΚΟ


    Εισαι αρχηγαρα!Μπραβο για το κουραγιο και την υπομονη σου που εκατσες να το βρεις!Υπαρχουν αντιστοιχες υποδηξεις και στο manual του strom το αναλυτικο αλλα οχι στα ελληνικα παλι!

  13. #28
    The used display has some "short" leds and other "long" leds, shorts leds have half voltage than long leds, thus different resistors have been used for each one to keep the same input current to the PIC, that should not be greather than 18 ma (Microchip declares a maximum output current of 20 ma and maximum input current of 25 ma).

    Display is common anode (common positive), so this pin is connected to 5 volt.

    7805 IC is tied directly to the metalic chassis of the box to disipate the hot that is produced on it due to voltage drop, from 14 volt to 5 volt.

    An input diode has been added to the current input to give the circuit a reverse polarity protection. This diode in addition of the two 10K resistors on the signal inputs, provide the whole reverse protection for the 4 input lines of the box.

    Gear input goes from 0 to 5 volt.
    Standard voltage values on Suzuki GSXR are:

    GEAR Voltage
    1st 1.86
    2nd 2.36
    3rd 3.12
    4th 3.73
    5th 4.44
    6th 4.77
    Neutral 5.08

    Voltages can be reprogramed for any gearbox by pressing 2 seconds on the switch








    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	schematic.gif 
Προβολές:	449 
Μέγεθος:	8,4 KB 
ID:	43789

  14. #29
    Board screenshots:



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gear_board.gif 
Προβολές:	453 
Μέγεθος:	49,1 KB 
ID:	43791

  15. #30
    Μέλος Το avatar του/της thrax
    Εγγραφή
    24/02/2006
    Μηνύματα
    89
    Δηλαδή, δηλαδη????


    Δεν εχουμε ολοι πτυχιο ηλεκτρονικου, παιδια!
    Τι γινεται εδω?

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πως θα καταλαβουμε οτι η βενζινη που βαζουμε ειναι νοθευμενη
    από spyroszx στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2021, 12:42
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 10:12
  3. Πώς θα εξακριβώσετε αν είστε έτοιμοι για παιδιά:
    από SSMPRINIS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 15:36
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 13:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF