Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 70

Θέμα: Κατανάλωση vstrom 650

  1. #16
    knotty-pated codpiece Το avatar του/της apapadop
    Εγγραφή
    07/01/2007
    Μηνύματα
    343
    Λοιπόν αυτές τις μέρες έκανα μερικά χιλιόμετρα και σημείωνα τα γεμίσματά μου, δυστυχώς λόγω συνθηκών όλα σε διαφορετικά βενζινάδικα

    Με 334km στο κοντέρ γέμισα με 13.9 lt στην AVIN Ζευγολατίου που αναφέρεται εδώ: http://www.bloka.com/content/view/112/168/ Άρα κατανάλωση 4.16 lt / 100km

    Επόμενο γέμισμα με 375km στο κοντέρ: έβαλα 19 lt σε μια φθηνή ΑVIN στη Πάτρα. 5.06 lt / 100km

    Επόμενο γέμισμα με 350km στο κοντέρ: έβαλα 16.6 lt σε βενζινάδικο EL PETROL (αν θυμάμαι καλά) στην Εύβοια. Άρα 4.74 lt / 100km

    Επόμενο γέμισμα με 415km στο κοντέρ: έβαλα 18.5 lt σε ΕΚΟ στη Κηφισιά. 4.45 lt / 100km

    Ωραία φαίνονται τα παραπάνω νούμερα, αλλά υπενθυμίζω ότι:

    * Σχεδόν όλα τα χιλιόμετρα έγιναν σε Εθνική Οδό και κεντρικούς επαρχιακούς δρόμους.
    * Με εξαίρεση πόλη και βουνίσιο στροφιλίκι, όλα τα χιλιόμετρα έγιναν με 5000-5500 rpm (110-120χαω)
    * Το καταραμένο Vstrom φίλου που μου έβαλε τους αρχικούς ψύλλους στ'αυτιά ότι κάτι τρέχει με την κατανάλωση, γέμισε με 19 λίτρα μετά από 435 χιλιόμετρα επαρχιακού που κάναμε μαζί!

    Οπότε το τελικό συμπέρασμα θα έλεγα πως είναι: Το μηχανάκι μου μια χαρά καίει, αλλά αυτού του απαράδεχτου γιατί καίει τόσο λιγότερο; Ζηλεύω!

  2. #17
    Πολλα μπορουν να επηρεασουν: πιεση στα λαστιχα, βαρος, ο τροπος οδηγησης (πως ανοιγεις το γκαζι και ποτε ανεβαζεις/κατεβαζεις)...

    Ειναι καποιο απο τα 2 Strom που συγκρινεις το Κ7;

  3. #18
    knotty-pated codpiece Το avatar του/της apapadop
    Εγγραφή
    07/01/2007
    Μηνύματα
    343
    Βάρος οδηγού είναι το ίδιο και στα δύο μηχανάκια. Ταξιδεύαμε μαζί όλη τη μέρα άρα και το γκάζωμα/ξεγκάζωμα φαντάζομαι ήταν πολύ παρόμοιο. Και τα δύο μηχανάκια είναι DL650 '07 αντιπροσωπείας. Η διαφορά στην αυτονομία είναι και πάλι σημαντική (σχεδόν 80km)!

    Αν και το σωστότερο θα ήταν να τα έχουμε στραγγίξει και μετά να βάλουμε βενζίνη από το ίδιο πρατήριο, δε το αντιμετωπίσαμε τόσο επιστημονικά το θέμα...

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2008
    Μηνύματα
    10
    Εγώ κρατώ στοιχεία κατανάλωσης αναλυτικά σε Excel για να έχω ακριβή άποψη και βλέπω σε κάθε γέμισμα ότι ΄δεν έχω καθόλου ακριβή κατανάλωση. Μου καίει σταθερά 5 έως το πολύ 5.5 lt / 100Km (εκτός απο κανα δυο φορές που πήγα βόλτα ξέροντας ότι ο καφές που θα πιω θα έχει τουλάχιστον υποεικοσαπλάσια τιμή απο την κατανάλωση του πήγαινε-έλα στην Ναύπακτο!!!). Νομίζω ότι είναι απο τα πιο οικονομικά μηχανάκια, τουλάχιστον μετά τις εκδόσεις του 2006!
    Το Μίσος Δεν Είναι Τίποτα Άλλο Παρά Η Αγάπη Που Αρρώστησε Βαριά!!

  5. #20
    Γεια σας παιδια εχθες που γυρισα απο ταξιδι 2πλος με γεματη βαλιτσα πισω και με ταχυτητες 120 (περιπου +-10χλμ)με φουλαρισμα μου εχει βγαλει 336χλμ μεχρι στιγμης και εχει ακομα 2 μπαρες οπου θα καταναλ. εντος πολη.
    Ποση τελικα είναι η αυτονομια του?

    ΥΓ.ειναι καινουργιο 2 μηνων με συνολικα χλμ 2500,αν παιζει καποιο ρολο
    ScooterClubHellas (click me)
    VstromHellenicForum (click me)

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2007
    Μηνύματα
    352
    400κμ!!!+ βαλε
    μια μερα θελω να κανω αθηνα θεσσαλονικη με ενα (χε χε )γεμισμα να δω αν θα φτασει.
    ετσι απο περιεργεια ρε γαμωτο.η ταχυτητα 120 σταθερα.

  7. #22
    Σοβαρά μιλάς??Μακάρι!!!Μια χαρά δεν είναι?(καίει όσο έκαιγε το 200αρι το beverly που είχα παλιά)

    Δεν ξέρω, με αλλά 44χλμ εντός πολης και είμαι στα 380χλμ και μόλις έφτασε στην μια γεμάτη μπάρα...
    ScooterClubHellas (click me)
    VstromHellenicForum (click me)

  8. #23
    Κ7 650, χρήση 80% περιφερειακός Θεσσαλονίκης – κοντινά ταξίδια (χαλαρή οδήγηση ≈ 120 χλμ/ώρα) κ 20% πόλη, κατανάλωση πάντα κάτω από 5lt/100xlm. Άριστα θα έλεγα, για τα κυβικά του. Τόσο καίνε πολλά από τα scooter μεσαίου κυβισμού.

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2007
    Μηνύματα
    28
    Κατι ασχετο, ολοι με 120 πηγαινετε στα ταξιδια? Κανενας χριστιανος να πηγαινει με 150-160 ας πουνε, μεχρι 120 ειναι ανετο το ταξιδι δηλαδη? Και γω που νομιζα οτι το v-strom ειναι ταξιδιαρα μηχανη και προστατευει πολυ απ τον αερα....

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2007
    Μηνύματα
    352
    ΣΤΑ 140 ΚΜ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ
    ΣΕ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΡΚΕΙ.

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από liago86
    Κατι ασχετο, ολοι με 120 πηγαινετε στα ταξιδια? Κανενας χριστιανος να πηγαινει με 150-160 ας πουνε, μεχρι 120 ειναι ανετο το ταξιδι δηλαδη? Και γω που νομιζα οτι το v-strom ειναι ταξιδιαρα μηχανη και προστατευει πολυ απ τον αερα....
    OTAN H ΛΕΣΧΗ ΠΑΕΙ ΕΚΔΡΟΜΗ ΚΑΙ ΜΑΖΕΥΤΟΥΝ 40 + ΜΗΧΑΝΕΣ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΣ ΜΕ 150 + ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΑΓΡΟΤΟΔΡΟΜΟΥΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

    http://www.nea-peramos.gr/

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2007
    Μηνύματα
    28
    Το ερωτημα μου ειναι αν ο λογος που δεν πηγαινει καποιος με 150-160 με το strom ειναι ο αερας που τρωει ή η υπερβολικη καταναλωση που θα εχει η μηχανη?

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από liago86
    Το ερωτημα μου ειναι αν ο λογος που δεν πηγαινει καποιος με 150-160 με το strom ειναι ο αερας που τρωει ή η υπερβολικη καταναλωση που θα εχει η μηχανη?

    ΚΟΙΤΑ ΝΟΜΙΖΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ Ο ΕΙΔΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΑΓΚΑΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ.
    ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ Ε ΤΟΤΕ ΠΑΣ ΜΕ 160+ ΕΑΝ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΕΥΡΩ ΣΕ ΒΕΝΖΙΝΕΣ ΤΟΤΕ ΠΑΣ ΧΑΛΑΡΑ.
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΕΡΑ Η ΑΝΕΒΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΣΟΥ Η ΒΑΖΕΙΣ ΜΙΑ AFTER ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ VSTROM ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΡΕΝΑΡΕΙΣ ΜΕ 160+ η ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΛΕΣ.
    ΕΑΝ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ BUSSA ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΜΕ 250+ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΦΡΕΝΑΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ …………….
    ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ. ΕΑΝ ΤΩΡΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ 120 ΕΩΣ 140 ΠΟΥ ΠΣΙΤΕΥΩ ΕΓΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟ 650 ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΕ ΑΛΛΗ ΜΗΧΑΝΗ

    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

    http://www.nea-peramos.gr/

  14. #29
    Αρχικά δημιουργήθηκε από liago86
    Κατι ασχετο, ολοι με 120 πηγαινετε στα ταξιδια? Κανενας χριστιανος να πηγαινει με 150-160 ας πουνε, μεχρι 120 ειναι ανετο το ταξιδι δηλαδη? Και γω που νομιζα οτι το v-strom ειναι ταξιδιαρα μηχανη και προστατευει πολυ απ τον αερα....
    Eσυ δηλ. ταξιδευεις με 150-160 ας πουμε και με τι? Υπαρχει καποιο 2κυκλο που με 150-160 ειναι "οκ" με τον αερα και με το καυσιμο?
    Δεν ξερω αλλα εγω εχω παντα στον νου μου οτι εχει 2 ροδες!!!


    -------------------------------------------------------

    Τελικα με 20χλμ εντος ρεζερβας,δεν ξερω αν ειχε και αλλο, συνολο χλμ 417χλμ έβγαλε (εκ των οποιων τα τελευταια 47χλμ ολα εντος πολης 2πλος), εβαλα μετα βενζ.μην μεινουμε κιολας

    Ηθελα απλα να δω με νορμαλ χρηση στο περιπου ποσα χλμ θα βγαλει, να ξερουμε τι μας γινεται.
    ScooterClubHellas (click me)
    VstromHellenicForum (click me)

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από liago86
    Κατι ασχετο, ολοι με 120 πηγαινετε στα ταξιδια? Κανενας χριστιανος να πηγαινει με 150-160 ας πουνε, μεχρι 120 ειναι ανετο το ταξιδι δηλαδη? Και γω που νομιζα οτι το v-strom ειναι ταξιδιαρα μηχανη και προστατευει πολυ απ τον αερα....
    Πιθανόν (δεν έχω μεγάλη εμπειρία, αλλά μου φαίνεται λογικό σε σχέση με το 650) με κάποιο on-off ≥ 1000 cc και με aftermarket ζελατίνα, να ταξιδεύεις άνετα κ (σχετικά) οικονομικά, με ταχύτητες 150-160. Αλλά το 650 κ με μαμά ζελατίνα, είναι δυνατόν να ταξιδεύεις με 160, οικονομικά κ χωρίς αέρα; Αν ναι, τότε πείτε κ σε εμένα το μυστικό ρε παιδιά…

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κατανάλωση VStrom 650 ?
    από grpal στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2007, 15:24
  2. ti gnomi exete gia to vstrom 650???
    από vstrom650 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2007, 11:56
  3. Vstrom 650
    από ΛΑΜΟΓΙΟ στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 06:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF