Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 107

Θέμα: Θεση σωματος/ποδιων στη στροφη

  1. #16
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    ..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	a_1024.jpg 
Προβολές:	326 
Μέγεθος:	51,2 KB 
ID:	106311

  2. #17
    νίκο δεν βλέπω κατι λαθος με το πόδι...

    τώρα, αυτό είναι πολύ σωστό :
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Η δικια μου συμβουλη ειναι :λυγισε τον αγκωνα σου και χαλαρωσε τα χερια , να εισαι διπλα στο τιμονι.
    και αφου γίνει, τοτε το επομενο έρχεται αρκετά πιο εύκολα :
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400 το κεφάλι σου θα πρέπει να ειναι πάνω απο το εσωτερικό γκρίπ και να φαινεται ο γυσος του κράνους στον καθρέφτη
    επίσης, το πόσο μπορεί να ανοίξει ο καθένας το πόδι του, εκτός απο θέμα στάσης πανω στη μοτο, ειναι και θέμα ... μήκους ποδιού

    Επίσης, που κάθεσαι πανω στη σέλα? μήπως το καβάλο σου ειναι πολυ μπροστα, κοντά στο ντεπόζιτο? Αν ναι, τοτε έτσι τα παραπάνω γίνονται πιο δυσκολα ΚΑΙ το ποδι ανοίγει πιο δυσκολα. Αν κάτσεις το κ@λο σου πίσω, κοντα στο μονόσελο, τοτε το σώμα ξαπλώνει πιο εύκολα προς το ντεποζιτο και ελευθερωνεται και λιγο περισσότερο η γωνια που μπορείς να ανοιξεις το ποδι

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
    Γιατί είναι επικίνδυνο στο δρόμο..;

    To να βγαζεις σωμα στον δημοσιο δρομο, το κανω και εγω, και ειδικα εκει που βλεπω οτι ο δρομος δεν ειναι και τοσο καλος
    Αλλα το να βγαλω τον λωκο, τοσο οσο και στην πιστα, δεν το κανω για 2 λογους

    -Αν πετυχεις λακουβα/σαμαρακι μπορει να εκτοξευθεις
    -Αν χρειαστει να αλλαξεις πορεια λογο καποιου εμποδιου, τοτε ειναι πιο δυσκολος ο χειρισμος

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    Οριστε και μια φωτο απο πισω... Εκ πρωτης, βλεπω οτι το ποδι το παταω λαθος στο μαρσπιε.
    Δεν νομιζω, μια χαρα το πατας
    Αλλωστε αυτο το σημειο ειναι οπως τον βολευει τον καθενα
    Αρκει να μην βγαινει εξω και κινδυνευει να βρει στην ασφαλτο

  5. #20
    Εγώ Νικόλα μου νομίζω ότι θα έπρεπε να ρίχνεις το σώμα σου από τη μέση και πάνω πιο μέσα απ'τη μηχανή και να κρατάς αυτήν πιο όρθια από σένα !

    Το ένα κωλομέρι στη σέλα και το άλλο στο εσωτερικό όπως είπε κι ο After αλλά προσπάθησε να ρίξεις το σώμα περισσότερο απ'τη μηχανή, αυτό προσπαθούμε να επιτύχουμε, να έχουμε τη μηχανή όσο πιο όρθια γίνεται, εσύ την έχεις στα τέρματα !!

    Τώρα βέβαια κι ο anco με μπέρδεψε κι εμένα με τον Bayliss..

  6. #21
    Μια εικόνα χίλιες λέξεις που λένε, ρίξε μια ματιά στον Titan για να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ.



    ...αν και το κωλόπαιδο κάνει υπερβολές..





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	avat1.jpg 
Προβολές:	297 
Μέγεθος:	12,8 KB 
ID:	106346

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Μια εικόνα χίλιες λέξεις που λένε, ρίξε μια ματιά στον Titan για να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ.



    ...αν και το κωλόπαιδο κάνει υπερβολές..
    :a29: :a36:
    TELL YOUR CAT I SAID PSPSPSPSPSPS

    BMW R25/3 1955 Restoration

  8. #23
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    1. Φοράς διαιρούμενη φόρμα που κατά κανόνα δεν σε αφήνει να ανοίξεις κι άλλο το πόδι.
    2. Στην φωτό από πίσω, είσαι ένα κλικ απο το να πέσεις. Με μικρότερες απο αυτή κλίσεις ο Μπούστας γυρίζει στο 0.58 στα Μέγαρα, κάτι που σημαίνει ότι μπαίνεις κούφιος στη στροφή με σκοπό να ξύσεις.

    ΒΓΑΛΕ απο το μυαλό σου το θέμα ξύσιμο. Εκτός αν είναι αυτός ο σκοπός σου.

    Αποφάσισε τι θες: Να πας γρήγορα ή να ξύνεις σε κάθε στροφή; Το να ξύσεις στην πίστα είναι πανεύκολο. Μπαίνεις με λιγα και γέρνεις την μηχανή....

    Τώρα για τα υπόλοιπα: Η θέση σου πάνω στην μηχανή είναι ΟΚ για κάποιον που δεν είχε μέχρι τώρα πολλές επαφές με την πίστα και δεν έχει εξασκήσει αυτά που έμαθε. Άρα:

    1. Χαλάρωσε τα χέρια σου κι άνοιξε τον αγκώνα σου να δείχνει προς την ασφαλτο
    2. Κατέβασε το κεφάλι σου σαν να θες να ακουμπήσεις με το σαγόνι σου το κλιπον
    3. Κάτσε όσο πιο πίσω μπορείς στην σέλα σου
    4. πάτα με το πέλμα στο πατάκι (μαρσπιέ)


    Αυτά προς το παρόν
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    2. Στην φωτό από πίσω, είσαι ένα κλικ απο το να πέσεις.
    +1
    Níko (ταξιδευτή) η φωτό από πίσω, δείχνει ότι πλαγιάζεις ΠΑΡΑ πολύ. !!!
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #25
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από anco
    εδω εχεις κατω το 999 τερμα, αν κανει οτι φευγει.....


    Τελος αν σε βολευει εσενα να οδηγας ετσει, ασε το τι λεει το καθε σχολειο οδηγησης.

    Και ο Bayliss αναποδα καθετε αλλα ειναι GP....
    Ευχαριστούμε αλλά ο Troy Bayliss (SBK κι όχι GP) είναι παράδειγμα προς αποφυγή. Ούτε μπορουμε να συγκρίνουμε τον εαυτό μας με αυτόν.

    @Ταξιδευτή: Παρακάτω δες ότι είμαι σφιγμένος κι έχω κολλήσει τον αγκώνα μου στα πλευρά μου. Και δεν έχω σκύψει όσο θα έπρεπε


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	td0407-69w-008.jpg 
Προβολές:	280 
Μέγεθος:	43,1 KB 
ID:	106400
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #26
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Κι εδώ παραμένω σφιγμένος αλλά τουλάχιστον έχω σκύψει αρκετά.....

    Δες πόσο λίγο ανοιγει το πόδι....

    3-4/11 έχουμε πάλι προπόνηση


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	td0407-69w-043.jpg 
Προβολές:	273 
Μέγεθος:	38,4 KB 
ID:	106401
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #27
    Xμμμμ.... Πολυ ενδιαφεροντα συμπερασματα βγαινουν τελικα.

    Οντως οπως ειπα εξαρχης εχω θεμα με τη θεση του κορμου/κεφαλιου και πρεπει οπωσδηποτε να δουλεψω πανω σε αυτο.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    1. Φοράς διαιρούμενη φόρμα που κατά κανόνα δεν σε αφήνει να ανοίξεις κι άλλο το πόδι.
    Aυτο ομολογω οτι δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο οτι μπορει να ειναι περιοριστικος παραγοντας. Καποια στιγμη θα παρω την ολοσωμη, αλλα χρηματικα τωρα δεν μπορω.

    2. Στην φωτό από πίσω, είσαι ένα κλικ απο το να πέσεις. Με μικρότερες απο αυτή κλίσεις ο Μπούστας γυρίζει στο 0.58 στα Μέγαρα, κάτι που σημαίνει ότι μπαίνεις κούφιος στη στροφή με σκοπό να ξύσεις.
    Βασικα, σε αυτη τη φωτο οπως και γενικοτερα στο session γυρνουσα την πιστα με μια 3η στο κιβωτιο ΧΩΡΙΣ να αλλαζω, και απλα προσπαθουσα να μπαινω στις στροφες "με τη φορα" χωρις να κοβω πολυ.
    Αυτο σημαινει "μπαινω κουφιος";

    BTW, το μοτερ γυρνουσε στην μεσαια περιοχη. Ουτε εντελως χαμηλα, αλλα ουτε και στους κοφτες.



    ΒΓΑΛΕ απο το μυαλό σου το θέμα ξύσιμο. Εκτός αν είναι αυτός ο σκοπός σου.

    Αποφάσισε τι θες: Να πας γρήγορα ή να ξύνεις σε κάθε στροφή; Το να ξύσεις στην πίστα είναι πανεύκολο. Μπαίνεις με λιγα και γέρνεις την μηχανή....
    Το να ξυσεις ειναι σιγουρα απολαυστικο, αλλα δεν ειναι αυτο το ζητουμενο μου. Το ζητουμενο μου ηταν να μπορεσω τα οσα εμαθα στο RS να γινουν περισσοτερο "κτημα" μου και να αποκτησω ενα "ρυθμο", οπου να νοιωθω ανετα.

    Δεν με ενδιαφερει επι του παροντως να γραφω χρονους, αλλα σιγουρα θελω να μπορω να εχω ενα ρυθμο που να απολαμβανω κρατοντας καποια περιθωρια ασφαλειας.

    Στο θεμα του "ενα κλικ πριν το πεσιμο" ηθελα να ρωτησω κατι: ειλικρινα σε ΟΛΗ τη διαρκεια των session, η μηχανη ΠΟΥΘΕΝΑ δεν μου εδειξε οτι εφευγε η οτι ηταν στα ορια της. Η προσφυση ηταν αριστη και δεν εκανε ΠΟΤΕ καποιο χασιμο η κουνημα που να υποδηλωνει οτι ειμαι στο οριο.

    Αληθινα, δεν ενοιωσα επ ουδενι οτι ημουν στα ορια κλισης της μηχανης... Αν ημουν στο οριο δεν θα ειχα καποιες ενδειξεις; Η μηπως απλα φευγει χωρις καμια προειδοποιηση;


    Τώρα για τα υπόλοιπα: Η θέση σου πάνω στην μηχανή είναι ΟΚ για κάποιον που δεν είχε μέχρι τώρα πολλές επαφές με την πίστα και δεν έχει εξασκήσει αυτά που έμαθε. Άρα:

    1. Χαλάρωσε τα χέρια σου κι άνοιξε τον αγκώνα σου να δείχνει προς την ασφαλτο
    2. Κατέβασε το κεφάλι σου σαν να θες να ακουμπήσεις με το σαγόνι σου το κλιπον
    3. Κάτσε όσο πιο πίσω μπορείς στην σέλα σου
    4. πάτα με το πέλμα στο πατάκι (μαρσπιέ)

    Αυτά προς το παρόν
    Τα 1-3 ειναι πραγματα που ηδη ειπαν κ τα αλλα παιδια κ πρεπει να τα δουλεψω (ειδικα αυτο με το κεφαλι μονιμως το ξεχναω).

    Οσον αφορα να καθομαι πιο πισω στη σελα, ο περιοριστικος παραγοντας για εμενα ειναι το υψος μου: αν κατσω τερμα πισω δεν θα μπορω να πιασω τα κλιπον, ποσο μαλλον οταν βγαζω και σωμα....

    Το 4 ομως δεν το καταλαβα ακριβως: προφανως εννοεις το εσωτερικο μαρσπιε. Εννοεις ομως να εχω το πελμα στην ακρη του μαρσπιε; Αν το κανω αυτο δεν θα προεξεχει η μυτη του ποδιου παρακατω απο οτι τωρα που παταω την μυτη επανω;
    Νίκος
    Open Horizons

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    3-4/11 έχουμε πάλι προπόνηση

    θα ακυρωσει κάποιος, δεν μπορεί...

  14. #29
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    Βασικα, σε αυτη τη φωτο οπως και γενικοτερα στο session γυρνουσα την πιστα με μια 3η στο κιβωτιο ΧΩΡΙΣ να αλλαζω, και απλα προσπαθουσα να μπαινω στις στροφες "με τη φορα" χωρις να κοβω πολυ.
    Αυτο σημαινει "μπαινω κουφιος";


    Αληθινα, δεν ενοιωσα επ ουδενι οτι ημουν στα ορια κλισης της μηχανης... Αν ημουν στο οριο δεν θα ειχα καποιες ενδειξεις; Η μηπως απλα φευγει χωρις καμια προειδοποιηση;

    Ταξιδευτή, 2 παρατηρήσεις από μένα. Μην χρησιμοποιείς 3η στα Μέγαρα με V2. Το έκανα εγώ και έμαθα με άσχημο τρόπο ότι δεν πρέπει. Η πρόσφυση σπάει με τη ροπή και όχι με τις στροφές του κινητήρα. Δούλευε το κιβώτιο περισσότερο και στις στροφές 2α.

    Στο ερώτημα αν φεύγει χωρίς καμμιά προειδοπόιηση........

    Καμμιά απολύτως.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #30
    Βυρωνα, εσυ αν θυμαμαι καλα ειχες φυγει στην Κ pits απο high siding -προφανως ανοιξες πολυ το γκαζι υπο κλιση και εσπασες την προσφυση.

    Μιας και γνωριζω καλα οτι η ροπη ειναι πολυ μεγαλη σε ενα V2 (και δη στο δικο μου), φροντιζω να ΜΗΝ *ανοιγω* το γκαζι επ ουδενι ενω ειμαι πλαγιασμενος (εφαρμοζω μονο το σταθερα ανοιγομενο γκαζι).

    Δεν λεω οτι δεν ειναι καλες οι υποδειξεις σου, αλλα οσες φορες γυριζα με 2α στα Μεγαρα ενοιωθα οτι η μηχανη απλα δεν "βολευεται"... Για να εχω αρκετη φορα ωστε να εχω ενα στρωτο ρυθμο, το μοτερ γυριζε πολυ ψηλα και καθε ανοιγμα/κλεισιμο του γκαζιου ηταν σχετικα αποτομο.

    Ενω με το που εβαλα 3η, η μηχανη εμπαινε στρωτα και χωρις να αγχωνεται ιδιαιτερα.

    Αυτο που εχω καταλαβει μεχρι στιγμης παντως ειναι οτι θα πρεπει να δουλεψω λιγο την κλιση κ θεση σωματος. Πιο εξω το σωμα για να εχω τη μηχανη πιο ορθια.

    Παρεπιπτοντως πριν λιγο μετρησα ακριβως την γωνια κλισης μου σε σχεση με την ασφαλτο (στην φωτο απο πισω) και ειναι 50 μοιρες.
    Νίκος
    Open Horizons

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 115
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2008, 13:18
  2. Τελικά φρενάρουμε πάνω στη στροφή....?
    από kiloMeater στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2008, 16:48
  3. Θεση σωματος
    από GTZ750 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 02:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF