Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Αλλαγή μπαταρίας σε μοτό....

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    ti kai?
    nomizo 30e einai mia logiki timi kai se kamia periptosi den a3izei na psaxteis me ups mpataria.
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

    Καλά ρε σεις ...

    Δεν υπάρχει ούτε ένας σώφρων άνθρωπΑς να πει στον φίλο (μεταλλειολόγο) μηχανικό ότι τα πλέγματα των μπαταριών για ΔΕΝ είναι κατασκευασμένα για να αντέχουν στους κραδασμούς ...???



    Κοινώς, άλλο το "stationary battery" και άλλο το "vechicle battery" !!!

    Τι εννοείς λέγοντας πλέγματα μπαταριών;

    Απότι κατάλαβα τώρα τίθεται το θέμα των κραδασμών, κάτσε να το ψάξω κι αυτό λίγο...

    Ωραία, καλά πάμε. Μου θέτετε ζητήματα-ερωτήματα που έχω περιέργεια αν είναι αλήθεια ή απλά μύθος. Γιατί εγώ για παράδειγμα έχω την εντύπωση ότι τα υγρά στη μπαταρία δεν επηρεάζονται από κραδασμούς και ότι οι μπαταρίες ημιτασιόν (GK, Aero) δεν αποκλείεται να είναι και αυτές general purpose μπαταρίες (ποιος μπορεί να το επιβεβαιώσει; ) .


  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
    ti kai?
    nomizo 30e einai mia logiki timi kai se kamia periptosi den a3izei na psaxteis me ups mpataria.
    1ον: Από το ύφος της 1ης σου απάντησης συμπέρανα ότι η μπαταρία των 30 ε σου βγήκε σκάρτη και ήθελα να το επιβεβαιώσω.

    2ον: Η yuasa κάνει περίποου όσο η gs (70 ευρώ περίπου) και είναι από τις καλές μάρκες απόσο ξέρω. Ο τύπος μπαταρίας ο δικός μου είναι πολύ σπάνιος που και οι δεύτερες μάρκες ημιτασιόν δεν πέφτουν κάτω από 50 ε. Πίστεψε με το έχω ψάξει.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

    Καλά ρε σεις ...

    Δεν υπάρχει ούτε ένας σώφρων άνθρωπΑς να πει στον φίλο (μεταλλειολόγο) μηχανικό ότι τα πλέγματα των μπαταριών για ΔΕΝ είναι κατασκευασμένα για να αντέχουν στους κραδασμούς ...???



    Κοινώς, άλλο το "stationary battery" και άλλο το "vechicle battery" !!!
    +1000

    Και μήπως υπάρχει περίπτωση οι ακροδέκτες της μπαταρίας αυτής να αντέξουν το ρεύμα εκκίνησης της μίζας χωρίς να καούν?

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/12/2002
    Μηνύματα
    19
    Οι μπαταριες UPS ειναι αυτες με τα λαμακια αντι για πολους;;;
    Σαν αυτες που εχουν στους συναγερμους σπιτιων-καταστηματων;;;
    Σαν αυτες που "φορανε" τα παιδικα ηλεκτροκινητα;;

    Γιατι μου επεσε στα χερια ενα ηλεκτροκινητο για την κορη μου και ειχε τετοια μπαταρια(με λαμακια) και εγραφε 3Ah.
    Επειδη ομως ηταν "game over"...εβαλα την μπαταρια απο το scooterακι, η οποια ειναι AERO YTX4L-BS(δηλαδη 3 Ah-το αναγραφει και επανω της) κλειστου τυπου.
    Το ηλεκτροκινητο πηγαινε με τις μπαντες.....!!!!!!

    Να υποθεσω οτι ειχε μεγαλυτερη δυνατοτητα στιγμιαιας εκφορτισης;;;(αν το λεω σωστα το τελευταιο..)... "επεσε" ομως πολυ γρηγορα...γυρο στο 10λεπτο..ενω στο σκουτερ την εχω δυο χρονια χωρις προβλημα....

    Οποτε να συμπερανω οτι οι μπαταρια UPS δεν θα γυριζει τη μιζα σου;;
    Δεν χρειάζεται να είσαι τρελός για να συνεννοηθείς μαζι μου.... αλλά βοηθάει.!!!!

  6. #21

    Smile Κι όμως....

    Τελικά το επιχείρησα και έβαλα τη μπαταρία των 19.5 ευρώ και όλα δουλεύουν προς το παρόν πάρα πολύ καλά.

    Συγκεκριμένα το περασμένο Σάββατο τη τοποθέτησα στη μηχανή μου παρεά με ένα φίλο ηλεκτρολόγο. Το μέγεθος είναι ακριβώς το ίδιο με την αρχική μπαταρία και το μόνο που κάναμε ήταν να προεκτήνουμε κατάλληλα τους πόλους ώστε να φτάσουν στους ακροδέκτες της μπαταρίας. Δέκα λεπτά δουλειά με τα κατάλληλα εργαλεία (χρησιμοποιήσαμε χοντρό - ηλεκτρολογικό καλώδιο για την αποφυγή καψίματος).

    Η μηχανή παίρνει μπρος πραγματικά σε δέκατα που πατάς τη μίζα και μάλιστα κρύα το πρωί. Την έχω βάλει μπρος πολλές φορές την ίδια μέρα κάνοντας πολλές και μικρές διαδρομές. Επίσης την έχω αφήσει και κανά 5ωρο σε full ήλιο, μέρα που είχε 38 C στην Αθήνα.

    Υποθέτω ότι φορτίζεται κανονικά η μπαταρία και συνεχίζω να τη χρησιμοποιώ για να δω αν αντέχει στο χρόνο. Αν δω κάτι αρνητικό θα σας ενημερώσω.

    ΥΓ: Είμαι πολύ χαρούμενος που δούλεψε όπως το προέβλεψα και γλίτωσα 62.5 ευρώ!!!
    ΥΓ2: Σας ευχαριστώ που μου βάλατε ενδοιασμούς να ψάξω και να μάθω περαιτέρω.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661

  8. #23
    Μετά από αρκετό καιρό αποχής από το συγκεκριμένο φόρουμ (από αμέλεια και υποχρεώσεις), επέστρεψα και τσεκάρω παλαιά ποστ μου....

    Σας πληροφορώ λοιπόν ότι μετά από 1 χρόνο και 7 μήνες που τοποθέτησα την συγκεκριμένη μπαταρία UPS, ακόμα δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτή. Την κινώ καθημερινά και έχει περάσει τα πάνδεινα από θέμα καιρικών συνθηκών και θερμοκρασίας (αυτή τη βδομάδα την κινώ με θερμοκρασίες 1-10 βαθμούς στην Αθήνα).

    Επίσης να προσθέσω ότι τα φώτα (εκ των οποίων μπροστά είναι αλογόνου) δεν έχουν διακόπτη να σβήνουν την ημέρα, οπότε με το που ανοίγω διακόπτη (πριν χρησιμοποιήσω τη μίζα) έχουν προλάβει και έχουν ανάψει. Επίσης, έχω τοποθετήσει 12V μπριζάκι για GPS το οποίο χρησιμοποιώ τακτικά και είναι σε άμεση σύνδεση με τους πόλους της μπαταρίας (με αποτέλεσμα το GPS να "τραβάει" μπαταρία για φόρτιση με το που το συνδέω).

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ ΓΙΑ UPS ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΩΝ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΤΥΠΟΥ, ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΣΤΑΣΗ (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΥΠΟ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ) ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ (Ah και V).

    ΥΓ: Μην τα φοβάστε τα μηχανάκια σας, πειραματιστείτε και λίγο....

  9. #24
    φιλε billako γεια. Διαβασα τους πειραματισμους σου και καλως κανεις και το ψαχνεις. Παρολο που ομως εως τωρα δεν ειχες προβληματα δεν σημαινει απαραιτητα οτι μπαταριες τετοιου τυπου ενδεικνυνται για μοτοσυκλετες. Υπαρχουν πολλες παραμετροι που πρεπει κανεις να συνυπολογισει κανοντας τετοιες 'μετατροπές' ειδικα σε ευαισθητα τμηματα οπως ειναι το ηλ/κο συστημα οχηματων.
    Anyway, δεν σε κατηγορώ για κατι ουτε να σε αποθαρρύνω (καθε αλλο ) ομως εγω τετοια μπαταρια δεν θα εβαζα στην transalpa μου.
    keep walking

  10. #25
    sex beast Μελος Το avatar του/της sabayam
    Εγγραφή
    10/05/2009
    Μηνύματα
    130

    Re: Αλλαγή μπαταρίας σε μοτό....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από billakosthegr
    Καλησπέρα,

    Έχω κάνα εξάμηνο τώρα που ταλαιπωρούμαι με τη μανιβέλα να βάλω μπρος το μοτόρι μου (ΤΤR 250 του 2002) μιας και η μπαταρία της έχει ψοφήσει....

    Γνωρίζοντας ότι θα κοστίσει ακριβά η όλη φάση, άρχισα και το ψάχνω λιγάκι.

    Συγκεκριμένα, η μαμίσια μπαταρία είναι της GS η GT7B-4 και κάνει από τιμή καταλόγου της YAMAHA 70+ΦΠΑ. Μετά από λίγο ψάξιμο στο internet και μερικά τηλέφωνα σε μπαταριάδες στην Αθήνα, είδα ότι υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις από αμφιβόλου εναλλακτικές μάρκες και αξιοπιστίας. Δύο μπαταριάδες μου προτείνανε μία μάρκας AERO και ένας άλλος μία μάρκας GK. Όλες αυτές παίζουν στην ίδια τιμή 49-50 ευρώ και θεωρητικά είναι πανομοιότυπες της μαμίσιας (κλειστού τύπου, ίδιες διαστάσεις).

    Κάθομαι λίγο όμως και το ψάχνω στο διαδίκτυο και βρίσκω μια πολύ καλή λύση ΚΑΙ για μένα στην Ελλάδα. Με λίγα λόγια, υπάρχουν μπαταρίες για UPS σε αντίστοιχα Volts, Ah και διαστάσεις σύμφωνα με τις προδιαγραφές της μηχανής. Το κόστος αυτών γύρω στα 20 ευρώ. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι οι πόλοι ( + -) δεν "βγαίνουν" σωστά, κάτι που με ένα καλωδιάκι κ λίγη κόληση δεν θα είναι πρόβλημα.

    Τι λέτε? Υπάρχει κάνας άλλος που το έχει ψάξει λίγο το θέμα? Κάνας ηλεκτρολόγος καμία ένσταση?

    Τεχνικά χαρακτηριστικά μαμίσιας μπαταρίας:
    - Κατασκευαστής GS
    - Type GT7B-4
    - 12V, 6.5 Ah
    - sealed battery
    - 151x66x94
    - 2.7 kg
    - Τιμή 82.5 ευρώ τελική

    Τεχνικά χαρακτηριστικά εναλλακτικής μπαταρίας:
    - Κατασκευαστής CSB
    - Type GP 1272
    - 12V, 7.2 Ah
    - Sealed battery
    - 151x65x94
    - 2.4 kg
    - Τιμή 19.5 ευρώ τελική

    Και το link στην Ελλάδα http://www.batteries.gr/product_info...09b21016bb8606

    και τα specs
    http://www.csb-battery.com/english/0...p?fid=5&pid=11
    koita μια νησια μπαταρια οπως αυτη που εχεις αν δε κανω λαθος θα κρατησει περιπου 2-3 χρονια διαρκεια ζωης ισως με μερικες εξαιρεσεις λιγο παραπανω........τωρα αναφερες AERO θα προτεινα μακρια διαρκεια ζωης περιπου ενα χρονο.....με μια γνησια γνωριζεις τι βαζεις με μια ημιτασιον δε ξερεις τπτ.......

    σκεψουν οτι απο το 2002 ειχες ξεχασει το θεμα μπαταρια δλδ 7-8 χρονια με μια αναλογη μπαταρια αλλα τοσα...αρα τι συμφερει τελικα 90 ευρω η' 45-50 ευρω για ενα-ισως 1 χρονο....???

    το στοιχειο που σε ενδιαφερει σε μια μπαταρια ειναι αν μπορει να κρατησει ή μαλλον ποση ωρα μπορει να κρατησει το φορτιο της σε ανεπαλληλες μιζιες μια μηχανη σε μια μιζια μπορει να χρειαστει 90 mA στιγμιαια και η αναφερομενη μπαταρια να μην εχει τη δυνατοτητα να κρατησει το φορτιο της ενω με τη γνησια ξερεις οτι δε θα αντιμετωπισεις τετοιο θεμα.....

    στο λεω γιατι εχω αντιμετωπισει πολλα τετοια με καινουρια μπαταρια που εχει τοποθετησει ο ιδιοκτητης και μετα τρεχει να δεις για ποιο λογο....μηπως απο πηνεια μηπως ανορθωτης αλλα τελικα ειναι η αναθεματισμενη μπαταρια
    Ο ανθρωπος ειναι θνητος στους φοβους του & αθανατος στις επιθυμιες του..

  11. #26
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sabayam
    μια μηχανη σε μια μιζια μπορει να χρειαστει 90 mA στιγμιαια
    :rotflmao:

    (πρόσεχε τι γράφεις..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #27
    να ρωτησω ρε συναδελφοι , ξερει κανεις τις μπαταρίες GK και MG ? τις βρηκα αρκετα φθηνες (1/3 της τιμής της γνήσιας YUASA που φοραει η transalpa μου) και λεω να δοκιμασω καποια απο αυτες. Ούτως ή άλλως και 1-2 χρονια λιγοτερα να μου βγαλεια απο μια καλη και ακριβη θα αξιζει τα λεφτα της

  13. #28
    εγω ειχα βαλει GK στο ttr250 και ειναι μια χαρα κλειστου τυπου gel ειναι μια χαρα και την πηρα και 32 ευρω

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα σε αλλαγη μπαταριας σε 600 f
    από STOYBI στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2008, 10:22
  2. Αλλαγή ελαστικών σε cbf600s
    από startengine στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2005, 13:32
  3. ΑΛΛΑΓΗ ΤΙΜΟΝΙΟΥ ΣΕ Tdm 900
    από georgemav στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2005, 00:49
  4. Αεροσακος σε μοτο
    από el_hymador στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 16:04
  5. Αλλαγη λαδιων σε Pc (piii)
    από sonic22 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2005, 00:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF