Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 116

Θέμα: Αν χρειαστεί μάλλον φρενάρουμε στη στροφή? To be or not κουμπί; Φερμούαρ!

  1. #16
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Θυμάσαι το Thread,ναι;
    Ξαναγράφω-για τελευταία φορά-το σκηνικό:
    *Δικάβαλος(συνεπιβάτης+15 kg σε σχέση με μένα)
    *Πολύ κλειστή,κατηφορική δεξιά φουρκέτα με χόρτα στο εσωτερικό που κρύβουν ορατότητα.Τόσο κλειστή που με 1η τα χλμ αυξάνονατι με σχετικά γρήγορο ρυθμό.
    *Κλιπονάτο μηχανάκι(SV 650s)
    *Ακριβώς μετά το apex βλέπω κλαριά στο ρεύμα μου και αμάξι στο αντίθετο.

    Να βγω στο αντίθετο δε γινόταν(ευνόητοι λόγοι)
    Να σηκώσω όρθιο το SV τόσο γρήγορα ώστε να φρενάρω όρθιος και δυνατά ούτε(ο βαρύτερος συνεπιβάτης δε θα προλάβαινε να μ'ακολουθήσει,το πιο πιθανό θα πέφταμε,εκτός του ότι δεν υπήρχε χρόνος για κάτι τέτοιο).Υπ'όψιν έχω κλιπόν...

    Τί έκανα:
    Πίεσα το μπροστινό φρένο όσο πιο ΑΠΑΛΑ μπορούσα κρατώντας ταυτόχρονα ΣΤΑΘΕΡΗ την πίεση στη μανέτα πιέζοντας ταυτόχρονα το αριστερό κλιπόν ώστε το μηχανάκι να σηκώνεται σιγά σιγά.Σταματήσαμε και είχαμε λιγότερο αμό μέτρο απ'τα κλαριά...
    ΑΝ δοκίμαζα να φρενάρω αυστηρά by the book άντε γειά!

    Μοιάζει με την περίπτωσή σου με το τρακτέρ.Αν είναι χαζός ο τίτλος δεν ξέρω,πάντως και επίσημα επιτρέπεται να φρενάρουμε στη στροφή!
    Είναι χαζός ο τίτλος με την έννοια οτι αν χρειαστεί να φρενάρεις, θα φρενάρεις, τέλος!! Κι αυτό διότι ακριβώς και δεν γίνονται όλα by the book. Ως εδώ συμφωνούμε,νομίζω.
    Η αλήθεια είναι πως δε μου έχει τύχει κάτι τέτοιο δικάβαλο κι έτσι δεν το υπολόγισα σα σενάριο. ΌΜΩΣ όλα σου πήγαν καλά, αλλά αν είχες κανέναν κ@λογκαζο με κανά σαξόραλο κολλημένο πίσω σου, η ερχόταν εκείνη τη στιγμή αυτοκίνητο από πίσω σου τι θα γινόταν; Φυσικά και όπως το περιγράφεις με το συνεπιβάτη που πιθανόν ήταν και άμαθος και που ούτως ή άλλως ο χειρισμός έπρεπε να είναι πολύ γρήγορος δεν υπάρχουν και πολλές εκδοχές, απλώς στην ουσία τελικά το ακινητοποίησες προ του εμποδίου όπου η ένσταση μου ήταν στο να είχες πίσω σου άλλο όχημα.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.862
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Αδερφέ μαζί σου...μη τα λες σε μένα!
    Απλά σε πρόσφατη συζήτηση(η οποία σβήστηκε,γιατί άραγε;...)κάποιοι ήταν κατηγορηματικοί στο αν φρενάρουμε μεσ'τη στροφή.Είχα μάλιστα παραθέσει δύσκολη στιγμή που μου συνέβηκε όταν αναγκαστηκα να φρενάρω υπό κλίση επειδή κλαριά είχαν φράξει το δρόμο μου και δε γινόταν να σηκώσω το μηχανάκι.
    Ας μην είμαστε απόλυτοι,η οδήγηση δεν είναι καταστάσεις ΟΝ-OFF,ζω-πεθαίνω,φρενάρω-δε φρενάρω.

    Στις καταστάσεις στον δρόμο σαφώς και οδηγούμε έτσι ώστε να μην χρειστεί να αναρωτηθούμε στην μέση της στροφής αν μας παίρνει να φρενάρουμε η όχι.
    Σε αυτή την περίπτωση έχουμε κάνει μεγάλη μαλακία και πρέπει να ξανασκευτούμε τον τρόπο που οδηγάμε.
    Πάντα πηγαίνουμε ανάλογα με την ορατότητα που έχουμε, με σκοπό να σταματήσουμε αν χρειαστεί ακόμα και μέσα στην στροφή.
    Εάν οδηγάμε με την ταυτότητα στο στόμα και μας τύχει κάτι σε στροφή, ας πούμε οτι δεν μας παίρνει, απλά στρίβουμε παραπάνω, και δεν προσπαθούμε να σταματήσουμε.
    Γιατί φρενάροντας ανοίγουμε την τροχιά μας και συνήθως δεν φτάνει ο δρόμος οπότε πάμε για οικόπεδο. και γιατί συνήθως οι μηχανές έχουν μεγαλύτερα όρια απο τις οδηγικές μας ικανότητες και απο αυτά που νομίζουμε.
    Κατά τα άλλα κανόνες δεν υπάρχουν γιατί ο καλός οδηγός μπαίνει στην τυφλή στροφή ΜΕ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΟΤΙ ΤΟ ΤΡΑΚΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Είναι χαζός ο τίτλος με την έννοια οτι αν χρειαστεί να φρενάρεις, θα φρενάρεις, τέλος!! Κι αυτό διότι ακριβώς και δεν γίνονται όλα by the book. Ως εδώ συμφωνούμε,νομίζω.
    Η αλήθεια είναι πως δε μου έχει τύχει κάτι τέτοιο δικάβαλο κι έτσι δεν το υπολόγισα σα σενάριο. ΌΜΩΣ όλα σου πήγαν καλά, αλλά αν είχες κανέναν κ@λογκαζο με κανά σαξόραλο κολλημένο πίσω σου, η ερχόταν εκείνη τη στιγμή αυτοκίνητο από πίσω σου τι θα γινόταν; Φυσικά και όπως το περιγράφεις με το συνεπιβάτη που πιθανόν ήταν και άμαθος και που ούτως ή άλλως ο χειρισμός έπρεπε να είναι πολύ γρήγορος δεν υπάρχουν και πολλές εκδοχές, απλώς στην ουσία τελικά το ακινητοποίησες προ του εμποδίου όπου η ένσταση μου ήταν στο να είχες πίσω σου άλλο όχημα.
    Αν είχα saxorallo πίσω μου πιθανόν να μας είχε χτυπήσει από πίσω.Δεν μπορείς ν'αποφύγεις τα πάντα βλέπεις...Μπορεί πάλι ο saxoralloς να τσαρούχωνε το φρένο(μπορεί,αμάξι είναι) και όλα ΟΚ.
    Πάντως καλύτερα να σε χτυπήσει από πίσω με 10km/h,παρά να χτυπήσεις σε κλαριά,έστω με 10 km/h....

  4. #19
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Νομίζω οτι το δέχεσαι πολύ ελαφριά. Αν έπεφτε πίσω σου το αμάξι ενώ πας δικάβαλος και που εκείνη τη στιγμή φρενάρεις μπορεί το αποτέλεσμα να ήταν τελείως διαφορετικό απ' ότι νομίζεις. Κατ' αρχήν μπορεί να τρόμσζες και να το τσαρούχωνες. Στη δεύτερη περίπτωση το αμάξι σε σέρνει μέσα από τα κλαδιά.
    Αυτό που σου έγραψες παραπάνω ο Στέφανος στο έγραψα κι εγώ πιο πάνω, έχω κάνει τη μαλ@κεία να μπω σε στροφή χωρίς ορατότητα πολύ γρήγορα αλλά το θεώρησα δεδομένο πως θα μου τύχει το έκτακτο. Για πάμπολλες φορές δε μου τύχαινε κάποιο έκτακτο, όταν όμως μου έτυχε μπορεί να μην πανικοβλήθηκα έχοντας ήδη πάρει το ενδεχόμενο αλλά από τότε όταν δεν έχω ορατότητα πάω πάπια.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Νομίζω οτι το δέχεσαι πολύ ελαφριά. Αν έπεφτε πίσω σου το αμάξι ενώ πας δικάβαλος και που εκείνη τη στιγμή φρενάρεις μπορεί το αποτέλεσμα να ήταν τελείως διαφορετικό απ' ότι νομίζεις. Κατ' αρχήν μπορεί να τρόμσζες και να το τσαρούχωνες. Στη δεύτερη περίπτωση το αμάξι σε σέρνει μέσα από τα κλαδιά.
    Αυτό που σου έγραψες παραπάνω ο Στέφανος στο έγραψα κι εγώ πιο πάνω, έχω κάνει τη μαλ@κεία να μπω σε στροφή χωρίς ορατότητα πολύ γρήγορα αλλά το θεώρησα δεδομένο πως θα μου τύχει το έκτακτο. Για πάμπολλες φορές δε μου τύχαινε κάποιο έκτακτο, όταν όμως μου έτυχε μπορεί να μην πανικοβλήθηκα έχοντας ήδη πάρει το ενδεχόμενο αλλά από τότε όταν δεν έχω ορατότητα πάω πάπια.
    Ελαφριά όχι,απλά το χειρότερο σενάριο για μοτό είναι να στουκάρει μετωπικά σε σταθερό εμπόδιο.Αν σε χτυπήσει από πίσω πριν στουκάρεις το κορμί σου δεν πετάγεται τόσο έντονα μπροστά,αρχικά μάλιστα κάνει πίσω λόγω αδράνειας...
    Μιλάμε πήραμε τη στροφή με 10 το πολύ 15 χλμ.Λίγο ακόμα θα κατεβάζαμε πόδια!

  6. #21
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    ....
    Μιλάμε πήραμε τη στροφή με 10 το πολύ 15 χλμ.Λίγο ακόμα θα κατεβάζαμε πόδια!
    Mε 10-15χαω δεν χρειάζεται αν φρενάρεις..... απλά ξεκαβαλάς και την πας με τα χέρια την μηχανή...

    Κι εκείνο το άλλο ότι αν χρειαστεί να πατήσεις φρένα στην στροφή.... σαφώς και σε δημόσιο δρόμο αν χρειαστεί θα φρενάρεις..... δεν ειναι και πολύ σοφό αλλά και τι να κάνεις.... αλλά εκείνο με το μπροστινό φρένο τραβάει μεγάλη κουβέντα.... συνήθως το πισω κάνει καλή δουλειά, μη φορτίζοντας τον μπροστινό τροχό....

    Συνεχίστε.....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #22
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    @TOLISTOLAROS
    για κοίτα και τα παρακάτω Link...Αγγλικά ξέρεις...

    braking 1

    Corner Speed n braking

    Cornering -Staying out of trouble

    Braking Effectively - Riding Skill Series

    Brake Dancing

    καλή ανάγνωση
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  8. #23
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592

    Re: Αν χρειαστεί μάλλον φρενάρουμε στη στροφή

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Από το πολύ καλό link του McGyver
    http://www.msf-usa.org/index_new.cfm...gename=Library πηγαίνετε στο :
    Curriculum Materials->Basic RiderCourse Handbook (Non-printable) και κοιτάτε τί λέει στη σελίδα 37:

    "There may be conditions that do not allow straightening first, such as running off
    the road in a left-hand curve or dealing with oncoming traffic in a right-hand curve. In such situations, apply the brakes smoothly and gradually. As the lean angle is reduced, more brake pressure can be applied."

    Αγγλικά ξέρετε...
    1ον αγγλικα δεν ξερει ολος ο κοσμος.ξερω αρκετους που δεν ξερουν.

    παμε παρακατω...

    επαναφερεις ενα θεμα που νομιζω ειχε κλεισει (αδοξα αλλα ειχε κλεισει)

    κανεις δεν σου ειπε οτι δεν παταμε φρενο στη στροφη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    .... σαφώς και σε δημόσιο δρόμο αν χρειαστεί θα φρενάρεις..... δεν ειναι και πολύ σοφό αλλά και τι να κάνεις....
    αυτο που σου ελεγα ειναι οτι το σωστο ειναι να μη πατησεις φρενο στη στροφη.ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΑ !!!
    να το ξαναπω λοιπον...αν χρειζστει να πατησεις φρενο στη στροφη θα φορτισεις το μπροστινο.αν φορτισεις το μπροστινο υπο κλιση ενδεχεται να μη μπορει να διαχειριστει το φορτιο και να φας ενα ωραιοτατο λοου.αν χρειαστει να πατησεις φρενο στη στροφη δεν εχεις στριψει σωστα.δεν εχεις διαβασει τη στροφη,δεν εχεις βαλει τα σημαδια σου (σε αγνωστη στροφη η ακομα και κλειστη ψαξε βρες τα) οποτε ενα ενδεχομενο εμποδιο σε αναγκαζει να πατησεις φρενο.σαφως!!!
    ειναι σα να μιλαμε για το αναποφευκτο ενδεχομενο μιας σιγουρης συγκρουσης.ε ναι τοτε πεταμε τη μηχανη και πηδαμε να παει στο διαλο.σαν κανονα ομως δεν πετας τη μηχανη απο δω και απο κει.φροντιζεις να την οδηγεις και μαλιστα σωστα.ετσι δεν λες την ατακα ''φιλε ψαξε τα φρενα στην στροφη'' απο την οποια ειχα πιαστει.λες τον κανονα και εξηγεις ποτε πατας φρενα στη στροφη.πολυ περισσοτερο σε εναν αγνωστο αναβατη που ενδεχομενως δεν ξερει τον κανονα.

    εισαι ισχυρογνωμων ανθρωπος και φανηκε και στο θρεντακι με το highside οπως και σε εκεινο με το αν αξιζει η οχι να καβαλαμε διατρεχοντας τους κινδυνους που ειναι δεδομενο οτι διατρεχουμε.θες να εχεις δικιο παντα (λογαριασμος δικος σου) αλλα το να κανεις οτι δεν καταλαβαινεις ειναι λιγο....

    εν παση περιπτωση.δεν ειμαι δασκαλος και μεσω πληκτρολογιου ειναι μαλλον δυσκολο να δωσεις αυτο που θελεις να πεις (οχι μονο εσυ, ολοι μας).καλο ειναι λοιπον να μαθαινουμε τον κανονα και μετα να προχωραμε στις εξαιρεσεις του.

    αυτο το ποστακι του στεφανου τα λεει ολα!!!:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Στις καταστάσεις στον δρόμο σαφώς και οδηγούμε έτσι ώστε να μην χρειστεί να αναρωτηθούμε στην μέση της στροφής αν μας παίρνει να φρενάρουμε η όχι.
    Σε αυτή την περίπτωση έχουμε κάνει μεγάλη μαλακία και πρέπει να ξανασκευτούμε τον τρόπο που οδηγάμε.
    Πάντα πηγαίνουμε ανάλογα με την ορατότητα που έχουμε, με σκοπό να σταματήσουμε αν χρειαστεί ακόμα και μέσα στην στροφή.
    Εάν οδηγάμε με την ταυτότητα στο στόμα και μας τύχει κάτι σε στροφή, ας πούμε οτι δεν μας παίρνει, απλά στρίβουμε παραπάνω, και δεν προσπαθούμε να σταματήσουμε.
    Γιατί φρενάροντας ανοίγουμε την τροχιά μας και συνήθως δεν φτάνει ο δρόμος οπότε πάμε για οικόπεδο. και γιατί συνήθως οι μηχανές έχουν μεγαλύτερα όρια απο τις οδηγικές μας ικανότητες και απο αυτά που νομίζουμε.
    Κατά τα άλλα κανόνες δεν υπάρχουν γιατί ο καλός οδηγός μπαίνει στην τυφλή στροφή ΜΕ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΟΤΙ ΤΟ ΤΡΑΚΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ.
    κοιτα τι σου γραφουνε:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS


    ps:Hμαρτον επρεπε να το διαβασει καποιος απο αυτον τον Μαγκαιβερ πως τον λενε για να καταλαβει οτι αν χρειαστει θα φρεναρεις μεσα στην στροφη αν δεν εχεις διοδο διαφγης...
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Ελπιζω (γιατι η ελπιδα πεθαινει τελευταια) να εχετε καταλαβει μερικοι οτι οταν πατατε φρενα πανω στην στροφη δυο πραγματα συμβαινουν ειτε το θελετε ειτε οχι.Η μηχανη σηκωνεται,η μηχανη ανοιγει τροχια.
    δεν μπορω να σου εξηγησω πιο απλα...λυπαμαι.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  9. #24
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Αν χρειαστεί να πατήσεις φρένο στη στροφή, πατάς μόνο μπροστινο.
    τσαρουχωνεις μπροστινο θελεις να πεις!!!!!!!!!!!!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook


    Που ειναι ενας τρουπερ οταν τον χρειαζεσαι;
    ρε γιωργακη δουλεια μου βγαζεις βραδυατικο ????
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #25
    Διαβάστε κάνα στίκι.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.989

  12. #27
    Tέτοιες συζητήσεις μου φερνουν στο μυαλό στο μυαλό τους αμερικάνικους καθρέφτες που λένε «Objects in the mirror are closer than they appear».
    Ακόμα και τα αυτονόητα πρέπει να αναλύουμε και να παραθέτουμε link για τεκμηρίωση....
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.989
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Tέτοιες συζητήσεις μου φερνουν στο μυαλό στο μυαλό τους αμερικάνικους καθρέφτες που λένε «Objects in the mirror are closer than they appear».
    Ακόμα και τα αυτονόητα πρέπει να αναλύουμε και να παραθέτουμε link για τεκμηρίωση....
    Ελληνες παιδι μου....
    τι περιμενεις???


    σε λιγο θα ανοιξει ο troop ενα thread που θα λεει οτι ΔΕΝ ΦΡΕΝΑΡΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ.
    :rotflmao: :rotflmao:

  14. #29
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    ....
    σε λιγο θα ανοιξει ο troop ενα thread που θα λεει οτι ΔΕΝ ΦΡΕΝΑΡΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ.
    :rotflmao: :rotflmao:

    Από πότε;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.989
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Από πότε;
    απο χθες ρε μλκ...
    :rotflmao: :rotflmao:

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βελτιώσεις XR 650 και άλλα συναφή περί to be or not to be
    από dirtbird στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 223
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2010, 18:30
  2. to be or not to be??
    από @bsolut!! στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2008, 12:22
  3. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2007, 07:39
  4. To be or not to be ?
    από Anarane στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2006, 14:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF